Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 "Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 

Metropolitan Residence Aparatorii Patriei

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
Anonimus10

Anonimus10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.07.2015
Salutare! Ceva noutati? Au inceput lucrarile? Au toate aprobarile?

#20
simonaMert

simonaMert

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.06.2015
Am trecut si eu acum 2 zile pe la santier, se lucreaza intradevar de la 1 septembrie. Am vorbit cu paznicul de acolo ( era noapte ) si mi-a zis ca sunt in jur de 30-35 de muncitori care muncesc in fiecare zi.
Incet incet se contureaza ceva.
Ca si termen de finalizare - pe placuta de la intrare scrie 01.04.2016. Si Gabriela de la Metropolitan a spus de termen - martie 2016.
Deci pana in primavara sa nu ne facem iluzii.

Si nu te lasa sa faci poze deloc...

#21
ainscu

ainscu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.02.2015
Salut,

Nu stiu daca e chiar noutate, dar au obtinut autorizatia pentru P+3, conform PUZ-ului (am si vazut autorizatia, exista, semnata de Piedone), asa ca au demarat lucrarile. Am inteles ca au demarat procesul de obtinere a autorizatiei de suprainaltare, ca in final blocurile sa fie conform planului, P+4 (aceeasi cascadorie s-a facut si pentru santierul din Aviatiei - de aici intarzierile la ambele santiere).

Aseara (destul de tarziu) am trecut pe la santier. Se lucra inca, turnau stalpii la parterul tonsonului C. Din pacate, nu am putut nici sa ma invart prin santier cat sa vad toate detaliile pentru ca era agitatie destul de mare, chiar la acea ora, nici sa fac niste poze concludente, pentru ca era aproape intuneric. Am vazut ca la tronsonul B turnasera stalpii la etajul 2 si plafonul. Inca erau niste niste cofraje montate din ce am vazut, probabil asteapta sa se usuce. Nu stiu daca sunt noutati la A si D.
Data de finalizare a lucrarilor conform placutei de santier este 1.04.2016. Nu e trecut un termen de finalizare clar in autorizatie, este specificat doar 36 de luni de la inceperea lucrarilor. In orice caz, orice termen s-ar da acum oficial, este susceptibil la modificari in conditiile in care acum teoretic se construieste P+3.
Am intrat in vorba cu paznicul, am aflat cine stie ce noutati, doar ca se lucreaza in ritm sustinut de aproape 3 saptamani.

Daca poate cineva trece pe lumina pentru niste poze ca lumea, ar fi ideal. Din cauza programului meu nu pot trece decat tarziu pe acolo, si cum ziua deja s-a scurtat simtitor, situatia nu o sa se imbunatateasca in acest aspect.

TL, DR: lucrurile se misca in ritm vioi. autorizatia este pentru P+3. Nu avem poze.

#22
Anonimus10

Anonimus10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.07.2015
Sunt curioasa daca si cand vor obtine autorizatia pentru etajul 4. Multumesc

#23
dnmail84

dnmail84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.01.2013
Cred ca am putea sa o intrebam pe maria_90 . Imediat dupa ce am deschis acest topic ne-a spus cu zambetul pe buze ca ea o sa rezerve acolo.

#24
Anonimus10

Anonimus10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.07.2015
Stiu persoane care au renuntat si asteapta banii dati avans.

#25
ainscu

ainscu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.02.2015
Eu am dat avansul vara asta. In mare, stiam la ce sa ma astept. Promiteau septembrie-octombrie, nu asteptam sa ma mut inainte de februarie. Sunt un pic dezamagit de intarzieri,, dar sunt destul de convins ca o sa astept. Doar sa nu apara alte probleme majore, alte intarzieri. Pana atunci, o sa incerc sa imi negociez situatia, poate obtin ceva la schimbul intarzierii.
De curiozitate, ce stii despre cei care si-au cerut banii inapoi? Cand spera sa isi recupereze banii de la data anularii precontractului?

#26
KingMoth

KingMoth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.09.2014
Salut tuturor,


Eu am un apartament cu 2 camere achizitionat acolo.
Am incercat mereu sa ajung in fiecare weekend sa vad cum mai decurg lucrurile (bineinteles dupa cum lasa si paznicul apropierea de cabina sa de unde exista vizibilitate).

Ultima vizita a fost azi ,din pacate un pic regretabila.
Au inceput deja sa faca compartimentare si montare caramida.

Observatii:

- da este de 30 cm(masurata cu ruleta)
-la balcon este de 11,5 cm

-modul in care in schimb este montata si pus materialul ("umplutura")  sub orice critica - practic se pune  un pic cat sa tina ..atat...departe de cum ar trebui

Poze: link de box - imi era mai usor (prima poza este ce a facuta la un santier oarecare unde umplutura este pusa corect...celalte de la noi).

https://app.box.com/...yd0fwt6l5tx3t4d

Se poate observa cum la celalat santier umplutura formeaza o linie dreapta,uniforma intre ele...iar la noi..nu am ce sa mai zic.
Mentionez ca sunt situatii in care imi puteam introduce un deget intreg in perete sau se vedea afara.


Din aceasta cauza doresc sa trimit un mail spre dezvoltatori si va rog pe cei ce vor sa fie pusi in CC la mail sa-mi dea un private message cu adresa lor (de mail ,pm aici pe forum).
Este important sa luam atitudine cat mai multi inca de la inceput - cand mai putem schimba ceva.


Personal cred ca putem sa ii "ajutam" sa se construiasca ok si apartamentele sa merite banii nostri.



Multumesc anticipat si astept mesajele voastre

Edited by KingMoth, 22 September 2015 - 10:26.


#27
ainscu

ainscu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.02.2015
Salut!

Cum de ai reusit sa intri pe santier? Oricum, multumim de poze.
Parerea unei cunostinte din domeniul constructiilor careia i-am aratat pozele e ca situatia nu e chiar ideala, dar nici nu e o problema mare. Peretele nu e de sustinere, liantul e pus doar cat "sa tina". Golurile se umplu cu tencuiala cand ii vine randul.
Prerea mea e ca daca vrem sa influentam cumva dezvoltatorii, trebuie ca mai multi sa ii luam la intrebari, nu doar un singur mail cu mai multi semnatari.

In orice caz, iti trimit un PM cu o adresa de mail. Te-as ruga sa ma adaugi in CC in eventualele conversatii pe tema asta. Sau un forward in cazul ca e nevoie.
Multumesc!

#28
KingMoth

KingMoth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.09.2014

 ainscu, on 22 septembrie 2015 - 15:26, said:

Salut!

Cum de ai reusit sa intri pe santier? Oricum, multumim de poze.
Parerea unei cunostinte din domeniul constructiilor careia i-am aratat pozele e ca situatia nu e chiar ideala, dar nici nu e o problema mare. Peretele nu e de sustinere, liantul e pus doar cat "sa tina". Golurile se umplu cu tencuiala cand ii vine randul.
Prerea mea e ca daca vrem sa influentam cumva dezvoltatorii, trebuie ca mai multi sa ii luam la intrebari, nu doar un singur mail cu mai multi semnatari.

In orice caz, iti trimit un PM cu o adresa de mail. Te-as ruga sa ma adaugi in CC in eventualele conversatii pe tema asta. Sau un forward in cazul ca e nevoie.
Multumesc!
Salut,

Pentru acces vorbeste cu una dintre fetele dragute de acolo si ar trb sa se poata seta o data pentru vizita ta.

Stiu ca poate nu e cel mai rau ..dar la unele chestii pozele nu fac dreptate din pacate.Dar totusi bine e sa ai un perete ce actioneaza ca un tot unitar la un efect de forfecare..fara sa fie plin de goluri care sunt sau nu acoperite bine cu tencuiala.

Dar oricum e bine sa ne organizam astfel incat sa stim ce se intampla + sa ne susteinem daca este cazul.

Confirm primirea pm-ului.


Ne auzim.

#29
KingMoth

KingMoth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.09.2014
Buna tuturor,



Pentru cine doreste exista un grup al proprietarilor pe facebook :

https://www.facebook...71826493045397/

O zi placuta,

#30
dnmail84

dnmail84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.01.2013
Legat de felul cum e pusa caramida, tencuiala cred ca o sa fie doar pe interior, la exterior peste caramizi o sa fie pus polistirenul si pe urma tencuiala decorativa, deci golurile alea la exterior nu mai sunt acoperite. Acum din punct de vedere tehnic nu stiu daca este o problema la felul cum s-a lucrat acolo.

Iar despre grupul viitorilor proprietari, pare a fi mai degraba un grup facut de dezvoltatori. Este postat si pe pagina de facebook a proiectului metropolitan. In plus la descriere zice ca cererea de a intra in grup trebuie sa contina "nume, prenume, nr. apartament si nr. rezervare.!"

#31
ainscu

ainscu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.02.2015

 dnmail84, on 23 septembrie 2015 - 16:45, said:

Iar despre grupul viitorilor proprietari, pare a fi mai degraba un grup facut de dezvoltatori. Este postat si pe pagina de facebook a proiectului metropolitan. In plus la descriere zice ca cererea de a intra in grup trebuie sa contina "nume, prenume, nr. apartament si nr. rezervare.!"

Eu am intrat recent in grup, nu am facut nicio cerere de intrare in grup, doar click pe join, apoi asteptat aprobarea, care a venit destul de repede. Nu pare sa fie moderat de cineva de la metropolitan, discutiile sunt destul de libere. Se vede o crestere a activitatii acum, ca exista noutati.

#32
omuletzu

omuletzu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.11.2015
Vad ca discutiile s-au mutat pe facebook... Mie imi convine. :)

#33
dnmail84

dnmail84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.01.2013
Nu prea sunt noutati legate de acest proiect.
In unele tronsoane s-a ajuns la etajul 3, dar nu cred ca au autorizatie pentru P+4.

#34
zimskiz

zimskiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.04.2008
Imi da cineva un model de antecontract de la ei ?

#35
dnmail84

dnmail84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.01.2013
zimskiz, poti sa le trimiti un email sau sa-i suni si sa le ceri un draft.
Din ce s-a mai scris si pe aici cred ca cele mai importante aspecte sunt:
- cursul de 4.5 la care se calculeaza suma in lei
- comisionul de retragere a sumei din banca in care virezi banii
- abonament cablu/net/paza pe 2 ani

#36
adrian.paul

adrian.paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 18.10.2006
Nu stiu cat de rau e cursul de 4.5, tinand cont ca la BNR a sarit binisor de 4.5... desi probabil o sa il creasca si ei printr-un act aditional sau ceva

Edited by adrian.paul, 11 December 2015 - 22:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate