Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Cu motocicleta in UK .. ?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
zaomxm

zaomxm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 24.08.2007
Salutare.

In cateva saptamani o sa ajung si eu in UK, unde o sa stau o perioada nedeterminata. Este prima mea vizita in UK si vin sa lucrez.
Am semnat un contract de mediere cu o agentie de job-uri din Romania, care zice ca ne va gasi (mai merg cu un prieten) de lucru in Anglia, mai exact la depozite.
Sper sa fie asa cum ne promite si sa ajungem sa ne facem actele, sa lucram, sa ne plateasca, etc.

Insa nelamurirea mea este alta.
Sa-mi aduc motocicleta in Anglia dupa ce ma acomodez putin acolo ? Si aici ar fi mai multe intrebari:

1 - Se merita sa am un mijloc de deplasare personal si sa nu depind doar de mijloacele de transport in comun ?
2 - Cat timp pot sa circul cu numerele de Romania ?
3 - Daca imi schimb permisul de conducere romanesc intr-unul englezesc mai pot folosi numerele de Romania ?
4 - Este complicat sa o inmatriculez in uk ? costa mult ?
5 - Cat costa asigurarea ? motorul este de 700cc si eu am 29 ani

Stiu ca lucrurile astea le pot afla si acolo, dar ar fi mai bine sa am cat mai multe informatii inainte de a pleca si va dau si un exemplu:
-pentru inmatriculare in UK ea trebuie radiata in RO, dar eu cum nu sunt acasa trebuie sa imputernicesc pe cineva sa o radieze si o simpla procura la notar am inteles ca este 100 ron.

Asadar, va rog sa-mi dati un sfat.
Multumesc
Marius

#2
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
Vezi ca acolo e cu ghidonul pe dreapta.

#3
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012
probabil sunt off-topic dar munca in depozite in UK inseamna sclavie. am vizitat m-am interesat si parerea mi-am format-o!
avand in vedere ca acolo transportul in comun este teribil de scump, da o motocicleta merita. fara SE.

Edited by sun_kid, 13 April 2015 - 21:47.


#4
yo_2fast4u

yo_2fast4u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 22.01.2006

Quote

1 - Se merita sa am un mijloc de deplasare personal si sa nu depind doar de mijloacele de transport in comun ?
2 - Cat timp pot sa circul cu numerele de Romania ?
3 - Daca imi schimb permisul de conducere romanesc intr-unul englezesc mai pot folosi numerele de Romania ?
4 - Este complicat sa o inmatriculez in uk ? costa mult ?
5 - Cat costa asigurarea ? motorul este de 700cc si eu am 29 ani

1 - merita nu se mertia
2 - 14 zile din momentul in care esti rezident acolo. din moment ce o sa ai permis uk, esti rezident :)
3 - da, nu are nici o treaba
4 - se trimite talonul vechi prin posta la dvla si il primesti in 14 zile pe cel nou pe numele tau
5 - nu stiu

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
din salariul pe primele 2 saptamani iti iei masina (20-50Ł... n-ai ce face cu motorul in UK
mai ploua, iarna mai si ninge... pe drum pleznesti tot soiul de animale salbatice... ai nevoie de un mijloc de transport personal si sigur, nu de jucarie

Edited by Nero-d, 13 April 2015 - 22:10.


#6
adrianm

adrianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 22.09.2005
Întreabă și aici http://www.motocicli...marea-britanie/
Este secțiunea diaspora UK unde sunt motocicliști români din UK

#7
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postzaomxm, on 13 aprilie 2015 - 21:36, said:

Salutare.

In cateva saptamani o sa ajung si eu in UK, unde o sa stau o perioada nedeterminata. Este prima mea vizita in UK si vin sa lucrez.
Am semnat un contract de mediere cu o agentie de job-uri din Romania, care zice ca ne va gasi (mai merg cu un prieten) de lucru in Anglia, mai exact la depozite.
Sper sa fie asa cum ne promite si sa ajungem sa ne facem actele, sa lucram, sa ne plateasca, etc.

Insa nelamurirea mea este alta.
Sa-mi aduc motocicleta in Anglia dupa ce ma acomodez putin acolo ? Si aici ar fi mai multe intrebari:

1 - Se merita sa am un mijloc de deplasare personal si sa nu depind doar de mijloacele de transport in comun ?
2 - Cat timp pot sa circul cu numerele de Romania ?
3 - Daca imi schimb permisul de conducere romanesc intr-unul englezesc mai pot folosi numerele de Romania ?
4 - Este complicat sa o inmatriculez in uk ? costa mult ?
5 - Cat costa asigurarea ? motorul este de 700cc si eu am 29 ani

Stiu ca lucrurile astea le pot afla si acolo, dar ar fi mai bine sa am cat mai multe informatii inainte de a pleca si va dau si un exemplu:
-pentru inmatriculare in UK ea trebuie radiata in RO, dar eu cum nu sunt acasa trebuie sa imputernicesc pe cineva sa o radieze si o simpla procura la notar am inteles ca este 100 ron.

Asadar, va rog sa-mi dati un sfat.
Multumesc
Marius

Poti sa circuli mult si bine cu nr de Ro.Sa ai asigurare valabila si sa nu incalci limitele de viteza. Inca nu te complica cu carnet de UK si inmatriculari acolo pana nu vezi ce si cum cu munca.

View PostNero-d, on 13 aprilie 2015 - 22:07, said:

din salariul pe primele 2 saptamani iti iei masina... n-ai ce face cu motorul in UK
mai ploua, iarna mai si ninge... pe drum pleznesti tot soiul de animale salbatice... ai nevoie de un mijloc de transport personal si sigur, nu de jucarie

Si din urmatoarele 3 salarii asigurarea. Plus ca masina aia ...luata din salariul pe 2 saptamani sigur nu are MOT...

View Postyo_2fast4u, on 13 aprilie 2015 - 22:04, said:

1 - merita nu se mertia
2 - 14 zile din momentul in care esti rezident acolo. din moment ce o sa ai permis uk, esti rezident Posted Image
3 - da, nu are nici o treaba
4 - se trimite talonul vechi prin posta la dvla si il primesti in 14 zile pe cel nou pe numele tau
5 - nu stiu

4- nu are ce talon vechi sa trimita la DVLA ca la el  talonul e de RO.

#8
yo_2fast4u

yo_2fast4u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 22.01.2006
ai dreptate... atunci cred ca gasesti aici info:
https://www.gov.uk/i...mported-vehicle

#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Si din urmatoarele 3 salarii asigurarea. Plus ca masina aia ...luata din salariul pe 2 saptamani sigur nu are MOT...
sunt multe masini confiscate care se vand pe 2 lei la licitatii
asigurarea o platesti in rate lunare
cand te-o prinde o ploaie din aia zdravana sau cand oi da peste vreo vulpe sau cand o da peste tine vreun fazan, nu cred ca vrei sa fii in pielea unui motociclist... de frig si zapada nu mai vorbesc

Edited by Nero-d, 13 April 2015 - 22:19.


#10
yo_2fast4u

yo_2fast4u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 22.01.2006
cand a nins prima data in uk... imi amintesc perfect... 26 dec... nici taxiurile nu mai circulau
chiar daca erau 3-4 cm de zapada pe strada :))

#11
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostNero-d, on 13 aprilie 2015 - 22:18, said:

sunt multe masini confiscate care se vand pe 2 lei la licitatii
asigurarea o platesti in rate lunare
cand te-o prinde o ploaie din aia zdravana sau cand oi da peste vreo vulpe sau cand o da peste tine vreun fazan, nu cred ca vrei sa fii in pielea unui motociclist... de frig si zapada nu mai vorbesc

degeaba se vand la licitatii ,daca nu ai MOT nu poti circula.Iar o masina vanduta cu 300 de lire sigur nu are MOT .Pe langa asta mai bagi o gramada de bani in ea sa-l treaca.
Degeaba platesti asigurarea in rate,daca te costa de te rupe prima,fiind nou si fara no claim bonus...

#12
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 24.06.2006

View Postady_77, on 13 aprilie 2015 - 22:33, said:

Iar o masina vanduta cu 300 de lire sigur nu are MOT
se poate sa si aibe sau sa treaca fara probleme testul

View Postady_77, on 13 aprilie 2015 - 22:33, said:

fara no claim bonus...
e bun ala din Ro

#13
zaomxm

zaomxm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 24.08.2007

View Postsun_kid, on 13 aprilie 2015 - 21:45, said:

probabil sunt off-topic dar munca in depozite in UK inseamna sclavie.
Am auzit si eu diferite pareri despre munca in depozie si tocmai de aceea vreau sa-mi fac actele si apoi sa caut altceva de munca.

View PostNero-d, on 13 aprilie 2015 - 22:07, said:

din salariul pe primele 2 saptamani iti iei masina (20-50Ł... n-ai ce face cu motorul in UK
mai ploua, iarna mai si ninge... pe drum pleznesti tot soiul de animale salbatice... ai nevoie de un mijloc de transport personal si sigur, nu de jucarie

Am dat destui bani pe motorul asta tocmai ca sa ma dau cu el si nu prea mai am chef sa cumpar altceva acum. Daca tot il am vreau sa-l folosesc.
Daca nu va fi rentabil, atunci o sa-l vand. Dar pana una-alta incerc sa ma dau cu el. Asta e .. imi place cu motorul Posted Image
Cat despre vreme, nici in Romania nu circulam cand ninge, clar. Iar cand ploua .. ne luam echipament de ploaie Posted Image

View Postadrianm, on 13 aprilie 2015 - 22:08, said:

Întreabă și aici http://www.motocicli...marea-britanie/
Este secțiunea diaspora UK unde sunt motocicliști români din UK

Merci

Edited by zaomxm, 13 April 2015 - 23:12.


#14
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postdan210, on 13 aprilie 2015 - 23:04, said:

se poate sa si aibe sau sa treaca fara probleme testul

e bun ala din Ro

Bine zici,poate...

#15
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 24.06.2006

View Postady_77, on 13 aprilie 2015 - 23:07, said:


Bine zici,poate...
din intamplare lucrez in domeniu si vad cazuri

#16
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Vezi ca la circulatia pe stanga e mai complicat pt cineva obisnuit aici. Intersectiile se iau la fel diferit, e usor sa faci accident in prima perioada. Si pe motocicleta e si mai riscant.

#17
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008

View Postzaomxm, on 13 aprilie 2015 - 23:07, said:

Am dat destui bani pe motorul asta tocmai ca sa ma dau cu el si nu prea mai am chef sa cumpar altceva acum. Daca tot il am vreau sa-l folosesc.




Neaparat tracker gps,alarma si blocator disc sa ai pe el daca il vei folosi in UK.

Edited by mobilewave, 14 April 2015 - 02:27.


#18
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
da. ma rog,  nu stiu, faci cum crezi...
parerea mea ca trecut prin experienta UK este ca in UK ai neaparat nevoie de masina... motorul mai mult te incurca decat te ajuta
motorul e pentru plimbare, n-are utilitate practica
de cele mai multe ori, in "depozite", nu exista vestiare... vii de acasa direct in "echipamentul" de lucru

iesi in papuci, te arunci in masina si te duci sa-ti iei o paine... nu stai o juma' de ora sa-ti pui harnaşamentul ca sa n-ai cum sa cari o apa plata pe motor... sau o sacoşa cu mancare... (UK nu-i RO... pana la primul magazin pot fi kilometri)
macar prietenul tau sa aiba mintea mai coapta si sa-si ia masina Posted Image... tutusi la un moment dat, drumurile voastre se vor desparti

ma intreb ce-ai fi facut daca primeai raspunsuri gen: nu se merita sa ai mijloc de transport propriu, sau e complicat si costa mult sa schimbi numerele, etc

Edited by Nero-d, 14 April 2015 - 07:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate