Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Avortul - un drept al omului?

- - - - -
  • Please log in to reply
910 replies to this topic

Poll: AVORTUL - UN DREPT AL OMULUI? (137 member(s) have cast votes)

CONSIDERI AVORTUL LA CERERE UN DREPT AL OMULUI?

  1. DA (108 votes [78.83%] - View)

    Percentage of vote: 78.83%

  2. NU (23 votes [16.79%] - View)

    Percentage of vote: 16.79%

  3. NU ȘTIU (6 votes [4.38%] - View)

    Percentage of vote: 4.38%

CE CARACTER LEGAL AR TREBUI SĂ AIBĂ AVORTUL LA CERERE?

  1. LEGAL (108 votes [78.83%] - View)

    Percentage of vote: 78.83%

  2. ILEGAL (19 votes [13.87%] - View)

    Percentage of vote: 13.87%

  3. NU ȘTIU (10 votes [7.30%] - View)

    Percentage of vote: 7.30%

AVORTUL LA CERERE ESTE MORAL?

  1. DA (88 votes [64.23%] - View)

    Percentage of vote: 64.23%

  2. NU (37 votes [27.01%] - View)

    Percentage of vote: 27.01%

  3. NU ȘTIU (12 votes [8.76%] - View)

    Percentage of vote: 8.76%

Vote Guests cannot vote

#883
martoruu

martoruu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 16.07.2013

 PxelBland, on 29 martie 2015 - 23:00, said:

Inainte sa sari asa in sus, gandeste-te ca daca nu erau stramosii nostri, al de Stefan cel Mare, nu mai aveai tu "libertatea" sa faci cum vrei tu pe orice ortodox..
Probabil ca taceai malc si te duceai zilnic sa te inchini in fata lu' mahomed, c-altfel iti luau capu.. Posted Image
Eu unul ma mandresc cu Eminescu, nu cu barbari sinistrii precum stefan cel mic.
Fix aroganta asta ortodoxo-barbaro-70iq va da de gol ce oameni lipsiti de substanta sunteti. Sunteti niste fascisti in esenta, il idolatrizati pe Zelea Codreanu si stefan cel mare - criminali odiosi, va dati cu curul de pamant ca ortodoxia e "dreapta credinta" si va bateti pe umeri unul pe altul despre cat de rai si pacatosi sunt ne-ortodocsii. Cate crime stau in spatele ortodoxiei, ai numarat asa, aproximativ?
Adevarul doare, pentru mine si oricine vrea adevarul. Pentru unul ca tine, care e obtuz, minciuna va dainui in tine pana vei muri la fel ca semenii tai de acum 2000 de ani, care n-au inteles nimic pentru ca n-aveau de unde, nu pentru ca ar fi fost pr..sti, cum sunt cei de azi care nu vor sa inteleaga anumite chestii. Un tablou comico-tragic. Partea proasta e ca cei de deasupra nu rad si nu li se pare amuzant cand va calca pe cap pe voi, cei limitati si foarte mici in aceasta societate, dar sunteti plini de venin si n-o sa iesiti niciodata din groapa in care stati ca niste scursuri decat prin cuvintele PROPRIULUI vostru mantuitor, care a ajuns mai nou pres pentru voi.

Quote

„Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, cu tot cugetul tău şi cu toată puterea ta”; iată porunca dintâi. Iar a doua este următoarea: „Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.” Nu este altă poruncă mai mare decât acestea.”
Lev 19.18; Mat 22.39; Rom 13.9; Gal 5.14; Iac 2.8;
Cate v-ati iertat voua in viata? Multe, presupun. Asa ca, daca iubiti pe semenii vostrii precum va iubiti pe voi, ar trebui sa-i iertati si sa-i absolviti de orice vina, inclusiv pe mamele care avorteaza, chiar daca nu sunteti de acord.
Paradoxal, legile astea sunt mult mai respectate de oameni care n-au nicio tangenta cu crestinismul. Ceea ce este trist si penibil, dar nu suprinzator. Sa nu uitam cum a plecat Iisus de pe aceasta lume...Oamenii si macabrul merg mana in mana de la inceputuri...

Edited by martoruu, 30 March 2015 - 05:51.


#884
Noian

Noian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,519
  • Înscris: 26.09.2014
Nu-i bine să te mândrești martore, nici măcar cu un poet.
Nu-i bine să faci furt de lucruri sfinte.
Să vorbești despre iertare urând.
Retorica filozofilor rătăcește, îți fură călcătura pe pământ.
Lasă-ți în pace neamul, are cine judeca!

#885
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 martoruu, on 30 martie 2015 - 05:42, said:

Paradoxal, legile astea sunt mult mai respectate de oameni care n-au nicio tangenta cu crestinismul. Ceea ce este trist si penibil, dar nu suprinzator.
Am observat și eu asta. Cel mai frecvent observ cum credincioșii îi îndeamnă pe ceilalți să se alinieze la o anume morală, dau sfaturi nesolicitate, se simt datori să îi mustre pe cei care nu sunt sunt practicanți și se revoltă cu privire la aspecte din viața altora care nu îi privesc și nu îi afectează (a se vedea discuțiile aprinse din topicul de față).

Mai nou, observ că cei care nu sunt ortodocși practicanți sau măcar creștini practicanți sunt catalogați drept atei, care sunt descriși drept scelerați, amorali și super-egoiști.
Ce dublu standard!

#886
martoruu

martoruu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 16.07.2013

 Cazimi, on 30 martie 2015 - 17:02, said:

Am observat și eu asta. Cel mai frecvent observ cum credincioșii îi îndeamnă pe ceilalți să se alinieze la o anume morală, dau sfaturi nesolicitate, se simt datori să îi mustre pe cei care nu sunt sunt practicanți și se revoltă cu privire la aspecte din viața altora care nu îi privesc și nu îi afectează (a se vedea discuțiile aprinse din topicul de față).

Mai nou, observ că cei care nu sunt ortodocși practicanți sau măcar creștini practicanți sunt catalogați drept atei, care sunt descriși drept scelerați, amorali și super-egoiști.
Ce dublu standard!
In loc sa mearga in munti sau sa-si vanda toata averea si sa se dedice omenerii, stau si tin morala unor femei violate (exemplu ipotetic) care avorteaza.
N-au constiinta deloc, au creierul gol si spalat bine cu Persil. Pentru ei, religia il surclaseaza pe Dumnezeu, Iisus, si cam tot universul asta. Chiar daca ar cobora insusi Iisus din cer si le-ar spune : "prieteni, n-are nicio treaba cu ideologia, e vorba despre cu totul altceva..", n-ar avea nicio finalitate. Ar incepe sa urle : taci evreu pagan ce esti, du-te si inchina-te la dumnezeul tau ''fals''.
E trist, foarte trist. Umilinta si prostie, cu rea-credinta si rautate, asta descrie gloata de ortodocsi romani.

#887
Noian

Noian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,519
  • Înscris: 26.09.2014
Martore, trece pământul pe lângă tine cu tot cu viață.

E tot ce ai nevoie să-ți spun, e mult și atât

#888
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 Noian, on 30 martie 2015 - 19:23, said:

Martore, trece pământul pe lângă tine cu tot cu viață.

E tot ce ai nevoie să-ți spun, e mult și atât

Q.E.D.

#889
martoruu

martoruu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 16.07.2013

 Noian, on 30 martie 2015 - 19:23, said:

Martore, trece pământul pe lângă tine cu tot cu viață.

E tot ce ai nevoie să-ți spun, e mult și atât
Respecti viata pentru ca asa scrie in biblie sau ai o serie de argumente care sa sustina aceasta opinie? Daca ai o serie de argumente, expune-le, daca nu, iti doresc catuse cat mai usoare, pentru ca esti un sclav obedient al unui sistem ideologic odios creat de niste mizantropi care n-au inteles nimic din viata lui Iisus.
Apropo, respecti viata fatului mai mult decat a mamei ? Ai pune o mama in lanturi pentru a o obliga sa nasca, impotriva vointei ei (aici intram in esenta crestinismului :)))..) ? Daca mama decide: viata mea sau viata fatului, pe care ai alege-o? Raspunde, inteleptule, misticule..ermeticule plin de vorbe scurte si taioase. ( Posted Image )
P.S. Stiu, sa fie bine, sa nu fie rau, ca asa invatati la biserica. Si cand iesiti de acolo deveniti dintre monstrii si lichele care trag societatea in jos.

Edited by martoruu, 30 March 2015 - 21:29.


#890
Noian

Noian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,519
  • Înscris: 26.09.2014
Decât aș discuta cu tine, martore, mai bine o bucurie întreită să discut cu cei mai înverșunați atei sau iluminați luciferici sau trolli fără cauză. E alegerea ta să mănânci varietăți de jar, să întinzi covorul lui Antihrist, nu ești singur în demers și n-o să intru în polemică cu demonii tăi, însă sunt dator să-ți arăt sarcina sub care ești, extrag din colerica-ți prelungă:

„Plus ca sunt sigur ca cei care comenteaza dorm bine mersi noaptea, negandidu-se in mintea lor limitata ca opinia lor a dus la un avort / la evitarea unui avort si la alte o mie de consecinte asupra unei persoane, familii si posibil copii.”

Prin aceasta semeni moarte, îți spun pentru că trebuie să ți se spună, să n-ai eschivă, mai departe, e treaba ta ce faci. Eu îți doresc să-ți fie de ajutor și să-ți reconsideri optica.

#891
martoruu

martoruu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 16.07.2013

 Noian, on 30 martie 2015 - 21:29, said:

Decât aș discuta cu tine, martore, mai bine o bucurie întreită să discut cu cei mai înverșunați atei sau iluminați luciferici sau trolli fără cauză. E alegerea ta să mănânci varietăți de jar, să întinzi covorul lui Antihrist, nu ești singur în demers și n-o să intru în polemică cu demonii tăi, însă sunt dator să-ți arăt sarcina sub care ești, extrag din colerica-ți prelungă:

„Plus ca sunt sigur ca cei care comenteaza dorm bine mersi noaptea, negandidu-se in mintea lor limitata ca opinia lor a dus la un avort / la evitarea unui avort si la alte o mie de consecinte asupra unei persoane, familii si posibil copii.”

Prin aceasta semeni moarte, îți spun pentru că trebuie să ți se spună, să n-ai eschivă, mai departe, e treaba ta ce faci. Eu îți doresc să-ți fie de ajutor și să-ți reconsideri optica.
Se numeste libertate de alegere. Eu nu as face avort(n-am cum..) si n-as incuraja pe nimeni s-o faca, dar n-am sa blamez pe cineva care a ales acest lucru pentru ca ..."nu judeca, sa nu fii judecat". Iisus, nu biserica.Repet. Iisus, nu biserica.
Antihristul esti tu puiule. Asta e partea amuzanta. Posted Image Antihristul nu e o entiate singulara, ci comuna, si e reprezentata intr-o pondere de 50-60% de biserica. Restul sunt mizilicuri pe langa ce face biserica.
Citeste cu atentie ""NU JUDECA SA NU FII JUDECAT"....."SA NU FII JUDECAT". Citeste in gol. Sa nu fii judecat. Ti-ai primit lectia...E o lectie dura, dar accept-o si bucura-te de ea.

Edited by martoruu, 30 March 2015 - 21:39.


#892
Noian

Noian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,519
  • Înscris: 26.09.2014
Piei Satan!

#893
martoruu

martoruu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 16.07.2013

 Noian, on 30 martie 2015 - 21:37, said:

Piei Satan!
blahagjsdifmefm
over

#894
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 Noian, on 30 martie 2015 - 21:37, said:

Satan!
M-a strigat cineva ?   Posted Image

#895
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Ce bine a zis-o tanti !

#896
Alexandru_986

Alexandru_986

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.03.2015
Eu personal consider avortul o crima

#897
Andantae

Andantae

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 19.09.2014

 Alexandru_986, on 02 aprilie 2015 - 15:10, said:

Eu personal consider avortul o crima

sa vorbesti asa si cand o sa ramai gravid!

#898
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

 Alexandru_986, on 02 aprilie 2015 - 15:10, said:

Eu personal consider avortul o crima
Pentru anumite femei sa se inteleaga....cel spontan este exclus. Posted Image

#899
FoTN

FoTN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 08.03.2011

 Alexandru_986, on 02 aprilie 2015 - 15:10, said:

Eu personal consider avortul o crima

Serios??? Imagineaza-ti urmatorul caz: fata de 13 ani violata, sechele fizice si psihice, gravida. Ce drept ai tu sa-i spui sa pastreze copilul violatorului? Ce drept ai s-o obligi sa-si distruga viitorul?

#900
Noian

Noian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,519
  • Înscris: 26.09.2014

 FoTN, on 03 aprilie 2015 - 18:56, said:


Serios??? Imagineaza-ti urmatorul caz: fata de 13 ani violata, sechele fizice si psihice, gravida. Ce drept ai tu sa-i spui sa pastreze copilul violatorului? Ce drept ai s-o obligi sa-si distruga viitorul?
Da, serios! Copilul nu se „păstrează”, se naște! Nu am nici eu, nici tu, nici el drept asupra vieții, asupra firescului.
Fiecare situație are cauze specifice imposibil de distins de către orbi. Extremele nu pot fi generalizatoare, nu constituie reper.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate