Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

au dreptate ori ba documentarele NAT GEO si Discovery, despre apocalipsa et all ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Alea nu-s documentare. Documentarele sînt, de exemplu, "dezastre în aer", care prezintă fapte concrete, probate. Alea sînt nişte emisiuni de umplutură, pur ipotetice, pierdere de vreme din punctul meu de vedere.

 redbotos, on 08 martie 2015 - 15:09, said:

prefer sa stiu de un Creator decat sa ma stiu tras din maimuta.
asa cum stiu copii mei de tata si mama asa stiu si eu ca nu  vor fii cataclisme si catastrofe pentru urmatorii ani.

Eu zic că în varianta cu Creatorul riscul e mai mare decît în cea cu cometa care te loveşte aleator, odată la milioane de ani...
De ce?
Pentru că, Creatorul a distrus deja o dată civilizaţia (vezi potopul şi Noe), a pedepsit prin distrugere Sodoma şi Gomorra... iar acum societatea noastră păcătuieşte la fel de rău sau mai rău ca pe vremea aia... deci, e timpul să fim distruşi din nou! Ceea ce, de altfel, scrie şi în Apocalipsă, a cărei venire e aproape...

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

 redbotos, on 08 martie 2015 - 16:18, said:

si cunosc destul de multe sa imi dau seama ca exista ceva in lumea aceasta in care tine cumva in ordine tot.
Care ordine ? Poate gravitatia ? Zici ca stii dar...

Edited by andreic, 09 March 2015 - 00:37.


#21
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Cred ca mai naoala ar fi eruptia unui supervulcan. De ala chiar nu prea te poti feri.

PS Sunt scenarii bazate pe lucruri reale, dar e foarte putin probabil sa se intample in timpul vietii noastre. Citisem undeva ca sansele s te loveasca un asteroid la fel ca ala care a terminat dinozaurii sunt mai mici ca sansele sa castigi premiul mare la loto de 2 ori la rand.

#22
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

 XON-XOFF, on 09 martie 2015 - 00:18, said:

Eu zic că în varianta cu Creatorul riscul e mai mare decît în cea cu cometa care te loveşte aleator, odată la milioane de ani...
De ce?
Pentru că, Creatorul a distrus deja o dată civilizaţia (vezi potopul şi Noe), a pedepsit prin distrugere Sodoma şi Gomorra... iar acum societatea noastră păcătuieşte la fel de rău sau mai rău ca pe vremea aia... deci, e timpul să fim distruşi din nou! Ceea ce, de altfel, scrie şi în Apocalipsă, a cărei venire e aproape...

Apocalipsa abia a inceput.
O sa aibe loc un razboi in care vor muri 80% din locuitorii planetei.
Cei care supravietuiesc vor primi un cip si vor avea conducator pe anti-hrist, care dupa 7 ani va fi pedepsit si inchis pentru 1000 de ani (pacea de 1000 de ani).
Dupa acesta pace va veni sfarsitul lumii.
Se va face pamant nou doar cu cei care au ales sa creada si sa traiasca in Dumnezeu restul vor disparea ca dinozaurii, maimultele si Darwin.

Edited by anoniymus, 09 March 2015 - 17:06.


#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

 anoniymus, on 09 martie 2015 - 17:05, said:

Apocalipsa abia a inceput.
O sa aibe loc un razboi in care vor muri 80% din locuitorii planetei.
In razboiul modern nu se mai moare pe capete, se preia controlul rapid si gata, time is money. Apocalipsa este tot timpul cand trebuie sa-ti castigi existenta. Numai o boala mai grava si mai contagioasa decat tot ce se cunoaste pana acum ar putea face cei 80% si chiar si asa doar daca restul nu ar face nimic sa stopeze. O asemenea boala trebuie sa actioneze in tari sarace si cu populatie multa si cu igiena precara ca sa poata avea efect si sa aibe o perioada de incubatie babana.

Edited by andreic, 09 March 2015 - 18:17.


#24
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
Apocalipsa produsa de factori naturali este improbabila. Nu acelasi lucru putem spune despre factorii artificiali. Progresul exponential in biotehnologie, nanotehnologie, inteligenta artificiala, caderea costurilor de productie, etc., nu sunt de neglijat. Parca vad un miliardar arab ca pravale un asteroid peste Terra.

#25
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

 andreic, on 09 martie 2015 - 18:16, said:

In razboiul modern nu se mai moare pe capete, se preia controlul rapid si gata, time is money. Apocalipsa este tot timpul cand trebuie sa-ti castigi existenta. Numai o boala mai grava si mai contagioasa decat tot ce se cunoaste pana acum ar putea face cei 80% si chiar si asa doar daca restul nu ar face nimic sa stopeze. O asemenea boala trebuie sa actioneze in tari sarace si cu populatie multa si cu igiena precara ca sa poata avea efect si sa aibe o perioada de incubatie babana.

E treaba ta cve crezi.
Eu iti spun ca va fi un mare razboi.
Si va fi un razboi cu bombe neucleare si chiar mai rele decat cele nucleare.
Ai sa vezi, maxim 5 ani

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

 anoniymus, on 10 martie 2015 - 12:05, said:

E treaba ta cve crezi.
Eu iti spun ca va fi un mare razboi.
E treaba ta ce crezi... nu va fi nimic.

#27
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

 andreic, on 10 martie 2015 - 12:42, said:

E treaba ta ce crezi... nu va fi nimic.

Perfect.
Amandoi suntem de acord cu:
"E treaba ta ce crezi."
In rest ramai pritenul meu.Posted Image

Edited by anoniymus, 10 March 2015 - 12:45.


#28
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Am gasit un raspuns dat de un pusnic.
Părinte, în aceşti ani grei va interveni Hristos?

Va fi o vijelie, o mică ocupaţie a lui Satana – Antihrist. După aceea va mânca o palmă de la Hristos, se vor cutremura toate neamurile şi va veni pacea în lume pentru mulţi ani.
http://www.ganduridi...erveni-hristos/

#29
SuckMyBulleT

SuckMyBulleT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 05.06.2007
Un scurt documentar despre cum ar arata lumea in care traim peste 100 de ani...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VdcqbPc3XYY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015
exagereaza, eu le trec la categoria SF chiar daca sunt realizate de Discovery. Pe ei ii intereseaza banii din reclame.

#31
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

 XON-XOFF, on 09 martie 2015 - 00:18, said:

Alea nu-s documentare. Documentarele sînt, de exemplu, "dezastre în aer", care prezintă fapte concrete, probate. Alea sînt nişte emisiuni de umplutură, pur ipotetice, pierdere de vreme din punctul meu de vedere.



Eu zic că în varianta cu Creatorul riscul e mai mare decît în cea cu cometa care te loveşte aleator, odată la milioane de ani...
De ce?
Pentru că, Creatorul a distrus deja o dată civilizaţia (vezi potopul şi Noe), a pedepsit prin distrugere Sodoma şi Gomorra... iar acum societatea noastră păcătuieşte la fel de rău sau mai rău ca pe vremea aia... deci, e timpul să fim distruşi din nou! Ceea ce, de altfel, scrie şi în Apocalipsă, a cărei venire e aproape...

pentru ca atunci erau niste erori si trebuiau sterse si nu vom fii distrusi din nou , omenirea nu va pierii niciodata .

 andreic, on 09 martie 2015 - 00:36, said:

Care ordine ? Poate gravitatia ? Zici ca stii dar...
nu doar  gravitatia ci si timpul , dragul meu. eu stiu ceea ce stiu si stiu pt mine si doar celui care cere un sfat sau are o intrebare , ne vom sfatuii si vom cauta raspunsul impreuna.

 anoniymus, on 10 martie 2015 - 12:05, said:

E treaba ta cve crezi.
Eu iti spun ca va fi un mare razboi.
Si va fi un razboi cu bombe neucleare si chiar mai rele decat cele nucleare.
Ai sa vezi, maxim 5 ani
nu va fii nimic si daca va fii , o sa fie ceva trecator . am trecut de sutee de ori pe langa exterminare si uite cati suntem acuma .
au fost razboiae mari si eruptii de vulcani si cutremure (am avut o experienta cu unul de 6,8) si sunt acei oameni care traiesc izolati sau mai la periferia evenimentelor, ca si locul in care stau eu , unde razboaiele sau cutremurele nu au ajuns niciodata , sau prea putin ca sa afecteze populatia.
in cernobal viata prospera dupa dezastrul produs.

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

 redbotos, on 20 martie 2015 - 20:50, said:

nu doar  gravitatia ci si timpul , dragul meu.
Asa, si ? Timpul e legat de spatiu in mod inseparabil.

Edited by andreic, 20 March 2015 - 21:10.


#33
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
timpul + gravitatia = spatiul si el e stapanul lor.
el a creat timpul si gravitatia apoi restul subelementelor si elementelor apoi a ceea ce numim noi universul.
dar e poveste lunga si complicata pt cei care nu sunt receptivi.
totul e o creatie si este frumoasa pt ca este o ordine si o lege universala in tot si in toate.
nu cred ca hazardul si coiecidentele ne-au facut pe noi.
nu cred ca haosul sau dezorganizare sau indisciplina sa fii creat aceste lucruri frumoase.
sunetul, culorile, mireasma, gustul, sentimentele, nu sunt intmplari pur si simplu.
cum am ajuns pana aici?
simpla evolutie ?
cum?
si cine crede vreo data ca toate astea se vor sfarsi?
trebuie doar sa protejam.

#34
Thorin_scut_de_stejar

Thorin_scut_de_stejar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 23.01.2015
Se pare ca initiatorul a ales 2 din subiectele care sunt cel mai usor de atacat - asta e o eroare de logica, nu mai stiu denumirea.

In acele documentare(cele de pe NG, pe Discovery nu tin minte sa fi vazut ceva de calitate) se discuta f. multe scenarii... pentru fiecare ar trebui un topic separat, cu diverse probabilitati de a se intampla. Initiatorul le-a ales pe cele cu probabilitatea cea mai mica sa le prezinte. Nu stiu de ce a facut asta, poate explica el.

#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

 redbotos, on 21 martie 2015 - 18:24, said:

timpul + gravitatia = spatiul si el e stapanul lor.
el a creat timpul si gravitatia apoi restul subelementelor si elementelor apoi a ceea ce numim noi universul.
Pai nu putea... gravitatia nu exista fara subparticule, deci nu exista faza cu apoi Posted Image

 redbotos, on 21 martie 2015 - 18:24, said:

totul e o creatie si este frumoasa pt ca este o ordine si o lege universala in tot si in toate.
nu cred ca hazardul si coiecidentele ne-au facut pe noi.
nu cred ca haosul sau dezorganizare sau indisciplina sa fii creat aceste lucruri frumoase.
Nu exista asa ceva numit ordine, este doar rezultatul incercarii mintii noastre de a cuprinde necunoscutul...

 redbotos, on 21 martie 2015 - 18:24, said:

sunetul, culorile, mireasma, gustul, sentimentele, nu sunt intmplari pur si simplu.
Aici e o problema de a intelege cuvantul intamplare. Atata timp cat materia genereaza criterii de una singura (prin compatibilitate chimica sau energetica de ex), nu putem vorbi de o intamplate in sens absolut. Dar asta nu inseamna ca este ceva proiectat, pur si simplu este un mediu plin de criterii, de ex conditiile de pe o planeta, din spatiu, din megacluster etc... deci nu sunt intamplari pur si simplu ci intamplari ghidate de criteriile de selectie.
Interpretarea mediului sau cum zcti cu sunet miros bla bla... fac parte din sistemul de generare a imaginii mediului in creier, chiar si sentimentele sunt memorie + cateva substante numite hormoni.

 redbotos, on 21 martie 2015 - 18:24, said:

cum am ajuns pana aici?
O intrebare puerila, presupune ca am fost undeva si am ajuns aici... e nonsens.

 redbotos, on 21 martie 2015 - 18:24, said:

simpla evolutie ?
Simpla evolutie adica selectie din generatie in generatie ne-a adus in faza curenta.

 redbotos, on 21 martie 2015 - 18:24, said:

cum?
Pai am zis...

 redbotos, on 21 martie 2015 - 18:24, said:

si cine crede vreo data ca toate astea se vor sfarsi?
trebuie doar sa protejam.
Totul are un sfarsit. Nu prea avem ce si cum sa protejam...

Edited by andreic, 23 March 2015 - 11:31.


#36
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
explicatii nonsens .
evolutie, selectie tot nu pusca .
candva ma gandeam si eu ca nu este creator.
daca pana si http://www.tashy.ro/...umnezeu-exista/ a spus ca exista , apoi tu de ce nu vrei sa intelegi treaba asta?
de ce?
am inteles ca omul nu vrea sa recunoasca ca este un Dumnezeu , ca sa nu aibe o responsabilitate in plus.
viata de azi si asa prea plina de nimicuri , nu mai are loc si de problema asta.
eu cred ca nu va fii un sfarsit, ci un nou inceput ca dintodeauna.
un soare moare dand nastere la planete si alt soare .
eu voi murii si atunci va fii sfarsitul meu pe acest pamant.
dar ca sii calamitate mondiala, nu cred ca vom fii exterminati in totalitate.

Thorin_scut_de_stejar@ ai dreptate.
fiecare problema are ar afecta zona in care ne aflam . ar trebui luata in parte .
eu nu pot inca deschide topic-uri dar cand am sa pot am sa deschid cateva pe tema asta separat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate