Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Vreau sa slabesc.

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#73
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Slabitul e 80% ce mananci si 20% sport.

Edited by Purpura, 21 August 2015 - 13:07.


#74
SoftClint

SoftClint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 28.02.2014

View PostPurpura, on 21 august 2015 - 13:06, said:

Slabitul e 80% ce mananci si 20% sport.
Da dar atunci de ce sunt unii oameni asa grasi chiar daca consuma putine calorii.
Hai sa presupunem ca esti la mentinere cu 2300kcal, urmezi bine frumos un deficit caloric timp de 5 saptamani scazand cate 100kcal/sapt si ajungi sa slabesti x kg ajungand la 1800kcal si acolo te opresti pentru ca esti multumit de greutatea ta. Pana aici bine mersi, dar  tu vrei sa ramai la mentinere, si cate colorii ar trebui sa consumi pentru a te mentine? Cumva 2300kcal... Pe dracu e logic ca trebuie sa consumi doar 1800 ca altfel o sa te ingrasi la loc!
Deasta e bine sa faci si un sport, masa musculara o sa arda foarte multe grasimi nu miscarea in sine. Miscarea doar construieste masa sau rezistenta.v

Asta e pura logica, dar depinde foarte mult si de sursele din care le iei. Sau nu! Daca il urmareste cineva pe Alex Stoian poate sa vada ca se poate chiar si cu alimente mai putin sanatoase, chiar si cu ciocolata, lactate, cartofi... Deci pana la urma DA! Conteaza 80% caloriile. Dar daca nu sti cum sa mananci, aici ma refer la numarul caloriilor nu-ti poti da seama cat este exact numarul tau de mentinere, acesta il afli din propria experienta.
Eu zic ca cel mai bine este sa nu scazi sub 2000kcal si nici sa cresti peste 3000kcal asta sa se intample doar odata pe an pentru o perioada scurta cand esti decis sa pui masa sau sa slabesti. Nici cei mai frumosi oameni cu un corp athletic nu arata la fel pe tot parcursul anului...

Totusi ca incepator poti sa pui masa musculara si sa slabesti in acelasi timp dar asta numai in primul an de exercitii fizice.

#75
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,793
  • Înscris: 25.11.2009
100 de calorii deficit pe saptamana = ~ 13 g grasime pierduta adica intr-un an ai o scadere in greutate de 670 grame ceea  ce e nesemnificativ. Deficitul trebuie sa fie maxim 500 de calorii zilnic astfel incat saptamanal sa dai jos aproximativ 0,45 kg (3500 calorii arse).
Stii de ce nu slabesc desi fac maratoane sau inoata ore intregi ? Pentru ca un maraton iti arde 2800 de calorii (atlet de 70 kg) iar o shaorma are cateva sute de calorii. Cate maratoane poti alerga saptamanal versus cate shaorma/chessburger/crispy chicken poti baga saptamanal la burtica ? Ei fac un efort intens dar per total energetic sint pe plu desi probabil daca ii intrebi zic ca "ciugulesc" nu mananca.
In 60 de minute de alergat in continuu (eu mai mult de 30 nu pot ca mor) arzi ~ 500-600 de calorii pe care daca mananci ca lupul le pui inapoi instant.

View PostSoftClint, on 21 august 2015 - 13:48, said:

Da dar atunci de ce sunt unii oameni asa grasi chiar daca consuma putine calorii.
Ei spun ca, consuma putine calorii dar un eventual jurnal alimentar pe care l-ar tine i-ar contrazice. Isi subevalueaza numarul de calorii ingerate.

Edited by Remicade, 21 August 2015 - 16:53.


#76
Vipera777

Vipera777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 18.07.2015

View PostRemicade, on 21 august 2015 - 16:56, said:


Ei spun ca, consuma putine calorii dar un eventual jurnal alimentar pe care l-ar tine i-ar contrazice. Isi subevalueaza numarul de calorii ingerate.

Nu neapărat. Calitatea proastă a alimentelor poate duce la îngrăşare , chiar şi în cantităţi considerate " rezonabile ".

#77
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Poți să ne dai câteva exemple de alimente care îngrașă din cauza calității proaste?

#78
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View PostEXIT, on 21 august 2015 - 22:38, said:

Poți să ne dai câteva exemple de alimente care îngrașă din cauza calității proaste?

Cola. Chipsuri.

#79
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View PostEXIT, on 21 august 2015 - 22:38, said:

Poți să ne dai câteva exemple de alimente care îngrașă din cauza calității proaste?
Cerealele :) Nu sări, vorbim despre universul nostru, nu al tău.

#80
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Cele menționate de voi îngrașă din cauza calității proaste?

#81
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Nu din cauza calității, ci din cauză că au mult zahăr, nu țin de foame și mănânci mai mult și mai des.

#82
paulab

paulab

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 26.09.2014
Trebuie sa se renunte la zahar, grasimi si sa se faca foarte mult sport. Doar in felul asta se poate scapa de grasimi.

#83
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Mai ales de grăsimi.

#84
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Cred ca nu au fost suficienti 20-30 de ani de involutie dpdv alimentar, nici miile de teste, studii si concluzii facute in ultimii ani, pentru ca lumea sa realizeze ca:
1. mancatul de grasimi nu este egal cu ingrasare
2. mancatul de zahar duce la ingrasare
3. low-fat inseamna de obicei high-sugar si asta te ingrasa conform 1. si 2.
4. o alimentatie fara zahar SI fara grasimi inseamna ca mananci practic hiper-proteic. Cum e destul de greu sa gasesti mancare bogata in proteine dar saraca in grasimi sau glucide, ajungi la concluzia ca de fapt trebuie sa renunti la glucide, grasimi SI proteine, practic sa nu mai mananci nimic.

Concluzia e ca de fapt trebuie renuntat la zahar si trecut pe grasimi si proteine. Nu pe zahar si grasimi, cum e mare parte din alimentatia zilelor noastre. Glucidele oricum nu le poti elimina complet, ca ele exista in diverse forme in mod natural in mai toate mancarurile.

Calitatea proasta a mancarii, de fapt se refera la continutul mare de glucide usor de asimilat (cola, chipsuri daca vreti). Nu calitatea proasta ingrasa. Ingrasa cantitatea, pentru ca daca un om ar manca 2000 de calorii doar din cola si chips-uri ar vedea stele verzi de foame. Ele nu reusesc sa mentina un echilibru al glicemiei si hormonilor pe durata unei zile, astfel ca omul are caderi ale glicemiei de incepe sa tremure de foame, cauta disperat sa bage ceva in gura, apoi ii e greata, apoi rau, cand e hiper energic, cand e lesinat. Astea in decurs de ore. Si atunci, evident ca pe langa acele alimente proaste, mai mananca si alimente ok, sau si mai multe alimente proaste, in incercarea de a-si potoli senzatiile.

La 2 ore dupa ce-ai bagat 1 litru de cola si o punga de chips-uri, ti-e o foame crunta. Cola aia e deja grasime pe burta si in ficat, iar organismul nu are de unde sa-si ia energie. Si cere ceva rapid asa, tot dulce. Si apoi mai bagi o ciocolata, ca parca ai simti nevoia de ceva dulce, desi ai bagat 100g de zahar din cola cu 2h inainte. O mananci, pe moment iti revii, apoi iar se repeta faza. Si uite asa bagi 4000-5000 de calorii pe zi, consumi 2500 si zici ca de fapt faci foamea (pentru ca asa simti) si cand zici despre cum mananci, "doar ciugulesc, mai tot timpul mi-e foame" e destul de exact. Problema vine din CE mananci. Cu cat e mancarea mai de calitate, cu atat e mai bine. Si cand zic "de calitate" nu ma refer la ciocolata mai scumpa de 3x decat media, nici la chips-uri "de firma", ci la calitatile nutritionale ale mancarii.

#85
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Concluzia este ca oricata informatie de calitate ar exista pe Softpedia, prea putini o citesc.
Ai citit despre miturile alimentare? :P

#86
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Mi-a fost greu să slăbesc cu un deficit de 500 kcal pe zi.
Aveam nevoie de 2200 și am ales să renunț la 200 iar restul de 300 le-am ars prin cardio, poate chiar și mai mult.
Prioritățile au fost următoarele, fix în ordinea asta.

1. Zero zahăr clasic, dulciuri, etc...chestii cu zahăr.

2. Zero chestii cu făină albă (pâine și derivate)

3. Doar grăsimi din ulei vegetal, max 30 ml pe zi și alea doar în salată.

4. Carne de vită sau pui fără piele fiartă cu schimbatul apei cel puțin odată.

5. Grătar de pui (piept fără piele, pulpe dezosate fără piele) lent făcute.

6. Iaurturi degresate și brânză de vaci degresată sau caș (fără telemea și cașcaval)

7. Fructe doar grepfrut, mere verzi, pepene galben sau ananas proaspăt și asta la cel puțin o oră după masă.

8. Cam toată gama de legume crude mai puțin cartofi. Lista e lungă aici sub formă de salate. Multe ciuperci și brocoli cu usturoi. Cantități mari.

9. Carnea doar cu salate, brânza doar cu salate, ouă fierte doar cu salată, pește doar cu salată.

10. Toată gama de murături.

Pot spune că am mâncat pe săturate și am slăbit cam 3-4 kg pe lună.
Am avut totuși grijă să număr caloriile, să le estimez.
Sport, alergări de 3 ori pe săptămână.
Lăsat mașina în parcare și mers cu transportul în comun pe cât posibil.
Sezonul cald multă bicicletă.

-30 kg în mai puțin de 1 an.

LE  ca și efecte negative aveam amețeli când mă aplecam sau mă încheiam la șireturi și mă ridicam brusc. Acum au dispărut.

Edited by paradigmatic, 30 September 2015 - 12:38.


#87
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 29.03.2010

View Postparadigmatic, on 30 septembrie 2015 - 12:30, said:

Mi-a fost greu să slăbesc cu un deficit de 500 kcal pe zi.
Aveam nevoie de 2200 și am ales să renunț la 200 iar restul de 300 le-am ars prin cardio, poate chiar și mai mult.
Prioritățile au fost următoarele, fix în ordinea asta.

1. Zero zahăr clasic, dulciuri, etc...chestii cu zahăr.

2. Zero chestii cu făină albă (pâine și derivate)

3. Doar grăsimi din ulei vegetal, max 30 ml pe zi și alea doar în salată.

4. Carne de vită sau pui fără piele fiartă cu schimbatul apei cel puțin odată.

5. Grătar de pui (piept fără piele, pulpe dezosate fără piele) lent făcute.

6. Iaurturi degresate și brânză de vaci degresată sau caș (fără telemea și cașcaval)

7. Fructe doar grepfrut, mere verzi, pepene galben sau ananas proaspăt și asta la cel puțin o oră după masă.

8. Cam toată gama de legume crude mai puțin cartofi. Lista e lungă aici sub formă de salate. Multe ciuperci și brocoli cu usturoi. Cantități mari.

9. Carnea doar cu salate, brânza doar cu salate, ouă fierte doar cu salată, pește doar cu salată.

10. Toată gama de murături.

Pot spune că am mâncat pe săturate și am slăbit cam 3-4 kg pe lună.
Am avut totuși grijă să număr caloriile, să le estimez.
Sport, alergări de 3 ori pe săptămână.
Lăsat mașina în parcare și mers cu transportul în comun pe cât posibil.
Sezonul cald multă bicicletă.

-30 kg în mai puțin de 1 an.

LE  ca și efecte negative aveam amețeli când mă aplecam sau mă încheiam la șireturi și mă ridicam brusc. Acum au dispărut.

Și eu am renunțat de tot la zahăr, făină și cartofi o vreme.

Și eu mi-am creat un deficit de 500-600 kcal pe zi.

Și eu am avut acele amețeli, dar au trecut de când îmi mențin greutatea, cred că e ceva normal

Edited by R10, 30 September 2015 - 12:48.


#88
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Spre exemplu, am luat hotărârea să merg cu troleul/autobuzul/metroul.
Mi-a fost greu pt că de cel puțin 15 ani stau cu fundul în mașină.
Nu a fost ceva legat de bani dar e oarecum ciudat să faci asta, să te obișnuiești.
Distanțele de mers pe jos devin mai mari și chestia asta ajută mult.

În al 2-lea rând am ales să merg cu transportul în comun pt. fică-mea, ea fiind mai timidă.
A trebuit s-o expun unui mediu social mai dens și chestia asta a fost de mare folos plus că a început să-i și placă.
Am totuși noroc cu niște linii puțin aglomerate și trasee ce nu depășeau 10 stații.
E și asta o chestie dar necesită și ceva planificare.
Uneori aveam nevoie de mașină și trebuie să te gândești din timp ce ai de făcut a 2-a zi.

Ideea e că trebuie să schimbi ceva.

Edited by paradigmatic, 30 September 2015 - 12:56.


#89
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 29.03.2010

View Postparadigmatic, on 30 septembrie 2015 - 12:55, said:

Ideea e că trebuie să schimbi ceva.

Corect. Dacă realizezi că e necesară o schimbare, deja e un pas mare. Pe urmă trebuie motivare să te apuci, apoi ambiție să te ții de treaba respectivă. Sperând că e un proces de lungă durată și nu ceva ce se obține în câteva zile sau săptămâni cu toate dietele magice, la final deja va fi un stil nou de viață, și va fi ușor să nu pui la loc ce ai dat jos

Edited by R10, 30 September 2015 - 13:02.


#90
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostR10, on 30 septembrie 2015 - 13:02, said:

și va fi ușor să nu pui la loc ce ai dat jos
Te fură.
După ce te obișnuiești cu regimul și alea alea, pierzi din peisaj anumite detalii și te îngrași.
La un moment dat am observat că am pus 4 kg.
Am recapitulat unde greșeam și am observat că m-am alintat cu șnițele, cârnăciori la grătar și orez dar a contat și că bateria de la cântar s-a consumat și nu-l mai foloseam de câteva luni.
Fiind deja expert, am revenit la regimul de dinainte plus câteva zile de înfometare (nu consecutive), le-am dat jos în 2 săptămâni.

Ca să nu mai pic în păcat am 2 curele marcate.
Când simt că mă strâng, ceva nu e în regulă și mă cântăresc

Am uitat să menționez un detaliu foarte important.
Când vrei să slăbești este foarte foarte foarte important să bei multă apă.
Trebuie să te chinui să bei apă.
În cazul meu aprox 4 litri pe zi.

Edited by paradigmatic, 30 September 2015 - 13:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate