Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Avortul - un drept al omului?

- - - - -
  • Please log in to reply
910 replies to this topic

Poll: AVORTUL - UN DREPT AL OMULUI? (137 member(s) have cast votes)

CONSIDERI AVORTUL LA CERERE UN DREPT AL OMULUI?

  1. DA (108 votes [78.83%] - View)

    Percentage of vote: 78.83%

  2. NU (23 votes [16.79%] - View)

    Percentage of vote: 16.79%

  3. NU ȘTIU (6 votes [4.38%] - View)

    Percentage of vote: 4.38%

CE CARACTER LEGAL AR TREBUI SĂ AIBĂ AVORTUL LA CERERE?

  1. LEGAL (108 votes [78.83%] - View)

    Percentage of vote: 78.83%

  2. ILEGAL (19 votes [13.87%] - View)

    Percentage of vote: 13.87%

  3. NU ȘTIU (10 votes [7.30%] - View)

    Percentage of vote: 7.30%

AVORTUL LA CERERE ESTE MORAL?

  1. DA (88 votes [64.23%] - View)

    Percentage of vote: 64.23%

  2. NU (37 votes [27.01%] - View)

    Percentage of vote: 27.01%

  3. NU ȘTIU (12 votes [8.76%] - View)

    Percentage of vote: 8.76%

Vote Guests cannot vote

#901
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View PostFoTN, on 03 aprilie 2015 - 18:56, said:

Serios??? Imagineaza-ti urmatorul caz: fata de 13 ani violata, sechele fizice si psihice, gravida. Ce drept ai tu sa-i spui sa pastreze copilul violatorului? Ce drept ai s-o obligi sa-si distruga viitorul?
Evident, niciun drept. Cine crede altfel inseamna ca nu doreste sa respecte fata si viitorul ei.

#902
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Noian, nu ne lasi adresa ta, totusi? Aia postala.

#903
Noian

Noian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,519
  • Înscris: 26.09.2014

View PostDeria_Leena26, on 04 aprilie 2015 - 15:32, said:

Noian, nu ne lasi adresa ta, totusi? Aia postala.
Nu mai insistați că nu mă ocup cu avorturi, nici legal, nici clandestin.
:)

#904
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,252
  • Înscris: 24.01.2008
Poate voia sa-ti trimita niste copii, neavortati, sa-i cresti, daca tot ii "aperi" atat...

#905
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Iata ce se intampla prin alte tari cand balabustele recurg la mijloace rudimentre pentru a scapa de copii.

O femeie care susține că a suferit un avort spontan va petrece 20 de ani în închisoare

O femeie din SUA a fost condamnată la 20 de ani de închisoare pentru feticid, după ce a suferit un avort despre care nu se știe încă dacă a fost provocat în mod intenționat sau nu. Purvi Patel a aruncat bebelușul la gunoi, apoi s-a prezentat la spital pentru îngrijiri medicale. Purvi Patel a ajuns la maternitatea St. Joseph Regional Medical Center în iulie 2013. Femeia sângera puternic , iar cordonul ombilical al bebelușului încă îi atârna din pântece. Le-a povestit medicilor că, după ce plecase de la lucru din cauza unor crampe puternice în zona abdomenului, a suferit un avort spontan. Fiind speriată, „neștiind ce să facă altceva”, Purvi a aruncat fetusul la gunoi, apoi a venit la spital, în speranța că astfel va putea ascunde totul părinților ei de religie hindusă, care nu știau că este însărcinată.

#906
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostDares, on 05 aprilie 2015 - 13:24, said:

Iata ce se intampla prin alte tari cand balabustele recurg la mijloace rudimentre pentru a scapa de copii.
În afară de folosirea nemăgulitoare a termenului balabustă (deși înclin să cred că nu știi ce înseamnă, poate verifici), se observă că nu ai citit articolul cu destulă atenție. Nu e vorba de niciun mijloc rudimentar și de nicio scăpare de copil. A fost o sarcină pierdută.

#907
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

View PostCazimi, on 05 aprilie 2015 - 20:45, said:

În afară de folosirea nemăgulitoare a termenului balabustă (deși înclin să cred că nu știi ce înseamnă, poate verifici), se observă că nu ai citit articolul cu destulă atenție. Nu e vorba de niciun mijloc rudimentar și de nicio scăpare de copil. A fost o sarcină pierdută.

Sarcina "pierduta" cu pastile - sau prin cine stie ce alte mijloace babesti - si copilul aruncat la gunoi de frica parintilor. Apoi mers la spital cu cordonul ombilical atarnand. Nimic rudimentar, ce sa mai...
O vita care nu e in stare sa-si ia niste masuri de contraceptie sau nu reuseste sa scape de sarcina intr-o clinica sau intr-un spital, merita 20 de ani de inchisoare.

Cat despre termenul "balabusta", care te-a iritat (ca pe orice persoana care o arde corect din punct de vedere politic) as putea sa-ti explic de ce l-am utilizat, dar nu cred ca merita efortul. Sa zicem ca era destinat userilor cu mai multa imaginatie. :)

#908
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Îmi mențin părerea că nu ai citit articolul cu atenție, altfel ai fi observat că susții niște neadevăruri. Însă de la cineva care numește „balabustă” și „vită” (sensul primeia este complet diferit de ceea ce crezi tu că înseamnă), o femeie care a pierdut o sarcină, nici nu mă aștept la mai mult.

#909
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Femeile care au pierdut o sarcina sunt cumva niste sfinte? Mare e gradina lui Dumnezeu...
Hai sa le martirizam pe toate ingalatele care isi "varsa" copiii prin diverse vagauni de frica parintilor.  :)


Cat despre faptul ca-ti mentii parerea... nici nu ma asteptam la altceva. La tine nici macar nu-i vorba de a sustine un punct de vedere cu argumente, ci doar de o obtuzitate pigmentata cu observatii copilaresti asupra unor cuvinte al caror sens te depaseste. O flecareala inutila, ca sa fiu mai pe intelesul tau, ca nu vreau sa te pierzi iar prin DEX-ul online.

#910
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Mă gândeam să-ți dau șansa să îți corectezi singur eroarea, după ce recitești articolul.
În schimb, o să-ți dau altceva: bucuria de a avea tu ultimul cuvânt, căci eu mă retrag din schimbul de cuvinte cu tine (care nu e dialog).

#911
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Frate, usor va consumati. Doar atit? Asa usor va dati batuti?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate