Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

De ce credinciosi vs. atei, si nu agnostici vs. nimic ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#37
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postf300, on 16 aprilie 2015 - 07:54, said:


Si in biserica e acelasi dezastru, doar ca mai trebuie sa cotizezi si la popi.

Glumesti!

Lumea merge la biserica ca altfel e nenorocire, comunism, nazism, cutremure, inundatii etc

#38
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postjohnnickelby, on 15 aprilie 2015 - 21:00, said:

View Postcirus6, on 15 aprilie 2015 - 20:52, said:

si tie ti se pare ca multi atei de pe aici sint de fapt agnostici?
Uite un exemplu. Si multi alti atei au recunoscut chestii similare de-a lungul timpului. Sunt sigur ca procentul de atei 100% se poate scrie cu o singura cifra, chiar daca pare mai mare.
Ma tem ca nu ti-ai ales prea bine exemplul... Posted Image

Unul din intelesurile cuvantului "agnostic" este acesta:

Quote

a person who denies or doubts the possibility of ultimate knowledge in some area of study.

Iar acum citatul la care dumneata faci referire:

View Postkolfleading, on 15 aprilie 2015 - 19:04, said:

Ateu in ce priveste divinitatile din religiile astea mai populare, dar in acelasi timp agnostic in ce priveste originea Universului si scopul Vietii...

Dupa cum observi, rationamentul tau nu se sustine.
Pozitia de agnostic privind originea Universului nu invalideaza ateismul exprimat in ceea ce priveste divinitatile despre care se discuta pe SoftPedia.
Sunt capitole separate. Posted Image

Edited by kolfleading, 16 April 2015 - 08:42.


#39
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postaltul2, on 16 aprilie 2015 - 08:10, said:

Lumea merge la biserica ca altfel e nenorocire, comunism, nazism, cutremure, inundatii etc

No shit de cind exista biserici nu mai avem ce zici tu mai sus?!

#40
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postf300, on 16 aprilie 2015 - 09:11, said:

No shit de cind exista biserici nu mai avem ce zici tu mai sus?!
Cand existau numai biserici nu era ce am zis.

De cand am fost infestati cu crasme, cluburi, stadioane si alte lacasuri ateiste, au venit si urgiile.
Inundatii in fiecare an, catastrofe mari etc

#41
Abc2000ro

Abc2000ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 06.03.2015
Ploaie de meteoriti.

#42
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008
Nu inteleg cum e posibil agnosticismul. Un model al realitatii dupa care sa te ghidezi tre sa ai oricat de amarat ar fi el. Cum poti sa nu crezi nimic? Odata ce sensibilitatea ti-a fost stimulata a si dat nastere la un percept cu un sens. Nici nu poti sa iti pui intrebarea fara sa detii in prealabil un rudiment de concept despre ceva. Cum poti sa meditezi la nimicuri, chestii pe care nu le concepi in niciun fel? Nu sint sigur daca nu cumva raspunsul precede in fapt intrebarea.

Cand ti-arat o pata rorschach tre sa o percepi intr-un fel anume, ceva ceva tre sa crezi despre ea, doar daca nu cumva refuzi gandesti, refuzi sa-ti lasi mintea impresionata. Agnosticismul devine chiar penibil atunci.

Credinciosia ce inseamna totusi? Ca esti ferm convins de adevarul absolut al unei idei? Aia e stiinciosie. Credinta inseamna sa fii dispus sa te comporti in acord cu adevarul ipotetic al unei idei, inseamna sa o postulezi, sa o folosesti ca model dupa care te conduci. Ori te comporti ca si cum moartea e finalul ultim, ori din contra, ce-i prostia asta cu "nu stiu"? Nu exista cale de mijloc. Exista cale lasitatii si iresponsabilitatii doar, cand te dai hippie si actionezi spontan si random, nu pe baza de principii; adica te lasi la mila subconstientului, care  fii sigur ca nu misca nimic fara sa creada ceva, intreba orice psiholog.

Edited by dacoroman2310, 16 April 2015 - 10:25.


#43
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View Postaltul2, on 16 aprilie 2015 - 09:27, said:

Cand existau numai biserici nu era ce am zis.

De cand am fost infestati cu crasme, cluburi, stadioane si alte lacasuri ateiste, au venit si urgiile.
Inundatii in fiecare an, catastrofe mari etc

Si potopul din Vechiul Testament? Pe atunci nu erau crasme si alte locuri considerate ,,aducatoare de pacat''. Catastrofele naturale au existat dintotdeauna.

#44
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostDaian95, on 16 aprilie 2015 - 10:27, said:

Si potopul din Vechiul Testament? Pe atunci nu erau crasme si alte locuri considerate ,,aducatoare de pacat''. Catastrofele naturale au existat dintotdeauna.
Pai Piramidele, Turnul Babel etc
Nu asta era preocuparea acelor locuitori?
In mare identica cu cea de azi?
Nu au umplut pamantul din Asia, Africa, Europa, America cu mii de piramide si temple?

Edited by altul2, 16 April 2015 - 10:43.


#45
Abc2000ro

Abc2000ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 06.03.2015

View Postdacoroman2310, on 16 aprilie 2015 - 10:24, said:

Nu inteleg cum e posibil agnosticismul.

Agnosticismul in sensul de a nu crede/fii sigur de nimic altceva decat de datele empirice. Daca vezi ca o piatra cade si pe tine asta te ajuta sa joci popice, atunci asta e ceva in care crezi. Dar evident, in cazul restrans al jocului de popice. Vezi ca particulele au nu stiu ce proprietati atunci cand le ciocnesti la LHC, atunci particulele au acele proprietati in cadrul restrans al acelei ciocniri. Atata. Deja in momentul in care incepi sa extrapolezi de la ce fac particulele la LHC la ce fac intr-o fiinta vie, e cale lunga. Deci agnosticismul presupune luarea de buna a datelor empirice in locurile in care merg, iar in rest libertate de gandire. Referitor la agnosticismul despre vreun zeu, asta intra la categoria libertatii de gandire, nefiind nimic stabilit.

Edited by Abc2000ro, 16 April 2015 - 10:42.


#46
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostAbc2000ro, on 16 aprilie 2015 - 10:42, said:

Referitor la agnosticismul despre vreun zeu, asta intra la categoria libertatii de gandire, nefiind nimic stabilit.
Pai si celelate sunt mai stabilite sau cum?
Ca ai amintit mereu de cazuri particulare.
Crezi ca daca bila de popice pica peste popice o sa pice si peste degetele de la picioare de exemplu in alt cadru de desfasurare? E agnosticul sigur de asta? Nu e evident e mereu in ceata

De exemplu agnosticul nu poate merge pe strada pentru ca in momentul in care paseste nu e sigur daca nu se deschide o prapastie sub picioare si pica in ea.

Edited by altul2, 16 April 2015 - 10:48.


#47
Abc2000ro

Abc2000ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 06.03.2015

View Postaltul2, on 16 aprilie 2015 - 10:47, said:

De exemplu agnosticul nu poate merge pe strada pentru ca in momentul in care paseste nu e sigur daca nu se deschide o prapastie sub picioare si pica in ea.

Tot ce se poate.

#48
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostAbc2000ro, on 16 aprilie 2015 - 10:57, said:


Tot ce se poate.

Pai iti spun eu ca sunt expert in budism si agnosticism!

#49
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postaltul2, on 16 aprilie 2015 - 11:00, said:

Pai iti spun eu ca sunt expert in budism si agnosticism!

[sharedmedia=core:attachments:1374966]

#50
dapix1234

dapix1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,118
  • Înscris: 15.11.2012

View Postjohnnickelby, on 15 aprilie 2015 - 20:39, said:

Buna intrebare. Am observat multi agnostici pe aici, ale caror argumente sunt din galantarul ateist. Nu am inteles de ce fac asta. Probabil ca le este jena de limbajul dur al ateilor si nu vor sa riste confruntari. Eu as numi-o lasitate, dar termenul este destul de dur, poate gaseste altcineva un termen adecvat.

View Postmario_bril, on 15 aprilie 2015 - 21:14, said:

Spune-i duplicitate, atunci. Posted Image

Deci , faptul ca agnosticii folosesc argumente "din galantarul ateist"  nu are legatura cu rationalitatea si corectitudinea argumentului ci cu faptul ca agnosticii respectivi sunt duplicitari sau lasi.

#51
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Nu, pe naiba. Tu probabil că îți închipui că agnosticii sunt un fel de atei, așa, mai blânzi, nu? :D

Edited by mario_bril, 16 April 2015 - 14:36.


#52
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postdapix1234, on 16 aprilie 2015 - 13:05, said:


Deci , faptul ca agnosticii folosesc argumente "din galantarul ateist"  nu are legatura cu rationalitatea si corectitudinea argumentului ci cu faptul ca agnosticii respectivi sunt duplicitari sau lasi.

Termenul agnostic duplicitar este lipsit de sens.
Agnosticul este permanent confuz deci prin definitie duplicitar.

Dar este o afinitate atractiva spre ateism pentru ca in general agnosticul este rezultat din cei care imbratiseaza ateismul un anumit stagiu. Si dupa un timp ateismul determina confuzia.

De exemplu sa zicem ca un ateu repeta 2-3 ani urmatoarea fraza ateista luand-o de buna: sunt maimuta sunt maimuta.
La un moment dat e clar ca apare deraierea si atunci se declara agnostic in sensul ca nu mai stie ce e cu el.

View Postmario_bril, on 16 aprilie 2015 - 14:35, said:

Nu, pe naiba. Tu probabil că îți închipui că agnosticii sunt un fel de atei, așa, mai blânzi, nu?

Sunt atei care au dat cu capul de pragul de sus si acum isi cauta o directie in spatiu.
Si evident sunt debusolati

#53
Abc2000ro

Abc2000ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 06.03.2015

View Postaltul2, on 16 aprilie 2015 - 14:36, said:

Termenul agnostic duplicitar este lipsit de sens.
Agnosticul este permanent confuz deci prin definitie duplicitar.

Dar este o afinitate atractiva spre ateism pentru ca in general agnosticul este rezultat din cei care imbratiseaza ateismul un anumit stagiu. Si dupa un timp ateismul determina confuzia.

De exemplu sa zicem ca un ateu repeta 2-3 ani urmatoarea fraza ateista luand-o de buna: sunt maimuta sunt maimuta.
La un moment dat e clar ca apare deraierea si atunci se declara agnostic in sensul ca nu mai stie ce e cu el.



Sunt atei care au dat cu capul de pragul de sus si acum isi cauta o directie in spatiu.
Si evident sunt debusolati

Mama ce analize delirante. Posted Image

Ma, stii ca exista Dumnezeu ? Da sau Nu ? Pai si atunci ?

#54
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postaltul2, on 16 aprilie 2015 - 09:27, said:

Cand existau numai biserici nu era ce am zis.

Ce face?! Biserici (bisericute, catedrale, de toate) exista in Europa (in sensul nu de una-doua ci o groaza) de sute de ani, in multe locuri de aproape 1000. Uite la noi cite biserici sint, mai mult de jumate din sate n-au canalizare dar au biserici. Si am fost mai tot timpul sub turci...

Vrei sa spui ca stiu eu in ultimii 500 de ani n-au fost (te citez): "comunism, nazism, cutremure, inundatii"? Tu te auzi ce prostii debitezi?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate