Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Budapesta

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#91
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 31.10.2008

View Postx1yz, on 07 octombrie 2022 - 17:53, said:

Poate da cineva o referinta despre targurile de Craciun din Budapesta? In Viena stiu ca incep din noiembrie, dar in Budapesta nu am fost niciodata.
Multumesc.

Noi am fost anul trecut in Budapesta de Revelion, cu un copil de 4 ani si desi nu se compara cu cele din Viena pot sa spun ca au fost ok: diverse tarabe cu mancare gatita acolo, decoratiuni, vin fiert, dulciuri, ma rog, ce se vinde de obicei in astfel de targuri, patinoar la cel de la Sf Stefan. Am fost la cele din Vörösmarty Square si  din fata Basilicii Sf Stefan. Vremea a fost chiar calduta, ne-am plimbat lejer pe malurile Dunarii, deci dpmdv merita.

#92
x1yz

x1yz

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.08.2022
Va multumescmult  pentru sfaturi. Am fost in Budapesta, dar vara, am stat 3 nopti( ne-a placut mult orasul). Am avut cazare pe bulevardul Andrássy. Mie mi-au ramas in minte targurile de Craciun din Vienna pe care le-am vazut acum 3 ani(cred Posted Image ). Cum ar fi mai aproape Budapesta, ma gandeam sa incercam aici (mergem cu masina). In Viena, targurile incepeau inca inainte de 30 noiembrie.
PS
Sper sa nu fie depresiePosted Image , nu e chiar normal sa tanjesti chiar asa dupa concediu....

#93
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Mie imi plac targurile de Craciun din Budapesta, am fost si anul trecut si avem in plan si anul asta 2 zile la Praga si 2 la Budapesta. Daca e foarte frig, puteti merge cateva ore si la strand, anul trecut am petrecut o dupa-amiaza intreaga la Aquaworld, iar acum cativa ani de 1 decembrie am fost la Szechenyi. Atunci chiar ningea si noi stateam in bazinul exterior, a fost o experienta faina. Targurile din Viena sunt mai mari, dar si mult mai scumpe, abia te poti apropia de ceva. Si in Budapesta mi s-a parut scump anul trecut fata de alti ani. Sa vedem cum e Praga, ca n-am fost niciodata in perioada asta.

Edited by camelia19, 11 October 2022 - 13:49.


#94
x1yz

x1yz

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.08.2022
In ce perioada incep sa se deschida oare tagururile de Craciun? La o cautare superficiala pe net, nu am gasit nicio informatie.

#95
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
La o cautare rapida am gasit 18 noiembrie.

#96
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 31.10.2008
Uite aici: http://budapestchristmas.com/

Edited by Barboso, 11 October 2022 - 22:04.
Redactare


#97
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Am fost acum, in mini vacanta, la Budapesta. In special pentru targurile de Craciun, ca de vizitat am fost acum 15 ani. Mi s-a parut mult mai murdara fata de cum o stiam eu, insa la fel de frumoasa! Am mers exclusiv pe jos, ne-am dus iarasi la Gellert(este in renovare, cascada nu are fir de apa, foarte multa mizerie pe aleile care urca pe deal, unii cu alba neagra prezenti...), la Palataul regal,( la fel in renovare curtea, schimba canalizarea cred) la bastion, peste podul Margareta, Parlamentul la apus. Era foooarte aglomerat, plin de romani in  vacanta.
Targurile nu m-au dat pe spate, comparand cu cele din Austria chiar nasoale mi s-au parut. Cel din fata Bisericii Sf Stefan mai dragut, mai multe casute, si-a cumparat copilul tot felul de prostioare, de apreciat ca poti plati cu cardul peste tot. Cel din piata Vorosmarty nasol, cateva tarabe, cele cu mancare aglomerateee, pur si simplu nu aveai unde sa stai sa mananci ceva. Preturi mari, deh, ca la targ. 1200 forinti un pahar cu vin fiert, bun, ce-i drept! Mi-au placut maxim strazile din zona, impodobite, te introduceau in atmosfera sarbatorilor! Mirosea a langosi, a scortisoara de la kurtos.
Am fost si la zoo, 8000 de forinti a fost intrarea pentru 2 adulti si un copil, am platit cu cardul la un automat separat, nu la casa. Animalute multe, bine ingrijite, doar ca din cauza de frig erau inauntru aproape toate. Am zis c-o sa mai venim vara candva, sa le vedem afara.
Daca o zi am avut-o superba, cu 7* si soare, urmatoarele au fost mohorate, cu lapovita, ploaie, burnita, frig, a batut vantul, na, ca iarna la Budapesta. Una peste alta a fost o iesire placuta, copilul s-a bucurat de chestii noi, noi ne-am bucurat sa revedem locuri unde n-am mai fost de mult.

Attached Files



#98
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Unde parcati masina convenabil in centru sau f aproape de centru

#99
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Postanonima1, on 27 decembrie 2022 - 21:53, said:

Unde parcati masina convenabil in centru sau f aproape de centru
Am stat la hotel Esprit chiar in zona centrala, au parcare in curtea interioara dar cu taxa de 14 euro/zi.
   Altfel, frumoase cladirile vechi, dar multa mizerie si multi chinezi, iar drumul spre Oradea facut praf in zona de langa granita...

Edited by d-ardeleanu, 31 January 2023 - 09:33.


#100
um2802

um2802

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 15.12.2001
O recomandare pentru cazare undeva la 4 / 5 zile pentru 2 persoane care sa aiba si parcare, chair daca costa in plus?
Daca e mai central cu atat mai bine, dar ma gandesc ca alea vin cu pret pe masura .....
Nu e musai hotel, poate fi si ceva casa / apt, doar sa fie seriosi / curat si cald :)

Multumesc.

#101
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Noi am stat la B&B Hotel Budapest City, are si parcare privata, dar daca e ocupata toata cand ajungeti, va directioneaza spre 2 parcari private din zona. Ambele sunt mai ieftine decat a hotelului, asa ca noi si data viitoare vom merge sa lasam masina direct acolo. Una e chiar ieftina de tot, dar aia era plina de fiecare data cand am fost noi.

#102
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Daca nu este vreun secret interplanetar sau intergalactic, care sunt acele doua parcari? Multumesc anticipat pentru efortul depus.Posted Image

#103
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Sigur ca nu e secret. Liliom parkolo si Pava Haz Parkolohaz. Asta ultima era cea mai ieftina. Aveau si preturile pe site.

Edited by camelia19, 29 March 2023 - 14:18.


#104
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Mulțumesc. Sper sa găsesc loc liber la una din ele.

#105
gradiva

gradiva

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.04.2023
Eu am stat aproape o săptămână in Budapesta, într-un apartament dintr-un bloc foarte vechi aproape de centru. Apartamentul arata foarte bine pentru vechimea lui. Împărţirea camerelor era foarte modernă, cu open space, exact aşa cum se poartă acum, nici n-ai fi zis că blocul fusese construit în perioada interbelică. La trei camere chiria a fost 600 euro pe lună si am stat 4 persoane acolo. Dar asta a fost acum peste 5 ani, nu stiu cat ar fi chiria acum.  Nu avea parcare cu toate acestea. Dar nici nu am avut nevoie, ce e drept, nu am calatorit cu autoturism.

Recomand cazare in centru, indiferent ca e la privat sau hotel, chiar daca costa ceva mai mult, Esti aproape de obiectivele turistice, la urma urmei, esti acolom sa vizitezi nu sa pierzi timp in trafic, cum s-ar intampla daca stai pe la periferie,

#106
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Tot apartament am luat si eu. Mai ramane problema parcarii.

#107
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Dadui o fuga la Budapesta. Stop. Vazut, placut, admirat, oftat. Stop. Ma dor picioarele de la atata strabatut si vizitat. Stop. Fusei vedeta nationala la tv. Piticania mea de masina si moaca subsemnatului fura vizibile la tv in perioada de 1 ora si 45 de minute de asteptare in Vama Nadlac. Stop. Gata, v-am povestit totul despre vizita mea in Budapesta. Stop.Posted Image

Edited by florinbad, 06 June 2023 - 10:05.


#108
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
Poate ai timp si povestesti mai pe-ndelete, nu telegrafic.😁
Nu pot sa cred ca asta e tot ce ai de spus!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate