Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

De ce credinciosi vs. atei, si nu agnostici vs. nimic ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#1
Abc2000ro

Abc2000ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 06.03.2015
Zilele astea ma plictisesc teribil, daia deschid topice dastea pe aria asta penibila. Oricum, daca tot deschid, hai sa le fac cu subiecte sanatoase emotional. Asadar, de ce tin oamenii (99% din ei) sa se alieze fie cu tabara credincioasa fie cu tabara ateiasca, in loc sa stea potoliti la locul lor si sa fie agnostici cum se cuvine pentru un om sanatos emotional ?

Edited by Abc2000ro, 15 April 2015 - 19:07.


#2
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 29.08.2013
Dorinta excesiva de afirmare / propaganda.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Fiecare face ce vrea: devine credinciosPosted Image sau ateu Posted ImagePosted Image

Edited by xmanyacs77, 15 April 2015 - 19:02.


#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Stai linistit ca se paruiesc chiar si bisericosii intre ei, ba chiar si cei din bisericuta bisericutei dintr-o singura religie, nu numai musulmani versus cine stie cine.

#5
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 Abc2000ro, on 15 aprilie 2015 - 18:43, said:

Zilele astea ma plictisesc teribil, daia deschid topice dastea pe aria asta penibila. Oricum, daca tot deschid, hai sa le fac cu subiecte sanatoase emotional. Asadar, de ce tin oamenii (99% din ei) sa se alieze fie cu tabara credincioasa fie cu tabara ateiasca, in loc sa stea potoliti la locul lor si sa fie agnostici cum se cuvinte pentru un om sanatos emotional ?
Pentru ca daca agnosticismul este sanatos emotional, este subdezvoltat inteligent.

Un agnostic in general este din perspectiva inteligenta asemanator cu o coada de matura. Evident si emotional.
Agnosticul in general nu stie cat fac 2 cu 2 pentru ca la scoala nu vrea sa invete ca sa nu aibe emotii
Agnosticul este o ramura a budistului care doarme meditand continuu.

Edited by altul2, 15 April 2015 - 18:55.


#6
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 altul2, on 15 aprilie 2015 - 18:53, said:

Agnosticul in general nu stie cat fac 2 cu 2 pentru ca la scoala nu vrea sa invete ca sa nu aibe emotii

5?

#7
Thorin_scut_de_stejar

Thorin_scut_de_stejar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 23.01.2015
agnosticul vede ca posibila existenta unui creator, ceva de genul daca dau cu zarul e posibil sa iasa orice, n-am de unde stiu, la fel si in cazul unui creator, n-am de unde sa stiu. E si o pozitie fricoasa, defensiva, pentru ca el alege, din punctul lui de vedere, calea care nu-l duce catre o optiune gresita, adica el spune decat sa gresesc mai bine spun nu stiu

ateul spune ca nu prea e asa, existenta unui creator nu e o posibilitate ca oricare alta, eu am informatii suficiente astfel incat sa pot stabili ca nu exista un creator.

Edited by Thorin_scut_de_stejar, 15 April 2015 - 18:59.


#8
Marius330

Marius330

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 19.03.2015

 xmanyacs77, on 15 aprilie 2015 - 18:53, said:

Fiecare face ce vrea: devine credinciosPosted Image sau ateuPosted Image

A fi ateu nu înseamnă că ești cu dracul.

Ateul nu crede nici în DumneZEU nici în Satana.

Edited by Marius330, 15 April 2015 - 18:58.


#9
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 Arianna-D, on 15 aprilie 2015 - 18:55, said:


5?

Pentru agnostic raspunsul e intre 5 si 50. In general agnosticul deraiaza exagerat spre numerele astronomice ateiste.

#10
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Ateu in ce priveste divinitatile din religiile astea mai populare, dar in acelasi timp agnostic in ce priveste originea Universului si scopul Vietii...Posted Image

Edited by kolfleading, 15 April 2015 - 19:29.


#11
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Wikipedia-definitie agnostic.QED. Abc.Alt.2 warning!Dumnezeu e singur si unicuL, Allah idem, Buddha idem, etc,idem. Pai ? ce facem frate?CARE-I MAI Tare? Vor fi "n" pagini fara concluzii.oops,v-am stricat placerea.

#12
TDI-beez

TDI-beez

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 03.12.2007

 kolfleading, on 15 aprilie 2015 - 19:04, said:

Ateu in ce priveste divinitatile din religiile astea mai populare, dar in acelasi timp agnostic in ce priveste originea Universului...Posted Image

Adica agnostic la patrat sau daca ma gandesc bine agnostic la cub.

#13
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
PENTRU POST. 5 TE DESCALIFICI DE UNU L SINGUR.DAR nu-i pacat .

#14
Marius330

Marius330

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 19.03.2015
Religia e o prostie. Punct.

#15
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Arianna iti dau un LIKE in scris.

#16
sobolan112

sobolan112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 29.01.2015

 Abc2000ro, on 15 aprilie 2015 - 18:43, said:

Asadar, de ce tin oamenii (99% din ei) sa se alieze fie cu tabara credincioasa fie cu tabara ateiasca, in loc sa stea potoliti la locul lor si sa fie agnostici cum se cuvinte pentru un om sanatos emotional ?
De unde ai tras tu concluzia asta?
Uite ca eu (si cunosc foarte multe persoane ca mine) nu ma declar nici credincios, nici ateu. Cred in Dz in felul meu... nu merg la biserica, nu ma rog, nu postesc, nu tin sarbatori, nu dau doi bani pe biserica, popi, maicute, calugari, patriarhi si ce or mai fi ei. Pentru mine biserica inseamna o SC neplatitoare de taxe si impozite, la care platesti din momentul in care iesi din ..... si pana in momentul in care te duci pe ....  (adica de cand te nasti si pana mori, inclusiv cand mori). Deci, ar cam trebui sa mai scazi din procentul ala de 99%, un procent corect ar fi undeva la 60/70%, restul de 30/40% sunt ca mine... au propriul lor Dz, propria credinta. (eu iti spun din viata reala, nu ce vezi tu pe aici pe forum, care mai de care se da mai important, ca-i ateu ori credincios)

#17
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Agnosticii nu se implica fiindca pur si simplu nu le pasa.

Daca esti credincios sau ateu atunci ai automat ceva de dovedit taberei adverse si de aici pana la toata balacareala asta ridicola nu mai e mult.

#18
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Abc2000ro, on 15 aprilie 2015 - 18:43, said:

Zilele astea ma plictisesc teribil, daia deschid topice dastea pe aria asta penibila.
Eu nu raspund la plictisiti , daca imi spui si " aria asta penibila" cu atat mai mult nu ma chinui sa dau un raspuns.Doar cateva lucruri am de spus: sa inchida cineva topicul fiindca tocmai initiatorul a dat motive de inchidere.

Edited by stlk, 15 April 2015 - 19:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate