Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Neofort Rezidential 3 (Iancului pe Bd Ferdinand I nr 118)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
miri01

miri01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.05.2015
ce stiti de blocul asta? noi am vrea sa cumparam aici, layout la 2 camere (e cu bucatarie deschisa, nu ne deranjeaza) si locatie ne incanta, nu imi dau seama de ce nu e vandut inca. intr-adevar desi finalizat din 2012 vanzarile au fost inghetate pana in iunie 2014 din cauza unui proces legat de teren care s-a finalizat ok. Dezvoltatorii sunt Ali Attar Haitham si Hussain Maitham. multumesc.

#2
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View Postmiri01, on 17 mai 2015 - 18:27, said:

ce stiti de blocul asta? noi am vrea sa cumparam aici, layout la 2 camere (e cu bucatarie deschisa, nu ne deranjeaza) si locatie ne incanta, nu imi dau seama de ce nu e vandut inca. intr-adevar desi finalizat din 2012 vanzarile au fost inghetate pana in iunie 2014 din cauza unui proces legat de teren care s-a finalizat ok. Dezvoltatorii sunt Ali Attar Haitham si Hussain Maitham. multumesc.

Noi nu stim nimic de blocul asta, dar pe noi ne deranjeaza bucataria deschisa, pentru ca pute, la fel ca posturile si userii creati pentru reclama, daca nu veneati aici habar nu aveam ca vanzarile au fost inghetate, si ca dezvoltatorii sunt dragii de Ali si Hussain, dragutii de ei, hai, fuguta repede sa nu se termine apartamentele, si succes in urmatorii 30 de ani sa va pastrati locurile de munca

#3
miri01

miri01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.05.2015
care e pba cu cei doi care sunt dezvoltatori?  daca puteti sa imi dati lamuriri as aprecia.

Am cautat pe net si nu am gasit nimic scandalos. nu locuiesc in Bucuresti momentan, am intrebat doi viitori potentiali vecini cand am vizitat a doua oara si nu au avut nimic negativ de spus (dar era ora 11 ziua asa ca nu au fost prea multe persoane care sa circule pe usa blocului ca sa pot sa le intreb). am deschis topicul pt ca sunt pe cale sa cumpar aici saptamana asta care vine) si forumul e ultima sansa de a detecta ceva serios. Legat de suspendarea vanzarilor au fost transparenti cei de la Neofort cand am intrebat de ce nu e dat, apoi am gasit pe net hotararea judecatoreasca cu decizia  ca paratii nu sunt vinovati, intre timp au trimis actele necesare la notarul pe care l-am ales noi in Bucuresti si acesta a confirmat ca procesul pt teren e inchis cum trebuie. au insistant insa un pic cam mult ca sa semnam cu notarul lor, noi am vrut notar independent, ne-au cerut sa venim cu notarul nostru la bloc ca sa semnam ca dl Ali nu se deplaseaza la alt notar, notarul nostru din fericire e de acord cu deplasarea. justificarea primita a fost ca au 6 dosare mari cu documentatie in original legate de bloc si ca nu vor sa le transporte/pierde.

#4
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 02.09.2007
Eu cand am cumparat (ap vechi cu credit prima casa), prima cerinta a fost ca actele sa se perfecteze prin notarul meu. Am mers pe urmatoarele ipoteze:
1) Un notar al meu(deci impartial) o sa se uite peste actele de care dispune proprietarul. Daca astea au ceva bube, exista posibilitatea sa ma duc peste notar si sa fac scandal, deci notarul ala o sa incerce sa faca actele, doar daca TOTUL este in regula.
2) Dep. juridic al bancii o sa se uite peste actele proprietarului. Astia au interes sa nu fie probleme cu actele casei, pentru ca in definitiv casa este ipotecata in favoarea bancii. Deci au interes ca ipoteca respectiva sa nu fie pe un imobil cu probleme.

Atat timp cat 2 mai destepti ca mine in domeniul juridic zic ca totul este OK, pot sa iau casa.

Cele 17, 77, 777 dosare mari/medii/mici cu acte pot fi scanate si trimise notarului spre consultare, atunci cand vrei sa faci un antecontract de V/C. Ma indoiesc ca ei, ca vanzatori, nu au facut asta, mai ales ca nu vand 1 apartament ci mai multe. Deci problema asta pica. In cazul meu, notarul a perfectat actele de V/C si a venit cu ele deja scrise la sediul bancii. Acolo am semnat si eu si fostul proprietar. Am auzit si de notari care nu au vrut sa se deplaseze, si pana la urma reprezentantul bancii a venit la notariat pe langa vanzator si cumparator.

LE: Parerea mea e ca daca proprietarii refuza notarul tau, sa zici pas. Sunt o groaza de probleme care pot aparea: de la probleme la autorizatia de constructie, pana la firma care vinde sa fie in insolventa.

Edited by lyanna, 17 May 2015 - 21:53.


#5
miri01

miri01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.05.2015
@lyanna - multe multumiri pt sfaturi

Mergem cu notarul nostru mai departe. A acceptat sa se deplaseze la birourile vanzatorului asa ca din acest punct de vedere totul e ok. Nu am fi acceptat sa lucram cu notarul vanzatorului.

Stie cineva ceva ciudat depsre dezvoltatori: Ali Attar Haitham si Hussain Maitham sau despre bloc in sine: Bd Ferdinand I, Nr 118 (are un magazine Billa la parter)?

#6
lyla

lyla

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.01.2017
Ati cumparat de la Neofort? Aveti ceva pareri si sfaturi?

#7
NeoDez

NeoDez

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.01.2017

View Postlyla, on 15 ianuarie 2017 - 22:29, said:

Ati cumparat de la Neofort? Aveti ceva pareri si sfaturi?
Cel mai simplu, mergi in proiecte si intreaba de cei ce au cumparat in ele, insa cel mai sigur e sa cumperi intr-un bloc vechi, acolo macar stii ca totul merge prost si nu ai nici o surpriza :)

#8
darcip

darcip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.01.2016
https://www.subiecti...m-cu-originalul

Constructie (schelete constructie) lasata in paragina mult timp. Trecem prin zona in fiecare zi. Chiar ma intrebam cine poate cumpara acolo apartament. Dar poate ma insel. Nu stiu daca te ajuta link-ul atasat.

Attached Files


Edited by darcip, 29 January 2017 - 13:04.


#9
NeoDez

NeoDez

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.01.2017
Mai sunt la vanzare 5 apartamente din 118.

Blocul e populat 97%. Poziționarea este la 300m de gura de metrou. La parter Billa etc
Legat de fatada si restul, nu ma pricep. Noi am preluat blocul la gata cu recepția luata. Probleme, care sa afecteze clientii, nu sunt.
Preturile sunt cele mai mici din zona pt ca au rămas cateva apartamente si penthouse-uri foarte mari. Estimam ca in max 2 luni sa fie vândută si ultima unitate.


#10
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015

View PostNeoDez, on 29 ianuarie 2017 - 00:33, said:

insa cel mai sigur e sa cumperi intr-un bloc vechi, acolo macar stii ca totul merge prost si nu ai nici o surpriza Posted Image

Mai bine te banneaza un administrator si intri peste 2-3 ani cand inveti sa faci marketing !

#11
korn

korn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 29.12.2005
Ontanule.. puscarie ar trebui sa scrie pe tine, ocna direct. Am apreciere mult mai mare fata de orice alt borfas, criminal, pedofil, decat de acest general cu 4 stele de carton, dl Nicolai Ontanu.

#12
NeoDez

NeoDez

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.01.2017

View Postsovu, on 31 ianuarie 2017 - 10:28, said:



Mai bine te banneaza un administrator si intri peste 2-3 ani cand inveti sa faci marketing !


:)


#13
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015

View PostNeoDez, on 04 februarie 2017 - 00:10, said:

Posted Image
Posted Image  Cumparati cu incredere si bazati-va pe expertiza diviziei de consultanta imobiliara Neofort Posted Image .
Oameni cu multa experienta, organizatori de nunti, dansatori de salsa, vanzatoare de rujuri si cetateni de peste Prut. Posted Image
Trust them and give your money.Posted Image

#14
NeoDez

NeoDez

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.01.2017

View PostJoakin, on 04 februarie 2017 - 13:48, said:


Posted Image  Cumparati cu incredere si bazati-va pe expertiza diviziei de consultanta imobiliara Neofort Posted Image .
Oameni cu multa experienta, organizatori de nunti, dansatori de salsa, vanzatoare de rujuri si cetateni de peste Prut. Posted Image
Trust them and give your money.Posted Image

Ce pot să spun, tu cu ce te ocupi? Esti platit penru hatereala si pentru postari subversive?
Pun pariu ca ai un job de care nu esti multumit si ca ai frustrări multe.
Esti sclavul propriei neputinte. Mergi pe drumul asta ca e de bine...

Si inca ceva..., fiecare e liber sa faca ce vrea in timpul sau liber si cred ca e mai sănătos să faci salsa decat alba, tristutule.

Edited by NeoDez, 05 February 2017 - 23:07.


#15
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015

View PostNeoDez, on 05 februarie 2017 - 23:02, said:

Ce pot să spun, tu cu ce te ocupi? Esti platit penru hatereala si pentru postari subversive?
Pun pariu ca ai un job de care nu esti multumit si ca ai frustrări multe.
Esti sclavul propriei neputinte. Mergi pe drumul asta ca e de bine...

Si inca ceva..., fiecare e liber sa faca ce vrea in timpul sau liber si cred ca e mai sănătos să faci salsa decat alba, tristutule.
Alta intrebare?
Credeam ca o sa vii cu ceva argumente din care sa rezulte ca oamenii tai sunt bine pregatiti, au studii in domeniu, stiu diferenta dintre beton si mortar, PPR si PeX,etc.etc... ceva acolo sa ne inspiri incredere...
Da' tu vii direct cu vidanja si dai in tot ce e in dezacord cu tine...
Sunt curios in urmatoarea postarea, cu ce galeata de laturi mai arunci...

#16
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,082
  • Înscris: 22.06.2004
eu zic sa calmam spiritele in zona. nu imi place ce se intampla si chiar nu vreau sa banez pe cineva conform regulament. multumesc pentru intelegere

#17
NeoDez

NeoDez

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.01.2017

View PostJoakin, on 06 februarie 2017 - 08:34, said:

Alta intrebare?
Credeam ca o sa vii cu ceva argumente din care sa rezulte ca oamenii tai sunt bine pregatiti, au studii in domeniu, stiu diferenta dintre beton si mortar, PPR si PeX,etc.etc... ceva acolo sa ne inspiri incredere...
Da' tu vii direct cu vidanja si dai in tot ce e in dezacord cu tine...
Sunt curios in urmatoarea postarea, cu ce galeata de laturi mai arunci...

Era un topic legat de proiectul din Ferdinand, viata privata a colegilor mei ii priveste si nu cred ca era cazul sa aducem in discutie asa ceva.
Legat de pregatire, dupa cum stii probabil, in Romania nu exista o scoala specializata in domeniul serviciilor imobiliare, singurile chestiuni ce poat fi luate in calcul, ca si tool-uri de pregatire in domeniu sunt cursurile specializate, seminariile, workshop-urile etc.
Participarea la cursuri si seminarii pe tematica imobiliarelor este la libera alegere a colegilor mei, pt. ca eu nu am incurajat asa ceva.
Nu cred in eficienta acestor cursuri si seminarii etc. Am participat la cateva asemena intruniri si am constatat ca cei ce le tineau erau mai mult axati pe mesaje ce tineau de dezvoltarea personala si nu m-au convins ca stiu mai multe decat mine in domeniu, multi dintre acei vorbitori nici macar nu au facut o tranzactie in viata lor, iar mesajul lor era adesea pe calapod american, chestiune valabila in Romania cel mult in domeniul de real estate vechi. Legat de New Homes, cu adevarat buni sunt oamenii din staff-urile de marketing a dezvoltatorilor mari predominant israelieni, iar acestea nu sunt foarte disperati de a ceda know how-ul concurentei.
Cam atat cu pregatirea, iar legat de rujuri, salsa si Prut, stai linistit: trierea oamenilor din aceasta piata se face pe un singur criteriu - REZULTATE. Cei ce nu au rezultate dispar singuri si nu conteaza hobiurile sau sorgintea etnica atunci cand vorbim de rezultate. Google cunoaste aceasta situatie cel mai bine.
So, cand vrei sa abordezi un subiect, e ok s-o faci asa cum ai facut-o in mesajul la care am dat replay, fara atac la persoane si chestii de cancan.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate