Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Credinta nestavilita a poporului roman

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
74 replies to this topic

#37
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

View Postaltul2, on 04 mai 2015 - 08:29, said:

Daca 98% din parinti au dat declaratie scrisa sa se faca religie in scoli trebuie impusa ca materie obligatorie.
Dacă procentul celor care au dat declarație scrisă este de 98%, atunci înseamnă că procentul celor care merg la orele de religie va fi de 98%. Nu înseamnă deloc că și restul de 2% trebuie să meargă neapărat la orele de religie.

View Postaltul2, on 04 mai 2015 - 08:29, said:

Procentul asta e mult mai mare decat cei care declara ca 1+1=2
Din păcate, știu și eu că încă mai există pe lumea asta oameni care n-au aflat că 1+1=2. Mulți din ei sînt chiar români verzi de-ai noștri, din popor. Sincer, îmi este tare milă de ei, pentru simplul motiv că n-au nici un viitor.

#38
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postpletosu, on 04 mai 2015 - 08:46, said:

Astea nu sînt deloc valori românești. Poate or fi valorile tale personale, dar în mod sigur este un mare abuz să le declari ca fiind universale sau românești sau mai știu eu cum.
De fapt, dacă stau să mă gîndesc îmi dau seama că astea nici măcar nu sînt valorile tale. Se vede asta foarte clar din felul cum vorbești despre frații noștri români care au plecat din țară.

Inversezi termenii si valorile.

Valori romanesti trebuie sa contina termenul romanesc

Cei care au plecat cum sa aibe valori romanesti daca sunt unelte pentru straini? Adica valori straine Posted Image

Edited by altul2, 04 May 2015 - 08:57.


#39
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005

View Postaltul2, on 04 mai 2015 - 08:50, said:

Poti merge in Corea de Nord fara nicio opreliste

Mai bine s-ar duce popii acolo .. sa propovaduiasca mila si iertarea crestineasca.
Sau cumva nu mai este la moda sacrificiul de sine pentru credinta?

#40
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postpletosu, on 04 mai 2015 - 08:50, said:

Dacă procentul celor care au dat declarație scrisă este de 98%, atunci înseamnă că procentul celor care merg la orele de religie va fi de 98%. Nu înseamnă deloc că și restul de 2% trebuie să meargă neapărat la orele de religie.
Trebuie sa invete la scoala crewdinta poporului roman, sau limba poporului roman.
Si acasa pot sa exercite si alte credinte sau dialecte

#41
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

View Postaltul2, on 04 mai 2015 - 08:50, said:

OK nu vreau eu sa discut formarea poporului roman.
Doar sa te corectez ca poporul roman a primit credinta de la Apostolul Andrei.
Fie inainte de a se forma cum zici tu, fie dupa.
Bați cîmpii. Poporul român nu putea să primească nimic înainte de a exista.

#42
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015

Quote

Trebuie sa invete la scoala crewdinta poporului roman, sau limba poporului roman.

Daca e pe alese eu vreau sa invete limba tarii in care traieste .

#43
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postpelikanu, on 04 mai 2015 - 08:54, said:


Mai bine s-ar duce popii acolo .. sa propovaduiasca mila si iertarea crestineasca.
Sau cumva nu mai este la moda sacrificiul de sine pentru credinta?

Sa reformulam
Trebuie sa mergi acolo ca sa dovedesti credibilitate

#44
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

View Postaltul2, on 04 mai 2015 - 08:52, said:

Cei care au plecat cum sa aibe valori romanesti daca sunt unelte pentru straini? Adica valori straine
Bați cîmpii. Românii care au plecat din țară nu sînt unelte pentru străini, ci pentru ei înșiși. Ei muncesc pentru propriile lor familii, pentru copiii lor, pentru un viitor mai bun. Unii din ei chiar merg la bisericile românești de acolo mult mai des decît o făceau cînd erau în țară! Disprețul tău față de ei îmi dovedește foarte clar că nu cunoști deloc realitatea și că așa-zisele valori românești despre care vorbești nu înseamnă absolut nimic pentru tine, indiferent de vorbele sforăitoare cu care ai venit pe-aici.

#45
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postpletosu, on 04 mai 2015 - 08:57, said:

Bați cîmpii. Poporul român nu putea să primească nimic înainte de a exista.

A primit credinta, si in baza acesteia s-a format
Sau altfel spus a exista credinta care a dus la formarea poporului roman in acest spatiu crestin

#46
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

View Postaltul2, on 04 mai 2015 - 08:56, said:

Trebuie sa invete la scoala crewdinta poporului roman, sau limba poporului roman.
Dacă nu învață de la bun început că 1+1=2, le va fi imposibil să învețe limba română sau religia sau orice altceva.

#47
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostAcrisios, on 04 mai 2015 - 08:58, said:

Daca e pe alese eu vreau sa invete limba tarii in care traieste .

Limba si credinta sunt identitati nationale.
Nu pot fi facultative.
Comunismul, ateismul, astea sunt optionale

#48
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Hm, vad ca te simti atacat.
Tu esti cumva un mic popă?

Nu a fost intentia mea sa te atac.
Cel mult sa imi exprim profundul dezacord pentru modul in care vă castigati painea, afectand / impiedicand progresul unei intregi natiuni.

#49
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postpletosu, on 04 mai 2015 - 09:00, said:

nu cunoști deloc realitatea
Asta-i buna.
Realitatea e ca au impus un sef de stat sau presedinte, cum s-o numi legal, din germania si protestant

#50
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

View Postaltul2, on 04 mai 2015 - 08:40, said:

Pai daca se face ce zic 2% si impotriva a ce zic 98% nu e dictatura comunista care trrebuie condamnata la temnita?
Apropo de procentele astea care îți plac atît de mult: în urmă cu cîteva sute de ani, ponderea celor care credeau că Pămîntul este rotund se ridica la uriașul procent de 0,001%, în timp ce 99,999% credeau că Pămîntul este plat. Ia ghicește: cine a avut dreptate în cele din urmă?

#51
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Pai da , noua trebuie sa ne spuna unul sau altul(2) ce e optional si ce nu ca pe noi nu ne duce capul si trebuie sa mergem sa-l intrebam pe vreun popa mult preafericit sa ne lumineze .

Cere-i doctorului sa slabeasca putin manecile de la camasa aia cu maneci lungi ca vad ca te strange !

Edited by Acrisios, 04 May 2015 - 09:10.


#52
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Eu as vrea sa stiu de cind orice individ (imbecil sau nu) se poate declara purtorul de cuvint al poporului roman si pastratorul valorilor acestuia.
Romanii astia.. nu pot fi catolici, musulmani, atei, agnostici, budisti etc? ce legatura are calitatea de roman cu credinta proprie?

Oricum topicul asta o troleala clara, sint curios daca il inchide cineva ca pe altele care erau mult mai putin evidente.

#53
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

View Postaltul2, on 04 mai 2015 - 09:02, said:

A primit credinta, si in baza acesteia s-a format
Sau altfel spus a exista credinta care a dus la formarea poporului roman in acest spatiu crestin
În primul rînd, credința a existat înaintea poporului român, deci e absurd să spui că un popor care încă nu exista a primit ceva de undeva, indiferent dacă e vorba despre credință sau despre orice altceva. Realitatea este că credința aia au primit-o de fapt niște indivizi care erau orice, dar în mod sigur nu puteau fi români.
În al doilea rînd, poporul român a evoluat foarte mult în ultimele sute de ani, ca și toate celelalte popoare ale lumii. Un român de azi poate fi nu numai ortodox, ci și greco-catolic, romano-catolic, musulman, evreu, budist, adventist, hinduist, animist etc., ba chiar poate fi și ateu, fără ca asta să însemne că el este mai puțin român. E absurd să spui că noi toți trebuie să avem astăzi exact aceleași valori și aceeeași religie ca niște indivizi de acum 2000 de ani, care nici măcar nu erau români. E absurd să spui că toți indivizii trebuie să creadă același lucru. Orice societate în care unanimitatea este obligatorie va fi sortită pieirii. Nici măcar doctrina oficială a BOR nu mai e aceeași ca în urmă cu cîteva decenii sau secole, a evoluat și ea în timp. În ce direcție merge consecvența ta ortodoxă? În cea a BOR de azi? Sau în cea a vechilor biserici ortodoxe din Moldova, Muntenia, Ardeal etc., care nici alea nu erau sută la sută identice între ele?

Edited by pletosu, 04 May 2015 - 09:24.


#54
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Postaltul2, on 04 mai 2015 - 09:07, said:

Asta-i buna.
Realitatea e ca au impus un sef de stat sau presedinte, cum s-o numi legal, din germania si protestant

Cum naiba poti sa ai pretentia ca esti roman cind in mod clar nu cunosti Constitutia pe care o invocai inainte, ti-e neclar cum se numeste legal seful statului (popa suprem? ultrafericit?), din ce tara e presedintele Romaniei  (nu, nu-i "din germania"), care e forma de guvernamint  din Romania (democratie liberala si reprezentativa, deci nu se voteaza pentru drepturile minoritatilor sau daca vrei sa platesti TVA) .
Nu ai nici un respect pentru Romania si nici o valoare romaneasca, esti un troll obosit ca si ala care a deschis topicul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate