Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Operatiunea "Casa noua"

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
3665 replies to this topic

#577
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Ee ... de ce sa schimbi? Aici ai toata povestea casei, cu bune, cu rele, cu peripetii ...
Si eu am schimbat planul initial, am schimbat si arhitectul, am pierdut si bani cu aceasta schimbare, insa nu m-am gandit sa schimb jurnalul.
Pentru ca vreau sa ramana toata povestea intr-un loc.
Si eu una sunt sigura ca o sa ajungi la o varianta buna, o sa incepi constructia, o sa te lovesti de muuulte altele si o sa mai fie multe pagini de jurnal de aici incolo.
Poate ar trebui sa se faca si o sectiune a forumului cu "Rezumat de jurnal", in care sa fie publicate postarile si deciziile esentiale . Dar asta e valabil nu doar pentru jurnalul tau, pentru ca si la mine sunt muulte povesti. Si si la altii.
Inclusiv ce scriu eu aici e pe langa subiect Posted Image

L.E. Si culmea, postul asta pe langa subiect te mai si duce la o pagina noua Posted Image

Edited by dana84, 21 November 2015 - 14:06.


#578
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Sau un sumar:
-pag x: proiect arhitectura
-pag y: rezistenta
-termoizilatii
-hidro
-grãtare
-tzepe.
-lipsa buget
-materiale
-zidarie
-armaturi
-instalații.
...
si tot asa... fiecare cu linkuri..Daca mai scriu mi se termina de tot bateria la tel...suge ãsta curent mai ceva ca Ion-ul banii din cont.. :))

Edited by manghels, 22 November 2015 - 06:57.


#579
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postmanghels, on 22 noiembrie 2015 - 06:55, said:

Sau un sumar:
-pag x: proiect arhitectura
-pag y: rezistenta
-termoizilatii
-hidro
-grătare
-tzepe.
-lipsa buget
-materiale
-zidarie
-armaturi
-instalații.
...
si tot asa... fiecare cu linkuri..Daca mai scriu mi se termina de tot bateria la tel...suge ăsta curent mai ceva ca Ion-ul banii din cont.. Posted Image)

Avand in vedere ca defalcarea nu ocupa cine stie ce spatiu, se poate face asta chiar si acum de catre orice initiator de jurnal, la final. E o idee foarte buna! Posted Image

Edited by lenny13, 22 November 2015 - 09:21.


#580
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007

View PostoMariusRO, on 21 noiembrie 2015 - 09:04, said:

Cu parere de rau iti dau dreptate. Sa vedem ce se hotaraste.. avand in vedere ca sigur nu o sa se mai faca ce era planuit de la inceput, probabil sa abandonez jurnalul asta si sa incep altul, cand oi fi sigur ca o sa construiesc...

Daca vinzi terenul, schimbi si jurnalul. Altfel n-ai voie. Posted Image

#581
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ai frate ca era palpitant. Cum mai merge?

#582
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Stii vorba aia... "a ramas ca'n gara" Posted Image

90% o sa mut casa in spate, sau cel putin am sa incerc. Ma las pe mana lui Catalin sa rezolve problema pariului, ca mie sincer nu prea mi-a iesit oricat am incercat Posted Image

Ideea e ca in situatia mea, un subsol si partial, tot are undeva la 70mp. Toata lumea imi zice ca fara 15.000 de euro in plus fata de o fundatie normala nu scap. Si asta doar in prima faza, fara amenajari. Pentru un subsol la care nu tin mortis, mi se pare prea mult. Cu 20.000 de euro pot face altceva... de exemplu sa devin independent energetic 9 luni pe an, daca nu 12...

Edited by oMariusRO, 28 November 2015 - 16:20.


#583
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
15 000 e mult.....
Nu cred ca bagi bani astia in subsol!

#584
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Nu stiu ce sa zic, cu cine am vorbit eu estimările erau cam asa:

- (real) 30.000 de euro pana la placa de la cota 0, peste subsol partial si restul fundatiei
- (real) 20.000 de euro pentru subsol
- (teoretic) aproximativ echivalentul costului pentru "un etaj jumate". Ceea ce eu zic ca are sens, avand in vedere ca subsolul este un etaj ingropat dar la care intra numai fier/beton, plus izolatii, sapatura mai multa, manopera mai complexa...

Edited by oMariusRO, 28 November 2015 - 17:57.


#585
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Nu cred Marius ca intra asa mult. La mine manopera a fost 5 sau 6K demisolul, si a fost complicat. Si cred ca e mai mare bine ca la tine. Si s-a facut in 3 trepte, cu legaturi speciale intre sectiuni... Nu vad sa coste mai mult de 15000. Si demi/subsolul nu e chiar etaj, peretii interiori nu sint importanti poti face cadre lejer, nu ai nevoie de mare aliniere, usi speciale etc....
Nu imi amintesc, la cuzineti te-ai gindit?
Daca vrei, o sa-mi roag soata sa vada ce am cheltuit, pina la si exclusiv placa parter.  Cam greu ca e extrem de ocupata, dar nu se stie..

#586
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Iti poti face subsolul ca mine....si iti garantez ca nu sari de jumatatea sumei vehiculate!

#587
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
La mine mai e o problema, ca o sa iasa foarte inalt. Daca vreau si niste fereste (si vreau, pentru ca daca pun centrala termica si uscatoria acolo am nevoie de ferestre, cel putin stiu ca asta e legea pentru camere tehnice cu centrala, sa aibe spatiu vitrat) inseamna sa fac sapatura la -3.5m cat e umplutura. Cu pamant compactat, un strat de pietris, XPS, placa si ce o mai fi peste, sa zic ca 50cm. Raman liberi 3m. Daca mai pun 80cm deasupra solului, sa pot pune niste ferestre cat de cat, se fac 3.8m. Ce fac cu "monstruozitatea" asta?! Mai maresc stratul de pietris, mai pun niste pamant compactat, tot ramane f inalt.

Daca am gresit rationamenul, va rog sa ma corectati...

Quote

Nu vad sa coste mai mult de 15000.
Sa zicem ca e doar atat. Tot ramane intrebarea: "Sunt folositi eficient banii aia? Nu puteam sa fac ceva mai bun/util cu ei?". Sunt totusi 15.000...

Quote

Si cred ca e mai mare bine ca la tine. Si s-a facut in 3 trepte, cu legaturi speciale intre sectiuni.
Fiind doar subsoil partial, si la mine or sa fie legaturi in trepte cu restul fundatiei.

Quote

Daca vrei, o sa-mi roag soata sa vada ce am cheltuit, pina la si exclusiv placa parter.
Daca poate, macar in mare, ar fi util...

Quote

Iti poti face subsolul ca mine....si iti garantez ca nu sari de jumatatea sumei vehiculate!
Ce inseamna "ca mine"? Nu cred ca stiu despre ce e vorba... Te referi la sistem amvic pentru subsol? Sa stii ca ma gandeam la asta... te rog explica, daca poti.

Edited by oMariusRO, 28 November 2015 - 18:28.


#588
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
E clar ca nu sint eficienti banii aia. dar cind n-ai incotro.... Terenul meu e 3000 de metri. la ce mi-ar fi trebuit subsol? Asta e, terenul in panta....

#589
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View PostoMariusRO, on 28 noiembrie 2015 - 18:27, said:

Ce inseamna "ca mine"? Nu cred ca stiu despre ce e vorba... Te referi la sistem amvic pentru subsol? Sa stii ca ma gandeam la asta... te rog explica, daca poti.

Sapi, torni fundatiile continue cum se face normal....pe urma scoti din interior......lasi 30 cm ingropat, pui mustati, torni pe fund o placa sanatoasa, si ai beci........in betonul de fundare pui si Penetrom, asa ai si hidroizolatia GARANTATA......asta ti-o garantez eu............casa mea fiind intr-o mlastina cum zic geologi bin BV, eu fiind singului din sat cu beci si fara probleme cu inundatiile, asta dupa spusele vecinilor...Posted Image
E simplu, si mult mai practic.....dupa parerea mea.....

PS,Te gandeai sa iti faci casa pe Amvic?

#590
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
La inceput si eu visam demisol , garaj ca a lui batman si multe alte prostii dar pana la urma am inchis ochii si mi-am imaginat casa unde imi voi petrece majoritatea anilor mei ,adica mi-am facut singur proiectul, m-am gandit  pana si unde trebuie sa fie televizorul si semineul in living si cum sa am o casa practica care sa nu ma incurce .  Eu am terenul in panta dar daca faceam beciul in partea de la vale la demisol , nu era practic adica daca ma aflam la bucatarie trebuia sa parcurg mult pana la beci , asa ca beciul l-am facut in partea de la deal putin mai mic ,ca am sapat mult circa  2, 4 m in pamant .

Un demisol costa foarte mult din cauza ca demisol-ul este in acelasi timp si fundatia casei, adica trebuie sa il faci perfect , daca se infiltreaza apa nu mai este vorba ca te uzi la picioare dar pune si in pericol structura casei, daca ajunge apa in demisol fii sigur ca a trecut si de armatura , astfel in doar 50 de ani fierul de 14 ajunge sa fie de grosimea fierului de 6 din cauza ruginii.

Edited by Benderbut, 28 November 2015 - 19:52.


#591
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Sapi, torni fundatiile continue cum se face normal....pe urma scoti din interior......lasi 30 cm ingropat, pui mustati, torni pe fund o placa sanatoasa, si ai beci.
Tocmai asta e problema, ca nu prea pot sa fac asta din cauza terenului Posted Image. Eu am 3.5m de umplutura (majoritatea moloz) si trebuie sa fac sapatura generala, sa scot to molozul ala afara

Quote

in betonul de fundare pui si Penetrom, asa ai si hidroizolatia GARANTATA
La ceva de genul asta oricum ma gandeam, la sfatul lui @brownie.

Quote

Te gandeai sa iti faci casa pe Amvic?
Am luat si asta in considerare dar am o problema cu Amvic: nu ma atrage termoizolatia pe interior. Din punctul mei de vedere termoizolatia pe interior scade foarte mult inertia termica a cladirii. Eu consider ca inertia termica mare este un beneficiu in cazul caselor locuite permanent. La casele de vacanta, este invers, este mai buna o inertie termica mica.

Daca ar fi niste cofraje doar cu polistiren la exterior si cu altceva la interior (cum va povesteam despre http://www.fixolite....content/bloc-hi) dar la un pret decent (oferta de la fixolite era 70-80 euro/mp fara tva si transport la o izolatie de 19.5cm) m-ar atrage mult mai mult...

Edited by oMariusRO, 28 November 2015 - 19:45.


#592
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Explica un pic....
De scade inertia???

Nu scoti nici un moloz in prima faza......sapi 50 cm latime pe adancimea necesara.......pe urma scoti tot din interior.....

Sa stii ca in FR, Incepand de 2 ani isi pun si pe interior si pe exterior.....25cm grafitat pe exterior, si 10 cm tot grafitat, pe interior.....
Sunt curios ce mai prevede RT2015, ca RT 2012, era deja "interesant".

Edited by BodCasa, 28 November 2015 - 19:50.


#593
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

De scade inertia???
Din cauza polistirenului de la interior. Acesta izoleaza betonul, care ar avea putere de acumulare mare, si impiedica acumularea si radierea ulterioara a caldurii. La o casa folosita ocazional, sau la o casa cu incalzire pe gaz, poate fi un lucru bun. Se incalzeste repede atunci cand pleaca caldura, dar se si raceste repede cand se opreste, pentru ca nu se poate acumula in pereti. Dar in cazul meu, cand o sa am o soba ca incalzire principala (si unica pentru bucatarie si living) asta inseamna ca am nevoie de o masa mai mare de acumulare a caldurii in soba, ca sa poata face fata 24 de ore. Care soba oricum este destul mare...

Quote

Nu scoti nici un moloz in prima faza......sapi 50 cm latime pe adancimea necesara
Imposibil, din pacate... Primii 150-200 cm de umplutura sunt neomogeni. Sunt grinzi din beton, bucati de beton de 50x50cm sau mai mari. E imposibil sa sapi "curat" prin ele Posted Image. Am atasat niste poze ca idee.

Dar sunt sincer "intrigat" de ideea de a face subsolul pe sistem Amvic si restul pe cadre. In capul meu este destul de simplu.. nu stiu ce parere ar avea un structurist:)

Attached Files


Edited by oMariusRO, 28 November 2015 - 20:05.


#594
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
E pacat sa incei pe Amvic si sa nu o termini....inceputil este partea cea mai "dificila" a sistemului!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate