Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Budapesta

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#127
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
Sau 80 lei de la benzinariile Mol…

#128
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016

View Postzadada, on 16 octombrie 2023 - 18:26, said:

Sau 80 lei de la benzinariile Mol…

Eu am intrat in ultima benzinarie de pe autostrada (vreo 10-15 km inainte) si nu aveau Vignete de Ungaria. Ei ne-au spus ca numai in Ungaria sunt. Si nu sunt benzinarii Mol decat cam cu vreo 80-100 km mai inainte de Vama Nadlac. Numai Petrom sau Rompetrol. Poate au la Mol-ul de pe drumul de intoarcere, insa tot in Ungaria...

Edited by 2Unlimited, 17 October 2023 - 07:04.


#129
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 13.05.2013
Eu nu inteleg de ce nu cumparati inainte vigneta online prin Tpark de exemplu?
Sa mai primit amenzi cu vigneta cumparata deoarece sa depasit numarul de km.

#130
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017
Eu de vreo 5 ani imi cumpar online vigneta pentru Ungaria si niciodata n-am avut probleme.

#131
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005

View Postdorurad, on 13 octombrie 2023 - 00:26, said:


2. Cum e cu parcările aici? Aia de la hotel zic că nu au parcare și că se parchează in stradă. Au ceva aplicatie și ei cum avem noi amparcat?


în weekend e free ... noi am parcat in fața blocului unde aveam cazarea ...

#132
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
A fost careva la baile astea termale, Thermal bath Rudas ?
Nu inteleg din programul asta cam cu functioneaza treaba asta cu barbatii si femeile separate. Eu oricum as vrea sa merg joi cand mie imi pare ca se intra la comun purtand desigur ceva textile pe tine
https://en.rudasfurdo.hu/opening-hours

#133
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Si am fost la Budopesht.
Am plecat duminica spre Timisoara, am mers bine, autostrada, Valea Oltului relativ libera, ne-am cazat la hotel Galaxy pe Calea Dumbravitei. Am mai stat noi acolo si avantajul este ca poti intra/iesi usor in oras desi drumul ca atare este in lucru.
Ne-am platit transportul in comun cu 24Pay cat am mai cascat gura prin oras
Luni dimineata hai spre Budapesta cu iesire din tara pe la Nadlac. Iar am mers bine, trecere destul de repede fata de ce ma asteptam. Pentru Ungaria luasem vignetta de pe e-matrica , site_ul lor fara intermediari 5500 HUF o saptamana
La Budapesta am stat pe Drava Utca langa statia de metrou Gheorghe Doja la un apartament luat prin AirBNB
Situatia cu parcarile in Budapesta este cam nasoala. Au facut locuri de parcare cu plata peste tot pe zone de taxare diferite. Sunt niste park&ride dar sunt pline, nu gasesti locuri. Centrele comerciale cu parcari inca gratis sau ieftine sunt asaltate de masini asa ca si la un Tesco unde abia am gasit un loc am primit o hartie ca si acolo in curand se va insitui parcarea cu plata.
Pana la urma am descarcat aplicatia Parkl, mi-am facut profil cu card inclus si am lasat masina langa apartament la 450 HUF pe ora. Trebuie sa bifezi si innnoire automata pe zi pentru esti taxat maxim pana la trei ore. Dupa astea trei ore numaratoarea se restarteaza doar daca bifezi acolo. Am remarcat intr-o zi ca unul dintre parcagii imi verifica masina de dimineata, o vazuse cu numar strain si a stat acolo sa verifice in sistem daca platisem. Intre 22:00 - 08:30 nu se percepe taxa.
Pentru transportul in comun am descarcat BudapestGO si am luat un pass de trei zile (73 de lei). De fapt am luat doua plus un bilet pentru ca cu Banca Transilvania nu s-a putut finaliza tranzactia adica banii mi-au zburat din cont dar pass nu am primit. Cu BRD-ul nu au fost probleme.
Budapesta este ok acoperita de tranportul in comun, civilizat fara mamelor din lumea intreaga, eu va dau un singur sfat. Bine, s-au carat si de la noi , nu-i regreta nimeni.
Ne-am plimbat pe toate liniile de metrou pentru ca la ei magistralele au fost construite in timpi diferiti si fiecare linie are trenurile ei. Probabil este un cosmar logistic dar pentru un pasionat este spectacol.
Am luat la pas centrul, bulevardul Andrassy de la cap la coada, centrul Pestei. Plin de restaurante si alte chestii tourist trap, cu engleza asa si asa.
Tanti de la biroul turistic de la Ferenc Deak ter , nu stia nimic de ce ar trebui sa vada un turist in Budapesta dar era gata sa ne vanda bilete la autobuzul supratejat. Nu am luat am preferat sa descperim noi orasul.
In fata la biserica Sfantul Stefan se consatruiau de zori hardughiile pentru targul de Craciun dar care incepea pe 17 la o zi dupa ce noi am parasit orasul
Ziua urmatoare am vizitat Buda. Sunt niste santiere pe acolo pentru ca in cadrul programului national Haussman construiesc copii ale catorva cladiri istorice distruse.
Plin de grupuri de chinezi , cam stai la coada daca e sa te nimeresti cu ei.
Preturi poate o idee mai mari ca in Bucuresti dar ok in general. Bine, vin si dupa socul vizitarii Elvetiei acum o luna, unde te simti sarac de cum treci granita.
De la Budapesta am plecat spre Cluj, am intrat in tara pe la Biharia Bors 2 unde autostrada la noi se termina brusc si m-a bagat navigatia pe 19F prin Salard apoi DN1P inaintre sa intram in DN 1. Cam batute de soarta drumurile dar am ocolit repede Oradea. DN1 mega aglomerat, o gramada tampiti, desi se inserase si incepuse sa si ploua. Am stat la Cluj o noapte dupa ceva peripetii cu Booking-ul dar care s-au rezolvat pana la urma. De la Cluj la Bucuresti mers pe traseul de acum clasic, A10, A1 Boita - Ramnicu Valcea - Pitesti - A1 Bucuresti. Aglomerat ca dracu , nevoia de autostrazi este imperioasa.

#134
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Sa va fie de bine iesirea! Pana la urma ati fost la ceva bai in Budapesta?

#135
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View Postmdt, on 18 noiembrie 2023 - 16:22, said:

Sa va fie de bine iesirea! Pana la urma ati fost la ceva bai in Budapesta?
Nu, nu am mai avut timp. Ne-am revansat aseara la Therme. Dupa atata condus in conditii mizerabile chiar a fost binevenita tratatia.
Una peste alta, am ajuns la concluzia ca daca ai alternativa decenta la avion sau tren, nu trebuie sa mergi la Budapesta cu masina. Din pacate la avion ofertele gasite au fost proaste. Cu trenul la cuseta mi se pare iar prea scump iar pe scaun desi mai ieftin mi se pare tortura sa stai atata timp in tren

#136
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View PostKokoshmare, on 18 noiembrie 2023 - 18:15, said:

Din pacate la avion ofertele gasite au fost proaste.

Mda...din Bucuresti e mai ieftin sa zbori la Londra decat la Budapesta...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate