Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Smartwatch compatibil Windows Phone

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#109
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
@_-_ iti dai seama ce șanse sunt sa ai parte de așa ceva? Realizezi câți useri sunt că tine?
Off topic: te plângeai de lag pe android... Ai incercat gama Nexus?

#110
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu folosesc Android.
Doar ce am inlocuit Nokia Lumia 730 cu Microsoft Lumia 950 XL Dual-SIM (ca telefon principal) si inca folosesc in paralel batranul iPhone 5S care functioneaza bine. Deci momentan nu am de ce sa ma gandesc la Android. Poate peste cativa ani sa vad ce mai poate...

Intre timp am achizitionat un smartwatch ieftin (o chinezarie) pentru telefonul Windows pe post de casca BlueTooth (uitasem sa il amintesc la acest topic). Am facut pentru el un scurt review aici: https://forum.softpe...8#entry20532657

Nu stiu cati useri folosesc in paralel un telefon Windows si un iPhone si ar dori un smartwatch multipoint, dar presupun ca mai exista.

#111
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
Tu îți pui ceasul ăla doar la volan?

#112
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
L-am utilizat si cand nu conduc, dar ca smartwatch prefer Pebble-ul.
Cum ceasul chinezo-romanesc il utilizez aproape exclusiv pe post de casca BlueTooth si doar in masina am cu adevarat nevoie de asta, probabil ca in viitor va ramane in masina. Inainte foloseam in masina o boxa BlueTooth cu functie hands free, dar ceasul este incomparabil mai comod. Casti nu suport sa tin in urechi sau peste urechi (am si casca mono, casti stereo - mai multe modele, dar nu m-am impacat cu ele).

#113
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
Tu ești mortal.

#114
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ce intelegi prin "mortal"? Sau ce consideri ca ar trebui sa inteleg eu? Gandesti cam... confuz.

#115
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
Nevermind. Am vaga impresie că nu merită

#116
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Atunci de ce faci afirmatii bazate pe "impresii vagi" care "nu merita" explicate? :D

On topic:
Unii dintre voi ati cumparat smartwatch-uri Pebble si altii proaspat lansatul Vector.
Dar Pebble-ul a iesit de pe piata inainte de a scoate acel smartwatch promis care sa ofere functie hands free, probabil ca noi dezvoltatori de aplicatii pentru platforma Windows nu vor mai aparea pentru Pebble si nu se stie nici daca noile builduri de Windows 10 Mobile vor mai fi potrivite pentru vechile aplicatii in situatia in care acestea nu vor mai fi dezvoltate.
Iar Vector-ul a fost asimilat de o companie care pare subordonata intereselor celor de la Google inainte de a dezvolta promisa aplicatie pentru Windows Phone. A ramas doar cea pentru Windows 10 Mobile care nu se stie cum si daca va mai evolua.
Daca ati dori sa inlocuiti smarwatch-ul, ce ati cumpara in loc?

In afara de Pebble si Vector eu nu am gasit alti producatori de smartwatch-uri cu ecran e-paper sau care sa foloseasca tehnologia e-ink, capabile sa afiseze continuu informatie pe ecran, sa fie perfect vizibile informatiile pe display, inclusiv in bataia directa a Soarelui, sa aiba autonomie pe baterie mai mare de o saptamana, sa fie submersibile etc. In loc sa fie completate astfel de ceasuri cel putin cu functie hands free, ele dispar cu totul...

Avand in vedere numarul mare de utilizatori care cer astfel de gadgeturi compatibile cu oricare platforma, care folosesc deja astfel de gadgeturi impreuna cu telefoane Windows si care cu greu ar accepta altfel de smartwatch-uri ramane de neinteles de ce producatorii prefera sa produca mai departe o cantitate enorma de smartwatch-uri care fac mai prost ceea ce ce face deja orice smartphone. Oare doar pentru ca exista o majoritate covarsitoare de fani Android care vor pur si simplu, la modul pur ipotetic, doar sa isi "dubleze" telefonul la incheietura mainii? Observ prin magazine o cantitate enorma de ceasuri de proasta calitate sau calitate mediocra, aproape toate cu Android, pe care deja nu le mai baga nimeni in seama, poate cu exceptia vreunui ratacit care cauta un ceas pe care sa scrie ca este compatibil cu Windows Phone. Detinatorii de telefoane Android deja nu mai cumpara. Utilizatorii de iPhone nici atat (cel mult mai aspira spre un Apple Watch). Piata a fost saturata. Si-au satisfacut deja astfel de curiozitati sau nevoi, mai putin utilizatorii de telefoane Windows.

#117
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
God. Ai statistica cu numărul utilizatorilor WM, Android sau iOS?

#118
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Inteleg ca te surprinde, din nou, ceva nedefinit (sau, poate, nedefinibil?). Dar nu mai intreb ce, deoarece o sa ti se para la fel de imposibil sau greu de prins in cuvinte si o sa zici ca "nu merita".
Acesta este un forum de discutii pe care ne exprimam opiniile sau dezbatem anumite probleme. Cand nu esti de acord cu ceva, argumentezi. Cand vrei sa demonstrezi ceva, faci uz de logica (formulezi premise corecte si tragi concluzii) sau aduci probe empirice.
Afirmatii de genul "Esti mortal." sau exclamatii de genul "God!" aruncate "in gol" nu substituie argumentele si nici nu produc o impresie mai buna asupra ta (asa cum probabil ca iti imaginezi atunci cand postezi astfel de mesaje), ci doar exprima neputinta de argumentare. Daca vrei sa mai fii bagat in seama in aceasta discutie, atunci ar fi cazul sa depasesti aceste "copilarisme".

#119
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
Sincer. Tu realizezi cat de multe pretenții ai tunde la un ceas? Fara nicio urmă de ironie. Multipoint. Baterie. Microfon.
Tot ce zic e că șansele sunt mai mici să găsești ceva exact pt tine.
Nu mă deranjează că îți expui ideile. E dreptul tău.
PS:  am vector de o săptămână. Merge ok cu 8.1.  O SA I cerc să îl folosesc și pe win 1o. Mie nu îmi trebe microfon. Îmi ajunge sa mă notifice de mailuri sau apeluri sau SMS.

#120
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 cristianraduca, on 30 ianuarie 2017 - 13:02, said:

PS:  am vector de o săptămână. Merge ok cu 8.1.

Cum de merge OK, daca scrie ca este "not yet available for Windows Phone"?
Aplicatia este doar pentru Windows 10 Mobile, iOS si Android.

 cristianraduca, on 30 ianuarie 2017 - 13:02, said:

Sincer. Tu realizezi cat de multe pretenții ai tunde la un ceas? Fara nicio urmă de ironie. Multipoint. Baterie. Microfon.

Multipoint nu pare sa existe inca, desi ar fi cazul, deoarece tehnologia permite si exista deja destule casti mono si stereo, plus boxe portabile BlueTooth multipoint care sunt cautate si se vand. Deci de unde pana unde ar incepe acele "multe pretentii"?
Mai zici de baterie. Pai la Vector este autonomie pe baterie mai mare de o luna, iar la Pebble este de peste o saptamana. Eu am spus ca vreau autonomie mai mare de o saptamana.
Iar in ceea ce priveste microfonul, cei de la Pebble au promis ca pun, dar n-au mai pus. De ce? Ramane o enigma. Cum majoritatea smartwatch-urilor de pe piata includ demult microfon si functie "hands free", din nou, de ce ti se pare absurd sa ai nevoie de sau sa doresti asa ceva? Primele ceasuri bluetooth care au aparut pe piata (inainte de a include caracteristicile pe care le au acum smartwatch-urile sau smartband-urile) erau simple dispozitive hands free.

 cristianraduca, on 30 ianuarie 2017 - 13:02, said:

Mie nu îmi trebe microfon. Îmi ajunge sa mă notifice de mailuri sau apeluri sau SMS.

Deci daca tie nu iti trebuie microfon, aceasta nu inseamna ca altii nu au nevoie.

Pe mine, de exemplu, mai putin ma intereseaza notificarile relativ la e-mailuri sau SMS-uri noi pe ceas. Oricum ma anunta telefonul sonor despre prezenta lor. Le citesc pe telefon. Nu ma chinui sa le citesc pe ceas.
In schimb, vreau sa vad pe ceas cine ma apeleaza si sa pot prelua sau refuza un apel fara sa mai scot telefonul. Iar asta fac majoritatea smartwatch-urilor.

#121
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
Aplicația de vector e deja activa 8.1

#122
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu vorbeam despre Windows Phone 8.1, iar tu cred ca vorbesti despre Windows 8.1.
Aplicatia Vector oficiala din Store este doar pentru: Windows 10, Windows 8.1, Windows 10 Mobile. Nu scrie ca ar fi si pentru Windows Phone 8.1.

#123
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
Uite.Attached File  IMG_20170130_173953.jpg   59.88K   21 downloadsAttached File  IMG_20170130_173935.jpg   53.36K   21 downloads

#124
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
ok

#125
CristianH

CristianH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 13.12.2006
Referitor la aceasta discutie, eu am un ML 640 LTE cu WP 8.1 imperecheat cu un ceas vector. Softul vector este 1.0.0. Pe site-ul vector ne anunta ca au fost preluati de Fibit si nu vorm mai scoate nimic nou (soft sau hard) si ca ultimul soft valabil pentru cele trei os-uri mobile este vector 2.0. Daca vreau sa fac upgrade nu gaseste nimic nou. O fi valabil doar pentru W10Mobile?

#126
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
Și la Windows 1o e la fel

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate