Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 

Să combatem dogmele protestante

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
76 replies to this topic

#55
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Posttudorel666, on 05 mai 2015 - 12:38, said:

Ce nu pricepi?! Spune clar: dacă părinții sunt sfinți, atunci și copiii sunt sfinți. Și atunci, dacă sunt sfinți, adică sunt curați, ce mai vorbești tu de botezul pocăinței și lepădarea de păcate prin cuvânt?! De botezul pocăinței au întradevăr nevoie copiii protestanților, dar nu și ai ortodocșilor, care sunt Biserica sfinților!
Dar cine spune (afară de voi) că pruncii ar avea nevoie de botez, ori de pocăință? Copiii protestanților nu ar fi la fel de curați ca cei ai ortodocșilor, iar și unii și ceilalți nu au nevoie de pocăință deoarece ei nu au păcătuit (cu voia).

#56
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDidymus, on 05 mai 2015 - 12:45, said:

Dar cine spune (afară de voi) că pruncii ar avea nevoie de botez, ori de pocăință? Copiii protestanților nu ar fi la fel de curați ca cei ai ortodocșilor, iar și unii și ceilalți nu au nevoie de pocăință deoarece ei nu au păcătuit (cu voia).


Scriptura spune:

14 Tot ce* va fi închinat Domnului prin făgăduinţă în Israel să fie al tău.
15 Orice întâi născut* din orice trup pe care-l vor aduce Domnului, atât din oameni, cât şi din dobitoace, să fie al tău. Numai să laşi să se răscumpere întâiul născut** al omului şi să laşi să se răscumpere şi întâiul născut al unui dobitoc necurat.
16 Să laşi să se răscumpere întâii născuţi ai oamenilor de la vârsta de o lună, după* preţuirea ta, cu preţul de cinci sicli de argint, după siclul Sfântului Locaş, care este** de douăzeci de ghere.

19 Îţi dau ţie, fiilor tăi şi fiicelor tale împreună cu tine, printr-o lege veşnică, toate darurile sfinte* pe care le vor aduce Domnului copiii lui Israel prin ridicare. Acesta este un** legământ de necălcat şi pe vecie înaintea Domnului, pentru tine şi pentru sămânţa ta împreună cu tine.”
(Numeri, 18)

Exodul 30:12 „Când vei socoti pe copiii lui Israel şi le vei face numărătoarea, fiecare din ei să dea Domnului un dar în bani pentru răscumpărarea sufletului lui, ca să nu fie loviţi de nicio urgie, cu prilejul acestei numărători.

După cum vezi, este o lege veșnică să fie răscumpărați toți întâii născuți la vârsta de o lună. Și toți creștinii, prin înfierea în Iisus Hristos sunt ”întâi născuți”. Ceea ce înseamnă că toți copiii creștinilor trebuiesc răscumpărați prin botez la vârsta de o lună. Altminteri îi paște ceea ce scrie în Exod 30.12: URGIA. Adică Satan este liber să-i atace. Deci nu te poți juca cu așa ceva!

#57
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Posttudorel666, on 05 mai 2015 - 13:54, said:

Deci nu te poți juca cu așa ceva!
Așa e! Nu tepoți juca cu așa ceva... După ce-ți vei tăia împrejur întâiul născut, să te duci la Templul din Ierusalim și să ți-l răscumperi cu 50 de grame de argint; apoi mai discutăm.

#58
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostDidymus, on 05 mai 2015 - 12:45, said:

Copiii protestanților nu ar fi la fel de curați ca cei ai ortodocșilor, iar și unii și ceilalți nu au nevoie de pocăință deoarece ei nu au păcătuit (cu voia).
Si atunci de ce protestantii ii impiedica pe copii sa se boteze, daca copii nu au pacat si inseamna ca au credinta curata?

Nu din invidie?
Nu urasc protestantii tot ce e sfant si neantinat si conlucreaza cu diavolii ca sa raspandeasca pacatul in lume?

#59
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postaltul2, on 06 mai 2015 - 07:03, said:

Si atunci de ce protestantii ii impiedica pe copii sa se boteze
Alo! Se aude!? Protestanții practică botezul infantil. Doar neoprotestanții botează la vârstă adultă.

#60
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDidymus, on 06 mai 2015 - 06:23, said:

Așa e! Nu tepoți juca cu așa ceva... După ce-ți vei tăia împrejur întâiul născut, să te duci la Templul din Ierusalim și să ți-l răscumperi cu 50 de grame de argint; apoi mai discutăm.

Noi, creștinii, ne naștem direct tăiați împrejur. Ar trebui mai întâi să-l ”destai” împrejur, ca să fac ce zici tu.

View PostDidymus, on 06 mai 2015 - 07:20, said:

Alo! Se aude!? Protestanții practică botezul infantil. Doar neoprotestanții botează la vârstă adultă.

Ce înseamnă ”botez infantil”? La o lună, cum ar trebui?

Edited by tudorel666, 06 May 2015 - 12:02.


#61
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,280
  • Înscris: 16.03.2004

View Posttudorel666, on 06 mai 2015 - 12:03, said:

Ce înseamnă ”botez infantil”? La o lună, cum ar trebui?

Pai asta voi stiti, ca voi il practicati.

#62
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdark, on 06 mai 2015 - 12:15, said:


Pai asta voi stiti, ca voi il practicati.

Vorbeam cu altcineva doamnă, și nici măcar nu sunteți atentă despre ce.

#63
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,280
  • Înscris: 16.03.2004

View Posttudorel666, on 06 mai 2015 - 12:51, said:


Vorbeam cu altcineva doamnă, și nici măcar nu sunteți atentă despre ce.

Bah tudorele, aici vorbesti cu toata lumea, daca vrei privat exista mesagerie.

#64
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdark, on 06 mai 2015 - 13:01, said:

Bah tudorele, aici vorbesti cu toata lumea, daca vrei privat exista mesagerie.

Nu-i bai că vorbeam cu altcineva, ci că n-ați priceput despre ce vorbeam, doamnă dragă.

#65
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,280
  • Înscris: 16.03.2004

View Posttudorel666, on 06 mai 2015 - 13:06, said:

Nu-i bai că vorbeam cu altcineva, ci că n-ați priceput despre ce vorbeam, doamnă dragă.

Nimeni nu intelege ce scrii tu pe aici, in afara de Barbiturice, si doar atunci cand e high.

#66
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Posttudorel666, on 06 mai 2015 - 12:03, said:

Noi, creștinii, ne naștem direct tăiați împrejur. Ar trebui mai întâi să-l ”destai” împrejur, ca să fac ce zici tu.
Dacă vă nașteți gata tăiați împrejur, la ce vă mai trebuie botez infantil?

View Posttudorel666, on 06 mai 2015 - 12:03, said:

Ce înseamnă ”botez infantil”? La o lună, cum ar trebui?
Botez infantil, adică la pruncii care habar n-au de tot ceremonialul botezului. Tu mai știi ceva de momentul când ai fost botezat? Poate doar din spusele nașilor... dacă nu erau prea aghezmuiți...

#67
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
cred ca sa mai discutat despre asta didy si in celalt topic despre botez .
si se va discuta atata vreme cat va exista cele doua religii.
Doamne fereste sa o dam in fanatism.
peste sute de ani sa ne omoram ca musulmanii acuma doar din considerente religioase.
eu nu combat nimic si am inteles ca trebuie sa tolerez si sa iubesc, indiferent de religie si de ce scrie in biblie.
eu mi-am botezat copii de mici dupa religia ortodoxa de care apartin si am inceput sa o studiez mai bine.
am frati care sunt neoprotestanti si nu ne certam nicicum pe tema asta, si privim partea buna a lucrurilor.
si e bine asa .
mai sunt unii care se cred mai sfinti si spun ca trebuie sa ma pocaesc si ca nu e bine ce fac si sa trec de partea lor, si atunci le explic eu cum sade treaba cu prostia din capul lor.
tudorele tata, ai facut un pacat cu "sa-combatem-dogmele-protestante" fiinca am inteles ca nici o religie nu te invata sa faci rau.
nici aia satanista, cred, ca inafara de a face magie neagra , inchinat la satana si alte prostii , nu afecteaza cu nimic pe cel de langa el, cred.
sa te crezi superior altuia , e cel mai mare pacat.
adica ortodoxia e mai tare decat adventismul.
pocainta e doar o cale si nu o religie.
in capul meu , in mintea mea nu intra nimeni, inafara de Dumnezeu si religia mi-o fac singur.
eu am ramas pe religia asta pentru ca am inteles-o si Dumnezeu mi-a raspuns .
si am vazut si in alte religii , legatura intre om si cer.
deci nu dogma e de vina, ci omul care o intelege gresit.

#68
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postredbotos, on 07 mai 2015 - 17:55, said:

cred ca sa mai discutat despre asta didy si in celalt topic despre botez .
si se va discuta atata vreme cat va exista cele doua religii.
Doamne fereste sa o dam in fanatism.
peste sute de ani sa ne omoram ca musulmanii acuma doar din considerente religioase.
eu nu combat nimic si am inteles ca trebuie sa tolerez si sa iubesc, indiferent de religie si de ce scrie in biblie.
eu mi-am botezat copii de mici dupa religia ortodoxa de care apartin si am inceput sa o studiez mai bine.
am frati care sunt neoprotestanti si nu ne certam nicicum pe tema asta, si privim partea buna a lucrurilor.
si e bine asa .
mai sunt unii care se cred mai sfinti si spun ca trebuie sa ma pocaesc si ca nu e bine ce fac si sa trec de partea lor, si atunci le explic eu cum sade treaba cu prostia din capul lor.
tudorele tata, ai facut un pacat cu "sa-combatem-dogmele-protestante" fiinca am inteles ca nici o religie nu te invata sa faci rau.
nici aia satanista, cred, ca inafara de a face magie neagra , inchinat la satana si alte prostii , nu afecteaza cu nimic pe cel de langa el, cred.
sa te crezi superior altuia , e cel mai mare pacat.
adica ortodoxia e mai tare decat adventismul.
pocainta e doar o cale si nu o religie.
in capul meu , in mintea mea nu intra nimeni, inafara de Dumnezeu si religia mi-o fac singur.
eu am ramas pe religia asta pentru ca am inteles-o si Dumnezeu mi-a raspuns .
si am vazut si in alte religii , legatura intre om si cer.
deci nu dogma e de vina, ci omul care o intelege gresit.

Nu am făcut-o cu scopul ca și ortodocșii să meargă din ușă în ușă ca protestanții, ci să le dau ortodocșilor niște arme contra celor ce încearcă să-i smulgă din Biserica lor. Deși ar merita să le batem și noi la uși și să-i batem la cap și atunci să-i vedem dacă vor avea aceeași răbdare cu noi pe care am avut-o noi cu ei.

#69
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,280
  • Înscris: 16.03.2004

View Posttudorel666, on 07 mai 2015 - 18:11, said:


Nu am făcut-o cu scopul ca și ortodocșii să meargă din ușă în ușă ca protestanții

Protestantii nu merg din usa in usa.

#70
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
dragul meu , asta inseamna ortodoxia , rabdare , mila, umilinta .
iar cei care sunt smulsi din ortodoxie , nu sunt ortodocsi.
am aici in localitate cativa oameni care au trecut cu religia la alte culte si am inteles un lucru: daca nu ai inteles nimic din ortodoxie 40 de ani , inseamna ca nu ai sa intelegi nici dincolo nimic.
de aceea sunt smulsi cu o asemenea usurinta .
iar cel care este smuls greu , e unul care il intelege pe Dumnezeu in orice religie.

#71
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postredbotos, on 07 mai 2015 - 18:22, said:

dragul meu , asta inseamna ortodoxia , rabdare , mila, umilinta .
iar cei care sunt smulsi din ortodoxie , nu sunt ortodocsi.
am aici in localitate cativa oameni care au trecut cu religia la alte culte si am inteles un lucru: daca nu ai inteles nimic din ortodoxie 40 de ani , inseamna ca nu ai sa intelegi nici dincolo nimic.
de aceea sunt smulsi cu o asemenea usurinta .
iar cel care este smuls greu , e unul care il intelege pe Dumnezeu in orice religie.

Am fost gata să fiu smuls, eu și toată familia. Dumnezeu știe prin  ce chinuri am trecut. Toată viața mea am să lupt ca nimeni să nu mai treacă prin ce am trecut eu. Toată viața mea am să lupt să-i smulg diavolului sămânța din gură și să o dau înapoi celui de la care a furat-o.

#72
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
si cum o sa lupti?
aratand cu degetul catre ei?
oare cum fac ei cu noi? nu tot asa ?
nu tot ne judeca si ne fac in fel si chip?
nu asa trebuie facut, ci aratale dragoste.
candva au venit la mine doua femei cu " va aduc o veste" si erau pe cat acii sa plece cu o alta parere despre Dumnezeu.
cu blandete si cu vorba frumoasa si artandu-le ca pana la o limita e bine, apoi e rau.
am prietenii de religii diferite si ne spunem unii altuia " vezi ca pana acolo e bine , apoi e rau" si vedem ca asa este.
chir tu ai un post de genul 7. Mai înainte de a cerceta, nu huli; cunoaşte întâi şi atunci dojeneşte. (Eclesiastul, 11)
si eclesiastul e cartea mea de capatai.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate