Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Budapesta

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#1
MihaLzn

MihaLzn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 02.12.2013
Hello,

Ce ziceti,2 zile (o noapte) mi-ar ajunge ca sa vizitez Budapesta? :)

Multumesc.

#2
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 09.08.2006

 MihaLzn, on 05 aprilie 2015 - 14:14, said:

Hello,

Ce ziceti,2 zile (o noapte) mi-ar ajunge ca sa vizitez Budapesta? Posted Image

Multumesc.

Da.
Ma ofer voluntar sa merg si eu.

Edited by ovidiu21, 05 April 2015 - 14:34.


#3
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 01.02.2007
Nici vorba!
Acum depinde si ce vrei sa vezi. Eu am fost in 2 transe cate 4 zile fiecare si parca tot as mai avea ceva de vazut.

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sa vizitezi, ce? Sa-ti faci cateva selfie pt facebook, sa vada lumea c-ai fost acolo, ajunge.

#5
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004

 MihaLzn, on 05 aprilie 2015 - 14:14, said:

Hello,

Ce ziceti,2 zile (o noapte) mi-ar ajunge ca sa vizitez Budapesta? Posted Image

Multumesc.
Daca nu-ti ajunge mai vii si altadata. Asa, ai motiv :)

#6
MihaLzn

MihaLzn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 02.12.2013
Principalele obiective turistice ..

#7
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008

 MihaLzn, on 05 aprilie 2015 - 14:59, said:

Principalele obiective turistice ..

NU

#8
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
depinde ce-ti doresti,poate sa-ti ajunga si o zi,sau 3 ar fi prea putine.

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 MihaLzn, on 05 aprilie 2015 - 14:59, said:

Principalele obiective turistice ..

In acest interval de timp,  nici macar nu le poti enumera pe toate, dar sa le mai si vizitezi!

Edited by myshyk, 05 April 2015 - 15:47.


#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Nu prea ai timp in 2 zile...
Sunt multe de vazut si de facut.
Daca transportul e rapid si costul redus, poti merge de mai multe ori cate 2-3 zile

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Mie nu mi-au ajuns 3, in conditiile in care plecam din hotel dimineata la 10 si ma intrceam seara la 9 (stat in centru, Podul Elisabeta)


Cu trenul faci 15 ore pe sens. In cel mai fericit caz pleci seara sau cu trenul de Viena (pleaca din bucuresti la ora 13 si ajunge la 4.40 ora Budapestei)

Edited by Pololica, 05 April 2015 - 19:09.


#12
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

 MihaLzn, on 05 aprilie 2015 - 14:14, said:

Hello,

Ce ziceti,2 zile (o noapte) mi-ar ajunge ca sa vizitez Budapesta? Posted Image
Multumesc.

2 zile sunt prea putine, si in cazul in care faci maraton intre muzee sau ce doresti a vizita. O sa-ti ajunga doar pentru cateva obiective.

#13
MihaLzn

MihaLzn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 02.12.2013

 Pololica, on 05 aprilie 2015 - 19:08, said:

Mie nu mi-au ajuns 3, in conditiile in care plecam din hotel dimineata la 10 si ma intrceam seara la 9 (stat in centru, Podul Elisabeta)


Cu trenul faci 15 ore pe sens. In cel mai fericit caz pleci seara sau cu trenul de Viena (pleaca din bucuresti la ora 13 si ajunge la 4.40 ora Budapestei)

Nu stau in Bucuresti... ci mult mai aproape de Budapesta. :)

#14
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 MihaLzn, on 05 aprilie 2015 - 14:14, said:

... 2 zile (o noapte) mi-ar ajunge ca sa vizitez Budapesta? ...

Citeşte aici şi dincoace. Apoi studiază obiectivele pe net, stabileşte ce ai dori să vizitezi, iar în final vei decide singur de câte zile/nopţi ai nevoie.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 05 April 2015 - 23:40.


#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Din Transilvania sunt mai multe :). Daca ai masina, recomand sa fie cel putin 2 soferi. Revenind la topic, vine 1 mai, care e vineri, vezi cum pleci de joi...

#16
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Eu sunt de parere ca este un bun inceput. Vezi daca iti place si atunci v-a exista si data viitoare si data viitoare si cateva ore in tranzit si mers special pentru un anume eveniment samd.
Vrei s-o stergi de pe harta?

#17
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007
Am fost de cateva ori in drum spre Cehia/Slovacia/Germania pe centura Budapestei insa nu am vizitat orasul niciodata.
In zona lui 1 decembrie(ironie fara intentie) ,incerc in acele zile libere sa vizitam orasul(un fel de city-break).
Suntem un cuplu tanar(zicem si noi la 33 de ani :P ) ,bebe mic(2ani si 3 luni) +parintii.
Plecare din Bucuresti,drum de 9-10 ore,mers ziua,"pe lumina" ,deci 2 zile sunt folosite cu drumul.
Ne gandim la 3 nopti cazare undeva in centru.Sper sa ne incadram in 50E/noapte(cu mic dejun de preferat) la ceva decent x 2 cam sau 100E apartament de 2 dormitoare.La prima vedere pe booking ar fi ok.

In afara de seara sosirii si dimineata plecarii(care o putem lungi pana mai pe dupa-amiaza la nevoie) ar mai fi 2 zile pline.
Clar nu sunt suficente la prima vedere la ce m-am documentat insa suntem "plimbaciosi(daca imi permiteti cuvantul)".Nu ne e frica de cutreierat in lung si lat orasele,pe stradute,bulevarde,promenada,muzee,parcuri,monumente,o cafenea/cofetarie/restaurant,etc asa ca rugam recomandari ce am putea vizita in acest interval.
Seara unde recomandati sa mancam?(restaurante traditionale poate?)
-Transport local?Auto as dori sa il las ori la hotel,ori daca nu au,un P+R ceva ma gandesc.Recomandari(vin pe M5 dinspre Szeged).
Metrou?Autobuze?
Orice alta sugestie si sfat e binevenita.
Multumesc anticipat !

#18
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Hotel City Center Mathyas. E foarte central (podul Elisabeta). Intr-o zi faci stanga, a doua inainte (peste Dunare), iar a treia, stanga. Eu asa am facut.

E o parcare publica vis-a-vis de metrou. Nu stiu exact tarifele actuale, dar parca era 5E pe zi.

Transportul public e ok, curat si punctual. Tonomatele de bilete sunt si in limba romana si se poate plati cu cardul. Daca e o sarbatoare nationala o sa ai o oarecare surpriza (la mine a fost cam neplacuta, mergand de Craciun): la ora 14 metroul inchis, iar la suprafata erau doar niste autobuze similare cu expresul in Bucuresti (adica mai scumpe). Nu stiam care ajung in centru, asa ca am luat-o pe jos (am constatat ca si magazinele au program foarte redus in ajun si inchise de sarbatori).

Sa iei un dictionar cu expresii unguresti sau germane. Nu le au cu engleza. Am ratacit cateva ore pana am ajuns la Dunare.

Sa te pregatesti cu niste carbuni pentru stomac. Mancarea e condimentata (nu iute, doar condimentata, bag seama ca se foloseste mult boia dulce).

Ce pot sa zic, spor la batut strazile la picior :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate