Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare incarcator auto Iphone

Pentru cei care locuiesc in bloc ...

Taiere ramuri "neroditoare...

Business/afacere cu utilaje
 Genetica vs educatia vs cultura

Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate
 Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...

suport/cutie fixare SSD in locul ...

Popcorn stradal
 De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig

Degresant auto eficient
 

Sfaturi achizitie produse Xiaomi (site-uri, transport, durata, taxe)

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4892 răspunsuri în acest subiect

#2179
natarau

natarau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.597
  • Înscris: 25.04.2008
Cam toți se oferă să declare gift si pun preț mai mic. Poate să ti-l oprească in vama și sa-ti ceară extrase de cont, să vadă cât ai plătit, poți să ai baftă și să ajungă fără probleme. Comenzi trimise din același loc ajung in ambele variante.
Doar pe cei care trimit din EU warehouse sau scriu clar No Custom Duty / fee te poți baza că primești fără să achiți altceva. Altfel, cât expeditorul e din China iar destinatarul in Romania, normal e să fie verificat pentru vama / TVA.

#2180
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.444
  • Înscris: 05.02.2009

 ashtefan, on 16 octombrie 2016 - 18:17, said:

Sincer,  nu stiu cum faci dar prea le nimeresti pe toate pe dos:))
Te oftici ?
"Ce ți-e scris in frunte ți-e pus "

Poate ne întîlnim la o bere și-ți povestesc mai multe.

#2181
Fabianmarian

Fabianmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 163
  • Înscris: 11.04.2012

 natarau, on 24 octombrie 2016 - 19:59, said:

Cam toți se oferă să declare gift si pun preț mai mic. Poate să ti-l oprească in vama și sa-ti ceară extrase de cont, să vadă cât ai plătit, poți să ai baftă și să ajungă fără probleme. Comenzi trimise din același loc ajung in ambele variante.
Doar pe cei care trimit din EU warehouse sau scriu clar No Custom Duty / fee te poți baza că primești fără să achiți altceva. Altfel, cât expeditorul e din China iar destinatarul in Romania, normal e să fie verificat pentru vama / TVA.
Iar daca e declarat gift cum vrea sa-i dovedesc plata?
Cu ce site-uri din afara(comenzi peste 40euro) ai scapat de vama?

#2182
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.444
  • Înscris: 05.02.2009
Cine-mi recomandă și mie un magazin de unde pot lua o folie de calitate ptr al meu Redmi 3 ? La un preț rezonabil și dintr-un material mai rezistent.
Cea pe care o am s-a crăpat pe jumătatea ecranului.
(Tăiam crengi dintr-un/într-un copac. Telefonul era în buzunar la spate, iar cînd m-am dat jos din copac, "fața" era spartă. Bănuiesc că nu a rezistat la presiune .)
Am văzut pe tube un tip ce testa 2 tipuri/generații de "fețe" . Una cînd încerca să o arcuiască pocnea, de parcă era geam securizat. Cealaltă suporta arcuiri mai mari. Nu mai rețin, dar cred că abia pe la 90' pocnea.

Editat de mcjohn, 24 octombrie 2016 - 20:35.


#2183
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.574
  • Înscris: 22.07.2004
Poate sa ti-l lege si cu funda de "gift" ca tot nu are nicio treaba... Pe vamesi nu ii intereseaza daca e "gift".

 mcjohn, on 24 octombrie 2016 - 20:31, said:

Cine-mi recomandă și mie un magazin de unde pot lua o folie de calitate ptr al meu Redmi 3 ? La un preț rezonabil și dintr-un material mai rezistent.
Cea pe care o am s-a crăpat pe jumătatea ecranului.
(Tăiam crengi dintr-un/într-un copac. Telefonul era în buzunar la spate, iar cînd m-am dat jos din copac, "fața" era spartă. Bănuiesc că nu a rezistat la presiune .)
Am văzut pe tube un top ce desta 2 tipuri/generații de "fețe" . Una cînd încerca să o arcuiască pocnea, de parcă era geam securizat. Cealaltă suporta arcuiri mai mari. Nu mai rețin, dar cred că abia pe la 90' pocnea.

Cel mai ieftin gasesti pe ebay. Eu in general am cumparat pe cele mai ieftine si nu am avut probleme cu ele. Singurele diferente sunt la modul de ambalare si la diferite accesorii gen servetele umede/uscate, sticker pt scame etc. E adevarat ca unele sunt mai casante decat altele...dar e cam greu sa afli care sunt alea mai bune. Mai bine iti comanzi 2-3 din alea la 1.50 $.

Editat de [mc]xtrem, 24 octombrie 2016 - 20:39.


#2184
natarau

natarau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.597
  • Înscris: 25.04.2008

 Fabianmarian, on 24 octombrie 2016 - 20:30, said:

Iar daca e declarat gift cum vrea sa-i dovedesc plata?
Cu ce site-uri din afara(comenzi peste 40euro) ai scapat de vama?
Scap de vamă indiferent se unde comand, când folosesc (și numai asta folosesc de 2 ani) o adresă de livrare de Popești Leordeni. Pe București am pățit și cu vama și fără. Pe Popești vad ca nu se complică posta română. Dacă aș lua cu livrare prin curier, probabil s-ar schimba treaba. Dar curier am folosit doar la comenzile de pe giztop și ali (top one), unde garantau livrare fără alte taxe.

#2185
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.444
  • Înscris: 05.02.2009

 [mc]xtrem, on 24 octombrie 2016 - 20:37, said:

. Mai bine iti comanzi 2-3 din alea la 1.50 $.
Am luat cu ani în urmă o "folie de protecție" format A4, liniată în pătrățele. Decupez din ea cît vreau și o lipesc pe ecran. Dar aceea nu are nici un fel de rezistență. :(.
Sincer, prefer să dau 1 $ pe o folie decît să fiu nevoit să schimb ecranul , sau telefonul cu totul.

#2186
Fabianmarian

Fabianmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 163
  • Înscris: 11.04.2012

 natarau, on 24 octombrie 2016 - 21:26, said:


Scap de vamă indiferent se unde comand, când folosesc (și numai asta folosesc de 2 ani) o adresă de livrare de Popești Leordeni. Pe București am pățit și cu vama și fără. Pe Popești vad ca nu se complică posta română. Dacă aș lua cu livrare prin curier, probabil s-ar schimba treaba. Dar curier am folosit doar la comenzile de pe giztop și ali (top one), unde garantau livrare fără alte taxe.

Iar ai avut experiente neplacute cu vre-un site mentionat anterior de mine? (geekbuying, vick, to2c)

#2187
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.574
  • Înscris: 22.07.2004

 mcjohn, on 24 octombrie 2016 - 21:30, said:

Am luat cu ani în urmă o "folie de protecție" format A4, liniată în pătrățele. Decupez din ea cît vreau și o lipesc pe ecran. Dar aceea nu are nici un fel de rezistență. Posted Image.
Sincer, prefer să dau 1 $ pe o folie decît să fiu nevoit să schimb ecranul , sau telefonul cu totul.

Vorbim aici de folie de sticla securizata nu e de folie pet. Eu am cumparat si din alea la 1.5 $ si din alea la 5.$  Nu am observat diferente decat la modul de ambalare si la accesorii. In momentul asta am o folie foarte ieftina pe note3 pro din luna februarie. Arata impecabil, fara nicio zgarietura vizibila.

#2188
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.444
  • Înscris: 05.02.2009

 [mc]xtrem, on 24 octombrie 2016 - 21:38, said:


Vorbim aici de folie de sticla securizata ...  In momentul asta am o folie foarte ieftina din luna februarie. Arata impecabil, fara nicio zgarietura vizibila.
Așa cum se vede în poza de mai sus (cu vreo 3 pag in urmă), am dat sub 1 $ pe ea, de pe Ali. (Pe eBay erau mai scumpe).
Zgîrîieturi nu are nici a mea, dar s-a spart. Și întrebam de ceva mai de calitate ... de unde ?

#2189
natarau

natarau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.597
  • Înscris: 25.04.2008

 Fabianmarian, on 24 octombrie 2016 - 21:37, said:


Iar ai avut experiente neplacute cu vre-un site mentionat anterior de mine? (geekbuying, vick, to2c)
Nu, dar treburile stau cam le fel de oriunde comanzi și nu țin de vânzător. Doar să nu fie un site obscur.

#2190
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.856
  • Înscris: 27.09.2008
Xiaomi au deschis site de vânzări în România după cum se pare, oare și garanția? Posted Image Se pare că da
http://xiaomimobile....ute=common/home

Fișiere atașate


Editat de nick5roo, 25 octombrie 2016 - 15:32.


#2191
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.607
  • Înscris: 30.06.2013
Se pare ca au sediul In Targu Mures : adresa XiaomiMobile.ro 540143 Targu Mureș, OP.1 CP 65. Jud. Mureș .
Informatii despre garantie : http://xiaomimobile....ura-de-garantie

#2192
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.609
  • Înscris: 22.05.2016
xiaomimobile.ro e un site fake, nu apartine Xiaomi.

http://en.miui.com/t...368479-1-1.html
http://www.abcdata.com.ro/

#2193
Fabianmarian

Fabianmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 163
  • Înscris: 11.04.2012
+ ca au aceleasi preturi ca si ceilalti furnizori neoficiali, deci nu pare de incredere doar ca si-au pus numele si sigla celor de la xiaomi

#2194
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.856
  • Înscris: 27.09.2008
Pun TVA, dacă observi afișează și prețuri fără TVA
Asta-i România Posted Image

Fișiere atașate



#2195
Fabianmarian

Fabianmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 163
  • Înscris: 11.04.2012
"Xiaomi în 2015 a devenit al cincilea cel mai mare producător de telefoane din lume. În China fiind liderul pieței de smartphone-uri. Acest fapt încă nu explică de ce afirmăm că suntem fani Xiaomi! Cu toate acesta este de necontestat că suntem fani desăvârșiți. De unde vine entuziasmul nostru? Poate din cauza entuziasmului constant ce înconjoară marca, sau poate din cauza că au o concepție de sistem integrat, sau pentru că vând echipament de ultimă generație la un preț surprinzător de accesibil. Nu știm exact! Ce este sigur că momentan nu există o altă marcă asemănătoare cu Xiaomi pe piața smartphone-urilor."citat de la despre xiaomi, reiese clar ca nu e nimic oficial aici.

Editat de Fabianmarian, 25 octombrie 2016 - 17:53.


#2196
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.607
  • Înscris: 30.06.2013
Sa-i anunte cineva si pe chinezi ca au site "oficial" in Romania .
Oricum si ei sunt buni la chestii din astea .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate