Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 

Utilizare de date celulate la apeluri.

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
stefanutz13

stefanutz13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 04.12.2011
Salut.Haideti sa va spun cum a inceput problema si care sper sa se termine. Detin un Iphone 5S de 7 luni , si intr-o zi a inceput sa imi faca figuri la apeluri in felul urmator: Ma suna cineva , nu ma auzea dar nici eu nu auzeam nimic.A doua oara a inceput sa nu se auda cand sun pe cineva , ma refer la acel BIIIIP cand apelez + ca trebuia sa sun pe cienva de 5-6 ori ca sa pot vorbii si mi se mai si intrerupea in timpul convorbirii. .L-am trimis la garantie , mi l-a resoftat si mi-a zis ca nu se manifesta nici o problema dupa resoftare.  Dupa ce l-am luat  , cu vechea cartela facea la fel.M-am dus si mi-am schimbat cartela , merge din cand in cand.Problema care am descoperit-o astazi este urmatoarea:Trebuie sa ma sune cineva de 5 -6 ori ca sa se auda cand vorbim , dar daca activez datele celulare , merge perfect numai am nici o problema ,  DAR imi consuma mb de net si pentru apeluri.De ce? si consuma destul de mult , adica pentru 10 secunde de vorbit imi cam ia 50kb.Este ceva activat in telefonul meu care implica folosirea de date celulare in timpul apelurilor , si chestia sa nu pot vorbii cu cineva daca nu am datele celulare activate? Nu am mai auzit pe nimeni sa aiba aceasta problema. Sper ca ma puteti ajuta. Am postat aici mai mult , pentru chestia ca imi foloseste mb de net si pentru apeluri , dar o cautare pe net inseamna nervi multi si injurat peste masura ca sa caut o chestie pe internet.Numai zic ca pe yt , trebuie sa astept 2 ore cred, ca sa ascult jumatate de melodie. O zi buna.!!!

#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,887
  • Înscris: 03.02.2005
Sfatul meu ar fi sa-ti iei o cartela preplatita de la un alt operator si vezi daca ai aceeasi problema legata de apeluri.
Astfel iti poti da seama daca telefonul e de vina sau operatorul :(
Oricum, mi se pare ciudata sa fii nevoit sa activezi serviciul de date pentru convorbiri.
Nu stiu daca din setari poti seta manual sa stea telefonul conectat la reteaua 3G (WCDMA) sa nu lasi telefonul sa treaca pe 2G, pentru ca banuiesc ca ai probleme legate de conexiunea 2G / 3G.
Pentru date telefonul cauta sa se conecteze la o tehnologie superioara, gen 3G sau 4G (daca permite operatorul), apoi, pentru standby "sta" conectat pe cea mai slaba conexiune pentru consum redus de energie, asadar as sta pe 2G, evident, daca operatorul are acoperire.
Traficul nu cred ca are leatura cu apelul de voce ci cu sincronizarile sistemului de operare, notificari si alte servicii ce ruleaza in background.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,046
  • Înscris: 18.12.2007
Nu are cum sa consume internet pentru apeluri. Se stie ca iPhone-ul este avid de date. Apeluriel de voce nu au legatura cu cele de date decat daca folosesti aplicatii gen skype.

#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Eu am fost cu telefonul să trimit pe e-mail niște chestii la printat la noi în Timișoara "la garaje". Imediat m-a atenționat fătuca de acolo că nu va merge.
Întreb: "Păi"?
-Păi nu prea e semnal decât la geam.
Eu aveam însă semnal full, îi zic că o fi avut omul un telefon defect.
-Avea Iphone 6
vine imediat răspunsul.

Așadar, AiFon, n-ai telefon. Cumpără-ți un telefon și va merge. Garantat.

Edited by benis, 03 April 2015 - 06:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate