Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Inel macro PK-11A + PRAKTICAR 5.6/500 MC PENTACON pe Nikon D3200

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005
am intrebat si pe forumul  dedicat nikon , dar pun cateva intrebari si aici :
despre acest inel se spune asa:
"Cu ajutorul lui, obiectivul focalizeaza mai aproape decat poate in mod normal. Astfel, apropiindu-va mai mult de subiect, obiectivul va avea performantele unuia macro."

Intrebare : cum influenteaza , la focala maxima (sa zicem ca obiectivul este cu folala maxima 500mm) asupra distantei , se manifesta ca facand un zoom mai mare , sau mai mic. sau nu influenteaza acest aspect, si doar face ce este scris in citat ?
Imi da cineva un obiectiv PRACTICAR 5.6/500 MC PENTACON si am vazut ca are si acest inel . Se potrivesc oare pe al meu d3200, sau il iau degeaba ?
cateva sfaturi mi-ar fi utile , ca sunt cu cunostinte slabute despre obiective , doar ce am citit aici pe nikonisti , articolele foarte bine facute. Acesta este un obiectiv mai vechi , focalizare manuala , greutatea lui nu ma deranjeaza (vreau si eu sa am zoom-ul meu !  Posted Image , si il iau la un schimb cu alt produs electronic )

cam asa arta bestia

Attached Files


Edited by scub, 07 March 2015 - 09:23.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Eu retin ca inelele macro sunt utile la focale mici iar filtrele puse in fata obiectivului pentru focale mari.
Cu un Raynox 150 la 300mm obtineam rezultate interesante.

Acum, nu inteleg ce treaba are filtrul cu acel obiectiv de 500mm, dar daca vrei sa-l folosesti pe D3200, trebuie sa vezi ce montura are respectiv daca primesti si adaptor.

#3
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,014
  • Înscris: 09.05.2009

View Postscub, on 07 martie 2015 - 09:22, said:

Intrebare : cum influenteaza , la focala maxima (sa zicem ca obiectivul este cu folala maxima 500mm) asupra distantei , se manifesta ca facand un zoom mai mare , sau mai mic. sau nu influenteaza acest aspect, si doar face ce este scris in citat ?
Imi da cineva un obiectiv PRACTICAR 5.6/500 MC PENTACON si am vazut ca are si acest inel . Se potrivesc oare pe al meu d3200, sau il iau degeaba ?
Inelele influenteaza doar distanta minima de focalizare, permitandu-ti sa focalizezi mai aproape decat poate obiectivul in mod normal. Dar, asa cum ti-a scris si dani marirea rezultata in urma atasarii tuburilor depinde direct de focala obiectivului pentru ca sunt necesare mai putine tuburi pe un obiectiv cu focala de 50mm, decat pe unul de 300mm pentru a obtine 1:1. Asta pentru ca extensia necesara pentru 1:1 este de 50mm pentru obiectivul de 50mm si de 300mm pentru cel de 300.
In concluzie pe acel obiectiv un singur inel de 8mm cum este PK-11 nu va avea absolut nici un efect.

Edited by DannyMC, 07 March 2015 - 10:54.


#4
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005
inteleg . dor ca am vazut in poza facuta de baiat ca are , atasat un astfel de inel , acest mare obiectiv.  si ma gandeam ca poate e menit in principal sa faca adaptarea la sistemul de prindere , pentru dslr-urile nikon  
si ma intrebam , cum influenteaza chestia asta la lungimi focale mari.
o mica poza cu adaptorul , ce este atasat  obiectivului. nu este fotograf , le are de la o ruda , ce nu se mai ocupa  .

ma gandesc ca acest inel este si pe post de adaptor de cuplaj la nikon . cred ca este de fabricatie germana .  si mai imi da bonus un al 2-lea obiectiv , asta cred ca e rusesc MC 3M 5CA tot de 500

Attached Files



#5
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,014
  • Înscris: 09.05.2009
In mod sigur e doar pe post de adaptor de montura, desi asta inseamna ca a modificat cumva partea care se cupleaza pe obiectiv.

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Nu te incurca, parerea mea, cu asa ceva.
Daca vrei un tele lung, ieftin si slab, cauta un samyang mirror lens (500 sau 800mm parca ofera in montura T2 + adaptor) sau similar, direct pe montura nikon.
Sau iei un 55-200 VR second si te multumeste o perioada.

Edited by dani.user, 07 March 2015 - 11:08.


#7
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005
cred ca ai dreptate . uitamdu-ma pe f64 , sa vad cum arata , vad ca e usor diferit ,  se vad cateva suruburi , pe acolo . poate gresesc.  oricum e bine si asa ,
mai scrie despre aceste indele macro ca :" Inelul de extensie Nikon PK-11A 8mm se recomanda pentru obiective cu distante focale mai mari de 50mm."  
http://www.f64.ro/in...#details_second

le iau ca sunt bune la casa omului , doar schimbam niste fiare intre noi , nu ma costa nimic.  imi trebuie trepied , ca ... nu va spun cate kg are .  sticla germana

Edited by scub, 07 March 2015 - 11:09.


#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Sunt curios daca-ti va focaliza la infinit (unde folosesti adesea un tele).

#9
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005
te gandesti , ca inelul schimba distanta focala ?.  posibil . dar ma bazez ca dracia asta a fost in mana unui profesionist , si o fi stiind el de ce a facut adaptarea respectiva .  poate chiar este ok pentru macrouri.  saptamana viitoare aflu cum sta treaba

al 2-lea este acesta:

Attached Files


Edited by scub, 07 March 2015 - 11:21.


#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
"Improvizatiile" macro permit folosirea obiectivului doar pentru macro. Nu degeaba exista obiective dedicate, scumpe, pentru asa ceva, care sa permita si utilizare normala.

#11
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005
@dani.user ,  daaa corect .
dar
daca-mi focalizeaza macar pana in 10 m sunt multumit . merge la portrete

Edited by scub, 07 March 2015 - 11:25.


#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Ne zici tu noua dupa ce-l probezi.

#13
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005

View Postdani.user, on 07 martie 2015 - 11:06, said:

Daca vrei un tele lung, ieftin si slab, cauta un samyang mirror lens (500 sau 800mm parca ofera in montura T2 + adaptor) sau similar, direct pe montura nikon.

este de luat in seama !   la americani sunt din abundenta (bhphotovideo)  , pe la noi .. nu prea. dar  imi plac , sunt elegante , si performante .  
thanks

am gasit  :  http://www.market-ph...-montura-T2-186


dar ce este montura t2 ?   merge pus pe nikon d3200?

mdaa. se pare ca merg pe orice camera , are un set de adaptoare

Edited by scub, 07 March 2015 - 12:25.


#14
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,014
  • Înscris: 09.05.2009

View Postscub, on 07 martie 2015 - 11:23, said:


daca-mi focalizeaza macar pana in 10 m sunt multumit . merge la portrete
Eu zic ca iar te complici inutil! Cu ditamai monstrul ala in brate trebuie sa focalizezi manual, sa expui manual, adica fara exponometrul aparatului, si sa-ti iasa si compozitia! In plus de la 10 m nu-ti intra prea mult in cadru!

#15
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005
m-a sunat proprietarul , ca a pus coletul la mesagerie , si l-am intrebat , sa-mi spuna la ce-l folosea  adevaratul proprietar . a zis ca pentru distanta , era inebunit dupa pasari etc .  s-ar putea sa focalizeze binisor si la distanta . pe forumurile germane , il cam laudau , dar il injurau ca e prea greu . oricum , daca-l postezi pe asta la usa bisericii pe trepied (la naiba , tre' sa-mi iau trepied !)  , se face liniste . Posted Image  .  mai glumim !
- domnu acesta uite cu cat il vinde , dar pretinde  ca este nou ( eu am dat  la schimb un obiect in valoare de 350 ron , si sunt in colet 2 obiective +filtre si alte accesorii )

Attached Files


Edited by scub, 07 March 2015 - 14:49.


#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Inel macro pentru distanta?


#17
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 30.11.2005
da . ma mai gandesc la un aspect : full frame sau crop , pe ce o fi fost pus? conteaza

#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Nu conteaza

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate