Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Metalurgiei Park Residence

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
1256 replies to this topic

#595
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Pai si avand in vedere ca toate complexurile au probleme cum se discerne alegerea? Iti zici `sper ca la asta nu vor fi probleme mari'? Sau iti asumi din start ca vor fi probleme si aia aia?

#596
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

 rina_munteanu, on 25 octombrie 2016 - 13:59, said:

Lasa-ma sa te contrazic, postul respectiv imi apartine, si l-am scris eu personal Munteanu Octeabrina, se poate verifica (dupa cum vezi mi-am pus si numele complet, nu port pseudonime ca voi) si e copy/paste din ce am scris eu, nu a omis/adaugat nimic!
Lasa-ma sa-ti mai zic ca si mie pe hartie mi-au aratat multe lucruri frumoase si mi-au vandut multe promisiuni când am semnat rezervarea apartamentului, te astept aici cu un post dupa ce o sa le virezi banii in cont si o sa incepi sa te confrunti cu durerile lor anale la problemele tale efective..
Nu instig pe nimeni la nimic, doar va povestesc toate neregulile si taxele abuzive pe care le impun dupa ce se vireaza banii in cont... pana atunci totul este minunat, oameni draguti, sociabili, deschisi, zic multe povesti care suna asa bine si tu te bucuri ca vai doamne ti-a pus D-zeu mana in cap.
Dar observ ca asa e majoritatea, se consoleaza cu ''asa e la noi'', ''se moare cu dreptatea in mana'', ''decat sa ma cert mai bine platesc'', ''daca ma lasa fara gaze, fara apa'', ''n-au schimbat atatia nimic, nu voi schimba nici eu'', '' daca toti fac MUUU de ce sa rag eu altfel'', asta e principiul majoritatii, un principiu minunat pentru Dezvoltatori, ei de astfel de cumparatori au nevoie, fraieri, care nu pun prea multe intrebari, care fac asa cum li se zice de parca primesc acel lucru gratuit si nu muncesc pentru el...
Cumparati fratilor, nu am zis ca nu ma bucur ca l-am luat, e casa mea, dar nu accept sa fiu fraierita pe banii mei, avem un contract prin care m-am obligat sa dau o suma de bani pentru un bun, eu mi-am indeplinit partea, le-am dat cat au cerut si am dat suma integrala nu in transe, ei insa mi-au dat bunul pe bucati si vor sa ma puna pe mine sa le platesc si obligatiile lor.. Despre asta e vorba, escrocherii care se incearca cu Cumparatorii si care se duc la bun sfarsit din nestiinta si lipsa de documentatie din partea acestora. Poate 225 lei taxa PIF contor si 120 lei taxa de prelungire a termenelor de finalizare a constructie vi se pare putin. Insa inmultiti aceste sume la numarul de apartamente construite pana acum si care urmeaza sa se construiasca si putem vorbi de o suma de cca 100.000 eur numai PIF contor, acelasi calcul faceti-l pentru prelungirea contractelor 120 lei (majoritatea au facut aceasta prelungire si de 2 si de 3 ori pe banii lor desi Dezvoltatorul trebuia sa plateasca, la mine nu a fost cazul pentru ca am refuzat sa achit si am comentat si atunci si au platit ei) inmultiti-i cu numarul de cumparatori si vedeti despre ce sume vorbim. Amenintarile lor nu se rezuma la aceasta suma luata pe un singur cumparator, hai sa raportam la numarul total de blocuri si cumparatori si atunci vorbim de sute de mii de euro.
Nu degeaba au avut aceasta reactie total neprofesionista, vorbim de sume mari de bani..
P.S. Nu am nicio treaba cu administratia blocului, toti incercam sa ne infiintam asociatia pentru ca fara asociatie nu avem lift, nu avem pe nimeni care sa administreze cheltuielile comune, ma implic in aceeasi masura ca toti cei din bloc.

Inseamna ca ai avut prea multe asteptari.
La pretul mic pe care l-am platit sunt chiar foarte multumit, ma asteptam la un produs low cost, fara pretentii.

Nu poti cumpara logan si apoi sa vii sa ceri performante de mercedes...

Pretul e foarte mic, la banii astia nu iei apartament nou nici in oras mic de provincie

#597
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Cum poti sa fii multumit fara gaze?tu constientizezi ca o sa stai pana in ianuarie cu butelie?

#598
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 10.01.2016

 rina_munteanu, on 25 octombrie 2016 - 16:06, said:

Problema e cumva la mijloc din acest punct de vedere, atat eu cat si majoritatea oamenilor nu venim cu banii jos, am facut un credit pentru aceasta locuinta, iar bancile ne dau niste termene, atat la fondul de garantare cat si la banca. In Iunie când am semnat eu, sa presupunem ca refuzam sa virez banii pentru ca nu aveam apartamentul contorizat asa cum scria in contract, aveam promisiunea ca urmeaza sa fie contorizat si asteptam pana in Octombrie, pierdeam banii de la Fond (dupa cum stiti s-au epuizat resursele) pierdeam tot ce investisem pana atunci. Nimeni nu isi doreste acest lucru. Credeti-ma ca daca eu aveam acesti bani cash si nu eram conditionata de banca/fond, imi alegeam o casa finalizata. Situatia respectiva insa ajunge sa fie impotriva noastra numai din vina noastra, pentru ca sunt foarte multi cumparatori care permit acest lucru, sunt foarte multi cumparatori care nu pun intrebari si accepta tot ce li se baga pe gat. Din puntul meu de vedere daca se respecta ce am semnat pe hartie era ok, eu mi-am respectat partea, ei nu. Intre ce scrie pe hartie si multe chestii ascunse care ies la iveala abia dupa ce virezi banutii in conturile lor, e o mare diferenta. Ei mizeaza pe faptul ca dintr-un bloc de 81 apartamente (cazul blocului 1, unde am cumparat eu) m-am gasit eu sa comentez si intentionez sa ajung cu ei in instanta in cazul in care nu vor stinge datoria de PIF Contor, dar cati crezi ca mai fac asta? Situatie care le convine.. O sa plateasca acei 240 lei (taxa aia de 225 s-a majorat) iar restul 80 de apartamente o sa plateasca o suma totala de 19.200. Acum inmulteste 240 cu cca 94 apartamente cate sunt in blocul 2.. aceeasi suma la numarul de apartamente din blocul 4, 5 .. pana la 17, pentru ca am inteles ca vor construi 17 blocuri.
La probleme ma asteptam, dar la probleme umane, nu inselatorie pe fata si nepasare.. ca despre asta vorbesc aici..

P.S. O locuinta finalizata este deja vanduta (cel putin in Metalurgiei Park), se vand apartamentele de pe foaie, daca ar vrea sa vina cineva in blocul 1 sa ia o locuinta finalizata cu gaze/apa/lumina nu are cum sa cumpere ca sunt vandute toate, la fel si in blocul 2. Probabil vor gasi in 3 pentru ca este in constructie dar acolo vor gasi apartamentele mai putin cautate, avantaje si dezavantaje.
S-a intamplat sa iau de la Viva pentru ca mi-a placut apartamentul ca este spatios nu ca as fi stiut ceva despre ei la vremea respectiva.

Dap, aveti dreptate 100%. De-asta developerii ii joaca pe promitentii cumparatori dupa cum vor. In particular, Sorin si George Purice, reprezentandu-l chiar pe bosul SudR. (prin care construieste sub numele Viva) sunt niste deosebiti, mai e Adriana Mitrea pe la Sud pe acolo, si toti mint bine de tot, ii prinzi cu minciuna si iar te mint. Dar, cum bine observa un capsunar investitor, e ieftin...
De curiozitate... intreba un posesor de locuinta de la voi daca o fi prevazut un hidrofor de cartier in toata galagia aia de viitori consumatori. Sunt prevazute mai multe bloace ca la Militari Residence, si aia au pe langa pompele de presiune de bloc si o statie banana pe tot cartierul (pt. debit).

Edited by zavalita, 27 October 2016 - 21:59.


#599
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

Quote

 -same-, on 25 octombrie 2016 - 19:25, said:

Pai si avand in vedere ca toate complexurile au probleme cum se discerne alegerea? Iti zici `sper ca la asta nu vor fi probleme mari'? Sau iti asumi din start ca vor fi probleme si aia aia?
In general tii cont de istoricul dezvoltatorului/dezvoltatorilor. Vezi ce au mai construit inainte si cumperi daca esti multumit.

#600
rina_munteanu

rina_munteanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.10.2016

 Astute, on 25 octombrie 2016 - 22:27, said:


Inseamna ca ai avut prea multe asteptari.
La pretul mic pe care l-am platit sunt chiar foarte multumit, ma asteptam la un produs low cost, fara pretentii.

Nu poti cumpara logan si apoi sa vii sa ceri performante de mercedes...

Pretul e foarte mic, la banii astia nu iei apartament nou nici in oras mic de provincie



:))) cred ca esti total pe langa subiect, daca ai fi citit ce am scris eu acolo ai fi inteles la ce ma raportez. Poate tu ai platit un pret mic, eu nu, eu am platit atat cat s-a cerut conform contractului si cer doar sa mi se dea ce s-a stipulat in contract, nimic mai mult..
Daca tu pe banii tai nu ai pretentii, eu, pe ai mei am cateva..

#601
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

 rina_munteanu, on 31 octombrie 2016 - 12:37, said:




Posted Image)) cred ca esti total pe langa subiect, daca ai fi citit ce am scris eu acolo ai fi inteles la ce ma raportez. Poate tu ai platit un pret mic, eu nu, eu am platit atat cat s-a cerut conform contractului si cer doar sa mi se dea ce s-a stipulat in contract, nimic mai mult..
Daca tu pe banii tai nu ai pretentii, eu, pe ai mei am cateva..

Ce s-a stipulat in contract si nu s-a respectat?

#602
rina_munteanu

rina_munteanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.10.2016

 Astute, on 01 noiembrie 2016 - 21:56, said:


Ce s-a stipulat in contract si nu s-a respectat?

Faptul ca eu am cumparat un apartament contorizat individual la utilitati pe cheltuiala societatii vanzatoare. Contorizat individual inseamna sa am un apartament cu contoarele la utilitati montate si daca acest lucru presupune vreo taxa, sa si-o achite, nu sa o bage pe cheltuiala mea.
Asta au facut si cu contractele de prelungire a termenului, au pus oamenii sa plateasca si de 2 si de 3 ori prelungirea cate 120 lei desi vina era a lor nu a oamenilor. Vina, consider ca aici este a celor care au platit, si au facut-o majoritatea, pana la urma prost nu e cine cere, prost e cine da! La mine nu a fost cazul pentru ca desi au incercat sa ma puna pe mine sa platesc am obiectat si si-au platit prelungirea. La fel se intampla si la gaze, au montat contorul dupa 6 luni de intarziere li s-a emis pe numele lor factura de PIF contor si nu vor sa si-o achite, pana o sa ajung cu ei in instanta, pentru ca acolo o sa ajung daca nu achita. Despre asta vorbesc aici, despre abuzurile astea pe care le fac deliberat.
Consider ca fiecare trebuie sa-si respecte partea de contract pana la urma. Nu ne facem favoruri!

#603
rina_munteanu

rina_munteanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.10.2016

 rina_munteanu, on 07 noiembrie 2016 - 14:16, said:

Faptul ca eu am cumparat un apartament contorizat individual la utilitati pe cheltuiala societatii vanzatoare. Contorizat individual inseamna sa am un apartament cu contoarele la utilitati montate si daca acest lucru presupune vreo taxa, sa si-o achite, nu sa o bage pe cheltuiala mea.
Asta au facut si cu contractele de prelungire a termenului, au pus oamenii sa plateasca si de 2 si de 3 ori prelungirea cate 120 lei desi vina era a lor nu a oamenilor. Vina, consider ca aici este a celor care au platit, si au facut-o majoritatea, pana la urma prost nu e cine cere, prost e cine da! La mine nu a fost cazul pentru ca desi au incercat sa ma puna pe mine sa platesc am obiectat si si-au platit prelungirea. La fel se intampla si la gaze, au montat contorul dupa 6 luni de intarziere li s-a emis pe numele lor factura de PIF contor si nu vor sa si-o achite, pana o sa ajung cu ei in instanta, pentru ca acolo o sa ajung daca nu achita. Despre asta vorbesc aici, despre abuzurile astea pe care le fac deliberat.
Consider ca fiecare trebuie sa-si respecte partea de contract pana la urma. Nu ne facem favoruri!

P.S. Tocmai am verificat la ENGIE si se pare ca in data de 2 noiembrie si-au achitat taxa de PIF contor (e vorba de taxa pe care sustineau sus si tare ca nu o vor achita), le-am tot trimis notificari si pana la urma si-au platit datoria. Nu stiu ce vor face restul, important pentru mine e ca fiecare sa-si respecte clauzele contractuale.
Despre apartament nu am vreo remarca negativa, problemele ridicate de mine s-au raportat la întârzierile mari si taxele abuzive pe care au incercat (la mine nu au reusit) sa ni le bage noua la cheltuieli. Nu accept sa fiu prostita constienta fiind de ilegalitatea actiunii celuilalt..
Succes tuturor!

Edited by rina_munteanu, 07 November 2016 - 16:42.


#604
Paduche_George

Paduche_George

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.11.2016
Sunt consternat cum acesti asa-zisi dezvoltatori reusesc sa minta in ultimul hal....oare cand va fi gaz in blocul 2?

#605
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Favela Residence... aham... Metalurgiei adica, versus Urbanism Normal la Cap (poza ANL Brancusi).
Injurati PSD ca a schimbat legea in ~2014, cu distanta intre cladiri.
Inainte era de minim jumate din aia mai inalta, acu se fac "studii de insoriri" clar rezulta ca merg lipite blocurile.
Nu, nu e in buricul targului unde e spatiu putin, e la Marginea Vietii vecin cu Campul Orizont. E doar foame.

[ https://i.imgur.com/wxzECRf.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/bh84t7V.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by denisen, 17 November 2016 - 17:10.


#606
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 10.01.2016

 Paduche_George, on 09 noiembrie 2016 - 20:58, said:

Sunt consternat cum acesti asa-zisi dezvoltatori reusesc sa minta in ultimul hal....oare cand va fi gaz in blocul 2?

Iarna asta sigur nu.
Ce sa mai vb de blocul 3 - unde gugustiucii sunt presati sa dea banu' fara gaze.
Rotar park - alt complex de kk, de data asta pe bani muuulti de tot. Care se simte astut se poate baga si acolo...

#607
Ella56

Ella56

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.08.2015
Oooooo, Zava! Welcome back! A fost mare plictiseala, pe aici, fara tine.

#608
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
Salut.
Sunt proprietar al unui apartament in blocul 2 in complexul Galaxy.
Am citit tot topic-ul din scoarta in scoarta si am gasit foarte multe chestii care m-au surprins (atat placut, cat si neplacuta). As vrea sa va impartasesc experienta mea de pana acum si va las pe voi sa trageti concluziile:
1) Referitor la locul de parcare: personal mi se pare unul dintre lucrurile bune facute in acest proiect. Poate multi care nu locuiesc in Bucuresti nu stiu cum sta treaba cu parcarile pe aici, dar e omor. La propriu! Iar 1800 de euro pentru loc de parcare cadastrat si intabulat este un pret ok raportat la restul Bucurestiului. Am prieteni care au platit in jur de 10.000 de euro la Grozavesti pentru parcare. Marele avantaj este ca e al tau, adica daca parcheaza cineva acolo si nu te intelegi de vorba buna cu el ai chemat politia si ai rezolvat elegant problema! E al tau, nu stai sa te certi cu nimeni.
2) In ceea ce priveste relatia mea cu dezvoltatorul: am luat decizia de a cumpara in Metalurgiei Park din mai multe motive. Despre dezvoltator m-am documentat foarte mult inainte, am discutat cu mai multe persoane care locuiesc in blocurile facute de el in Popesti si majoritatea erau multumiti, mi-au spus ca este unul dintre putinii oameni seriosi. Au fost ceva probleme (sa fim seriosi, din cate cunostinte aveti voi s-a mutat cineva in bloc nou fara absolut nici o problema?!?! nu cred! dintre prietenii mei nici unul). Relatia mea cu dezvoltatorul este ok, tot ceea ce am avut de lamurit cu el am facut-o discutand amiabil si de bun simt.
3) Lumea cumpara de la stadiul de groapa pentru ca este o cerere foarte, foarte mare. In alte zone ale Bucurestiului preturile sunt ridicate. Avand in vedere ca ~80% dintre cei care cumpara o locuinta o fac cu Prima-Casa asta inseamna ca tot ce sare de 66.500 de euro trebuie sa vii cu banutii de acasa. Daca discutam de un apartament de 80-85.000 de mii, asta inseamna ~20.000 banii tai. DOAR ca sa il iei!!! mai adaugi inca 1000 actele + mobile si ce mai trebuie pe acolo. Personal nu am dispus de suma asta de bani.
4) Intradevar una dintre marile probleme pe viitor va fi infrastructura. La 5000 de apartamente estimez un minim-minim de 2000  de masini. Asta va fi o mare problema. Plus reteaua de apa si canalizare care nu stiu cat de mult va face fata.
Am cumparat apartamentul, am intrat in hora acum jucam. Tine doar de noi sa ne imbunatim conditiile, prin neimplicare nu rezolvam nimic. Eu am impartasit aceste informatii pentru ca acesta este scopul topic-ului, sa ne ajutam unii pe ceilalti prin informatii. Nu sa dam cu noroi si sa criticam. Timpul ne va da dreptate daca am facut o alegere buna sau nu.
Numai bine!

#609
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

 Gbr_smt, on 29 noiembrie 2016 - 11:34, said:

4) Intradevar una dintre marile probleme pe viitor va fi infrastructura. La 5000 de apartamente estimez un minim-minim de 2000  de masini. Asta va fi o mare problema. Plus reteaua de apa si canalizare care nu stiu cat de mult va face fata.
Care 5.000? Probabil te referi la cele 5.000 de apartamente din faza I. In total, era vorba de vreo 15.000 de locuinte anuntate (faza 2 cica ar fi dupa bd. Metalurgiei):

Quote

...a împărțit cele 50 de hectare ale Serelor Berceni în faza 1 și faza 2, fiecare cu câte 25 de hectare (cele două faze fiind tăiate la jumătate de Bulevardul Metalurgiei)..

Cătălin Grigore vorbește despre construirea a 5.000 de apartamente pentru faza 1 și spune că faza a doua va avea mai multe locuințe

Conform cu investițiile derulate de dezvoltatori, costul mediu pentru un apartament este în jur de 20-25 de mii de euro, ceea ce face ca Metalurgiei Park, la întreaga sa capacitate de 15.000 de apartamente în ambele faze, să fie o  investiție de peste 350 milioane de euro.
http://www.zf.ro/com...-local-14895596

#610
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
Sa vedem intai faza 1 terminata..

#611
briel50

briel50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.05.2013

 zavalita, on 27 august 2016 - 21:47, said:


In Metalurgiei Park un 2 camere nu se va inchiria prea curand cu 300 euro cata vreme in Tineretului (bloc vechi) la 3 minute de metrou se obtin banii astia.
salutare, da , ai dreptate in privinta valorii de inchiriere , dar stii ce spatiu este  ???, este o diferenta uriasa, , in plus un bloc vechi , este net inferior din punct de vedere a utilitatilor individuale per apt., respectiv, gaze si apa rece, nu mai vorbesc de caldura si apa calda ca o poti avea cand si cat doresti

#612
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
O fi dar,cand stai in chirie,in primul rand te intereseaza sa ajungi cat mai repede la munca/facultate.Prin urmare,trebuie sa fi langa un mijloc de transport cat mai rapid,in speta metroul.
Asta este si unul din rolurile chiriei.Sa fi cat mai avantajat din punct de vedere al mobilitatii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate