Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 

Garantie laptop - suruburi

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
0anca0

0anca0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 27.09.2014
Vin din nou pe forum  cu o problema :D
Am un laptop de un an si jumatate si in ultimul timp a inceput sa mearga mai incet, se incalzeste etc. M-am uitat cu atentie pe unde are ventilatorul [fara sa-l desfac] si am vazut ca e cam mult praf pe acolo + din ce am mai vazut pe internet se pare ca din cauza prafului  ar fi.
Problema e urmatoarea : acum vreo jumatate de an am varsat putin ceai pe laptop, am avut grija si l-am uscat cum trebuie, dar in acel moment i-am desfacut placuta din spate [are 3: una mica de tot doar cu un surub, una cu memoriile lui/procesorul (??)  si una mare ce se intinde pe tot spatele lui] . Am desfacut placuta unde are  memoria/procesorul ca sa vad daca a intrat apa acolo pentru ca exact cu partea aceea s-a nimerit ca laptopul sa stea in baltoaca de ceai . Totul s-a terminat cu bine pentru ca totul era uscat acolo.  
Intrebarea este: daca eu am umblat la acele suruburi, care erau negre si s-au zgariat cand am umblat cu surubelnita, se considera ca am pierdut garantia?(am auzit diferite pareri)
Un "nene" de la un service mic din oras mi-a spus ca daca dau cu un marker negru peste ele (ceea ce am si facut) e posibil sa nu observe cei din service ori sa treaca neobservata chestia asta : e posibil sa mearga asa :D ?
intrebare 2: daca vreau doar sa-l curat de praf la service-ul din magazinul de unde l-am luat (le spun doar ca merge mai incet, se supraincalzeste) mi-l trimit la Bucuresti sau mi-l pot rezolva pe loc, in cateva ore in magazinul lor? [ magazinul (sper ca nu fac reclama) Altex, laptopul: Packard bell easynote tv h11c]

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Draga Anca, tu vrei să te învățăm la prostii?

Pune poză.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,609
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă şuruburile nu au sigilii iar laptopul are totul original nu se consideră pierdere de garanţie, în fond poţi face upgrade de componente (memorii, procesor, etc). Însă e posibil să considere că praful adunat în el nu e problemă de garanţie ci de utilizare şi în consecinţă să te taxeze pt. curăţare. Dacă te pricepi puţin îl poţi curăţa şi singur, suflând aer comprimat prin grila de aerisire din exterior, cu capacul din spate desfăcut. 90% din mizerie va ieşi afară în 10 secunde.

#4
0anca0

0anca0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 27.09.2014
Poza, am considerat ca nu trebuie sa pun pentru ca nu e o problema asa...de incurcata ca la altii :)), pun in vreo cateva minute daca e chiar musai.

Din ce am inteles de la unii, vopseaua de pe suruburi ar fi garantie pentru unele magazine/firme de laptop-uri.

Iar de compresor mi-a spus "nene" de la service-ul din oras ca nu-l recomanda pt ca e posibil sa descentreze ventilatorul.
@mihaicozoc : nu e vorba de taxarea pe curatare pentru ca platesc daca ei considera ca nu intra sub garanti;, doar sa nu pierd garantia ma intereseaza, de asta vreau sa ma duc la ei si de asta am intrebat si de surubele :)

#5
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 24.05.2010
Daca e vorba de un Retail cel mai sigur va trimite la furnizor si nu vor interveni. Acum intre noi fie vorba, nu cred in garantii la electronice. La garantiile standard ma refer.

Edited by MooF2010, 14 May 2015 - 16:01.


#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Daca vrei sa-l suflii cu compresorul, ii blochezi inainte ventilatorul ca sa nu se invarta la mai multe rotatii decat a fost conceput.
Cat despre suruburi zgariate/vopsite cu markerul, daca vor cei de la garantie sa-ti caute nod in papura, iti vor gasi, ca doar nu lucreaza de o zi-doua, ca sa nu stie de treaba asta.
Daca in laptop se mai pot observa urme de lichide, atunci au tot dreptul sa-ti anuleze garantia.


Nu mai pune poza, lasa direct link spre profilul de FB.

#7
0anca0

0anca0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 27.09.2014
Multumesc gumball, m-am linistit cu surubelele mele :)))
O sa ma duc in 2 zile la ei la magazin sa vad ce hotarasc cei de acolo, o sa revin cu un update [in caz ca o sa mai aiba cineva aceeasi problema, ca sa stie ce se intampla :-? :) ]

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cei de la ALtex nu tin minte sa ofere servicii de curatare laptopuri de praf.
La majoritatea laptopurilor plasticul ce acopera ventilatorul este prins in suruburi ce nu au aplicate sigilii deasupra, tocmai pt. a putea sa-l cureti de praf.

#9
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 17.04.2006
Altex il trimite mai departe catre service. Poti plati pentru curatare, normal, fara sa pierzi garantia insa daca la deschidere se observa urme lasate de ceiuc s-ar putea sa iti puna niste intrebari :)

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,511
  • Înscris: 19.04.2009
Unele laptopuri ( aceruri mai noi, in special ) au ceva sigilii albastre sau nu stiu ce pe surub, in gaura. Sunt upgradabile doar in service, altfel pierzi garantia :facepalm:

Laptopurile normale au un sigiuliu pe unul din suruburile de la CPU. In rest, poti sa-l desfaci cat vrei ( fara sa-l rupi ).

Edited by lex404, 14 May 2015 - 16:20.


#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,609
  • Înscris: 05.12.2005
Vopseaua aia de pe şurub este lac de blocare, gen cum e la biciclete. Iar curăţarea cu un compresor nu e deloc problemă, dacă nu ai sute de bari la ieşire nu se rupe nicio pală, în general 3-4 bari sunt suficienţi să-ţi zboare mizeria.
Cât priveşte urmele de ceai, dacă tastatura şi restul (exceptând supraîncălzirea) funcţionează corect nu e niciun motiv de anulare a garanţiei. Totuşi pe viitor ar fi indicat să nu îl mai foloseşti în pat.

#12
0anca0

0anca0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 27.09.2014
Am cam rezolvat problema : am sunat la service-ul din garantie [elkotech] si mi-au zis sa sun la unul dintre service-urile lor si se ocupa ei de curatare :D
Din pacate trebuie sa vina ei , il ia , il tin cateva zile si apoi mi-l aduc curatat, pentru ca nu sunt din Bucuresti [de unde e service-ul], nu-l mai dau lor. Mai am 4 luni din garantie si ma risc si-l dau unui service normal  la curatat pentru ca am nevoie de laptop zi de zi aproape :)
Side note: cei de la elko sunt foarte amabili :D!


@lex ; al meu are pe cpu sigiliul, cred: cand am scapat apa pe el un surub de la o placuta mica nu a vrut deloc sa se deschida si nu am insistat, se vedea ca era prins "mai altfel".
@mihai: nu a fost folosit in pat niciodata :)) era pe masa si nu avea suport pe atunci -> fana a ceaiului.

Multumesc tuturor pentru ajutor :) !

#13
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005
Înainte se punea un sigiliu cu plastilină pe un șurub. Azi văd că nu se mai practică.

#14
-As-

-As-

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 94
  • Înscris: 03.05.2015
Cred ca si-au cam dat seama ca era o idiotentie, majoritatea vroiau doar sa scape de praf, nu scapau de praf(cazul Acer, HP), ajungeau cu laptopul in garantie cu alte probleme de incalzire, deci tot ei pierdeau.

Prin 2 mii si ceva mi-am cumparat desktop, gata facut, aveam spatele sigilat, era un standard pe vremea respectiva, cum vroiam sa fac upgrade ram, hard, cd, dvd, dvdrw, unitate de citit card, trebuia sa merg cu toata unitatea pana la service la care aveam garantia, ma uitam la ei cum desigilau sa imi monteze mie o placuta ram, o amarata de unitate optica, dupa cateva vizite... nu mi-au mai sigilat unitatea, s-au prins ca munceau gratuit si fara rost.

#15
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Cea mai simpla metoda de curatare e cu un spray cu aer comprimat. Un spray costa vreo 25 de lei. Daca mai desfaci si capacul, cum a zis Mihai mai sus, ai sanse mari sa rezolvi problema tu.

#16
0anca0

0anca0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 27.09.2014
Problema era ca nu e voie in garantie sa fie desfacut capacul [meu, pentru ca e compus din mai multe capace care duc la componente importante] pt a fi curatat chiar si cu spray cu aer comprimat, se considera desigilare si se pierde garantia . :)  Iar sprayul cu aer comprimat bagat fara sa fie deschis capacul, descentreaza ventilatorul :).
Solutia e trimiterea la curatare in garantie pe motiv ca se incalzeste excesiv si a incetinit sau daca mai aveti cateva luni din garantie, ca mine, si va riscati sa pierdeti acele cateva luni de garantie pentru curatarea la un service normal/de cartier. :)

#17
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
"Iar sprayul cu aer comprimat bagat fara sa fie deschis capacul, descentreaza ventilatorul"

Descentreaza pe dracu', altii curata si la compresor. Pentru informarea ta, majoritatea producatorilor de laptop recomanda curatarea cu spray cu aer comprimat. La multe laptopuri capacul se poate scoate fara a se pierde garantia. Cel putin la Asus si Apple asa e.

#18
0anca0

0anca0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 27.09.2014
@cosstica : la unele laptopuri se poate scoate capacul pentru a face o curatare, fara a pierde garantia, dar in acele cazuri e doar un capac mare [ mine is mai multe]. Si apoi: am zis si mai sus: am sunat la service-ul din garantie si ei mi-au spus ca pierd garantia daca-l desfac :) .
Nu te contrazic ca poate nu se descentreaza, nu sunt experta in domeniu si am zis doar ce mi s-a spus de la service :).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate