Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Cresterea caprelor II

- - - - -
  • Please log in to reply
858 replies to this topic

#1
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Buna ziua!

Am cumparat astazi o solutie de vit E si seleniu. Nu spun cum se numeste ca sa nu fac reclama. Contine Vit E.....................25mg/ 1ml
                                                                                                                                                                    Selenit de sodium...............0.25mg/ 1ml

La capre le dau 4ml pe cap, dar cat pot sa dau unui ied de o saptamana? Nu vreau sa fac o prostie....

#2
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
In prospect ce scrie ?

#3
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Compoziţie per ml:
Vitamina E      25 mg,
Selenit de sodiu          0,25 mg
Excipienti pȃnă la     1ml

INDICAŢII
Supliment nutritiv recomandat ca adjuvant ȋn tratamentul deficienţelor de vitamina E care se manifestă prin encefalomalacie, distrofia musculară, diateză exudativă, probleme de fertilitate, scăderea procentului de ecloziune la bovine, ovine, caprine, păsări şi porci. Produsul este indicat pentru prevenirea intoxicaţiilor cu fier ȋn urma administrării fierului la purcei.

MODUL DE ADMINISTRARE
Se administrează oral, în apa de băut timp de 3-5 zile, în următoarele cantităţi pe zi:
-       viţei,  ovine, caprine: 4 ml/40 kg greutate corporală
-       Bovine: 4 ml/80 kg greutate corporală
-       Păsări şi suine:  4 ml/4 litri apă de băut
-       Pui mai mici de 21 zile: 4 ml/1 - 2 litri apă de băut

Edited by Badea-Gheo, 15 March 2015 - 17:24.


#4
irina_cojocaru

irina_cojocaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 25.04.2012
Buna seara,
Din nou ma confrunt cu o problema URGENTA.
Am o iadă de primavara trecuta, gestanta, dezvoltata binisor, dar care astazi toata ziua nu a mancat nimic, nu a baut apa, a stat numai "suparata" - adica retrasa, cu capul in jos, ochii cateodata intredeschisi, sau chiar culcata. Am palpat-o, se simte ieduţul miscand bine de tot, nu este deloc dilatata, nu are vulva umflata, nu are contractii, nu are nici un fel de scurgere. ugerul micut, cat un pumn de-al meu maxim.
I-am facut ~6ml Borogluconat de Calciu subcutanat, ~6ml multivitamine i.m., i-am dat pe gura ~100ml ulei+otet, de doua ori, la distanta de o ora.
Cu ce o mai pot ajuta? Ce poate sa o deranjeze? Nu am vazut-o defecand sau urinand astazi.

Numesc problema URGENTA  pentru ca am mai avut o iada saptamana trecuta in aceeasi situatie, am crezut ca are o hicocalcemie sau ceva, m-am apucat sa ii bag calciu, vitamine si Digestim Forte (are tinctura de ienupar, pelin, rozmarin, fenicul, HCl concentrat ) in caz ca a mancat ceva mai mult tain sa o ajute sa isi revina. Prima zi cat de cat ok, parca statea mai mult in picioare. A doua zi, la 30min dupa ce i-am dat Digestimul a inceput sa zbiere foarte tare, a cazut jos, a inchis ochii si probabil murea curand, dar i-a taiat gatul ingrijitorul.
Nu am gasit in interior nimic suspect, ficatul, plamanul, aratau ok.
Imi e foarte teama sa nu pateasca si asta la fel.
Mentionez ca de aprox o luna le pun in tain calciu vitaminizat la iedutele astea tinere, aflate la prima fatare, deci nu cred sa aiba carente (majore).

Oricum, daca Doamne Fereste se pregateste si asta sa moara nu o mai tai, o duc direct la DSV poate primesc un raspuns. Imi e teama de vreun microb/boala.

Edited by irina_cojocaru, 15 March 2015 - 21:13.


#5
irina_cojocaru

irina_cojocaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 25.04.2012

 Badea-Gheo, on 15 martie 2015 - 11:25, said:

La capre le dau 4ml pe cap, dar cat pot sa dau unui ied de o saptamana? Nu vreau sa fac o prostie....
Eu le fac 1ml la iezi, si repet saptamanal, alternand pe langa Selevit si Calciu sau multivitamine. Le-am facut vreo 4 ture pana acum si le merge foarte bine. Sunt frumosi si vigurosi.

#6
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014

 irina_cojocaru, on 15 martie 2015 - 21:16, said:

Eu le fac 1ml la iezi, si repet saptamanal, alternand pe langa Selevit si Calciu sau multivitamine. Le-am facut vreo 4 ture pana acum si le merge foarte bine. Sunt frumosi si vigurosi.
Ce am eu, este solutie orala.

#7
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014

 horia66, on 14 martie 2015 - 16:03, said:



A fost deparazitata vreodata ?

desigur ...toate au fost acum doua luni deparazitate cu albendazol ...a fost o stare tranzitorie dupa cate am vazut ...

#8
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
doamna Dinica multumesc pentru caprita, am botezat-o Lili :)
i-am construit un tarc 4x4 cu scanduri dispuse orizontal pana la o inaltime de 1.50 m
o fi indeajuns?
o intrebare de superincepator: anul viitor capra mai da lapte sau trebuie sa fete din nou pentru a da lapte?

#9
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

 onitaolguta, on 14 martie 2015 - 13:38, said:

buna ziua colegi!
vad cu parere de rau ca imi confirmati parerea despre conditiile acelor caprite...am incercat sa discut dar oamenii zic ca astea sunt posibilitatile ....

in alta ordine de idei ...primipara mea are diaree ...pe 21 se fac 5 luni si are burtica mare, se misca incet si nu are vulva

modificata ...a mancat tain la fel ca mama ei si totusi decat ea are problema ...ii dau ceai de menta. sa fie deranjata ca se apropie fatarea sau care ar putea fi cauza? ce pot sa fac sa o ajut?
Incercati cu o mana de orez (tot pe acest topic a scris o doamna) si in loc de tarate sa ii dati malai, pe langa ceaiul de menta care este foarte bun. Probabil imediat ce va fata puteti sa ii faceti ivomec plus.

 vasilefi, on 16 martie 2015 - 09:28, said:

doamna Dinica multumesc pentru caprita, am botezat-o Lili Posted Image
i-am construit un tarc 4x4 cu scanduri dispuse orizontal pana la o inaltime de 1.50 m
o fi indeajuns?
o intrebare de superincepator: anul viitor capra mai da lapte sau trebuie sa fete din nou pentru a da lapte?
Sa va traiasca! In fiecare an, incepand cu luna septembrie, chiar 15 august, trebuie sa aiba tap in prejma ei, pentru ca altfel nu da lapte anul viitor, decat foarte putin probabil. Lili a fatat pentru prima oara pe 16 ianuarie, asa ca  va intra devreme in calduri (sa ii urati la multi ani pe 15 martie, atunci va implini un an!). Este de preferat sa faceti gardul un pic mai inalt, are experienta la saritura in inaltime.

 jenidinica, on 16 martie 2015 - 09:43, said:

Incercati cu o mana de orez (tot pe acest topic a scris o doamna) si in loc de tarate sa ii dati malai, pe langa ceaiul de menta care este foarte bun. Probabil imediat ce va fata puteti sa ii faceti ivomec plus.


Sa va traiasca! In fiecare an, incepand cu luna septembrie, chiar 15 august, trebuie sa aiba tap in prejma ei, pentru ca altfel nu da lapte anul viitor, decat foarte putin probabil. Lili a fatat pentru prima oara pe 16 ianuarie, asa ca  va intra devreme in calduri (sa ii urati la multi ani pe 15 martie, atunci va implini un an!). Este de preferat sa faceti gardul un pic mai inalt, are experienta la saritura in inaltime.
Na, ca astazi suntem deja in 16 martie, asa ca a trecut ziua ei! Ati inteles ca trebuie sa fete in fiecare an, anul acesta a avut 2 iezi.

#10
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 irina_cojocaru, on 15 martie 2015 - 20:57, said:

Buna seara,
Din nou ma confrunt cu o problema URGENTA.
Am o iadă de primavara trecuta, gestanta, dezvoltata binisor, dar care astazi toata ziua nu a mancat nimic, nu a baut apa, a stat numai "suparata" - adica retrasa, cu capul in jos, ochii cateodata intredeschisi, sau chiar culcata.
Este vorba de o indigestie. Oprirea rumegarii si defecarii arata tulburari la nivelul prestomacelor. Continuati cu ceai de fan si  ruminatorii (1/3 tuica+1/3ulei alimentar +1/3otet), miscare si scoateti complet cerealele, lasati doar fanul. Si luati-o la plimbat, cam 2 km pe zi (1/2 ora de mers pe jos in pas alert).

 Badea-Gheo, on 16 martie 2015 - 05:38, said:

Ce am eu, este solutie orala.
Da-le 1-2 ml pe zi la ieduti.

Edited by horia66, 16 March 2015 - 14:47.


#11
13rbk

13rbk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.04.2012

 irina_cojocaru, on 15 martie 2015 - 20:57, said:

Buna seara,
Din nou ma confrunt cu o problema URGENTA.
Am o iadă de primavara trecuta, gestanta, dezvoltata binisor, dar care astazi toata ziua nu a mancat nimic, nu a baut apa, a stat numai "suparata" - adica retrasa, cu capul in jos, ochii cateodata intredeschisi, sau chiar culcata. Am palpat-o, se simte ieduţul miscand bine de tot, nu este deloc dilatata, nu are vulva umflata, nu are contractii, nu are nici un fel de scurgere. ugerul micut, cat un pumn de-al meu maxim.
I-am facut ~6ml Borogluconat de Calciu subcutanat, ~6ml multivitamine i.m., i-am dat pe gura ~100ml ulei+otet, de doua ori, la distanta de o ora.
Cu ce o mai pot ajuta? Ce poate sa o deranjeze? Nu am vazut-o defecand sau urinand astazi.

Numesc problema URGENTA  pentru ca am mai avut o iada saptamana trecuta in aceeasi situatie, am crezut ca are o hicocalcemie sau ceva, m-am apucat sa ii bag calciu, vitamine si Digestim Forte (are tinctura de ienupar, pelin, rozmarin, fenicul, HCl concentrat ) in caz ca a mancat ceva mai mult tain sa o ajute sa isi revina. Prima zi cat de cat ok, parca statea mai mult in picioare. A doua zi, la 30min dupa ce i-am dat Digestimul a inceput sa zbiere foarte tare, a cazut jos, a inchis ochii si probabil murea curand, dar i-a taiat gatul ingrijitorul.
Nu am gasit in interior nimic suspect, ficatul, plamanul, aratau ok.
Imi e foarte teama sa nu pateasca si asta la fel.
Mentionez ca de aprox o luna le pun in tain calciu vitaminizat la iedutele astea tinere, aflate la prima fatare, deci nu cred sa aiba carente (majore).

Oricum, daca Doamne Fereste se pregateste si asta sa moara nu o mai tai, o duc direct la DSV poate primesc un raspuns. Imi e teama de vreun microb/boala.

Nu vreau sa va critic ,doar sa va intreb ,nu credeti ca le faceti " tuning" ,adica le dati prea multe peste necesitatile lor ? Din spusele d-voastra cam asa reiese si nici asa nu-i bine .Cred cu tarie ca o capra bine hranita nu are nevoie de suplimete de vitamine sau daca da, destul de rar ,spun asta fiindca nici intr-o carte de specialitate nu scrie asa ceva,acuma fiecare pe riscul lui .

#12
androlini

androlini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 27.06.2009

 vasilefi, on 16 martie 2015 - 09:28, said:

doamna Dinica multumesc pentru caprita, am botezat-o Lili Posted Image
i-am construit un tarc 4x4 cu scanduri dispuse orizontal pana la o inaltime de 1.50 m
o fi indeajuns?
o intrebare de superincepator: anul viitor capra mai da lapte sau trebuie sa fete din nou pentru a da lapte?

Capra care a fatat, si nu ramane gestanta in urmatorul sezon de monta, va mai da lapte si la anul, doar ca va scadea cantitatea de lapte comparativ cu primul an. Nu vorbesc din experienta proprie, doar din ce am citit. Se pare ca in unele tari se practica o fatare la doi ani tocmai pentru a prelungi productia de lapte si pe perioada iernii.

 irina_cojocaru, on 15 martie 2015 - 20:57, said:

Buna seara,
Din nou ma confrunt cu o problema URGENTA.
Am o iadă de primavara trecuta, gestanta, dezvoltata binisor, dar care astazi toata ziua nu a mancat nimic, nu a baut apa, a stat numai "suparata" - adica retrasa, cu capul in jos, ochii cateodata intredeschisi, sau chiar culcata. Am palpat-o, se simte ieduţul miscand bine de tot, nu este deloc dilatata, nu are vulva umflata, nu are contractii, nu are nici un fel de scurgere. ugerul micut, cat un pumn de-al meu maxim.
I-am facut ~6ml Borogluconat de Calciu subcutanat, ~6ml multivitamine i.m., i-am dat pe gura ~100ml ulei+otet, de doua ori, la distanta de o ora.
Cu ce o mai pot ajuta? Ce poate sa o deranjeze? Nu am vazut-o defecand sau urinand astazi.

Numesc problema URGENTA  pentru ca am mai avut o iada saptamana trecuta in aceeasi situatie, am crezut ca are o hicocalcemie sau ceva, m-am apucat sa ii bag calciu, vitamine si Digestim Forte (are tinctura de ienupar, pelin, rozmarin, fenicul, HCl concentrat ) in caz ca a mancat ceva mai mult tain sa o ajute sa isi revina. Prima zi cat de cat ok, parca statea mai mult in picioare. A doua zi, la 30min dupa ce i-am dat Digestimul a inceput sa zbiere foarte tare, a cazut jos, a inchis ochii si probabil murea curand, dar i-a taiat gatul ingrijitorul.
Nu am gasit in interior nimic suspect, ficatul, plamanul, aratau ok.
Imi e foarte teama sa nu pateasca si asta la fel.
Mentionez ca de aprox o luna le pun in tain calciu vitaminizat la iedutele astea tinere, aflate la prima fatare, deci nu cred sa aiba carente (majore).

Oricum, daca Doamne Fereste se pregateste si asta sa moara nu o mai tai, o duc direct la DSV poate primesc un raspuns. Imi e teama de vreun microb/boala.

Am incercat si eu cu calciu furajer in tain, pentru capritele fatate, dar nu le place deloc ..

Imi pare tare rau de necaz. Posted Image
Sa dea Domnul sa treceti de el cu bine, si sa-si revina ieduta.

#13
irina_cojocaru

irina_cojocaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 25.04.2012

 13rbk, on 16 martie 2015 - 17:47, said:

Nu vreau sa va critic ,doar sa va intreb ,nu credeti ca le faceti " tuning" ,adica le dati prea multe peste necesitatile lor ?
Am o grupa de caprite de 1 an de zile, gestante. Am facut greseala sa le dau la monta prea devreme, si acum incerc sa le suplimentez ratiile cu calciu pentru ca au nevoie deoarece pierd prin lapte, vitamine ca sa fie viguroase, sa poata făta, deoarece consider ca organismul lor nu e pregatit pentru un efort atat de mare (sustinere gestatie, fatare, crestere pui). La caprele adulte nu le fac nimic, doar au la dispozitie blocuri minerale. Dar va multumesc pentru observatie/sfat. Cateodata si eu cand ma duc la ele cu cate 2-3 sticlute cu medicamente ma intreb daca nu exagerez ...

#14
irina_cojocaru

irina_cojocaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 25.04.2012

 horia66, on 16 martie 2015 - 14:46, said:

Este vorba de o indigestie. Oprirea rumegarii si defecarii arata tulburari la nivelul prestomacelor. Continuati cu ceai de fan si  ruminatorii (1/3 tuica+1/3ulei alimentar +1/3otet), miscare si scoateti complet cerealele, lasati doar fanul. Si luati-o la plimbat, cam 2 km pe zi (1/2 ora de mers pe jos in pas alert).
Caprita mea dimineata tot nu manca, nu bea apa, am urcat-o in masina dimineata si la 8 eram la USAMV. I s-a facut ecografie, am vazut cum ii bate inima iedului, totul pare normal; tuseu vaginal - cervixul nu e deschis, dar destul de moale - pe scurt - nicio pb ginecologica. Examen de urina - totul ok, nu are corpi cetonici (dr suspectau toxiemie). DAR avea febra 39,8 si ritm cardiac de 160 btm cand normalul e parca 80. Si aproape nici un zgomot in stomac/stomace. Desi a urinat de vreo 3 ori dupa toate consultatiile, si a facut si cateva crotine in 2-3 reprize.
I s-a administrat Enrofloxacina subcutanat, au mentionat ceva si de un antiinflamator fara corticosteroizi dar nu au gasit sa ii faca, si Calciu+Vit C+glucoza intravenos (tare bucuroasa sunt ca am vazut cum se face i.v. - desi nu pare greu, nu prea am curaj sa incerc). Trebuie sa continui 5 zile antibioticul si sa ii mai dau Digestim (sau ceva similar).
In concluzie voi urma si sfaturile dvs Dle Dr. Horia si sper sa isi revina! A fost o experienta interesanta si eu am simtit ca fac tot ce pot pt ea ca am dus-o acolo si ca e pe maini bune. Sper ca pe asta sa nu o mai pierd. Foarte interesant o sa fie maine cu plimbarea :) sunt optimista.

#15
angolanu

angolanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.11.2011

 androlini, on 16 martie 2015 - 21:28, said:

Capra care a fatat, si nu ramane gestanta in urmatorul sezon de monta, va mai da lapte si la anul, doar ca va scadea cantitatea de lapte comparativ cu primul an. Nu vorbesc din experienta proprie.

Este adevarat,eu am avut o capra Saanen care nu a fost montata si a avut lapte 2 ani consecutiv (cu conditia sa nu fie intrerupt mulsul ca intarca si ramane fara lapte urmatorul an) insa asa cum spuneti si dvs.in al doilea an scade laptele si din ce am inteles de la cei cu mai multa experienta scade pana la urma foarte tare si chiar se amaraste.

Edited by angolanu, 17 March 2015 - 07:07.


#16
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011
Am un iedut care are aproape 3o de zile, îl hrănesc cu biberonul, dar de câteva zile are probleme cu un picior, il doare si nu poate calca pe el. Prima zi a avut şi starea foarte alterată (am făcut prostia să îi dau mult să mănânce dintr-o dată de dimineaţă), aşa că m-am gândit că este constipat . Numai că a doua zi nu mai mânca decât foarte, foarte puţin, era pierdut în spaţiu (acum 5 zile). Bineînţeles că a făcut şi diaree, aşa că l-am ţinut o zi pe ceai de mentă şi zeamă de orez, atât cât vroia să sugă.  I-am administrat începând de a doua zi o doză de Sel-E-Vit, iar astăzi este a 4-a zi de când îi administrez calciu burogluconat şi a 3-a zi de  B1+B6, tot injectabil. Aseară a început să mănânce   din ce în ce mai bine, iar până dimineaţa a băut mai mult de 1 litru de lapte, ceea ce m-a bucurat, că tare mi-e milă de el şi sper că a scăpat de starea critică. Ce pot să îi fac în continuare, fiind aşa de mic ? Este bine să îi fac un antiinflamator ? Încheietura piciorului nu este fierbinte, dar piciorul nu îl pune jos, fiindcă îl doare tare.

#17
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
E bun un atiinflamator, merge si un masaj cu ben-gay pe piciorul respectiv. Cred ca a fost calcat sau lovit, verificati daca nu e cumva fracturat inainte de a face masajul.

#18
keluu

keluu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.10.2006
ma gandesc cu oarecare ingrijorare cum naiba vom evita anul asta boala limbii albastre?
astia de la ansva nu vor sa dea drumul la vaccin din motive politice,economice iar butox-ul nu stiu cat o sa mai faca fata si la pretul de 120 lei bidonasul.
ceva sugestii?sau bagam la greu antibiotice de sustinere si vitamine  si ne rugam sa scape care cum poate?
sau un mic trafic de vaccin din spania sau portugalia unde am inteles ca se comercializeaza?
e doar un gand
multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate