Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Operatiunea "Casa noua"

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
3665 replies to this topic

#2071
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Exact

#2072
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostoMariusRO, on 01 iulie 2017 - 13:55, said:

Sincer sa fiu, nu prea as vrea sa mai pierd încă o săptămână. Dacă plec la mare torn abia lunea viitoare, când as fi putut deja sa trec la zidărie... Și asa au trecut 2 luni și ceva de când am trasat fundația și nici sunt la jumătate...
Dute linistit la mare pentru ca din ce vad nu se va turna prea repede, mai sunt ranforsari de facut la cofraj .

#2073
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostBenderbut, on 02 iulie 2017 - 07:19, said:

Dute linistit la mare pentru ca din ce vad nu se va turna prea repede, mai sunt ranforsari de facut la cofraj .

Ieri toata ziua asta s-a facut, si mai e si azi timp. Pregatiti am fi, dar ce zic astia la meteo nu suna bine... daca ziceau ca ploua usor toata ziua, stiai o treaba. Dar cu aversele e mai nasol, ca ploua mult in timp scurt, si nu stii cand incepe. Te prinde o rapaiala din aia de toarna cu galeata in mijlocul turnarii, ai pus-o....

#2074
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcumparator, on 01 iulie 2017 - 19:32, said:

Lasa armarea, ce-a scris omul ala e genial!Posted Image

Ma gindesc ca as putea scrie o varianta in care Manole se autozideste, cred ca 99,99% din forum ma vor propune la premiu Nobel pentru literatura.

#2075
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View PostoMariusRO, on 01 iulie 2017 - 13:55, said:

P.S. astept sa vina @doarUNom sa spun ca am facut risipa de fier Posted Image
sa vezi ce 'gura casca' erau doreii care treceau la deal/vale ieri..pe langa 'gardul/zidul' meu de sustinere pregatit pt turnare (care nu s-a mai turnat integral..pt ca era noapte si facea pipi pe el pompagiul..ca nu se baga pe acolo sa nu se rastoarne..ceea ce era sa se si intample)..M-au si intrebat...ce cazemata fac acolo...?

Pe de alta parte...si eu cred ca am bagat mult fier intr-un gard/zid..insa asa dorm eu linistit..ca n-o ia la vale pamantul..cu tot cu juma de casa

Eu daca eram in locul tau..turnam betoanele..apoi plecam la mare..allfel nu mi-ar fi priit concediul...

Edited by manghels, 02 July 2017 - 08:16.


#2076
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postmanghels, on 02 iulie 2017 - 08:15, said:

Eu daca eram in locul tau..turnam betoanele..apoi plecam la mare..allfel nu mi-ar fi priit concediul...

Pai asta am vrut si eu, si asta si faceam daca nu era vreme urata luni. Cand am facut eu planurile nu ma asteptam sa ploua fix in ziua aia, si nu asa oricum, ci cod galben de furtuna. :) Om vedea maine dimineata ce o fi, vorba unui prieten, poate se schiba directia vantului si ne ocoleste :)

#2077
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Daa..totul e posibil cu vremea asta..si eu am scapat la mustata cu turnarea..la ziduri (talpa lor)..vreo 18mc de beton..Dupa vreo 2 ore a turnat torential..peste oras..Inca nu-s in stare sa ma ridic din pat..sa ma duc sa vad ce-a iesit..Ieri am batut recordul..pe santier..de la 7 fara ceva dimineata pana la 12 fara zece noptea....Am turnat aseara pe inserat..o parte la reflectoare..si bec..Stalpii i-am pus pe pozitie / verificat..la lumina becului..

Nu mai fac greseala sa torn pe seara..de acu..numai dimineata o sa cer betoane..chiar de ma amana cateva zile..pana-mi astept randul.

#2078
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Nu mai torn azi.. prea riscant... ba ploua in draci, ba se opreste. Toate turnarile dinaintea mea s-au anulat si vor maine... asa ca plec la mare si torn saptamana viitoare... ca oricum pana miercuri nu apucam... asta e... nu stau in ploaie :)

#2079
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Mai bine asa..Nu stiu ce are vremea asta...de ploua atat...comparativ cu alti ani..Dupa experienta cu turnarea de sambata noaptea..am ales sa torn ziua...insa nu au astia pompe disponibile..decat abia pe vineri dimineata..Tre sa fac comenzile cu 1 sapt inainte se pare..ca sa-i prind liberi ziua..Posted Image

Sa ai vreme faina..macar la mare..daca de turnat nu se poate.

Edited by manghels, 03 July 2017 - 09:35.


#2080
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostoMariusRO, on 03 iulie 2017 - 09:12, said:

Nu mai torn azi.. prea riscant... ba ploua in draci, ba se opreste. Toate turnarile dinaintea mea s-au anulat si vor maine... asa ca plec la mare si torn saptamana viitoare... ca oricum pana miercuri nu apucam... asta e... nu stau in ploaie Posted Image
Ai pierdut o zi la mare .

#2081
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Nu am pierdut nimic. Aici ieri a fost senin dar apa e foarte rece si batea un vant incredibil. Nu se putea face baie. Azi nu mai e nici macar senin ;)

#2082
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,490
  • Înscris: 04.05.2007
Azi puteai sa torni placa 😆

#2083
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Daca s-ar fi turnat , jurnalul ar fi avansat destul de mult si , curand era la finalizate. Ori, daca ne gandim ca pana pe la pag 100 nu s-a pus gram de beton...  Asa ca , turnarea asta ar trebui programata prin octombrie.Posted Image

#2084
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postthe_lion, on 04 iulie 2017 - 08:00, said:

Azi puteai sa torni placa ��

Teoretic da, practic nu. Toti cei care trebuiau sa toarne luni inaintea mea voiau reprogramari pentru marti, cand erau programate alte turnari deja, care aveau prioritate. As fi avut noroc daca reuseam sa torn maine...

#2085
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Toarna o bere pe plaja, in nisip. Vezi sa nu se scurga laptele de hamei!!!
Concediu placut, lasa casa ca mai ai timp. Vreme placuta.
P.S. vremea era buna de turnat... :) :) :) oare mai intra berea pe plaja dupa ce stie ca a pierdut o vreme perfecta pt turnat? :)

#2086
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Lasati bre' omu' sa-i priasca vreo cateva zile de concediu. Posted Image .Daca stai prea mult pe sant'er si te stresezi la orice lucru..cum ar fi o turnare..o sa te cam lase suspensiile dupa o vreme...Se poate turna si cu o sapt intarziere..Doar ca prea multe delay-uri..o sa te duca pana in toamna cu terminarea fazei de rosu..De finisaje nici nu mai zic..Posted Image

Astept si eu sa termin o data..si gardul..si receptia finala...ca apoi sa dispar cateva zile pe vreo plaja..sa nu mai aud de betoane..si adezivi..si chituri..si...masa'n c*r..de materiale..

Edited by manghels, 04 July 2017 - 09:21.


#2087
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,490
  • Înscris: 04.05.2007

View PostoMariusRO, on 04 iulie 2017 - 09:04, said:



Teoretic da, practic nu. Toti cei care trebuiau sa toarne luni inaintea mea voiau reprogramari pentru marti, cand erau programate alte turnari deja, care aveau prioritate. As fi avut noroc daca reuseam sa torn maine...

Este bine, atunci cand ai de-a face cu meseriasi dar si cu vremea, sa-ti iei 2-3 zile de rezerva. Planning la secunda nu merge in domeniul asta.

Edited by the_lion, 04 July 2017 - 09:41.


#2088
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Oricum nu am de gând sa ma mut anul asta. Dacă îmi aduc ăștia gazele anul asta la interior se poate lucra și iarna..

La cerere, poze de la mare :)
Attached File  IMG_20170704_104558.jpg   43.51K   65 downloadsAttached File  IMG_20170704_104532.jpg   49.54K   64 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate