Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 

Credinta nestavilita a poporului roman

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
74 replies to this topic

#19
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Stati sa vedeti voi credinta dupa ce popa va lasa cadelnita pentru un *cross flamethrower.
Dracii cer o rezolvare efectiva.

[ http://img3.wikia.nocookie.net/__cb20130330131049/theflophouse/images/1/1f/Flamethrower_straight.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postpletosu, on 04 mai 2015 - 08:17, said:

Dar ce valoare românească are românul verde care n-a plecat din țară, dar își bate nevasta în fiecare zi, după care trece prin fața bisericii și își face un milion de cruci?
Pai are valori numite romanesti.
Cine nu le identifica e liber sa se duca
Dar sa nu mai voteze

#21
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Deci popii care pleaca sa bata matanii pe la muntii altor tari sau sa pupe icoanele de prin Africa .. jet?

As vrea sa o vad si pe asta.

#22
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

View Posttoto_riina, on 04 mai 2015 - 07:59, said:

Aia e. Cand ii confrunti, sunt perfizi, o dau pe dupa cires, zic: "pai noi in principiu am fi de acord, daca s-ar face ore de istorie a religiilor sau educatie civica, nu cateheza". Ete da, dati voi indicatii bisericii, va bagati in canoanele si invataturile ei, ca voi sunteti mai destepti! Ce, lacatusul mecanic da indicatii tamplarului?
In Germania sau Italia, orele de religie sunt obligatorii, si nimeni nu-si permite sa dea indicatii bisericii cum sa predea, sau sa ceara scoaterea lor din programa! Numai la noi, ca le-am dat nas si acum ne iau toata mana!
Este exclusiv treaba bisericii modul cum isi preda orele, daca alege sa faca cateheza ori educatie religioasa sau istoria religiilor, la fel cum profesorul de mate decide cum sa predea si sa explice geometria euclidiana, sau cel de literatura marii scriitori!
Complet fals. Nu e deloc treaba bisericii, ci e treaba școlii. Una e dacă religia se face în biserică, și cu totul alta e dacă se face în școală. Mie mi se pare foarte normal ca părinții să aibă pretenții față de școală, deoarece formarea copiilor depinde de tot ceea ce învață, mai ales la vîrste mici. Evident că nici un părinte nu se va apuca să dea indicații la aritmetică de exemplu, deoarece 1+1=2 pentru toată lumea, și pentru ortodocși, și pentru catolici, și pentru evrei, budiști, musulmani, hinduși etc. - și chiar și pentru atei! În schimb, ceea ce spune o anumită religie nu e deloc valabil pentru toată lumea, ci numai pentru cei care împărtășesc respectiva religie - și de multe ori nici măcar printre ei nu există unanimitate. De exemplu, cei mai mulți catolici din SUA nu sînt de acord cu ideile oficiale ale bisericii catolice privind mijloacele contraceptive, divorțul, interdicția căsătoriei pentru preoți etc. - și eu unul nu văd nimic rău în aceste dezacorduri, ba chiar le consider foarte normale. Nu mai sînt chiar tînăr, am trăit un pic și înainte de 1989, deci am ajuns la concluzia că ideea de unanimitate este una din cele mai mari tîmpenii pe care le-a inventat umanitatea în lunga ei istorie.

#23
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postpelikanu, on 04 mai 2015 - 08:26, said:

Deci popii care pleaca sa bata matanii pe la muntii altor tari sau sa pupe icoanele de prin Africa .. jet?

As vrea sa o vad si pe asta.

Eu am vorbit de cei stabilizati nu de turisti.

Sa fie interzis votul in strainatate.

#24
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postaltul2, on 04 mai 2015 - 07:57, said:

In orice padure exista si uscaturi
Cei care au plecat din Romania s-au dus pentru ca au fos momiti cu bani.
Cel mai usor de analizat e daca se observa ca acesti plecati nu mai au nicio valoare romaneasca. Sunt niste mercenari.

Și încă-s în dubii dacă nu-i cazul să plec și eu, cu doamna cu tot. Că nu-i deloc plăcut să vezi cum se habotnicizează societatea încetul cu încetul. Deja am văzut vreo 2 foste colege de școală (până-n 30 de ani) care și-au lăsat mustața să crească mândră pentru că le-a zis duhovnicul că e păcat să intervii la aspectul care ți l-a lăsat Dumnezeu. Posted Image

Care-s valorile alea romanesti, apropo?

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,718
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttoto_riina, on 04 mai 2015 - 07:44, said:

Nu vedeti ce balamuc zilele astea cu interzicerea religiei in scoli?
Nu s-a interzis nimic, lasa minciunile.

View Posttoto_riina, on 04 mai 2015 - 07:59, said:

In Germania sau Italia, orele de religie sunt obligatorii
Nu sunt obligatorii sunt doar generalizate dar cu derogare poti sa nu participi la ele. Oricum ce fac aia la religie e cu totul altceva decat ce se face la noi adica confesional.

Edited by andreic, 04 May 2015 - 08:32.


#26
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postpletosu, on 04 mai 2015 - 08:26, said:

Complet fals. Nu e deloc treaba bisericii, ci e treaba școlii. Una e dacă religia se face în biserică, și cu totul alta e dacă se face în școală. Mie mi se pare foarte normal ca părinții să aibă pretenții față de școală, deoarece formarea copiilor depinde de tot ceea ce învață, mai ales la vîrste mici. Evident că nici un părinte nu se va apuca să dea indicații la aritmetică de exemplu, deoarece 1+1=2 pentru toată lumea,
Toate aceste explicatii sunt anticonstitutionale.

Daca 98% din parinti au dat declaratie scrisa sa se faca religie in scoli trebuie impusa ca materie obligatorie.

Procentul asta e mult mai mare decat cei care declara ca 1+1=2

#27
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

View Postaltul2, on 04 mai 2015 - 08:22, said:

Pai are valori numite romanesti.
Cine nu le identifica e liber sa se duca
Dar sa nu mai voteze
Dă-mi și mie cîteva exemple concrete de "valori numite romanesti" - dar să fie exemple concrete, nu vorbe goale.

#28
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostAlexIP, on 04 mai 2015 - 08:28, said:

Care-s valorile alea romanesti, apropo?
Dragostea de religia stramoseasca
Dragostea de tara stramoseasca
Si dragostea de familia romaneasca

View Postpletosu, on 04 mai 2015 - 08:30, said:

Dă-mi și mie cîteva exemple concrete de "valori numite romanesti" - dar să fie exemple concrete, nu vorbe goale.

Le-am dat desi dupa parerea mea e ca si cum ai explica la pereti, de aceea primadata trebuie interzis votul mercenarilor si apoi dat explicatii

Edited by altul2, 04 May 2015 - 08:37.


#29
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015

Quote

- Care sînt acele ONG-uri despre care vorbești aici?

nu e vorba de niciun ONG ci de biserica , cel mai important agent anti religie in acest moment .

Quote

- Cine le plătește?

cu totii cotizam pentru bunastarea popilor ... fie ca vrem fie ca nu .

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,718
  • Înscris: 07.02.2003

View Postaltul2, on 04 mai 2015 - 08:29, said:

Daca 98% din parinti au dat declaratie scrisa sa se faca religie in scoli trebuie impusa ca materie obligatorie.
Nu, nu trebuie impus nimic pentru ca trebuie sa respecti dreptul celor 2% (de fapt vreo 7-8% conform datelor de inregistrare oficiale), asta era si ideea de baza a proiectului legislativ aprobat, unii insa sunt prea prosti sa inteleaga ce semnifica inlaturarea discriminarii religioase, ei credeau ca e vorba de interdictii, vezi mai sus la duculeana muhahaha Posted Image
Oricum treaba asta e rasuflata de mai bine de 2 luni iar topicul asta este de fapt o tentativa de trolling pentru ca fix aceste lucruri s-au mai discutat in alta arie.

Edited by andreic, 04 May 2015 - 08:37.


#31
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Cat puteti sa fiti de ipocriti ! cand trebuia sa mearga fiecare sa faca cerere ca sa scoata copilul de la ora de religie, sareati ca mingea de ping-pong ca nu e niciun abuz , ca oricine are libertarea de a merge si de a face acest gest ; acum daca nu trebuie decat ca cine vrea sa lase copilul sa faca religie sa mearga sa faca cerere pentru asta nu mai e bine . acum e abuz si e neconstitutional !!!

Astia sunteti : oameni cu mii de fete si tot atatea pretentii ! Posted Image

#32
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postandreic, on 04 mai 2015 - 08:33, said:

Nu, nu trebuie impus nimic pentru ca trebuie sa respecti dreptul celor 2% (de fapt vreo 7-8% conform datelor de inregistrare oficiale), asta era si ideea de baza a proiectului legislativ aprobat, unii insa sunt prea prosti sa inteleaga ce semnifica inlaturarea discriminarii religioase, ei credeau ca e vorba de interdictii, vezi mai sus la duculeana muhahaha Posted Image
Oricum treaba asta e rasuflata de mai bine de 2 luni iar topicul asta este de fapt o tentativa de trolling pentru ca fix aceste lucruri s-au mai discutat in alta arie.

Doar ca democratia presupune sa executi ce declara cei 98%.
Evident fara sa ii bagi in seama pe cei 2 % ca sa nu se simta ofensati.
Ii lasi in plata Domnului.

View PostAcrisios, on 04 mai 2015 - 08:38, said:

Cat puteti sa fiti de ipocriti ! cand trebuia sa mearga fiecare sa faca cerere ca sa scoata copilul de la ora de religie, sareati ca mingea de ping-pong ca nu e niciun abuz , ca oricine are libertarea de a merge si de a face acest gest ; acum daca nu trebuie decat ca cine vrea sa lase copilul sa faca religie sa mearga sa faca cerere pentru asta nu mai e bine . acum e abuz si e neconstitutional !!!

Astia sunteti : oameni cu mii de fete si tot atatea pretentii ! Posted Image
Pai daca se face ce zic 2% si impotriva a ce zic 98% nu e dictatura comunista care trrebuie condamnata la temnita?

Edited by altul2, 04 May 2015 - 08:41.


#33
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

View Postaltul2, on 04 mai 2015 - 08:04, said:

Nu prea ati studiat ora de religie la scoala.
Eu personal nu am studiat-o la școală, pentru simplul motiv că am făcut școala generală înainte de 1989 - dar am citit foarte mult după 1990.

View Postaltul2, on 04 mai 2015 - 08:04, said:

Apostolul Andrei e cel care a adus credinta crestina la romani
Așa ai învățat tu la șoală? Eu te-aș fi lăsat repetent pentru o asemenea enormitate. Pe atunci încă nu exista poporul român și nimeni nu vorbea românește nicăieri în lume. Apostolul Andrei (care era evreu, nu român verde) a ajuns nu în România (care nu exista deloc pe vremea aia), ci în Dobrogea, unde trăia un amestec de populații format din vechii daci și tot felul de coloniști romani și greci - dar nici coloniștii ăștia nu erau romani sau greci în stare pură, ci erau ei înșiși un amestec de populații din zonele vecine sau chiar din alte zone mai îndepărtate, adică erau veniți de prin Tracia, Iliria, Dalmația, Macedonia, Sciția, chiar și Siria, Palestina etc. Poporul român a apărut pe lume abia după cîteva sute de ani. În concluzie, te sfătuiesc să te întorci de urgență la școală înainte să mai deschizi gura, iar acolo ar fi bine să nu începi cu ora de religie, că degeaba o faci pe-aia dacă n-ai cîteva cunoștințe elementare din alte domenii. Fără cultură generală, religia înseamnă de fapt o simplă superstiție fără nici o valoare.

#34
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Asadar, daca tot este democratie, ar trebui convertiti la crestinism si protestantii, musulmanii .. samd.
Pana la urma urmei, majoritatea sunt crestini - ce nevoie au altii de alte religii?

Democratia nu se aplica tuturor subiectelor atinse  mai sus.
Eu nu vreau sa ma ating de mizeriile popesti si nu ma ating - in acelasi timp insa, astept reciprocitate.

#35
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

View Postaltul2, on 04 mai 2015 - 08:31, said:

Dragostea de religia stramoseasca
Dragostea de tara stramoseasca
Si dragostea de familia romaneasca
Astea nu sînt deloc valori românești. Poate or fi valorile tale personale, dar în mod sigur este un mare abuz să le declari ca fiind universale sau românești sau mai știu eu cum.
De fapt, dacă stau să mă gîndesc îmi dau seama că astea nici măcar nu sînt valorile tale. Se vede asta foarte clar din felul cum vorbești despre frații noștri români care au plecat din țară.

#36
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postpletosu, on 04 mai 2015 - 08:42, said:

Eu personal nu am studiat-o la școală, pentru simplul motiv că am făcut școala generală înainte de 1989 - dar am citit foarte mult după 1990.


Așa ai învățat tu la șoală? Eu te-aș fi lăsat repetent pentru o asemenea enormitate. Pe atunci încă nu exista poporul român și nimeni nu vorbea românește nicăieri în lume. Apostolul Andrei (care era evreu, nu român verde) a ajuns nu în România (care nu exista deloc pe vremea aia), ci în Dobrogea, unde trăia un amestec de populații format din vechii daci și tot felul de coloniști romani și greci - dar nici coloniștii ăștia nu erau romani sau greci în stare pură, ci erau ei înșiși un amestec de populații din zonele vecine sau chiar din alte zone mai îndepărtate, adică erau veniți de prin Tracia, Iliria, Dalmația, Macedonia, Sciția, chiar și Siria, Palestina etc. Poporul român a apărut pe lume abia după cîteva sute de ani. În concluzie, te sfătuiesc să te întorci de urgență la școală înainte să mai deschizi gura, iar acolo ar fi bine să nu începi cu ora de religie, că degeaba o faci pe-aia dacă n-ai cîteva cunoștințe elementare din alte domenii. Fără cultură generală, religia înseamnă de fapt o simplă superstiție fără nici o valoare.
OK nu vreau eu sa discut formarea poporului roman.
Doar sa te corectez ca poporul roman a primit credinta de la Apostolul Andrei.
Fie inainte de a se forma cum zici tu, fie dupa.

View Postpelikanu, on 04 mai 2015 - 08:46, said:

Eu nu vreau sa ma ating de mizeriile popesti si nu ma ating - in acelasi timp insa, astept reciprocitate.
Poti merge in Corea de Nord fara nicio opreliste

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate