Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...
 Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 

Repatriere de pensionari

- - - - -
  • Please log in to reply
1223 replies to this topic

#1153
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007
Nu stiam ca in USA si Canada nu exista "retirement poverty".... vrajitoruldinoz, daca parintii stau cu tine poate.. dar nu cred ca singuri fac fata cu ce le da guvernul...

Rosebud, tu nu iti permiti sa iesi la pensie.. Ai doar impresia ca poti... Sau poate pensie pentru tine inseamna sa traiesti de pe o zi pe alta...  Sa lucrezi dupa 65 de ani nu inseamna ca esti la pensie..

#1154
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,856
  • Înscris: 21.06.2016
Am eu prieteni. California le da apartament subventionat, iau niște bani de la social security, medical sint asigurați. Nu e pensionare d-aia cu barca și decapotabila, e posibil sa fie dependenți de ajutorul copiilor în oarece măsura, dar e mult mai bine decit sistemmedical prost și mincare din cea mai ieftină de la ei din țara (Rusia, Bulgaria, China,India).
Acum sa nu confundam ce credem noi ca e poverty cu ce zic ăștia ca e. Eu am trăit la limita de sărăcie citiva ani ca student, și a fost ok, inclusiv călătorii in România etc. Dacă ai asigurarea de sănătate și cazarea rezolvate cumva, restul vieții nu e oribil ca pensionar.

#1155
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Cred ca de fapt king vorbeste mai mult teoretic, nu ca peste 5 ani el va avea casa achitata si bani suficienti ca sa traiasca la fel ca si pana acum inca 30 de ani. Teoretic, multe ar fi bine dar sa ramanem la real, la ceea ce este. Exemplu cu pensia de stat, CPP+OAS+GIS = 1400 este cel mai rau scenariu, chiar si asa nu e dracu atat de negru, nu ajungem sa dormim sub poduri sau sa mancam din tomberoane, asa cum sugereaza unii. Nu sunt setat sa stau pe ajutoare sociale, dimpotriva, iar economiile de pana acum imi dau multe posibilitati. Este exclus sa aducem parintii. Am tot timpul sa-mi fac temele bine si sa vad ce strategie o sa abordam.
Ma intreb ce o fi facut pana la urma initiatoarea topicului. Si-a vandut casa in 2017, acum probabil ar fi obtinutt 30% in plus. O si gasit paradisul pe pamant in RO, sau pana la urma s-a razgandit si e tot in Canada?

#1156
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,856
  • Înscris: 21.06.2016
N-a mai dat pe aici, așa ca nu știm.
Pentru unii din noi România era o varianta de luat in seama. Ieftin și decent (nu bun, doar decent). Cred ca însă a rămas varianta de urgentă… Cu toate astea pentru o mulți e de romani pe care ii știu in viața reala e varianta principala.

#1157
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,678
  • Înscris: 02.10.2009

View PostKING_99, on 16 august 2021 - 02:57, said:

Nu stiam ca in USA si Canada nu exista "retirement poverty".... vrajitoruldinoz, daca parintii stau cu tine poate.. dar nu cred ca singuri fac fata cu ce le da guvernul...

Rosebud, tu nu iti permiti sa iesi la pensie.. Ai doar impresia ca poti... Sau poate pensie pentru tine inseamna sa traiesti de pe o zi pe alta...  Sa lucrezi dupa 65 de ani nu inseamna ca esti la pensie..
Se poate, it’s my business.
Unii de pe aici s-au invatat cu venituri foarte mari si au uitat complet ca se poate trai si cu mai putin.

Am facut ceva socoteli si ma descurc cu pensia canadiana aia mica, cu maruntisul care ar veni ptr 25 de ani in Ro si vreo juma de milion + economisit ptr doua persoane. Apoi, nu cred ca voi trai pana la 80-85, nici nu vad de ce.
Vreau sa mai lucrez un pic, sa tin mintea treaza, sa am o ocupatie cat de cat. Un an, doi, max.
Poate unii vor sa stea intr-un loc linistit, sa astepte moartea, Ok din partea mea. Eu incerc sa fiu activ cat de cat.

#1158
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007
mangoshake, vorbesc de realitati nu de vise la 55 de ani dar asta e altceva..  In cercul meu nu stiu pe nimeni la 50 de ani sa nu aibe casa deja platita si 7 cifre in fonduri de pensie.Unii emigranti, unii canadieni dar toti professionals. Eu am platit-o la 46....

Da, se poate iesi la pensie si cu $500k  in savings cum zice Rosebud dar aia e pensie de subexistenta daca nu ai o casa platita si cel putin 30-35 de ani de CPP si OAS.

In Canada venitul mediu dupa taxe la pensie e 61k pe familie. Deci 50% din pensionari au mai mult decat suma asta. Considerand ca e sigur sa retragi max 4% pe an din cont, 40k ar fi cam $1M in savings... Daca nu s-ar putea termina punga cand iti e lumea mai draga... SI dupa ce ca nu lasi mai nimic la copii mai devii si povara pe capul lor..

Rosebud, una e sa fii activ si alta e sa o faci ca iti trebuiesc bani... E vorba de optiuni vs. necesitati.  VP-ul meu iese la pensie in Decembrie la 60 de ani ( nu pot sa iti spun firma dar e public salariul ca e pe bursa si face $4M pe an de vreo 20 de ani).. Ce prost e ala ca nu mai lucreaza si nu mai e activ, nu? Iti spun eu ca e deja in boarduri de directori la alte firme si o sa fie activ dar nu pentru bani.

vrajitoruldinoz, sa stau la pensie in apartament subventionate ? Mai bine stateam de la inceput in Ro decat sa stau cu drogati sau asistati sociali in bloc.

Ce dracu aspiratii mai sunt si astea? Asa vedeti voi pensia?

#1159
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,856
  • Înscris: 21.06.2016
La mine e de neazuit sa-ti platesti casa. E drept insa ca eu nu prea stiu pe nimeni de 50 de ani.
Eu tocmai am refinantat pe inca 30 de ani. la 2.5-275% dobinda fixe si aia care se scade de la taxe, trebuie sa fii nebun sa nu o intinzi cit poti. Cel putin cit nu esti pensionar.

Edited by vrajitoruldinoz, 17 August 2021 - 06:25.


#1160
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Unul din motivele pe care-i resping eu la interviu pe cei care vin e ca nu stiu diferenta dintre mediu si median. Numai daca venirul median era 61K insemna ca jumatate aveau mai mult. Asta fiindca daca sunt outliers ca tine (sa zicem ca te credem pe cuvant, dar cu mare mare suspiciune) media e impinsa in sus, dar majoritatea stau ceva mai jos. Cum lucrezi tu ML fara basic statistics?

#1161
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,889
  • Înscris: 29.01.2019


In mare, in orasele sau suburbiile din America de Nord, daca esti in quartile-ul cel mai jos, traiesti in zona cu criminalitate mare, in urmatorul quartile e mai mult middle class decit saraci, oameni care sint OK dar aproape de saracie daca se intimpla ceva cu slujba/venitul pasiv.
Urmatorii 25% sint middle class si upper middle class care au o viata mai relaxata, dar nimic extravagant, o casa medie ca valoare si investitii de sute de k.
Quartile-ul din top e impartit intre upper middle class si bogati. Case ceva mai aratoase si conturi mai rotunjite.

La pensie e bine sa ai un venit pasiv care sa-ti permita sa traiesti in ultimele doua.

Parerea mea e ca e mai bine sa traiesti in primii 25% din Romania decit in ultimii 25% din America de Nord. Cineva poate avea si alte motive de a pleca din Romania care sint personale sau pe care eu nu le vad.


#1162
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,856
  • Înscris: 21.06.2016
E preferabil sa traiesti oriunde in Romania decit in ultimii 25% din SUA (poate chiar ultimii 50%). Macar in nu ai probleme majore cu criminalitatea sau drogurile si poti avea chiar acces la o educatie ca lumea (depinde unde stai, numai in mediul urban).
Daca nu ai copii, in mediul rural dar nu departe de un oras mai mare se poate trai ieftin si fara probleme majore (daca excludem micile furturi si sistemul medical).

#1163
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 17 august 2021 - 06:20, said:

La mine e de neazuit sa-ti platesti casa. E drept insa ca eu nu prea stiu pe nimeni de 50 de ani.
Eu tocmai am refinantat pe inca 30 de ani. la 2.5-275% dobinda fixe si aia care se scade de la taxe, trebuie sa fii nebun sa nu o intinzi cit poti. Cel putin cit nu esti pensionar.

Mersi pentru dividente :) La noi nu se scade dobanda la taxe... Exista totusi o portita sa o platesti si sa iei un HELOC pemtru investitii unde poti sa deduci dobanda.

#1164
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,856
  • Înscris: 21.06.2016
Cel putin anul asta inflatia a fost binisor mai mare ca dobinda, si cred ca mai tine. Faptul ca scazi dobinda de la taxe ajuta dar nu e esential la valorile de acum.

#1165
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Eu iau înapoi cca 2000 euro anual din returul de dobânda la taxe... E o suma binevenita oricând :)

#1166
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,678
  • Înscris: 02.10.2009

View PostKING_99, on 17 august 2021 - 06:17, said:

mangoshake, vorbesc de realitati nu de vise la 55 de ani dar asta e altceva..  In cercul meu nu stiu pe nimeni la 50 de ani sa nu aibe casa deja platita si 7 cifre in fonduri de pensie.Unii emigranti, unii canadieni dar toti professionals. Eu am platit-o la 46....


Eu la 46 nici nu stiam cand va fi interviul pentru emigrare...
Am venit cu 4 valize, copil, fara job si fara sa fiu in elita cereasca a IT-istilor (desi probabil ca sa fi castigart mai putin aici ca IT ist decat ca  P.Eng in Petrochemicals)

Sa faca altii mai mult de la 50 la 65.
E drept ca mi-am permis destul de multe, nu m-am dus acolo sa strang bani, bani, bani. Viata merita traita, cand veti fi de varsta mea veti realiza cat de scurta este si cum se poate termina subit (cancer survivor BTW). Sigur, mutarea intr-un loc asa scump, poate unul dintre cele mai scumpe (ca regiune) pe planeta implica niste riscuri. Tot asa implica un plan B, just in case. Chiar as vrea sa continui sa lucrez, la fel ca in ultimile luni part-time adica sau chiar mai lejer. E dificil de trecut brusc la viata mai putin activa, mai ales ca nu voi mai avea nici micul atelier in care mai lucram dupa-amiezele, nici clubul. Calculele cu banii dau destul de bine, daca ar fi sa ma iau dupa modelele facute de financial advisors, dar astia sunt ultimii pe care as paria.

Asta nu inseamna ca am cazut in plasa popilor (aceia cu "totul e desteraciune") si ca nu merita sa te straduiesti ptr mai bine.
Acum, ca veni vorba si in ton cu subiectul, cel mai tare ne-a afectat epidemia asta, nu am mai putut calatori prea departe si deci nu am fost in Ro din 2019. Si mai rau e ca situatia va fi destul de nasoala pe acolo si pe termen scurt si mediu. Vrem sa venim insa la primavara, dupa valul 6 :D , sa stam cateva luni bune (sau pana vine iar valul)

#1167
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostRosebud09, on 28 august 2021 - 17:41, said:

Eu la 46 nici nu stiam cand va fi interviul pentru emigrare...
Am venit cu 4 valize, copil, fara job si fara sa fiu in elita cereasca a IT-istilor (desi probabil ca sa fi castigart mai putin aici ca IT ist decat ca  P.Eng in Petrochemicals)


Tot respectul! Generația mea (născut în 85) sunt niște finuți care sincer habar nu au ce înseamnă riscul sau sacrificiul.

Edited by Catean, 28 August 2021 - 18:19.


#1168
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
In Canada nu vine nimeni pentru bani, din simplu motiv ca nu se fac bani buni. In cel mai bun caz platesti casa, ai niste bani pusi deoparte pentru pensie, si platesti scoala la copii, insa si aste e din ce in ca mai dificil. Banii multi se fac in State. In Canada s-a venit si se vine fiindca e usor de emigrat. Cand vii din India, Pakistan sau Filipine sigur ca e un loc bun de trait. Ba chiar si din China si Iran e bine, desi motivele se muta din cele economice spre cele politice (aka libertate).
Am inteles ca aici unii ar trai mai bine in Canada decit in RO la pensie. In primul rand financiar, in al doilea rand social. Pensionarii din RO au vieti triste, si multi sunt deja cu un picior in groapa. E o lume mare, si timpul ramas e asa de putin, de ce sa nu vezi si alte locuri?

#1169
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Corectia, am vreu sa spu ca ar trai mai bine in RO decit in Canada.

#1170
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,678
  • Înscris: 02.10.2009
Probema socializarii e mult mai acuta in Canada si cred ca in vest in general, una din cauze fiind amestecul de natii, alta o mai mare concentrare pe servici.
De asemenea, foarte important este faptul ca veniturile fiind in general suficiente traiului e zi cu zi in condittile unei societati cat de cat organizate, nu mai e nevoie de atata ajutor de la altii, relatii, informatii. Oamenii se descurca destul de bine singuri, desigur ca mai ales cei care au aceasta calitate innascuta, tembelii au intotdeauna nevoie de ajutor dar de obicei nu ajung asa departe.

Cu cat se inainteaza in varsta cu atat mai greu de facut prieteni, fiecare si-a facut o impresie despre lume, a capatat obiceiuri, e mult mai pretentios. Daca pentru tineri e mai usor sau pentru parinti cu copii (oricand poate gasi o legaura cu alti parinti prin copii colegi la scoala), ptr cei in varsta sau pensionari e mai greu, depinde desigur si de firea fiecaruia.

Absolut adevarat ca in RO ar fi incomparabil mai usor, oamenii sunt mai deschisi (nu ca odata...) exista o baza de educatie si cultura comuna, rude, si de aici un avantaj foarte mare. Celelelte dezavantaje, mentionate mereu, cu sist. de sanatate, curatenia, justitia, drumuriloe, etc sunt si ele o parte care cantareste mai greu ptr. unii si mai putin pentru altii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate