Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare incarcator auto Iphone

Pentru cei care locuiesc in bloc ...

Taiere ramuri "neroditoare...

Business/afacere cu utilaje
 Genetica vs educatia vs cultura

Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate
 Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...

suport/cutie fixare SSD in locul ...

Popcorn stradal
 De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig

Degresant auto eficient
 

Boxe Podea 2.0 Active?!

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
MeccaXP1

MeccaXP1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 19.10.2006
Va salut cu respect si as dorii sa va intreb daca exista boxe de podea active 2.0. Ma intereseaza acest tip de boxe, ca doresc eliminarea amplificatorului si a firelor. Eu m-am uitat si nu am gasit nimic dupa cerintele mele. Bugetul sa fie undeva intre 2000 - 2500 lei. Va multumesc!

#2
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"2000 - 2500 lei"
Daca doresti calitate sa nici nu te gindesti la 2 in 1 ca nu e ness.
Cumpara varianta clasica : amplif + boxe

Boxele de podea cu amplificator sunt pentru sonorizari de grupuri- mai mult voce , totul este fara fidelitate , ceva de genul mare si tare

Edited by xilo, 27 February 2015 - 10:27.


#3
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Iti faci club/discoteca? Pt acasa sunt suficiente 2 boxe de birou de 5W.

#4
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

 MeccaXP1, on 27 februarie 2015 - 10:00, said:

Va salut cu respect si as dorii sa va intreb daca exista boxe de podea active 2.0. Ma intereseaza acest tip de boxe, ca doresc eliminarea amplificatorului si a firelor. Eu m-am uitat si nu am gasit nimic dupa cerintele mele. Bugetul sa fie undeva intre 2000 - 2500 lei. Va multumesc!

Hmm, cam greu...

Cred ca cel mai ieftin model de boxa activa de podea, destinata auditiilor at home, este acest model. Intamplator pare si un model serios, nu de alta dar alternativele, precum astea sau astea, nu numai ca sunt mai scumpe, dar sunt si mai slab dotate, cu mid-basi de doar 10 - 11cm, de la care nu poti emite pretentii de basi adanci (ca tot sunt boxe de podea).

Nelamuriri:
1. De ce boxe de podea neaparat, si nu de raft + stand, caz in care oferta este mult mai variata si iesi si la un pret mai mic ?
2. Un amplificator stereo cu dimensiuni de 40 x 30 x 15cm il consideri chiar atat de mare incat sa-l excluzi din ecuatie ?!!!
3. Care-i treaba cu eliminarea firelor ?!!! Hai sa facem o aritmetica simpla:
- in cazul in care folosesti, in mod clasic, amplificator + boxe, avem: un cablu de alimentare al amp-ului + un cablu de legatura al acestuia la sursa + doua cabluri catre boxe = 4 cabluri.
- in cazul boxelor active, avem: doua cabluri de alimentare ale boxelor, cate unul/bucata (sau un singur cablu de alimentare si inca unul de la o boxa catre cealalta), un cablu de legatura la sursa, catre una dintre boxe = 3 cabluri. Hmm, mie mi se pare nerezonabil.
Daca mai luam in considerare ca vei folosi si mai multe surse (un cd/bd player, tv, pc/laptop, cel putin numai astea), atunci cablurile de la aceste surse, catre una dintre boxe (situata, probabil, in apropierea unui colt de perete) vor fi mult mai inestetice (si mult mai lungi = inclusiv cost mai mare) decat situatia in care tot aceste cabluri vor intra in amp-ul care s-ar afla exact in preajma acelor surse (langa tv, langa bd player, etc.).

In concluzie: treaba cu boxele active, este exclusiv moft, n-are nici o motivatie obiectiva ba chiar putem ajunge la situatii mult mai inestetice decat cazul clasic, ca sa nu mai pun la socoteala oferta extrem de redusa si preturile mari pentru un sunet incomplet.

Ok, daca acel sistem se doreste doar pentru a crea ambianta, in mod specific, doar intr-o singura incapare, si doar periodic/cu oarecare ocazii, cum ar fi prezenta unui sistem audio in bucatarie, atunci Da, cumparam o pereche de boxe active, cu Bluetooth (de exemplu astea), "aruncam" un playlist de pe tableta/smartphone spre acele boxe, si ne delectam cu muzica atunci cand facem treaba prin acea camera, insa ca sistem audio principal, este ilogica folosirea unui astfel de sistem.

Edited by Protopopeus, 27 February 2015 - 11:03.


#5
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Sunt două variante, din punctul meu de vedere :

1 . AUDIOENGINE A5+ ( http://ro.ipon.eu/we..._a5__alb/200763 ) + standuri ( gasesti pe forum la sectiunea vanzari standuri ieftine si bine facute )

2 . ''Heco Victa Prime 502 sau Mission MX-3'' + ''SMSL SA-60'' , SA-60 este atat de mic incat il poti pune oriunde doresti   ( http://www.aliexpres...1660000869.html ) , această configuraţie oferă avantajul de update, in caz ca pe viitor spaţiul iti permite un amplificator ''clasic'' .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cl8nqd9Y3tE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alexx20alexx, 27 February 2015 - 11:41.


#6
MeccaXP1

MeccaXP1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 19.10.2006
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Am ales boxele de podea ca estetic mi se par mai interesante! Nu am avut habar ca sunt foarte rare cele de podea active.Conform aritmeticii tale Protopopeu ai dreptate, si m-ai facut sa-mi schimb parerea. Acum ma voi orienta tot spre boxe de podea plus un amplificator! Ce-mi puteti recomanda in acelas buget tinand cont de raportul pret calitate! Am un apartament de 80 mp si mentionez ca atunci cand sunt euforic cu prietenii sa ma poata satisface volumul!

#7
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Boxe : " Heco Victa Prime 502'' sau ''Mission MX-3'' ( 1700 ~ 1800 lei ), ai aici un review foarte bine exemplificat :  http://soundnews.ro/...a-sub-2000-ron/
Amplificator : In bugetul ramas gasesti ''Yamaha A-S201'' (~ 850 lei ), sau poti merge pe o varianta mai buna SH  ...

Edited by alexx20alexx, 28 February 2015 - 15:01.


#8
MeccaXP1

MeccaXP1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 19.10.2006
Gata m-am hotarat, detin acasa un amplificator mai vechi Kenwood KRF-V5080D, acum nu stiu daca poate sa faca fata cu brio urmatoarelor tipuri de boxe: Heco Victa Prime 502, Heco Victa Prime 702 si Yamaha NS-777. Citind despre Heco Victa Prime 502, se spune ca ar fii mai bune decat Heco Victa Prime 702, si aici sunt in dilema fiind de la aceeasi firma si 702 detine 3 difuzoare de ce sa fie mai slabe decat 502?! Iar Yamaha NS-777, le-am ales vazand ca sunt mai scumpe cu 150 lei dar nu stiu daca sunt mai bune decat 702.  Ce parere aveti?!

#9
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
MeccaXP1, singura varianta pe care sper c-o iei in considerare in vederea achizitionarii acelor boxe este sa mergi mai intai sa le asculti.
Ai la dispozitie mai multe showroom-uri, in capitala.
Aaa, nu esti din Bucuresti ?
Nu-i bai, poate ai drum pe-acolo in viitorul apropiat sau, tinand cont de valoarea investitiei, mie unul mi se pare extrem de rezonabil investitia chiar intr-un drum special doar pentru auditii.

In alta ordine de idei, boxele nu se judeca nici dupa numarul de difuzoare incluse si dupa nici o alta forma cantitativa (apropo de Victa 502 vs Victa 702)...

#10
MeccaXP1

MeccaXP1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 19.10.2006
Asa am sa fac cand am drum in Bucuresti, dar amplificatorul care-l detin e bun de ceva?!

#11
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
E un receiver 5.1 (mediocru) nu amplificator.

Aici e manualul:  http://www.kenwood.i.../KRF-V5080D.pdf

Observam pe ultima pagina: Consumo energetico ................................................................. 280 W

Cred ca scoate in mod stereo un 50W decenti pe canal (poate ceva mai mult chiar).

Ai grija:

Distorsione armonica totale (1 kHz)
MONO.......................................................... 0,2% (71,2 dBf input)
STEREO ....................................................... 0,8% (71,2 dBf input)

Nu dai spre maxim si ar trebui sa fie OK , HECO sunt boxe eficiente , nu cred ca cer mult curent (vad 91db pentru Victa 702) deci e suficient amplificatorul ala ca si putere.  Ca si fidelitate/dinamica/bla bla cred ca e cam slabut.

Edited by Proiectil, 28 February 2015 - 21:50.


#12
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

 MeccaXP1, on 28 februarie 2015 - 20:39, said:

..............dar amplificatorul care-l detin e bun de ceva?!

Habar n-am !

Cu toate acestea, stiu sigur ca acel receiver, in urma cu 10 ani sau mai bine, era modelul de referinta al clasei de pret in care se regasea. Keenwood facea niste receivere foarte bune, incat chiar si descendentele modelului tau, adica 5090 si 5100 erau considerate cele mai bune din clasa.

Imi mai aduc aminte faptul ca cica erau caracterizate de-un sunet cald, aveau basi buni, lucrau foarte bine Cu Magnat Monitor 220 si ca aveau filtru pasiv, in multichannel frecventa de taiere fiind fixa, la 100Hz.
Eu unul l-as lua la subrat si-as merge cu el la auditii, sunt convins ca daca se afla intr-o stare tehnica buna, nu se va face de ras.

Edited by Protopopeus, 01 March 2015 - 10:34.


#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008

 MeccaXP1, on 27 februarie 2015 - 10:00, said:

Va salut cu respect si as dorii sa va intreb daca exista boxe de podea active 2.0. Ma intereseaza acest tip de boxe, ca doresc eliminarea amplificatorului si a firelor. Eu m-am uitat si nu am gasit nimic dupa cerintele mele. Bugetul sa fie undeva intre 2000 - 2500 lei. Va multumesc!
http://audioengineus...Speaker-Systems
Si mai sunt o gramada.
Sunt si monitoare de studio ,dar nu le recomand la auditia acasa.
Cu firele nu prea faci mare economie pt. ca boxele active bune au alimentari separate la curent ,ceea ce inseamna alte ,macar ,2 fire

#14
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Nu cred ca fac fata audioengine la 80mp (!)

Sa ramana la amplificatorul lui + Heco Victa 702.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate