Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

De ce sa-mi iau un SUV 4x4?

- - - - -
  • Please log in to reply
253 replies to this topic

#235
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Pai și asta nu ți se pare offroad?  Când ai fost ultima data prin zona? :))))

#236
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View Postrichelieu, on 12 iunie 2015 - 14:30, said:

Aia din poza e fix aia care a generat topicul. Și e 4x2 Posted Image

Bravo ! Posted Image

Cam așa și al meu - doar pe albastru că na ... nu m-am putut abține. Posted Image

#237
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

View Postdorinpopa, on 21 iunie 2015 - 02:00, said:

Și totuși, multe dintre ele nu vor vedea niciodată alt drum decât Pipera » București și retur.
Parca suntem la rubrica de pescuit , o vorba spune ca din om pescar faci dar din pescar om niciodata , asa si cu suv-isti .
Le spuneam de cauciucuri , uau , ce au sarit ca arsi ca ei cumpara cu 3 mil. bucata, dupa citeva postari apare adevarul : cauciucurile sunt importante la suv si sa nu se cumpere slic-uri ...
Discovery , da, e tare micut minca-l-ar mama pe el , numa cu x cm mai mare ca loganu Posted Image autobuz , clar, fara drept de apel .

#238
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Exista și turisme cu anvelope mult mai scumpe decât ale suvurilor și cu dimensiuni chiar simțitor mai mari decât ale suvurilor... Și nu ma refer la balene gen S Klasse ci la masini chiar normale (vezi Mondeo). Deci aia e oameni și noi suvistii nu e?

#239
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

View Postrichelieu, on 14 iulie 2015 - 17:20, said:

Exista și turisme cu anvelope mult mai scumpe decât ale suvurilor și cu dimensiuni chiar simțitor mai mari decât ale suvurilor... Și nu ma refer la balene gen S Klasse ci la masini chiar normale (vezi Mondeo). Deci aia e oameni și noi suvistii nu e?

Numai ca oamenii cand aud de suv se gandesc doar la X5, RRs etc si doar cu roti pe 21 iar cand aud de Mondeo se gandesc doar la roti pe 16.

Edited by ionutMembruAnonimut, 17 July 2015 - 17:27.


#240
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"Numai ca oamenii cand aud de suv se gandesc doar la X5, RRs etc si doar cu roti pe 21"
De astea ma leg si eu Posted Image, ma leg de faptul ca nu sunt de oras , restul chiar imi plac .
Mondeo e jos , chiar nu ma deranjeaza daca le are de 21 inch , vad peste el , asta e ca la masina la la mine , roti de 1600 am si pe tractor si pe platforma in fata , peste platforma vezi dar peste tractor mai greu , evetual dintr-un Renault Magnum.

#241
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Pai și peste Mondeo din ce turism vezi?

#242
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"Peste" ...prin Posted Image, prin geamuri (daca nu au folie)
Am gresit eu aici, eventual peste capota de la motor.

Edited by xilo, 19 July 2015 - 20:14.


#243
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Am cumparat ce mi-am propus Nissan Qasqhai, Tekna, 4x4 motor 1.6 dCI. Stiu ca nu este un offroader adevarat pentru ca este un SUV. Dar l-am incercat (fara a in tura mai mult de 2200 rot/min, este inca in rodaj) pe panta de 15% cu iarba uda  si se descurca foarte bine motorul este neseprat de sprinten la urcare. Cred ca se va descurca bine sa ies din parcare cand ninge sau pe drumuri neasfaltate gen auto forestier, fara denivelari mari si fara santuri. In rest este o masina de oras, care are avantajul ca nu consuma mult, consum mediu dupa 300 km 30% in oras 70% in afara 5,9 100/km. Am luat 4x4 pentru ca doar aceasta  varianta are suspensie multilink, pentru a fi mai sigur in viraje si pentru a merge mai sigur iarna, prin sleauri sau zapada.

#244
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010
Au trecut două luni. Cum se comportă mașina? :)

#245
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Super, acum sunt pe drumul axial Izvorului Muntelui - Durau pe zăpadă de descurajare excelent nu zici că nu ai offroader adevărat,!

#246
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
http://m.jurnalul.ro...ala-739000.html

#247
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
http://www.zf.ro/com...ntului-16246239

Automobilele de teren, SUV-urile şi crossoverele câştigă tot mai mult teren, iar dacă în urmă cu un deceniu reprezentau doar o nişă, în prezent mai bine de unu din patru astfel de automobile vândute în România este un SUV, potrivit datelor din piaţă.
În total, în primul trimestru al acestui an vânzările maşinilor de teren au urcat cu 33% faţă de perioada similară a anului trecut, la aproape 6.500 de unităţi, avansul fiind dublu comparativ cu cel al pieţei auto.
Ca pondere, SUV-urile au înregistrat în primul trimestru o cotă de 28% din piaţa autoturismelor, faţă de 24% în perioada similară a anului trecut. Mai mult, SUV-ul a devenit anul acesta a doua cea mai vândută formă de caroserie după cea hatchback (în două volume) care include clasele mică şi compactă, depăşind sedanul.
Dacă în trecut berlina sau sedanul era cea mai căutată formă de caroserie, treptat clienţii de pe piaţa locală s-au „aliniat“ la cerinţele pieţei europene, unde cele mai bine vândute maşini sunt cele hatchback alături de breakuri şi SUV-uri.
„SUV-ul reprezintă maşina momentului, putem spune că este chiar noua „compactă“ a pieţei. Creşterea nu are loc numai în România, ci şi la nivel european. Creşterea se realizează pe toate nişele segmentului, inclusiv în cazul celor care sunt disponibile numai cu tracţiune faţă, nu numai 4x4 deoarece contează de­signul şi caroseria“, explică Alin Radu, direc­torul general al Suzuki România.

Cel mai bine vândut SUV de pe piaţa locală este Dacia Duster, cu 1.140 de maşini livrate în primele trei luni, în creştere cu 8% faţă de perioada similară a anului trecut. Pe locul secund este noul Volkswagen Tiguan, cu aproape 800 de maşini livrate, de aproape cinci ori mai multe decât în primul trimestru al anului trecut, urmat de Nissan Qashqai cu 350 de unităţi, Kia Sportage şi Suzuki Vitara.

#248
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Pentru ca este mai usor sa iti iei SUV decat sa fie asfaltate drumurile!

#249
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Mmmm.... nu prea e fezabila ideea larg raspandita de a lua un SUV sa dai cu el prin gropi. Crede-ma :)

#250
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Dar e uzual folosita in Ro! Majoritatea celor cu suv nu ies de pe ''asfalt'' cu ele. Este o idee cum ca sunt mai safe, mai rezistente in caz de impact, mai rezistente la uzura in traficul cotidian peste liniile de tramvai.

Edited by farausername, 26 April 2017 - 14:20.


#251
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Un top dupa inmatriculari, deci as zice mult mai corect:
https://www.auto-bil...ampaign=FB-Post

Daca urmarim SUV-urile din top ordinea este:
Duster
Sportage
Vitara
Tiguan

#252
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pe 2017:
https://www.autoexpe...uv-din-romania/

Suzuki SX4 a fost desemnat „Cel mai 4×4 SUV” din România, preluând ștafeta de la colegul de brand Vitara S. Noul SX4 este mai rafinat și vine cu motoare turbo noi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate