Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Inserare bloc nou in Prestashop

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
ady_united07

ady_united07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.03.2015
Salut, Vreau sa inserez un bloc in prestashop, in bara de meniu am un buton care sa ma directioneza catre o pagina html creata de mine. Ma poate ajuta cineva ? mersi :)

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,852
  • Înscris: 10.12.2006
Ce legatura are blocul cu butonul din bara de meniu?
Te rog sa faci un efort sa-ti ordonezi ideile daca vrei sa te ajute cineva.

#3
ady_united07

ady_united07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.03.2015
era o informatie in plus, cum vreau sa functioneze, nu are mare relevanta, problema ii cum accesez acel bloc sau pagina html

cum alte cuvinte, am creat o pagina html, si vreau sa o integrez  in prestashop

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,852
  • Înscris: 10.12.2006
Blocul n-ai zis ce vrei sa faca si nici unde vrei sa-l pui, detaliile tale legate de bloc se limiteaza la "vreau sa inserez un bloc in prestashop"
Pagina html o accesezi prin butonul pe care ai zis chiar tu ca il ai in meniu.

Limba romana e limba ta nativa?

#5
ady_united07

ady_united07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.03.2015
probabil m-am exprimat gresit, inca nu inteleg foarte bine cum functioneaza, ok, am butonul in meniu, dar cum ma directioneaza spre pagina web? in ce director trebuie copiat fisieru? un exemplu sau un tutorial mi-ar prinde bine

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,852
  • Înscris: 10.12.2006
Pagina web ai facut-o tu in html? Urc-o prin ftp unde ti-e instalat siteul (la host), linkul rezultat va fi http://siteultau.ro/pagina.html deci asa o accesezi. Iei linkul asta si il pui in butonul din meniu, pentru asta trebuie sa ai optiune in back office.
Am fost prea vag?

#7
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,937
  • Înscris: 29.10.2014
Fără a fi răutăcios, însă este evident că omul nu are nimic în comun cu dezvoltarea soft. Înțeleg că el și-a instalat prestashop-ul ca un mijloc pentru a vinde ceva. Ceea ce e normal ca ziua și ca stelele pe cer.

Însă ar fi normal, în acest caz, să dea un 20 de lei pe oră pentru cine vrea să răpească din timpul și cunoștințele lui să-l ajute.

#8
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,145
  • Înscris: 03.07.2008

View Postady_united07, on 10 martie 2015 - 14:15, said:

probabil m-am exprimat gresit, inca nu inteleg foarte bine cum functioneaza, ok, am butonul in meniu, dar cum ma directioneaza spre pagina web? in ce director trebuie copiat fisieru? un exemplu sau un tutorial mi-ar prinde bine

Unde te-ai incurcat? Nu stii cum sa faci legatura dintre buton si pagina? Unde sa pui calea catre .html?

#9
ady_united07

ady_united07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.03.2015
legatura intre buton si fisier am facut-o,  dar problema ii, atunci cand ma directioneaza pe .html pierd structura si functionalitatea prestashop-ului, nu stiu in ce director sa copiez fisieru ca sa functioneze site-u..
RedDev daca nu esti dispus sa ajuti abtine-te de la astfel de comentarii!! ca sa-ti lamuresc curiozitatea, vreau doar sa invat, nu sa vand stelele de pe cer :)

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,852
  • Înscris: 10.12.2006
OK, am inteles.
Mergi la Preferences - CMS, vei vedea acolo o lista cu paginile existente in site.
Add New CMS Page din coltul dreapta sus. Completezi ce te intereseaza si pui pe Yes butoanele de jos. Faci Save and Preview, ti se va deschide in tab nou pagina, de acolo copiezi url-ul pentru buton.

#11
ady_united07

ady_united07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.03.2015
asa facut cum ai zis, mi-i s-a creat pagina web, da nu ma directioneaza catre  html-u meu, in prestashop cum dau calea catre fisier? atasat am uploadat un printscreen

Attached Files

  • Attached File  abc.png   21.36K   7 downloads


#12
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,852
  • Înscris: 10.12.2006
Poi va trebui sa iei codul din pagina ta html si sa il pui in pagina asta nou creata, Tools - Source Code iti va deschide o fereastra in care sa bagi cod.

#13
ady_united07

ady_united07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.03.2015
merge cum ai zis tu, da nu lucreaza cum vreau eu, in html am inclus si un fisier .css care cand dau hover pe poza, sa faca anumite efecte... css-ul nu-mi recunoaste.. apoi am copiat codu css in l-am pus in fisieru .css de la prestashop, da nu merge, posibil sa nu-mi recunoaste clasele si id-urile?

#14
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,852
  • Înscris: 10.12.2006
intra pe ftp si pune codul CSS in themes/TemaTa/css/global.css

#15
ady_united07

ady_united07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.03.2015
am reusit pana la urma, nu-i chiar fisieru global.css, ci cms.css, mersi mult de ajutor :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate