Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 

Albire dintilor

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#37
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
gelul respectiv ataca fizic stratul exterior al dintilor iar culoarea alba dureaza maximum un an dupa care dintii isi revin la culoarea initiala

metoda cea mai de succes e si cea mai scumpa din pacate - porcelain veneers @ 1500 USD/dinte  :w00t:

#38
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postchristig, on Dec 1 2005, 19:17, said:

btw... am vazut dentisti care prefera sa lase in pace cariile incipiente; poti lua in consideratie si asta...si sa-i povestesti dentistei tale de cele 8 pe care le-a vazut celalalt dentist;

problema este ca intre cele 2 consultatii au trecut 5 ani, deci nu aveau cum sa ramina 8 carii in stadii incipiente.  :lol: adevarul este ca nu prea maninc ciocolata & shit, asa ca numarul ala a fost destul de ridicol

in ceea ce priveste albitul dintilor si "nu e bine"; crede ma...am citit o gramada de articole din reviste de specialitate straineze nu romanesti (ca noi nu contam in cercetare); nu exista baze stiintifice in a afirma ca "nu e bine"; bineinteles sunt o serie de mici efecte adverse care insa nu justifica un comportament atat de inversunat impotriva procedeului; ti-am zis..am avut discutii cu dentisti mai batrani...generatia 80..care sustineau sus si tare ca nu e bine..cum ca peroxidul utilizat e cancerigen; bine asa si coaja de portocala este cancerigena..le-am spus; am indoieli asupra documentarii lor stiintzifice..ei le stiu pe ale lor..lucreaza cu aceleasi substantze k acum 20 de ani..nu prea stiu ce-i ala internet calculator medline.. n-au acces la ultimele noutatzi pe plan mondial; cam asta e situatzia cu cei mai in varsta;

si in fine..este un procedeu la dispozitia celor care vor sa arate mai bine; avem libertatea sa alegem nu?

dentista mea are vreo 33 de ani si merge la o gramada de simpozioane sau ce-or fi alea. problema este nu ca sint cancerigene, ci ca strica dintii. si fii sigur ca la noi nu se folosesc aceleasi substante pe care si le pune pe dinti sharon stone


#39
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

View Postdenis.m, on Dec 3 2005, 10:21, said:

gelul respectiv ataca fizic stratul exterior al dintilor iar culoarea alba dureaza maximum un an dupa care dintii isi revin la culoarea initiala

metoda cea mai de succes e si cea mai scumpa din pacate - porcelain veneers @ 1500 USD/dinte  :w00t:

si nu ti se pare normal?
cum crezi ca se va scoate "negreala" de pe suprafata lor?

daca kiar va intereseaza va recomand un articol..daca puteti face rost de el:
"High-concentrated carbamide peroxide bleaching agents effects on enamel surface" Journal of Oral Rehabilitation 2004 31; 155–159

-sunt studii care apar in jurnale de specialitate accesul la ele costa (bani destul de multzi);
-eh..din articolul ala reiese ca se modifica rugozitatea smaltului; asta s-a observat la microscopul electronic;
-gelul actioneaza pe o adancime de 1-3 microni... (1 micron e a mia parte dintr-un milimetru);
-smaltul dentar are in medie de la 1 mm in sus grosime; deci ai avea cam 300 de albiri ca sa-ti "razi" smaltzul ( e ca si cum ai da de cateva ori cu o pila pe o masa); dar lucrurile nu stau asa ptr ca dupa fiecare albire in timp se produce remineralizarea + reacoperirea porozitatilor aparute;
-deci stratul afectat e cam "epsilon" ala de la derivate care-i place lu' garcea;


-si sa va mai spun un secret; toate prostiie alea de albiri cu "laser" si nu stiu ce minunatzii de lumini au acelasi grad de albire ca si albirile cu gel fara lumina;
-in "Clinicians’ Guide to Dental Products & Techniques" Volume 27, Issue 3 March 2003 se face un studiu comparativ la vo 8 sisteme de albit...cu laser cu lumina... fara; concluzia lor a fost "Does light use enhance results? NO LIGHT YET EVALUATED BY CRA HAS ENHANCED RESULTS" !!
-donq "laserul" si alte minunatzii is just o modalitate de al face pe om sa scoata 20 de milioane din buzunar;
-de mentionat ca laserul si lumina in general nu se folosesc singure...ele se aplica tot pe gelul de peroxid de hidrogen/carbamida pentru ai "potentza" actiunea;
-pentru efectul actiunii indelungate recomand citirea "Effect of home bleaching and smoking on marginal gingival epithelium proliferation: a histologic study in women";

-in fine...sunt kestii de specialitate pe care nu le invetzi in facultate si le descoperi ca medic daca kiar te intereseaza problema; sunt convins ca 99,9% dintre dentistii care spun NU albirii habar n-au de vreunul din articolele astea; si chiar daca le-ar citi nu ar putea sa le integreze corespunzator in ceea ce priveste nocivitatea; eu unul am studiat ceva fizica la nivel de facultate inainte de a face medicina si cred ca am o viziune mai de sus asupra problemelor;

-iar cu fatzetarile..sa fim seriosi...ai idee ce se intampla cu o fatzeta de aia daca din greseala musti dintr-un sambure de cireasa?; procedeul in sine impune indepartarea prin frezare a unei cantitati imense de smaltz pentru a face loc fatzetei, deci sa-ti distrugi un dinte pentru a face loc si lipi niste portelan pe el mi se pare mai aberant decat o albire; plus ca este foarte dificil sa realizezi un contur perfect si am vazut cazuri cand se distingea destul de bine limita fatzeta dinte;

Quote

dentista mea are vreo 33 de ani si merge la o gramada de simpozioane sau ce-or fi alea. problema este nu ca sint cancerigene, ci ca strica dintii. si fii sigur ca la noi nu se folosesc aceleasi substante pe care si le pune pe dinti sharon stone

-heh..e bine ca se upgradeaza..dar sa stii ca nu e suficient; tre sa fii in stare sa mai si procesezi de vezi pe-acolo si prin alte partzi; in lumea medicala sa stii ca e multa poezie...concluzii adevarate pot formula doar matematicienii si fizicienii pe studii riguroase asupra fenomenelor;
-da si cum am mai spus substantzele cu care se albesc dintzii sunt peroxidul de carbamida sau de hidrogen; astea sunt indiferent ca pe pacient il cheama sharone stone sau brad pitt sau Mosotti; nu fabrica nimeni ceva special pentu ca o albire nu-i un capat de lume si nimeni n-a ramas fara dintzi din cauza asta; dintzii ii pierzi din cauza cariilor a parodontopatiei a imbatranirii...sa fim seriosi si sa nu cadem in patima de a nu vedea padurea de copaci; :D

Edited by christig, 03 December 2005 - 13:19.


#40
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
exista injectii sau tratament pt a creste dintii natural dupa varsta de 14-15 ani?

#41
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postchristig, on Dec 3 2005, 13:06, said:

-heh..e bine ca se upgradeaza..dar sa stii ca nu e suficient; tre sa fii in stare sa mai si procesezi de vezi pe-acolo si prin alte partzi; in lumea medicala sa stii ca e multa poezie...concluzii adevarate pot formula doar matematicienii si fizicienii pe studii riguroase asupra fenomenelor;
-da si cum am mai spus substantzele cu care se albesc dintzii sunt peroxidul de carbamida sau de hidrogen; astea sunt indiferent ca pe pacient il cheama sharone stone sau brad pitt sau Mosotti; nu fabrica nimeni ceva special pentu ca o albire nu-i un capat de lume si nimeni n-a ramas fara dintzi din cauza asta; dintzii ii pierzi din cauza cariilor a parodontopatiei a imbatranirii...sa fim seriosi si sa nu cadem in patima de a nu vedea padurea de copaci; :D

tu ca unu care vinzi asa ceva e normal sa o tii pe-a ta cu studiile americane. in plus, doar nu crezi ca americanii aia au dinti adevarati  :lol: din portelanele alea si-au luat dentistii lor flote de mertane. la fel cum pot sa-si ia si dentistii nostri de la fraieri care dau 10 mil ca sa aiba dintii mai albi 6 luni (atita doar ca devin mai sensibili  :w00t:  ) :smoke:

#42
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

View Postagain, on Dec 3 2005, 15:13, said:

exista injectii sau tratament pt a creste dintii natural dupa varsta de 14-15 ani?

nu exista asemenea tratament nici inainte nici dupa eruptie;
kestia aia e dictata genetic...evident sunt factori care o pot influentza dar nu s-a inventat asa ceva...din cate stiu eu;

#43
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

View PostMosotti, on Dec 3 2005, 16:06, said:

tu ca unu care vinzi asa ceva e normal sa o tii pe-a ta cu studiile americane. in plus, doar nu crezi ca americanii aia au dinti adevarati  :lol: din portelanele alea si-au luat dentistii lor flote de mertane. la fel cum pot sa-si ia si dentistii nostri de la fraieri care dau 10 mil ca sa aiba dintii mai albi 6 luni (atita doar ca devin mai sensibili  :w00t:  ) :smoke:

o tzii pe a ta si buna :))

-evident ca orice nu e natural nu e sanatos;
-problema e cat rau iti face acel ne-natural; asta ar insemna sa mancam numai carne fripta grau de pe camp si fructe si sa uitam de sucuri conserve salamuri si toti conservantii aromatizantii colorantii care ne condimenteaza din plin alimentatzia;
-parerea mea vreau sa cred ca e putzin mai avizata fatza de a celorlaltzi (1. pentru ca m-am documentat bine in pb asta 2.pentru ca ti-am zis..am urmat si o facultate de profil real inainte de a face medicina); medicina e o facultate unde ti se cere sa reproduci pe dinafara texte...si poate iti inchipui cum ajungi dupa 6 ani de practicare a sportului astuia; iti spun eu cum sau lucrurile...medicu' nu e a tot stiutor...el citeste niste cartzi pe care ai putea sa le citesti si tu; dar cand te duci la el ti se pare ca iti graieste din biblie sau asa ceva;
eh unii medici au citit si ei pe undeva ceva sau mai rau...o zic din proprie credintza...si  tzin asa toata viatza; ori medicina actuala se bazeaza pe studii stiintzifice unde sunt implicati matematicieni si fizicieni daca vrei sa ai rezultate valide.

eu am enumerat niste kestii stiintzifice din care reiese ca albirea dintzilor nu este asa de nociva cum o descriu unii medici (ptr ca asa cred ei)

cand mai mergi la ea...cere-i doctorei tale sa-ti spuna de ce crede ea ca nu-s bune albirile sau ce motive are sa faca afirmatiile alea; pun pariu ca o sa ti-o bage pe aia (cum fac totzi nihilistii care i-am intrebat) cu deminealizarea (care am aratat ca e nesemnificativa), poate o sa zica si de riscul cancerigen (o gramada de alimente naturale au un procent de astfel risc)...si in final nu-ti va putea enumera nimic concret; sunt medici care numai cand aud de cuvantul septic, cancer, demineralizare... :w00t:...nici nu mai au nevoie sa caute alte informatii :D

dar chiar si daca ne facem ca nu avem nevoie de stiintza...
SUNTEM LIBERI SA ALEGEM CE NI SE PARE BINE SAU RAU...in fond de-aia avem cap de umeri;

#44
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
si eu stiam ca sunt cancerigene. adica, tot americanii aia cu studiile lor au descoperit ca au aparut multe cazuri de cancer al cavitatii bucale la persoane relativ tinere (sub 40). singurul element pe care-l aveau in comun respectivii erau aceste tratamente de albire a dintilor. n-am link si nu stau la ora asta sa caut.

da' vorba-ceea: rabda baba la frumusete!   :)

#45
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

View Postmianna, on Dec 4 2005, 02:22, said:

si eu stiam ca sunt cancerigene. adica, tot americanii aia cu studiile lor au descoperit ca au aparut multe cazuri de cancer al cavitatii bucale la persoane relativ tinere (sub 40). singurul element pe care-l aveau in comun respectivii erau aceste tratamente de albire a dintilor. n-am link si nu stau la ora asta sa caut.

da' vorba-ceea: rabda baba la frumusete!   :)


cu cancerul e o poveste lunga pentru ca nu exista ceva cert care se poate spune ca-l determina;

nimeni nu poate sa zica...te dai cu aia si mori de cancer;

de aia substantele, alimentele etc. sunt clasificate ca fiind cancerigene...asta nu inseamna ca produc cancer...ci ca au avut tangentza cu viatza celor ce au avut cancer;

spre exemplu se asociaza fumatul bautura igiena scazuta cu cancerul; dar sunt persoane care fumeaza de sting si nu mor de cancer; altii incrimineaza si o predispozitie genetica..si in general trebuie ca materialul genetic sa sufere niste mutatzii severe si in + mecanismul de selfcontrol al replicarii celulare sa fie si el distrus;

sunt o suma de factori care trebuie sa concure pana se duce de rapa celula..din pacate modul lor de actiune e necunoscut..si cel mai rau de necontrolat; iti dai seama ce arma ar putea fi o substantza pe care sa o administrezi cuiva si ala gata...sa faca cancer; eu unul..n-am auzit de asa ceva;

parea mea e ca organismu' asta e construit cu cap...si ca atunci cand cineva face cancer este foarte probabil sa aiba o slabiciune genetica...o gaura in designul genomului transmisa urmashilor sau aparuta in momentul fecundarii;

din moment ce nu intelegi ce declanseaza o boala, normal ca nu prea ai cum s-o tratezi; tratamentele de azi sunt empirice..il ciopartzesti pe om (tai o bucata din el)...ii tragi niste radiatzii si niste citostatice si te rogi sa nu mai apara celule de-alea; dar asteptam ca viitorul apropiat sa aduca rezolvarea misterului...si mie unu mi-e clar ca odata cu avansul stiintzei acesta sa apara; explozia tehnologica la inceputul mileniului astuia mi se pare fantastica.

Edited by christig, 04 December 2005 - 04:38.


#46
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
ah...si ceva care tot uit sa va spun...

fenomenalu' contestatul si hulitul agent de albit dintzii, peroxidul de hidrogen mai poarta numele popular de APA OXIGENATA cu care cred ca toti am avut de-a face cel putzin o data in vaiatza asta;

are o formula chimica banala H2O2...are un oxigen in plus fatza de apa;

si cum toti stim ca oxigenu' intretzine arderea...h2o2 a fost folosit si la motoarele rachetelor;

se mai intrebuinteaza la decoloratul parului, albit rufe  "femeile stiu" :D, ca antiseptic, ape de gura etc;

pentru albiri dentare de foloseste in concentratzie de la 5% pana la 35%;

cel concentrat se foloseste numai in cabinet...si partile moi (ginigii buze) se protejeaza de contact...pentru ca la concentratzia aia cam "arde";

poate asta sa va mai alunge din spaima care vad ca va stapaneshte pe unii :D ; chiar am o curiozitate cati dintre colegii mei ar shti lucrul asta :P;

acum ca atzi aflat sa nu va puna necuratul sa va datzi cu asta pe masele! :w00t:

#47
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
si eu am aceeasi problema , nu am probleme cu dintii insa din familie am mostenit o culoare nu tocmai alba . as fi dispus sa fac aproape orice pentru albire insa nu stiu ce implica asta . cineva a zis ca un asemenea tratament ar putea fi cancerigen si ca pot aparea complicatii la gingie . e adevarat ? cat despre albire , cat dureaza tratamentul si ce efecte are ?

#48
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Courage, am solutia. Tii gura inchisa tot timpul :)

#49
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

View Postaolex, on Dec 4 2005, 14:50, said:

si eu am aceeasi problema , nu am probleme cu dintii insa din familie am mostenit o culoare nu tocmai alba . as fi dispus sa fac aproape orice pentru albire insa nu stiu ce implica asta . cineva a zis ca un asemenea tratament ar putea fi cancerigen si ca pot aparea complicatii la gingie . e adevarat ? cat despre albire , cat dureaza tratamentul si ce efecte are ?

hmm..puteai sa iei putzin threadu de la capat..ai destul material de citit;

discromiile majore...dintzi maro, bruni, negri ma tem ca nu pot fi tratatzi prin albire;

coroane scrie pe ei;

View PostIon_de_la_Raion, on Dec 4 2005, 15:01, said:

Courage, am solutia. Tii gura inchisa tot timpul :)

nu-i nevoie...din cate am vazut io...are nishte dintzi de invidiat  :D

#50
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
stai un pic ... unde am zis ca am dinti maro ? nu sunt albi albi de tot ca sa zic asa , dar sa nu exageram :D

#51
Peacekeeper

Peacekeeper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 08.01.2005
Imi pare rau ca nu am avut rabdare sa citesc tot thread-ul, poate s-a mai zis chestia asta..........
Culoarea normala a dintzilor este alb-galbui. Chestia asta am aflat-o shi io cu surpridere la cursurile de anatomie shi mi-a fost reconfirmata de mai multzi stomatologi.

Acu nu va ganditzi k dintzii galbejitzi, nespalatzi de nspe zile, cu placa depusa is normali, dar daca va spalatzi de cel putzin 2-3 ori pe zi, iar dintzii d-voastra sunt albi-galbui, sa stitzi ca aia este culoarea lor normala shi sanatoasa, dintzii prea albi (in mod natural) nefiind sanatoshi.

#52
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

View PostPeacekeeper, on Dec 4 2005, 22:55, said:

Imi pare rau ca nu am avut rabdare sa citesc tot thread-ul, poate s-a mai zis chestia asta..........
Culoarea normala a dintzilor este alb-galbui. Chestia asta am aflat-o shi io cu surpridere la cursurile de anatomie shi mi-a fost reconfirmata de mai multzi stomatologi.

Acu nu va ganditzi k dintzii galbejitzi, nespalatzi de nspe zile, cu placa depusa is normali, dar daca va spalatzi de cel putzin 2-3 ori pe zi, iar dintzii d-voastra sunt albi-galbui, sa stitzi ca aia este culoarea lor normala shi sanatoasa, dintzii prea albi (in mod natural) nefiind sanatoshi.

Peacekeeper sfaturile mele sunt cat se poate de avizate, sunt dentist. Ai folosit o fraza eronata care nu stiu de unde ai preluat o "dintzii prea albi (in mod natural) nefiind sanatoshi"; au cancer cei cu dintii albi de la mama natura sau ce prostii spui acolo?  :D

Daca nu sunteti siguri de ceva makr fomulati-o de genul...am auzit ca..sau...este adevarat ca?...eu cred ca..

1.culoarea naturala a dintilor variaza pe acelasi dinte...dintele fiind mai alb si transparent spre marginea incizala si mai galbui spre gingie;
2.culoarea naturala a dintilor variaza si de la un dinte la altul cei posteriori (caninii spre exemplu) fiind mai galbui decat frontalii; ASTA PUTETI OBSERVA SI SINGURI IN OGLINDA
3.dintii prea albi in mod natural sunt la fel de sanatosi ca si ei mai putin albi;
4.cand dintii se albesc sa nu va inchipuiti ca vor arata ca foaia de fartie, ei vor pastra aceleasi degradeuri ale nuantei...mai alb spre incizal..mai galbui spre colet...dar va fi un alb mai deschis;

Edited by christig, 05 December 2005 - 04:07.


#53
iuzar69

iuzar69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 27.04.2004

View Postchristig, on Dec 1 2005, 18:04, said:

dar exista anestezia..o mica piscatura care astazi se face cu ace ff subtziri (atraumatice) si pe care practic nu o simtzi; dupa care chiar nu mai simtzi nici o durere si poate lucra si medicul linistit;
:death: si dupa ce trece efectul anesteziei faci "alpinism metropolitan © "  :coolspeak:

#54
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

View Postiuzar69, on Oct 4 2006, 10:59, said:

:death: si dupa ce trece efectul anesteziei faci "alpinism metropolitan © "  :coolspeak:


nu inteleg la ce te referi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate