Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Metalurgiei Park Residence

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
1256 replies to this topic

#631
banica-valentina

banica-valentina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.01.2017
Buna seara. A semnat cineva rezervare pentru un apartament in Venus Residence?
Eu am o problema/intrebare: la adresa imobilului, in contractul de rezervare, este trecuta Strada Drumul Binelui, nr 9, desi blocurile vor fi pe Strada Drumul Jilavei.
Ma poate ajuta/sfatui cineva? Mentionez ca inca nu am facut plata, urmeaza sa ma informez... dar nu pot dormi linistita.
Multumesc anticipat.

#632
BanciuMihai

BanciuMihai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.02.2017

View Postbanica-valentina, on 13 februarie 2017 - 23:27, said:

Buna seara. A semnat cineva rezervare pentru un apartament in Venus Residence?
Eu am o problema/intrebare: la adresa imobilului, in contractul de rezervare, este trecuta Strada Drumul Binelui, nr 9, desi blocurile vor fi pe Strada Drumul Jilavei.
Ma poate ajuta/sfatui cineva? Mentionez ca inca nu am facut plata, urmeaza sa ma informez... dar nu pot dormi linistita.
Multumesc anticipat.

Si la mine in contractul de rezervare este trecut tot Strada Drumul Binelui nr.9, nu am bagat de seama pana acum .Ma interesez maine si va anunt.

#633
banica-valentina

banica-valentina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.01.2017
Nici eu nu am observat la momentul semnarii... iar raspunsul agentului nu m-a multumit.. autorizati de construire exista, dar la adresa din dr binelui.. astept cu interes informatii noi. Daca voi avea si eu voi scrie 😒

#634
ChupaSKY

ChupaSKY

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.10.2015

View Postzavalita, on 16 decembrie 2016 - 20:56, said:

Aparatorii Patriei e la 1,5 km de la intersectia Binelui-Metalurgiei si nu ai RATB util pina acolo. Practic n-ai metrou. RATBul e prost.
Iesi direct in bulevard ...in Binelui, nu Metalurgiei, unde dimineata va fi macel la facut stanga (Binelui) si dreapta (Metalurgiei).
Shoppingul din zona e aproape doar cu masina.
Sunt si avantaje, legate totusi de civilizatia zonei. Adica, nu e  chiar in camp. Camp e in Militari Residence, sa zicem.
Chiar daca nu este cel mai bun pozitionat ansamblu rezidential, totusi ai cateva variante legate de ratb, cum ar fi:
-141 de la sere pana la c.brancoveanu metrou;
-232 de la sere pana la ap.patriei metrou(varianta statia turnu magurele care e la aprox.0,7 km- metrou aparatorii patriei);
-312 de la sere pana la piata sudului metrou.
Asadar ratb nu e chiar inutil.
Pana la metrou fac 10-15 minute de mers pe jos de acasa(1-1,1 km).

View Postzavalita, on 16 decembrie 2016 - 20:56, said:

Aparatorii Patriei e la 1,5 km de la intersectia Binelui-Metalurgiei si nu ai RATB util pina acolo. Practic n-ai metrou. RATBul e prost.
Iesi direct in bulevard ...in Binelui, nu Metalurgiei, unde dimineata va fi macel la facut stanga (Binelui) si dreapta (Metalurgiei).
Shoppingul din zona e aproape doar cu masina.
Sunt si avantaje, legate totusi de civilizatia zonei. Adica, nu e  chiar in camp. Camp e in Militari Residence, sa zicem.
Chiar daca nu este cel mai bun pozitionat ansamblu rezidential, totusi ai cateva variante legate de ratb, cum ar fi:
-141 de la sere pana la c.brancoveanu metrou;
-232 de la sere pana la ap.patriei metrou(varianta statia turnu magurele care e la aprox.0,7 km- metrou aparatorii patriei);
-312 de la sere pana la piata sudului metrou.
Asadar ratb nu e chiar inutil.
Pana la metrou fac 10-15 minute de mers pe jos de acasa(1-1,1 km).

#635
noel36

noel36

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.02.2017
Buna seara!
Si-a facut cineva rezervare pt tophouse din drumul binelui cu termenul decembrie 2017?
Exista vreun grup cu cei care si-au rezervat acolo sau au  platit deja avansul si asteapta matea mutare?
Ma intereseaza cum s-a procedat si cum vi se pare blocul...materiale, seriozitate etc

#636
Ella56

Ella56

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.08.2015

View Postbanica-valentina, on 13 februarie 2017 - 23:27, said:

Buna seara. A semnat cineva rezervare pentru un apartament in Venus Residence?
Eu am o problema/intrebare: la adresa imobilului, in contractul de rezervare, este trecuta Strada Drumul Binelui, nr 9, desi blocurile vor fi pe Strada Drumul Jilavei.
Ma poate ajuta/sfatui cineva? Mentionez ca inca nu am facut plata, urmeaza sa ma informez... dar nu pot dormi linistita.
Multumesc anticipat.

Initial blocul Top House construit( actual locuit) de pe Drumul Jilavei a avut autorizatie de constructie pe Binelui 9. Ulterior dezvoltatotul a obtinut numar postal pe Jilavei. Este ok, don't worry!

#637
doctoricescu

doctoricescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.04.2016
Eu am facut rezervare in aprilie 2016 in tophouse, cu iesire in str jilavei. Programul prima casa. Antecontractul mentiona finalizarea lucrarilor dupa jumatatea lunii ianuarie 2017, iar pe site-ul de vanzari scria ca finalizarea este in decembrie 2016. Nu s-a intamplat acest lucru in ianuarie. In februarie 2017 de-abia suntem la stadiul de a alege parchet/gresie/faianta. Am prelungit antecontractul, la notar, pana dupa 20 aprilie 2017. Asa ca se vede diferenta. Tophouse construieste cam greu, motivand acest lucru prin faptul ca ei respecta termenul pentru uscarea suprafetelor.
Eu am mers la 2 saptamani sa vad stadiul lucrarilor. Se cam lenevea pe acolo. Or fi platiti la zi muncitorii, de aceea o lungesc, nu stiu.nici nu prea am vazut utileje ca, de exemolu la joy si galaxy. Muncitorii nostri, saracii, urcau ciment cu galetile. Evident ca dureaza munca necanuca, nesecondata de tehnologie.
Nu prea au oferta la finisaje, dar am mers la depozitul cu care lucreaza ei, dar am mai dat diferenta pentru ce am vrut noi. Usile interioare seamana ca usile de la cancelarii, de pe vremuri. Nu am luat din alea. Ci din dedeman, moderne.
Daca nu te grabesti sa te muti si ai rabdare aproximativ 12/13 luni, poti lua in tophouse.
Cei cu care am semnat contractul (patronii, ca sa fie clar :))) par oameni de treaba. Nu au fete de smecheri. Lucrez zilnic cu smecherii/hotii/inselatorii la servici, asa ca, sigur nu as fi luat in top house.
Prize cam putine. Ptr fiecare priza (aer conditionat,priza de blat , bucatarie, ptr tv prins in petete, ptr lampi in dormitor, deasupra fiecarei noptiere etc....) am dat 50 lei si mi le-a dus unde am vrut eu.
Nu platiti prelungirea antwcontractului (120 lei) ptr ca nu voi ati intarziat cu lucrarea.
Or mai fi, dar acum nu omi mai vin in minte.


#638
pink-beetle

pink-beetle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.07.2015
Mai bine astepti 2-3 luni in plus ca sa se usuce peretii decat sa ai igrasie in casa.

#639
noel36

noel36

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.02.2017
Multumesc mult pt informatii :)
Initial mi-au parut neseriosi. Am fost de doua ori la vizionare: prima data in decembrie 2016 iar un ap de 3 camere in tophouse era 66,500€ pentru ca in ianuaria, la a doua vizionare, acelasi ap sa se faca 68,000€ :( Iar parcarea, de la 2000€'cu tva inclus sa devina 2000€ plus tva de vreo 14% :( Mi se pare putin dubios modul asta de abordare....probabil profita ca lumea vine si cumpara.
Imi mai puteti spune cum se procedeaza cu asociatia de proprietari? Sunt intarzieri cu furnizarea utilitatilor (apa, gaze, lumina)? La cat timp s-a pus liftul in functiune? Lucrarile sunt facute cu simtul raspunderii sau de mantuiala?
Multumesc mult inca odata pt informatii :)

#640
doctoricescu

doctoricescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.04.2016
Noi inca nu ne-am mutat. Asociatia de proprietari se organizeaza dupa ce se muta oamenii in bloc. Nu neaparat toti. Din ce am discutat cu locatari din primul bloc tophouse, cu iesire in str jilavei (ca am vazut si 2 blocuri tophouse pe str binelui, aproape de blocul cu locuinte sociale aflat in proprietatea primariei sector 1, de aceea fac mentiunea), nu au avut mari probleme cu utilitatile. Cam putine pu ele ptr gunoi.
Si inca ceva, ce nu ne-a anuntat la primul antecontract. Cand s-a semnat al doilea antecontract, am luat la cunostinta ca, daca se strica ceva (drumul de acces pana la str principala,  accesoriile din parc, vreo teava sau dumnezeu stie ce), trebuie ca toti locatarii sa suporte cheltuielile. Asa este peste tot.
Parcarea la noi era 1800 euro, cu tot cu tva. Probabil, cand o sa o cumparam, o sa fie pretul de 2 mii E. Nu am intrebat de asta. Sa ne vedem mutati mai intai :).
Cand an incheiat primul antecontract, la un ap cu 2 camere, 48.900 E, su pus un pret de 4.6 E. Aceasta marja, in caz ca sunt fluctuatii la cursul valutar. In orice caz, este specificat clar, ca tranzactia se incheie la cursul BNR afisat in ziua parafarii contractuui de vanzare-cumparare.



#641
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View PostChupaSKY, on 14 februarie 2017 - 11:01, said:

Chiar daca nu este cel mai bun pozitionat ansamblu rezidential, totusi ai cateva variante legate de ratb, cum ar fi:
-141 de la sere pana la c.brancoveanu metrou;
-232 de la sere pana la ap.patriei metrou(varianta statia turnu magurele care e la aprox.0,7 km- metrou aparatorii patriei);
-312 de la sere pana la piata sudului metrou.
Asadar ratb nu e chiar inutil.
Pana la metrou fac 10-15 minute de mers pe jos de acasa(1-1,1 km).

Daca tu ai gasit varianta care te aduce pe jos la 1 km de metrou, nu la 1,5 km, felicitari. Google maps zice altceva.
RATBul invocat de tine vine rar. E cam degeaba. Masina e de baza, si acolo stim cum stau lucrurile. Mai nou preturile tind sa fie nesimtite.
Bafta Posted Image

LE. Aspectele legate de cheltuielile de intretinere a spatiilor comune, utilitati, luminat etc s-au tot discutat. Probabil trebuie sa se intample pt. a fi constientizate ca lumea.

View Postdoctoricescu, on 18 februarie 2017 - 19:06, said:

Cei cu care am semnat contractul (patronii, ca sa fie clar Posted Image)) par oameni de treaba. Nu au fete de smecheri. Lucrez zilnic cu smecherii/hotii/inselatorii la servici, asa ca, sigur nu as fi luat in top house.

Patronii cu care ai semnat sunt clanul Stroe, din care unul era in puscarie in 2015 cand voiam eu sa cumpar ceva prin Popesti. Cauta Allegra Residence pe net. Iar Top house are cea mai proasta calitate din Metalurgiei Park, e oficial.
Se pare ca nu prea te pricepi la smekeri/hoti/inselatorii. Baga-te mai adanc in fauna :)

Edited by zavalita, 25 February 2017 - 06:40.


#642
noel36

noel36

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.02.2017
De unde aveti aceste informatii? Eu vreau sa cumpar in aceasta locatie dar nu gasesc nimic concret ca si informatii legate de constructor, materiale, investitori. Si ma refer la informatii sigure, si nu pareri despre cum cred unii si altii ca ar fi.
Si pe ce va bazati ca top house are cele mai proste materiale, care va sunt sursele de informare? Eu as vrea sa cumpar aici pt ca se mai accepta avansul de 5%. Si am inteles de la o cunostinta care a platit deja avansul ca nu se discuta direct cu investitorul ci cu o persoana delegata de acestia.

De unde aveti aceste informatii? Eu vreau sa cumpar in aceasta locatie dar nu gasesc nimic concret ca si informatii legate de constructor, materiale, investitori. Si ma refer la informatii sigure, si nu pareri despre cum cred unii si altii ca ar fi.
Si pe ce va bazati ca top house are cele mai proste materiale, care va sunt sursele de informare? Eu as vrea sa cumpar aici pt ca se mai accepta avansul de 5%. Si am inteles de la o cunostinta care a platit deja avansul ca nu se discuta direct cu investitorul ci cu o persoana delegata de acestia.

#643
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Impunerea unui avans de 10.000 de euro la semnarea antecontractului (inteleg ca doar pentru unele ansambluri din Metalurgiei Park) mi se pare extrem de indrazneata, mai ales ca probabil majoritatea doreau sa cumpere cu Prima Casa, cu un avans minim. Dovada e chiar postarea anterioara. Posted Image

E posibil ca multi sa se reorienteze in 2017 catre ansambluri cu o poltiica de vanzare mai flexibila.

Edited by soft0811, 25 February 2017 - 11:18.


#644
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View Postnoel36, on 25 februarie 2017 - 10:14, said:

De unde aveti aceste informatii? Eu vreau sa cumpar in aceasta locatie dar nu gasesc nimic concret ca si informatii legate de constructor, materiale, investitori. Si ma refer la informatii sigure, si nu pareri despre cum cred unii si altii ca ar fi.
Si pe ce va bazati ca top house are cele mai proste materiale, care va sunt sursele de informare? Eu as vrea sa cumpar aici pt ca se mai accepta avansul de 5%. Si am inteles de la o cunostinta care a platit deja avansul ca nu se discuta direct cu investitorul ci cu o persoana delegata de acestia.

De unde aveti aceste informatii? Eu vreau sa cumpar in aceasta locatie dar nu gasesc nimic concret ca si informatii legate de constructor, materiale, investitori. Si ma refer la informatii sigure, si nu pareri despre cum cred unii si altii ca ar fi.
Si pe ce va bazati ca top house are cele mai proste materiale, care va sunt sursele de informare? Eu as vrea sa cumpar aici pt ca se mai accepta avansul de 5%. Si am inteles de la o cunostinta care a platit deja avansul ca nu se discuta direct cu investitorul ci cu o persoana delegata de acestia.

Gasesti si pe topicul asta mai in amonte detalii despre calitatea Top House. Sau pe grupul de pe facebook. Cele mai mici preturi, calitate finisare (zidarie, usi, partea electrica, sanitare etc) pe masura. In toamna trecuta au depasit masura cu demisoluri inundate la o ploaie nu prea serioasa, de-au renuntat cumparatorii (care erau cu cash). Vei semna cu Claudiu Stroe, cu care era sa am de a face cumparand ceva la Alegra pe Oituz, dar nu direct de la el (de la o victima de-a lui, credit dezvoltator). Sunt vreo 3 Stroe si inca alti pe langa, la Metalurgiei s-a schimbat nitel echipa. N-a facut el puscarie, ci alt Stroe, si care-i daduse imputernicire sa ridice ipoteci si alte daraveli - lucrurile erau incalcite si m-am retras, oricum, la Alegra isi ridicase in cap toti cumparatorii, finisaje aiurea, facuse canalizare sub nivelul canalizarii stradale si, exact ca la Top House (si Metalurgiei Park, de fapt) blocul ala avea pompa canalizare cu basha si alte daraveli. Dar macar era ieftin pe vremea aia.
SudRezidential reprezinta DOAR interesele vanzatorilor iar capacitatea lor de a minti sfruntat era cosmica in 2015, cand trageau ei de clienti. Acum, cand trag clientii de ei, e posibil sa-si mai permita niste sinceritati. Bafta :)

#645
lluizu

lluizu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.03.2010
Va salut, acum o luna m-am bagat si eu in hora asta imobiliara ,nu de nevoie mai mult ca si investitie, daca tot pot accesa banii de la prima casa am zis :de ce nu ? Dar constat ca m-am bagat intr-un triunghi fantastic de dubios , in ce sens? Dupa nenumarate vizionari de șantiere si agentii in genul celor de la SUD,care mai de care mai dubioasa , la vremea aia ( inceputul lunii februarie) am zis ca cei de la Sud ar parea cei  mai profi si in care pot avea câtuși de puțină incredere. Am optat pt o garsoniera dubla in Top House Bl 3 (blocul in forma de H de pe str.Drumul Binelui 45-47) care mai mult seamana cu un un apartament cu 2 camere decomandat cu supraf utila de 53 mp. La momentul acela(incheierea contractului de rezervare cu cei 500euro) am fost optimisit in ceea ce priveste credibilitatea lor deoarece am vazut ascensiunea rapida a constructiei și nimic nu îmi prea ridica semne de intrebare. Între timp am inceput sa răsfoiesc forumul si au început dubiile sa curgă. Când am aflat ca se va scoate tva-ul de 5% de la 01.03 m-am bucurat enorm știind ca prețul urma să scadă cu aprox 10.000 lei, l-am sunat pe agentul imobiliar care se ocupa de mine (un bătrânel senil cu vrăjeala anilor 90) și l-am întrebat : Nea Cutare, daca guvernul scoate tva-ul cum fac sa platesc pretul real ? la care domnul amabil cu nonșalanță imi zice, stai liniștit ca se face act adițional si se va reduce prețul ;eu om de bunăcredință l-am crezut pe cuvânt , vineri 24.02 aveam programat sa semnez antecontractul... ajung la notariatul agreat de mafioții aștia unde am inceput sa pun aceeasi intrebare legata de tva, când m-au abordat 2 notărițe care m-au perpelit pe toate părțile spunându-mi ca dupa scoaterea tva contractul ramânând la fel doar ca la sintagma  ,, prețul imobilului este de 44900 euro tva inclus ,, va dispărea partea cu tva inclus și va rămâne   ,, ...44900 euro . ,, cu alte cuvinte dragi colegi aceste zdrențe perfide începînd cu dezvoltatorul , notărițele și chiar și bătrânelul senil m-au escrocat  legal de 2500 euro , bani pe care statul mi-i dăduse înapoi. Să nu va mai spun ca stârpitura cu care m-am contrat într-un final imi zicea : ,, daca vrei semnezi antecontractul , daca nu  nu! ,, cu alte cuvinte nu este un contract bilateral este mai mult unilateral.
   Episodul acesta plus ce au mai semnalat colegii pe forum cu impunerea unor diverse plăți care nu ar trebui sa revină în sarcina noastră, mă fac să cred ca prețul imobilului va crește cu mult și vom fi escrocați in serie. M-a uimit faptul că in acel notariat mai erau clienți ca și mine si absolut niciunul nu a avut vreun punct de vedere de exprimat vis-a-vis de subiectul asta,ceea ce ma face sa cred ca ori se complac situației ori culeg banii din livadă.

Va salut cu stima !

#646
rina_munteanu

rina_munteanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.10.2016

View Postlluizu, on 27 februarie 2017 - 15:56, said:

Va salut, acum o luna m-am bagat si eu in hora asta imobiliara ,nu de nevoie mai mult ca si investitie, daca tot pot accesa banii de la prima casa am zis :de ce nu ? Dar constat ca m-am bagat intr-un triunghi fantastic de dubios , in ce sens? Dupa nenumarate vizionari de șantiere si agentii in genul celor de la SUD,care mai de care mai dubioasa , la vremea aia ( inceputul lunii februarie) am zis ca cei de la Sud ar parea cei  mai profi si in care pot avea câtuși de puțină incredere. Am optat pt o garsoniera dubla in Top House Bl 3 (blocul in forma de H de pe str.Drumul Binelui 45-47) care mai mult seamana cu un un apartament cu 2 camere decomandat cu supraf utila de 53 mp. La momentul acela(incheierea contractului de rezervare cu cei 500euro) am fost optimisit in ceea ce priveste credibilitatea lor deoarece am vazut ascensiunea rapida a constructiei și nimic nu îmi prea ridica semne de intrebare. Între timp am inceput sa răsfoiesc forumul si au început dubiile sa curgă. Când am aflat ca se va scoate tva-ul de 5% de la 01.03 m-am bucurat enorm știind ca prețul urma să scadă cu aprox 10.000 lei, l-am sunat pe agentul imobiliar care se ocupa de mine (un bătrânel senil cu vrăjeala anilor 90) și l-am întrebat : Nea Cutare, daca guvernul scoate tva-ul cum fac sa platesc pretul real ? la care domnul amabil cu nonșalanță imi zice, stai liniștit ca se face act adițional si se va reduce prețul ;eu om de bunăcredință l-am crezut pe cuvânt , vineri 24.02 aveam programat sa semnez antecontractul... ajung la notariatul agreat de mafioții aștia unde am inceput sa pun aceeasi intrebare legata de tva, când m-au abordat 2 notărițe care m-au perpelit pe toate părțile spunându-mi ca dupa scoaterea tva contractul ramânând la fel doar ca la sintagma  ,, prețul imobilului este de 44900 euro tva inclus ,, va dispărea partea cu tva inclus și va rămâne   ,, ...44900 euro . ,, cu alte cuvinte dragi colegi aceste zdrențe perfide începînd cu dezvoltatorul , notărițele și chiar și bătrânelul senil m-au escrocat  legal de 2500 euro , bani pe care statul mi-i dăduse înapoi. Să nu va mai spun ca stârpitura cu care m-am contrat într-un final imi zicea : ,, daca vrei semnezi antecontractul , daca nu  nu! ,, cu alte cuvinte nu este un contract bilateral este mai mult unilateral.
   Episodul acesta plus ce au mai semnalat colegii pe forum cu impunerea unor diverse plăți care nu ar trebui sa revină în sarcina noastră, mă fac să cred ca prețul imobilului va crește cu mult și vom fi escrocați in serie. M-a uimit faptul că in acel notariat mai erau clienți ca și mine si absolut niciunul nu a avut vreun punct de vedere de exprimat vis-a-vis de subiectul asta,ceea ce ma face sa cred ca ori se complac situației ori culeg banii din livadă.

Va salut cu stima !

Buna, din pacate oamenii nu reactioneaza la aceste lucruri, prefera sa dea banul decat sa-si ceara drepturile. Eu am avut experiente destul de neplacute cu dezvoltatorul care si-a incercat-o cu mine cu acele taxe abuzive de care am tot vorbit pe aici si pe care dupa lungi certuri cu ei nu le-am achitat insa restul proprietarilor desi stiau ca nu au aceasta obligatie au platit. Atata timp cat exista o gloata mare de oameni care danseaza dupa cum li se canta e cam greu sa schimbi lucruri pe aici..
Imi pare rau ca ai trecut prin asta, sfatul meu este sa te tii pe pozitii, atata timp cat stii ca ai dreptate mergi pana in pânzele albe, mergi la ei cu legea pe masa, respectiv poti sa faci o sesizare la protectia consumatorului, eu asa am facut, nu a fost usor, dar nu vreau sa platesc ceva ce nu trebuie sa platesc doar pentru ca asa face toata lumea si merge cu majoritatea..

#647
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

View Postlluizu, on 27 februarie 2017 - 15:56, said:

ajung la notariatul agreat de mafioții aștia unde am inceput sa pun aceeasi intrebare legata de tva, când m-au abordat 2 notărițe care m-au perpelit pe toate părțile spunându-mi ca dupa scoaterea tva contractul ramânând la fel doar ca la sintagma  ,, prețul imobilului este de 44900 euro tva inclus ,, va dispărea partea cu tva inclus și va rămâne   ,, ...44900 euro . ,, cu alte cuvinte dragi colegi aceste zdrențe perfide începînd cu dezvoltatorul , notărițele și chiar și bătrânelul senil m-au escrocat  legal de 2500 euro , bani pe care statul mi-i dăduse înapoi.
In baza carei legi ti-a dat tie statul inapoi TVA-ul? As vrea si eu sa stiu, caci momentan e doar un proiect de lege in Parlament pentru TVA 0 la locuinte...

In rest, da, ai dreptate: in proiectele promovate de SudRezidential cumparatorul nu va avea niciun beneficiu daca masura s-ar legifera. Eu am auzit si de alti dezvoltatori care fac la fel, dar si de dezvoltatori care au anuntat ca vor scadea preturile, daca legea intra in vigoare.

Edited by soft0811, 27 February 2017 - 19:04.


#648
vilascosmin

vilascosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.12.2013
Buna seara,am fost acum o săptămână în acesta rezidenta și mă interesează și pe mine o garsoniera in aceasta zona. Dar nu știu toate taxele ascunse de dezvoltator pe care ar putea să mi-le pună să plătesc. Va rog mult daca poate sa- mi spună și mie cineva care a trecut prin aceasta.Am vorbit cu agentul de la Sudrezident și că am obtiunea sa plătesc rate la locuință atunci când mă mut in ea.Este adevărat?Pana atunci aștept să de ridice din groapa. Parea mea nu vad normal să plătesc ceva care nu este nici măcar la stadiu de construcție la roșu sau terminata.Multumesc anticipat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate