Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Proteine pe piata romaneasca?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
1026 replies to this topic

#991
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 13.03.2007
Ai citit ingredientele? Cum ti se par? Ma refer la cele de la Nutramino

#992
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 11.07.2023
dem3ntor, ce tip de batoane luai de la Nutramino?

#993
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 02.02.2007
tovarasi, creatina de la redis e ok?
urmeaza o perioada cu eforturi inyense si sper sa ma ajute!

#994
IPasha

IPasha

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.02.2024
"pret mare -Dymatize, Optimum, BPI Sports, Isopure, Muscletech (doar versiuni USA).
mediu - PHD, QNT, Stacker2,
low-Applied Nutrition, Nutrend, Mutant"

Salut, este valabila si pentru alte suplimente recomandarea?(Creatina, taurina, etc.)

  Ce creatina recomandati pt raport calitate/pret ?

  Pareri despre Creanabol de la Pronutrition?(57 lei pt aprox. 450 gr de Creapure).

Multumesc pentru informatii!


#995
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 11.07.2023
Am luat mai devreme un Dymatize ISO 100 la 2.2kg cu 386 Lei. Cu ocazia asta am trecut si pe langa Nutriland si am zis sa vad cat e la ei. 469 Lei. O diferenta cam mare. Probabil ambele sunt facute in UE. De ce o fi asa mare diferenta?

#996
CIP04

CIP04

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 08.06.2023

View Posthabanero, on 04 martie 2024 - 19:04, said:

Am luat mai devreme un Dymatize ISO 100 la 2.2kg cu 386 Lei. Cu ocazia asta am trecut si pe langa Nutriland si am zis sa vad cat e la ei. 469 Lei. O diferenta cam mare. Probabil ambele sunt facute in UE. De ce o fi asa mare diferenta?

I-nutrition SRL e importatorul, si din ce stiu administratorul Sebi nu vrea sa le vanda celor de la Nutrilan marcile pe care le importa (Universal, Dymatize, Scivation, etc) iar Nutrilan e nevoit sa cumpere de la alt distribuitor la a doua mana. Produsul e fabricat in aceeasi fabrica. Motivul pentru care nu le vinde e ca s-au certat ca ala de la magazin unirii vorbea urat cu fetele angajate la I Nutrition pe vremea cand colaborau. Ai luat de la magzinul lui Margarit?

#997
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 11.07.2023
CIP04, chiar de acolo. Am luat proteina si un Omega 3. La sugestia lui Cristi am vrut sa iau si ceva pt articulatii, respectiv colagen si vitamina C. Mai mult preventiv, deoarece momentan stau destul de bine la capitolul asta. Dar m-a facut Mitrache sa ma razgandesc. Am urmarit un clip in care vorbeste despre suplimente pt articulatii si zicea ca pe el nu l-au ajutat deloc si multi care iau, doar li se pare ca-i ajuta, cand de fapt se vindeca accidentarea respectiva de la sine. Eu am vrut sa iau pt ca am simtit un mic disconfort la genunchiul drept de cand am inceput sa fac fandari.

P.S. tocmai traversa un agent de la BAT care pazesc ambasada israelului si a intrat la Nutriland. Probabil sa-si ia un baton ceva.

#998
CIP04

CIP04

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 08.06.2023
Mitrache consuma produse de la gymbeam si e normal sa nu le simtaPosted Image . Un fost director de la Gymbeam (concediat in decembrie) este acum angajat la o alta firma de nutritie si mi-a zis ca produsele de la gymbeam sunt de proasta calitate. Gymbeam a inceput sa dea afara din angajati si sa mai creasca preturile la produsele pe care nu le fac ei din cauza ca le scad vanzarile si costurile de reclama sunt mari, s-a cam prins lumea ca nu sunt nimic de ele. In Romania pe 2023 au iesit pe -18% pierdere, nu reusesc sa prosteasca suficienta lume (dar inca sunt nr 1 cu aproximativ 500 comenzi/zi).
Nimic nu se vindeca de la sine, organismul isi extrage energia si cele necesare din alimente (sau suplimente daca in alimente nu gaseste ce are nevoie) sau medicamte (in situatii extreme). Se vindeca de la sine dar intr-o perioada mai lunga si fara a mai stresa problema cu efort fizic.
Dar daca la tine nu sunt probleme e din cauza, probabil, ca esti mai tanar. La primele semne de stres asupra cartilajelor este ok sa iei ceva preventiv.

Edited by CIP04, 05 March 2024 - 00:34.


#999
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 11.07.2023
CIP04, acum depinde cand si ce a luat Mitrache pentru articulatii. E posibil sa fi luat inainte de colaborarea cu GymBeam. Eu o sa iau pana la urma ce mi-a fost recomandat, dar initial am vrut sa iau proteina si Omega 3. Mi-a iesit HDL la limita de jos si am inteles ca Omega 3 ajuta in acest caz.
  Apropo de suplimente, a scos Tony Saik (calisthenics) un clip in care a facut un top de suplimente. Eram curios cum arata. Dar cand am vazut ca toate erau de la Genius, nu m-am mai uitat. El are colaborare cu Genius si a zis sa nu amestece alte suplimente cu ce-i poate aduce lui un castig.
  Un alt supliment este proteina de la Ghost. Am vazut-o la Robert Florea in clipuri, dar este foarte scumpa. Nu stiu ce l-a atras pe el la Ghost sau cum a ajuns s-o consume, dar e cam pricey.
   Dymatize n-am mai luat niciodata. Momentan pot spune ca imi place gustul lor de ciocolata. Comparativ cu proteina de la QNT sau ON Gold Standard, ISO 100 imi place cel mai mult.

#1000
CIP04

CIP04

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 08.06.2023

View Posthabanero, on 05 martie 2024 - 03:57, said:

CIP04, acum depinde cand si ce a luat Mitrache pentru articulatii. E posibil sa fi luat inainte de colaborarea cu GymBeam. Eu o sa iau pana la urma ce mi-a fost recomandat, dar initial am vrut sa iau proteina si Omega 3. Mi-a iesit HDL la limita de jos si am inteles ca Omega 3 ajuta in acest caz.
Ghost. Am vazut-o la Robert Florea in clipuri, dar este foarte scumpa.

In loc de omega 3 folosesc ulei de masline cumparat de pe maslinescu,e cam scump dar e original si cantitatea e mult mai mare decat daca ai lua softgel. Dimineata pe stomacul gol iau o ligurita. Si foarte important nu e procesat.
Ghost e tot firma privatelabel, e scumpa ca nu sunt multi care o aduc, cu cat mai putini cu atat isi stabilesc si politica de pret. Se gasea peste tot in depozite UE, dar au renuntat toti la aceasta firma din cauza vanzarilor slabe.

#1001
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 11.07.2023
CIP04, nu stiam de maslinescu. Observ multe tipuri de uleiuri acolo. Tu de care iti iei?

#1002
CIP04

CIP04

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 08.06.2023

View Posthabanero, on 05 martie 2024 - 13:10, said:

CIP04, nu stiam de maslinescu. Observ multe tipuri de uleiuri acolo. Tu de care iti iei?

Pamako Blend Bio 500ml dar nu au mereu asa ca iau de care gasesc, din pacate (pentru mine) e bataie mare pe ele si nu reusesc sa aduca cantitatea necesara. E mult de scris, uite aici o sursa unde ai toate detaliile: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tZMmhOtklPU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Diferenta e uriasa la gust si calitate fata de ce gasesti in market.

#1003
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 11.07.2023
CIP04, bun clipul. Vad ca si acum sunt indisponibile uleiurile Pamako. O sa iau si eu unul daca prind cand vor fi disponibile. In clip, maslinestii ziceau ca-i strici proprietatile daca aduci uleiul la peste 20 sau 25 de grade. Cu toate astea sunt tot felul de retete in care se foloseste ulei de masline si apoi se baga castronul sau tava in cuptor. Acolo e clar ca n-ai ce-i face. Probabil in salate e cea mai buna varianta sa-l folosesti. Sau crud, cum ai zis tu.

#1004
CIP04

CIP04

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 08.06.2023

View Posthabanero, on 05 martie 2024 - 19:02, said:

CIP04, bun clipul. Vad ca si acum sunt indisponibile uleiurile Pamako. O sa iau si eu unul daca prind cand vor fi disponibile. In clip, maslinestii ziceau ca-i strici proprietatile daca aduci uleiul la peste 20 sau 25 de grade. Cu toate astea sunt tot felul de retete in care se foloseste ulei de masline si apoi se baga castronul sau tava in cuptor. Acolo e clar ca n-ai ce-i face. Probabil in salate e cea mai buna varianta sa-l folosesti. Sau crud, cum ai zis tu.

Mi-am adus aminte azi si i-am scris pe site. A raspuns ca la final de saptamana intra in stoc.

#1005
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,678
  • Înscris: 24.10.2015
Salut, băieți și bine v-am regăsit!

In fr un organism independent nutricontrol s-a apucat sa testeze continutul suplimentelor proteice. O sa ramaneti cu gura cascata sa vedeti ca la unii scrie pe eticheta 90% proteine si in realitate e 10-15%.

Las linkul aici:
https://nutricontrol...tats-danalyses/

#1006
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,624
  • Înscris: 23.09.2017
Bine ca ai pus link si am verificat la ce ma intereseaza, si anume Myprotein. Deci sunt linistit acum si le pot consuma fara sa imi fac griji Posted Image


Annoncés 81%
Résultats Mesurés 79,6%

Deci Myprotein stau excelent as putea spune comparat cu ce declara pe eticheta.


Attached File  mp.png   45.39K   8 downloads

Edited by alex342, 06 March 2024 - 23:51.


#1007
CIP04

CIP04

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 08.06.2023
Da, legal 5% este o abatere permisa.

Nu e 100% de incredere acest tip de test, nu vede si proportia de aminoacizi, o proteina masurata poate avea 80% dar din aceasta concentratie o parte mai mica sau mai mare sa fie un ingredient amino-spiking.

Aminograma e cel mai bun test.

Edited by althea, 14 March 2024 - 09:54.


#1008
mentiu

mentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 20.12.2005
Salut @CIP04!
Ce unt de arahide recomanzi? Ce parere ai despre cele de la myprotein si gymbeam?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate