Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Să combatem dogmele protestante

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
76 replies to this topic

#19
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@lex404; Păi asta ziceam și io, la 18 ani alegi în cunoștință de cauză, nu te-aruncă un bărbos într-un cazan, sau în ce are popa-n cotineață... Da' la 1 lună crește productivitatea! Auzi, ”colegii” ăștia de p-aci sunt popi sub acoperire, sau ce?

Edited by shogun1, 04 May 2015 - 17:52.


#20
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View Postdjpadrecito, on 04 mai 2015 - 17:43, said:


nasii sunt cei care sunt cei care sustin crestinarea pt copilul care nu poate vorbi inca. (evident cu acordul familiei e totul)
daca el mai incolo se rupe de Biserica, e treaba lui si doar a lui
Asa s-a facut si la Hristos? Cu nasi, aruncat de sare peste umar, dat tarcoale si taxa la popa?

#21
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postkruger, on 04 mai 2015 - 17:54, said:

Asa s-a facut si la Hristos? Cu nasi, aruncat de sare peste umar, dat tarcoale si taxa la popa?

Da, așa s-a făcut. Dar ca să pricepi de ce, trebuie ca mai întâi să înțelegi când a fost botezat Hristos... cu botezul lui Hristos.

#22
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009

View Posttudorel666, on 04 mai 2015 - 17:48, said:

Nu mai spune, dacă copilul tău intră la 18 ani într-un grup de drogați, tu îl lași ”să-și aleagă drumul”?

Ma bucur ca tu compari ortodoxia cu un grup de drogati.

Ia zi, ce faceti voi cu tamaie aia ca prea sunteti high :lol:

#23
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Auzeam si pe la scoala faza aia cu "nasii parinti spirituali".Da' ce faci daca nasu e ateu,insa e un om cu caracter?

Edited by seby318, 04 May 2015 - 18:01.


#24
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View Posttudorel666, on 04 mai 2015 - 17:59, said:


Da, așa s-a făcut. Dar ca să pricepi de ce, trebuie ca mai întâi să înțelegi când a fost botezat Hristos... cu botezul lui Hristos.
Nu ne explici si noua?

A combate o idee sau o dogma in mod civilizat inseamna a aduce argumente care s-o invalideze, deci nu iti cer decat sa-ti respecti topicul.

#25
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postkruger, on 04 mai 2015 - 18:03, said:

Nu ne explici si noua?

A combate o idee sau o dogma in mod civilizat inseamna a aduce argumente care s-o invalideze, deci nu iti cer decat sa-ti respecti topicul.

Am dat vreodată înapoi de la a aduce argumente?!
Deci, răspunde întâi la întrebarea: când a fost botezat Hristos cu botezul lui Hristos, pentru că acum văd că este clar pentru toată lumea că la Iordan a fost botezat cu botezul lui Ioan.

#26
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View Posttudorel666, on 04 mai 2015 - 18:05, said:


Am dat vreodată înapoi de la a aduce argumente?!
Deci, răspunde întâi la întrebarea: când a fost botezat Hristos cu botezul lui Hristos, pentru că acum văd că este clar pentru toată lumea că la Iordan a fost botezat cu botezul lui Ioan.
Pai asa "nu dai inapoi de la a aduce argumente", punandu-ma pe mine sa le dau in locu tau?  :lol:

Mai bine recunoaste ca nu esti in stare sa iti sustii afirmatiile...

#27
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View Posttudorel666, on 04 mai 2015 - 17:59, said:


Da, așa s-a făcut. Dar ca să pricepi de ce, trebuie ca mai întâi să înțelegi când a fost botezat Hristos... cu botezul lui Hristos.

Imi spui si mie te rog cine au fost nasii lui Hristos?

#28
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
A confunda ideile cuiva e o tehnica rodata:Raspunzi la intrebari cu altele,dar nu explici nimic.

#29
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Botezul latinilor (catolici),si a celorlalti eretici [protestanti,neoprotestanti..] este minciuno botez : http://cartearomanea...catolicisi.html

CANONUL  46 - al sfintilor apostoli
Episcopul, sau prezbiterul, ereticesc  botez primind, sau jertfă, a se caterisi poruncim.  Că ce  conglăsuire  este  lui Hristos  cu veliar? Sau ce  parte Credinciosului   cu  necredinciosul?

Dreptslăvitorii creştini  se cuvine a se feri de eretici, şi slujirile lor a le urî. Iar mai vârtos însuşi ereticii  se cuvine a se mustra  şi a se înţelepţi  de către episcopi şi prezbiteri, doar  cumva  vor  înţelege  şi se vor întoarce,  din  rătăcirea  lor.  Pentru aceasta şi canonul  acesta rânduieşte,  că, oricare episcop, sau prezbiter,  ar primi  ca de drept  şi adevărat  botezul  ereticilor  sau jertfa  ceea ce se proaduce  de dânşii, unul  ca acesta, poruncim ca să se caterisească. Fiindcă  ce conglăsuire  are Hristos cu diavolul? Sau ce parte are credinciosul  cu cel necredincios?

-dacă  una este soborniceasca biserică, şi unul este botezul cel adevărat, cum poate fi adevărat botezul ereticilor, şi al schismaticilor, de vreme ce ei nu sunt înlăuntru în biserica cea sobornicească ci s-au rupt dintr-însa prin eres? Iar de este adevărat botezul ereticilor şi al schismaticilor, şi este adevărat şi cel al drept slăvitoarei şi al soborniceştii biserici, apoi nu este un botez, precum Pavel strigă, ci două. Care este prea cu necuviinţă.

Zice încă şi Dumnezeiescul Hrisostom (în voroava cea la început, era Cuvântul) „Nu te amăgească pe tine o ascultătorule adunările ereticilor, că au botez dar nu luminare. Şi se botează cu trupul, iar cu sufletul nu se luminează.” Ci şi Sfântul Leon în epistolia cea către Nichita zice: „Nici un eretic dă sfinţenie prin taine.” Iar Ambrosie în cuvântul cel pentru cei ce se catehisesc, zice: „botezul celor rău cinstitori de Dumnezeu, nu sfinţeşte.”

Edited by cristirg, 04 May 2015 - 18:49.


#30
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postkruger, on 04 mai 2015 - 18:13, said:

Pai asa "nu dai inapoi de la a aduce argumente", punandu-ma pe mine sa le dau in locu tau?  Posted Image

Mai bine recunoaste ca nu esti in stare sa iti sustii afirmatiile...

De data aceasta știu, altminteri nu deschideam subiectul sau recunoșteam din start că nu știu. Iată însă ce înseamnă botezul cu apă:

Efeseni 5:26 ca s-o sfințească, după ce a curățit-o prin botezul cu apă prin Cuvânt,

Deci adevăratul botez se face prin Cuvânt. Și atunci, măi krugere, când a primit Dumnezeu Cuvântul botezul prin Cuvânt? Atunci când s-a născut, adică mai înainte de toți vecii. De aceea Hristos nici nu avea nevoie de botezul cu apă. Iar în Iordan Hristos nu a fost botezat, atunci s-a născut ca fiu al lui Dumnezeu, pentru că Dumnezeu însuși zice în acel moment ”Fiul meu ești tu, astăzi te-am născut”.

Edited by tudorel666, 04 May 2015 - 19:16.


#31
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,974
  • Înscris: 16.03.2004
Nu exista dogme protestante fiindca bisericile protestante au pastrat invataturile de baza din catolicism (trinitate, focul iadului, suflet), insa doar au scos unele invataturi+practici, fara a adauga ceva nou.
Deci despre ce dogme vorbim?

View Postdjpadrecito, on 04 mai 2015 - 17:33, said:


nu ai pt ce Tudorel, eu am avut licenta pe religiile lumii

...la facultatea de renume international din... Caracal (ai uitat sa adaugi, te-am ajutat noi)
Este clara expertiza de care esti in stare !
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

View Postdjpadrecito, on 04 mai 2015 - 17:43, said:


nasii sunt cei care sunt cei care sustin crestinarea pt copilul care nu poate vorbi inca. (evident cu acordul familiei e totul)
daca el mai incolo se rupe de Biserica, e treaba lui si doar a lui

Ia citeste mai expertule de talie internationala, specializat in secte, ce scrie aici:

fiind ingropati impreuna cu El, prin botez, si inviati in El si impreuna cu El, prin credinta in puterea lui Dumnezeu care L-a inviat din morti. (Col.2:12)

cum poti fi ingropat cu El prin botez, prin credinta in Dumnezeu, daca nu stii nimic, sugar fiind ?

#32
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdark, on 04 mai 2015 - 19:14, said:

Nu exista dogme protestante fiindca bisericile protestante au pastrat invataturile de baza din catolicism (trinitate, focul iadului, suflet), insa doar au scos unele invataturi+practici, fara a adauga ceva nou.
Deci despre ce dogme vorbim?


Prima dintre ele este dogma că trebuie să te botezi adult.

Edited by tudorel666, 04 May 2015 - 19:18.


#33
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,974
  • Înscris: 16.03.2004

View Posttudorel666, on 04 mai 2015 - 19:17, said:

Prima dintre ele este dogma că trebuie să te botezi adult.

Nu, nu e o dogma.
Protestantii nu au inventat o alta dogma ci resping dogma catolica a botezului sugarilor.
A te boteza adult este prezentat in Biblie, deci catolicii au facut o alta dogma, pe care protestantii o resping.
Deci protestantii nu au adus nimic nou.

p.s: mare parte din protestanti boteaza sugari.

Edited by dark, 04 May 2015 - 19:24.


#34
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 12.02.2010

View Postkruger, on 04 mai 2015 - 17:54, said:

Asa s-a facut si la Hristos? Cu nasi, aruncat de sare peste umar, dat tarcoale si taxa la popa?


Evident ca NU.
Hristos e Dumnezeu

View Postdark, on 04 mai 2015 - 19:17, said:

Nu exista dogme protestante fiindca bisericile protestante au pastrat invataturile de baza din catolicism (trinitate, focul iadului, suflet), insa doar au scos unele invataturi+practici, fara a adauga ceva nou.
Deci despre ce dogme vorbim?



...la facultatea de renume international din... Caracal (ai uitat sa adaugi, te-am ajutat noi)
Este clara expertiza de care esti in stare !
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image



Ia citeste mai expertule de talie internationala, specializat in secte, ce scrie aici:

fiind ingropati impreuna cu El, prin botez, si inviati in El si impreuna cu El, prin credinta in puterea lui Dumnezeu care L-a inviat din morti. (Col.2:12)

cum poti fi ingropat cu El prin botez, prin credinta in Dumnezeu, daca nu stii nimic, sugar fiind ?

Nu exista Facultate de Teologie la Caracal.
Eu am terminat la Craiova .
Nu scrie nicaieri ca as fi specializat in secte, cum am mai spus, licenta mea a fost pe religiile lumii, nu pe sectologie, sectologia tine de materia Misiologie si Ecumenism. eu doar am strans materialul legat de secte.

Cat despre versetul dat de tine, se refera la nasterea din nou.
Hristos moare pentru noi, spaland cu scump sangele sau, pacatele lumii, practic, omul cel vechi moare (la figurat) si se naste omul cel nou, in si prin Hristos.

Secondly, afundarea in cristelnita botezului, preinchipuie moartea omului vechi, adamic, si scoaterea din cristelnita inseamna invierea catre o viata noua, in Hristos.

O seara placuta iti doresc .

#35
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdark, on 04 mai 2015 - 19:23, said:

Nu, nu e o dogma.
Protestantii nu au inventat o alta dogma ci resping dogma catolica a botezului sugarilor.
A te boteza adult este prezentat in Biblie, deci catolicii au facut o alta dogma, pe care protestantii o resping.
Deci protestantii nu au adus nimic nou.

p.s: mare parte din protestanti boteaza sugari.

Tocmai, că au combătut ceea ce cred ei că este o dogmă, cu altă dogmă. Numai că ortodocșii nu au dogme propriu-zise, ei doar împlinesc ce le spune Duhul Sfânt și ce au primit poruncă să împlinească de la apostoli.

View Postdark, on 04 mai 2015 - 19:17, said:


...la facultatea de renume international din... Caracal (ai uitat sa adaugi, te-am ajutat noi)
Este clara expertiza de care esti in stare !
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image


Indiferent ce facultate ar face un preot ortodox, adevăratul său învățător și formator este Duhul Sfânt. Care le dă un minim de învățătură la hirotonire și restul pe parcursul vieții. De aceea un preot bătrân ortodox este ca vinul vechi.

#36
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
citeste cartile vechi , dinaninte de dogmele protestante si neoprotestante ca sa intelegi din radacina religia ortodoxa veche , si nu acuma citi tu carti de anul acesta.
citeste biblia intai cap coada( nu cred ca ai citit-o) unde te inpotmolesti , cere sfaturi , nu sfat, ci mai multe.
si de abea astept sa vad ce argumente , iese din capusorul tau.
mai este deschis un topic de alt " red" cu  sf botez tot pe aria asta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate