Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Metalurgiei Park Residence

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
1256 replies to this topic

#613
briel50

briel50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.05.2013

 briel50, on 10 decembrie 2016 - 10:56, said:

salutare, da , ai dreptate in privinta valorii de inchiriere , dar stii ce spatiu este  ???, este o diferenta uriasa, , in plus un bloc vechi , este net inferior din punct de vedere a utilitatilor individuale per apt., respectiv, gaze si apa rece, nu mai vorbesc de caldura si apa calda ca o poti avea cand si cat doresti
in privinta chiriei ai dreptate, ce gasesti cat de cat sa fie ok, si convenabil la pret, si foarte aproape de transport in comun.
In alta ordine de idei ,stie cineva dintre cei care au apt. in JOY, daca s-a dat drumul la utilitati in bl.1 / bl.2 ?

#614
briel50

briel50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.05.2013

 zavalita, on 27 august 2016 - 17:41, said:


Aparatorii Patriei e la 1,5 km de la intersectia Binelui-Metalurgiei si nu ai RATB util pina acolo. Practic n-ai metrou. RATBul e prost.
Iesi direct in bulevard ...in Binelui, nu Metalurgiei, unde dimineata va fi macel la facut stanga (Binelui) si dreapta (Metalurgiei).
Shoppingul din zona e aproape doar cu masina.
Sunt si avantaje, legate totusi de civilizatia zonei. Adica, nu e  chiar in camp. Camp e in Militari Residence, sa zicem.
  
Dar de Fundeni unde mergi 1/2 ora pe jos , ca nici vorba de ceva transport in comun, si mai este si in Ilfov, gard in gard cu sect. 2, ce zici ??
Aici este Parfum zona , ai 0,7km, pana la str. Turnu Magurele din fata complex JOY, str. Binelui urmata de str. Mosoaia, , pe partea opusa , ai cam aceiasi dist. si dai de 232, unde este campul ???

#615
briel50

briel50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.05.2013

 razvanleventiu, on 13 octombrie 2016 - 14:55, said:

@-same-  Avand in vedere ca majoritatea nu cumpara locuri de parcare si parcheaza pe unde apuca, a inceput deja sa se circule cu dificultate pe Drumul Binelui. In viitorul apropiat o sa fie haos.

@zavalita - keep up the good work

PS Este o dezinformare continua pe acest topic, sustinuta in mod constant de cativa indivizi.

buna seara , pe Drumul Binelui se circula foarte bine , insa pe str. Mosoaia, care iese in Str. Turnu Magurele, se circula ceva mai greu , dar din cauza ca sunt parcate pe ambele parti masini.

 briel50, on 11 decembrie 2016 - 17:13, said:


buna seara , pe Drumul Binelui se circula foarte bine , insa pe str. Mosoaia, care iese in Str. Turnu Magurele, se circula ceva mai greu , dar din cauza ca sunt parcate pe ambele parti masini.
PS. Str. Mosoaia este in prelungirea str. Drumul Binelui

#616
Dumitrel3266

Dumitrel3266

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.02.2016

 briel50, on 10 decembrie 2016 - 23:54, said:


Dar de Fundeni unde mergi 1/2 ora pe jos , ca nici vorba de ceva transport in comun, si mai este si in Ilfov, gard in gard cu sect. 2, ce zici ??
Aici este Parfum zona , ai 0,7km, pana la str. Turnu Magurele din fata complex JOY, str. Binelui urmata de str. Mosoaia, , pe partea opusa , ai cam aceiasi dist. si dai de 232, unde este campul ???
Man ignor "zvarcolita" ...latra degeaba....

#617
pink-beetle

pink-beetle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.07.2015
Cine e Zvârcolițã și de ce e așa nervos?

#618
Dumitrel3266

Dumitrel3266

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.02.2016

 pink-beetle, on 12 decembrie 2016 - 18:25, said:

Cine e Zvârcolițã și de ce e așa nervos?
Zvarcolita=Zavelita ....e un agent imobiliar care spune numai de "bine" despre ce vinde concurenta...."latra " peste tot..da se pare ca si.a uitat DEX.ul si nu am mai zis nimic de ceva vreme

#619
cteodorab

cteodorab

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 30.06.2015

 briel50, on 10 decembrie 2016 - 23:27, said:

in privinta chiriei ai dreptate, ce gasesti cat de cat sa fie ok, si convenabil la pret, si foarte aproape de transport in comun.
In alta ordine de idei ,stie cineva dintre cei care au apt. in JOY, daca s-a dat drumul la utilitati in bl.1 / bl.2 ?


Nu sunt inca gata blocurile, de gaze se zvoneste ca anul asta, din pacate nu!

#620
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

 Gbr_smt, on 29 noiembrie 2016 - 11:34, said:

Salut.
Sunt proprietar al unui apartament in blocul 2 in complexul Galaxy.
Am citit tot topic-ul din scoarta in scoarta si am gasit foarte multe chestii care m-au surprins (atat placut, cat si neplacuta). As vrea sa va impartasesc experienta mea de pana acum si va las pe voi sa trageti concluziile:
1) Referitor la locul de parcare: personal mi se pare unul dintre lucrurile bune facute in acest proiect. Poate multi care nu locuiesc in Bucuresti nu stiu cum sta treaba cu parcarile pe aici, dar e omor. La propriu! Iar 1800 de euro pentru loc de parcare cadastrat si intabulat este un pret ok raportat la restul Bucurestiului. Am prieteni care au platit in jur de 10.000 de euro la Grozavesti pentru parcare. Marele avantaj este ca e al tau, adica daca parcheaza cineva acolo si nu te intelegi de vorba buna cu el ai chemat politia si ai rezolvat elegant problema! E al tau, nu stai sa te certi cu nimeni.
2) In ceea ce priveste relatia mea cu dezvoltatorul: am luat decizia de a cumpara in Metalurgiei Park din mai multe motive. Despre dezvoltator m-am documentat foarte mult inainte, am discutat cu mai multe persoane care locuiesc in blocurile facute de el in Popesti si majoritatea erau multumiti, mi-au spus ca este unul dintre putinii oameni seriosi. Au fost ceva probleme (sa fim seriosi, din cate cunostinte aveti voi s-a mutat cineva in bloc nou fara absolut nici o problema?!?! nu cred! dintre prietenii mei nici unul). Relatia mea cu dezvoltatorul este ok, tot ceea ce am avut de lamurit cu el am facut-o discutand amiabil si de bun simt.
3) Lumea cumpara de la stadiul de groapa pentru ca este o cerere foarte, foarte mare. In alte zone ale Bucurestiului preturile sunt ridicate. Avand in vedere ca ~80% dintre cei care cumpara o locuinta o fac cu Prima-Casa asta inseamna ca tot ce sare de 66.500 de euro trebuie sa vii cu banutii de acasa. Daca discutam de un apartament de 80-85.000 de mii, asta inseamna ~20.000 banii tai. DOAR ca sa il iei!!! mai adaugi inca 1000 actele + mobile si ce mai trebuie pe acolo. Personal nu am dispus de suma asta de bani.
4) Intradevar una dintre marile probleme pe viitor va fi infrastructura. La 5000 de apartamente estimez un minim-minim de 2000  de masini. Asta va fi o mare problema. Plus reteaua de apa si canalizare care nu stiu cat de mult va face fata.
Am cumparat apartamentul, am intrat in hora acum jucam. Tine doar de noi sa ne imbunatim conditiile, prin neimplicare nu rezolvam nimic. Eu am impartasit aceste informatii pentru ca acesta este scopul topic-ului, sa ne ajutam unii pe ceilalti prin informatii. Nu sa dam cu noroi si sa criticam. Timpul ne va da dreptate daca am facut o alegere buna sau nu.
Numai bine!

Excelenta atitudine.
La cele peste 50 de administratii de bloc din faza 1, premisele pt. buna intelegere intre oamenii muncii sunt asigurate.
Departe de mine sa sugerez paruieli intre blocurile deja locuite, alea putine cu gaze, pe ghenele de gunoi sau alte fleacuri.
Cand va veni vorba de repararea retelelor de utilitati sunt convins ca pauperii Prima Casa vor achiesa cu placere la obligatii.
Timpul iti va confirma ca n-ai avut de ales si ai ales... bine.

#621
Dumitrel3266

Dumitrel3266

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.02.2016
The fff...ai inviat.....?!

#622
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
Zavalita cam are dreptate. Se poate observa f usor pe grupuri ca majoritatea celor care au ocupat hectarele de la metalurgiei nu respecta curatenia si convietuiesc cu sobolanii. Sunt cativa care incearca bunul mers al lucrurilor si se roaga de restul sa dea 20-30 lei pt camere pt ca se fura, pt deratizari ca joaca soarecii in poduri sau pt cumparatul de pubele de gunoi. Probabil sunt indolenti, nu se stie exact unde au locuit pana acum sau au bani doar de rata.Multi se plang de lipsa de respect fata de cei din jur.

Edited by daxpop, 16 December 2016 - 21:26.


#623
VanHell

VanHell

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.08.2015
Acest fenomen Zava-lita- e dus rau si critica aceste ansambluri cu o vehementa incredibila ( cat de dus sa fii sa ai 50-60 de postari la 1-2 blocuri unde poate nu ai calcat niciodata ).El emite pareri care nu sunt mereu adevarate A fost gasit si pe la Rotar Residential si  in grupurile de F.B. ca si Cezar Jipa ( probabil nume real ) , apoi Falticeanu si Cristea de acolo lua o mica problema si o scria aici ca fiind sfarsitul lumii.A fost dat afara din fiecare grup de la anumite blocuri mai are si dreptate cu unele lucruri dar stie multe detalii , nume pt un simplu client  . Eu am luat la Viva si sora mea la Brown la ce pret am platit pe aceste ap eu personal sunt multumit , nu vreau sa fac reclama nimanui , nu o sa ma apuc sa va spun care e mai bun .Intarzieri da ambii ( cam 1 -2 luni ) , fara rigips prin casa numai caramida si betoane ,pret parcare la fel , momentan stau in brown viva e gata dar nu sunt gaze inca , se circula ok merg cu masina mai mereu , cam galagie ca se muta toti acum si gauresc casa , cel putin la brown se respecta locul de parcare , ghenele de gunoi se golesc cam la 2 zile , apa e ok ca si presiune , caini nu sunt , interfonu va fi si el in functiune in cateva zile  .Prima factura de gaze 190 lei dar nu cred ca sunt mutati toti vecinii mei directi .Am avut de retusat prin casa au rezolvat dupa 2 zile o plinta sparta , chit baie sub cada ,am platit gaura de aer conditionat separat ( 60 lei ) , cereti priza la baie ca unii nu pun , nu pun termostat-ambient centrala ,nu pun bideu in proiect dar daca le solicitati vor monta cu ceva extra banuti , nu se pot inchide balcoanele dar multi au facut-o deja   .Probail au fost mai multe dar am mai si uitat de ele ,sunt anumite lucruri care la unu le vezi la altu nu dar daca stai pe acolo mai mereu se rezolva dar cu rabdare .Eu sunt multumit ca nu ma obliga la o taxa de maintenanta ca alte ansambluri sper ca se vatermina si cu santierul de langa bloc anul viitor  Asta cred eu ca e o parere rela nu am mai postat de cateva luni ca ap sunt gata si cand esti multumit nu mai pierzi timpul sa scrii aici dar o fac acum din respect pentru cei care au postat mai ales primele 10-12 pagini .Sper sa mai posteze si altii din bloc 1 sau 2 am vazut pe cineva de la Galaxi ca a postat mai sus .
Nu trebuie luat in sema acest carnacior Zava sau daca o faceti verificati inainte nu faceti ca mine am luat de bun ce zicea la inceput parea credibil si nimic nu era adevarat .

Edited by VanHell, 18 December 2016 - 02:01.


#624
pink-beetle

pink-beetle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.07.2015
Un cârnăcior cu prea mult timp liber Posted Image Zvârcoliță, ai legătura!

#625
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

 zavalita, on 16 decembrie 2016 - 20:56, said:


Excelenta atitudine.
La cele peste 50 de administratii de bloc din faza 1, premisele pt. buna intelegere intre oamenii muncii sunt asigurate.
Departe de mine sa sugerez paruieli intre blocurile deja locuite, alea putine cu gaze, pe ghenele de gunoi sau alte fleacuri.
Cand va veni vorba de repararea retelelor de utilitati sunt convins ca pauperii Prima Casa vor achiesa cu placere la obligatii.
Timpul iti va confirma ca n-ai avut de ales si ai ales... bine.
Salut.
Am 26 de ani si nu am de gand sa locuiesc cu parintii restul vietii. Nu te inteleg de ce esti atat de revoltat. Cumva ti.a cerut tie cineva vreun ban ca sa isi cumpere apartament aici? Eu mi.am luat din considerentele mele. Poate nu toti avem o viata bogata si imbelsugata ca sa ne permitem inca de la anii astia apartament in centrul orasului.
Cum spuneam timpul ne va da dreptate, dar nu veni tu sa ne critici alegerile avand in vedere ca nu cunosti situatia.
Asta e marea noastra problema in ziua de azi, ca am uitat sa ne vedem fiecare de treburile noastre.

#626
BanciuMihai

BanciuMihai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.02.2017
Salut, a mai fost cineva la vizionare si pentru apartamantele din Brown v-au cerut avans de 10.000E ? Argumentul agentului de vanzari a fost ca este cerinta dezvoltatorului. Blocul in cauza este blocul 5 din ansamblul Brown residence, iar apartamentul era unul de 2 camere, pret 49.500E.

Merci!
P.S.: ignoarti faptul ca este un cont nou, pe contul vechi nu mai stiu nici parola de la cont, nici parola de la mail-ul pe care e facut.

#627
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
Nu doar la Brown se cere 10k avans ci peste tot. Au vazut ca este cerere mare si din cauza aceasta.

#628
BanciuMihai

BanciuMihai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.02.2017
In afara de Venus si TopHouse, nicaieri nu se mai accepta cu avansul minim de 5% la creditul Prima Casa. Avansul minim este de 10000 EUR :(

#629
BanciuMihai

BanciuMihai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.02.2017
Maine vreau sa achit rezervarea pentru un apartament. Mi s-a spus ca atat rezervarea cat si plata integrala a apartamentului se va face la cursul de 4.55 euro. Stiu ca in momentul aprobarii creditului banca face conversia la cursul BNR din acea zi si diferenta o platesc din buzunarul meu. Pot face ceva in sensul asta? ... pe langa faptul ca pot sa nu semnez precontractul ? :).
Este vorba de Venus Residence. Merci

#630
coffetta

coffetta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 24.07.2010

 BanciuMihai, on 08 februarie 2017 - 17:12, said:

Maine vreau sa achit rezervarea pentru un apartament. Mi s-a spus ca atat rezervarea cat si plata integrala a apartamentului se va face la cursul de 4.55 euro. Stiu ca in momentul aprobarii creditului banca face conversia la cursul BNR din acea zi si diferenta o platesc din buzunarul meu. Pot face ceva in sensul asta? ... pe langa faptul ca pot sa nu semnez precontractul ? Posted Image.
Este vorba de Venus Residence. Merci
pretul actual al apartamentului este in euro, il vor transforma la curs si va fi specificata valoarea aparatamentului in lei in antecontract, nu in euro.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate