Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 

Lumia 930 vs Samsung Galaxy S5 (4G+)

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
AndrewS98

AndrewS98

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.04.2015
Bună seara, mâine trebuie să merg să-mi schimb telefonul și nu sunt decis încă ce să aleg. Aș vrea să-mi dați niște sfaturi având în vedere următoarele:
- sistem;
- procesor;
- cameră;
- performanță (în jocuri, în aplicații);
- crearea aplicațiilor(folosind c# și java) - unde mi-ar fi mai ușor și de ce.
- altele alese de voi.
Mulțumesc anticipat, o seară bună !

Edited by AndrewS98, 08 April 2015 - 21:19.


#2
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 09.08.2006

View PostAndrewS98, on 08 aprilie 2015 - 20:53, said:

Bună seara, mâine trebuie să merg să-mi schimb telefonul și nu sunt decis încă ce să aleg. Aș vrea să-mi dați niște sfaturi având în vedere următoarele:
- sistem;
- procesor;
- cameră;
- performanță (în jocuri);
- crearea aplicațiilor(folosind c# și java) - unde mi-ar fi mai ușor și de ce.
- altele alese de voi.
Mulțumesc anticipat, o seară bună !

Lumia 930, clar ! ;)

#3
AEROAQUA

AEROAQUA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,603
  • Înscris: 05.01.2007
1400 lei la emag @930

#4
AndrewS98

AndrewS98

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.04.2015
Îl i-au de la Orange. Aștept și 1 argument-2, vă rog, dacă se poate.

Edited by AndrewS98, 08 April 2015 - 21:12.


#5
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,139
  • Înscris: 10.04.2006

View PostAndrewS98, on 08 aprilie 2015 - 20:53, said:

- sistem; Android bate de departe WP la orice in afara de cum se misca interfata. Ceea ce pe S5 nu ai problema asta.
- procesor; Mai bun pe s5.
- cameră; pareri impartite dar as spune ca s5 ar fi putin mai buna
- performanță (în jocuri); pe wp nu prea ai jocuri :lol: .Procesorul fiind mai bun, ai si performante mai bune.
- crearea aplicațiilor(folosind c# și java) - unde mi-ar fi mai ușor și de ce. Pe Android ai piata mai mare de desfacere. Clientii WP au in mare parte 520 si fii sigur ca nu-ti dau tie bani pe aplicatii.
- altele alese de voi. S5 e Waterproof. Nu ai idee ce util e pana nu ai asa ceva. Si la ecran S5 e printre cele mai bune de pe piata, la distanta de 930.
Mulțumesc anticipat, o seară bună !


#6
AEROAQUA

AEROAQUA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,603
  • Înscris: 05.01.2007
Nu am gasit O PERSOANA care sa foloseasca un telefon la "maxim"... oare de ce nimeni nu spune ca android mananca mult din ram?...oricat ar avea?...nu tin cu android, am tableta si imi vine sa dau cu ea de toti peretii.. interfata de android imi aduce aminte de vechile telefoane nokia s40(iconite de tot rasul), aceeasi interfata invechita cu animatii...vista "wannabe"
Sunt si pe WP jocuri, nu multe... doar cele mai interesante... initiatorul topicului vad ca nu a spus nimic de joace..

Edited by AEROAQUA, 08 April 2015 - 21:26.


#7
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 18.09.2003
Daca te impaci cu winu si vrei o camera putin mai buna go 930. In rest s5 este superior de la autonomie, performante, 0 probleme de proiectare.

#8
Ruben56

Ruben56

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,825
  • Înscris: 05.12.2013
Eu mi-as lua S5, acum depide de preferinte

#9
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014
S5. Am multi prieteni care au WP si se plang ca nu sunt destule aplicatii. Cantitativ/calitativ incomparabil cu iOS/android.

Edited by v_andrei, 08 April 2015 - 21:54.


#10
ag3nt

ag3nt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 21.06.2013
Nokiaul este cu 5 clase peste s5 la capitolul camera, am probat personal camera de pe s5 si am fost dezamăgit.
Aplicatii pe Windows exista, însă nu la fel de multe ca pe android (eu in afara de snapchat am tot ce vreau pe Windows phone).
Sistemul de operare se misca perfect si cu peste 100 aplicatii instalate pe telefon, nu are lag, nu se blochează, dar nici s5-ul nu are probleme prea mari la acest capitol. Windowsul consuma mai putine resurse decât androidul, deci o comparatie intre cele 2 telefoane din punct de vedere al specificatiilor este irelevantă.
Designul net superior la Nokia (părere subiectiva).

#11
AndrewS98

AndrewS98

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.04.2015
Care-i faza cu acel cont al familiei pentru WP ? Am auzit că e obligatoriu pentru a descărca aplicații și e destul de nașpa de făcut, când ai abonament.

#12
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,732
  • Înscris: 10.11.2013
Ti-am lasat un video in comment. Dupa parerea mea, s5 are doar waterproof si bateria putin mai buna decat cea de pe 930. In rest...camera, display, interfata (pentru mine cel putin, o prefer pe cea windows), fluiditatea, designeul si viitorul upgrade la Windows 10 sunt de partea 930. Procesorul de pe s5 nu se va simti peste cel de pe 930,
Vezi pe aici ce jocuri ai, desi oferta este mai diversificata pe android, si pe wp gasest suficiente titluri daca nu esti un gamer inrait. Tinand cont si de faptul ca s5 este mai scump decat 930, n-am cum sa-l recomand.
Nu sunt developer, probabil ca la acest aspect android sta mai bine (desi, daca esti developer, iti recomand IOS-banii sunt acolo) dar si pe wp se pot face bani cu anumite chestii, nu ai o concurenta atat de acerba si daca stii sa faci aplicatii bune vor iesi si banii. Nu la fel de multi ca pe IOS dar..ceva, ceva o iesi din moment ce cativa developeri s-au dedicat acestei platforme (gen rudy huyn, unul dintre cei "de top" din windows store).
http://www.windowsph.../featured-games
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ErNx5Miheg8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by n-amname, 08 April 2015 - 23:53.


#13
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,139
  • Înscris: 10.04.2006
Pe bune? 930 are display mai bun decat S5? Clar....

#14
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,732
  • Înscris: 10.11.2013
Are telefoanele face to face...culorile de pe lumia imi par mai placute decat cele samsung, dar poate decide si singur cine-i mai bun si mai pe gustul sau.. Din acest motiv i-am lasat cel mai bun versus video al celor doua telefoane Totusi, ce bine ca nu ma apuc sa-ti raspund in acelasi mod..

View PostAndrewS98, on 08 aprilie 2015 - 22:31, said:

Care-i faza cu acel cont al familiei pentru WP ? Am auzit că e obligatoriu pentru a descărca aplicații și e destul de nașpa de făcut, când ai abonament.
Din cate stiu eu, contul familiei pentru wp este necesar doar daca in profilul microsoft ai varsta de pana in 18 ani.. Scrie o varsta superioara si n-ai treaba cu asta.

#15
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,139
  • Înscris: 10.04.2006
Pe S5 ai mai multe profiluri de display, pe gusturile tuturor. De la accurate la super saturate.

#16
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,732
  • Înscris: 10.11.2013
Da, si pe Lumia ai. Ce surpriza. Nu stiu daca sunt similare sau nu insa optiunile astea exista pe orice windows phone inca de la 8 simplu incoace..posibil de dinainte.

Edited by n-amname, 09 April 2015 - 00:48.


#17
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 18.10.2007

View PostNenea Zap, on 08 aprilie 2015 - 23:41, said:

Pe bune? 930 are display mai bun decat S5? Clar....

clar nu ai vazut un ecran 930 in lumina directa.

pentru initiator: s6 nu e o optiune pentru tine?  nu de alta dar s5 este jenant daca il compari cu succesorul sau.

#18
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,497
  • Înscris: 18.06.2007
Bateria mai mica pe 930?! Da, dar o consuma mai încet...
Eu nu vad niciun argument pro s5.
Eram cu un bun prieten la o cafea. Detinea iphone 6 cumpărat de foarte putin timp (2saptamani). Când a văzut 930 la mine si-a comandat pe loc unul si a renuntat la iphone (l-a cedat sotiei).....
Nokia 930 iti oferă tot ce ai nevoie in cele mai bune conditii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate