Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

BAI FRATILOR, am nevoie de ajutorul vostru

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
543 replies to this topic

#523
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Petre, ce se mai aude la tine ?

Am inteles ca noul tratament nu a fost nici macar publicat in Monitorul Oficial.
Doctorii din Bacau nu stiu nici unde sa trimita dosarele, nebuloasa totala.

Edited by chaosss, 27 September 2015 - 22:15.


#524
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Bolnavii de hepatită C pot începe tratamentul fără interferon

Quote

După două termene amânate în ceea ce priveşte lansarea pe piaţă a medicaţiei pentru pacienţii cu hepatita virală C şi a cirozei hepatice, interferon free, de azi intră în vigoare noul tratament pentru bolnavi.
Cu toate acestea, Casa Naţională de Asigurări de Sănătate încă nu a transmis în teritoriu normele metodologice prin care pacienţii să-şi poată realiza dosarul pentru decontarea medicaţiei. Mai mult, nici spitalele nu au fost încă informate care vor fi termenii în care pacienţii li se pot adresa pentru întocmirea acestora, respectiv ce documente trebuie să conţină. „Noi nu am primit încă normele de la CNAS pentru întocmirea dosarului“, a spus ec. Robert Dâncă, preşedintele CJAS. Tratamentul interferon free urmează să fie gratuit pentru bolnavii respectivi în următoarele luni, însă conform CNAS gratuitatea tratamentului va fi condiţionată de evoluţia pacienţilor. În cazul în care aceştia vor prezenta semne de îmbunătăţire a stării de sănătate, atunci CNAS va continua să le deconteze tratamentul.
Conform contractului încheiat între reprezentanţii CNAS şi deţinătorii de autorizaţii de punere pe piaţă a moleculelor, statul va plăti doar tratamentul pacienţilor la care se obţine rezultat medical. CNAS a explicat săptămânile trecute faptul că firma câştigătoare va suporta o serie de investigaţii pentru pacienţi, cum ar fi viremiile de iniţiere şi cele finale ale pacienţilor şi fibroscan-ul pentru stabilirea gradului de fibroză. Compania va susţine şi un program de monitorizare a pacientului pentru a garanta rezultatul medical.
În Iaşi, la Spitalul de Boli Infecţioase „Sf. Parascheva“, sunt monitorizaţi în jur de 500 de bolnavi cu hepatita C. Tratarea pacienţilor a început încă din 2003, în schema terapeutică de atunci introducându-se interferonul. Totuşi, tratamentul urmat sub atenta monitorizare a medicilor a însemnat vindecarea a aproximativ 40% din pacienţii diagnosticaţi şi luaţi sub monitorizare. Noua terapie, interferon free, se adresează celor aproximativ 5.000 de pacienţi cu hepatită virală C, fibroză hepatică şi ciroză. Noua terapie are o rată de vindecare de aproape 100%, fiind aprobată după ce a fost studiată timp de 10 ani. Hepatita C afectează mai ales ficatul, fiind o boală care se poate ascunde, fără să dea simptome care ar putea determina bolnavul să ajungă la medic.
http://www.ziaruldei...on--107818.html

#525
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Medicii nu au protocolul pentru a face dosare pentru nou tratament si se pare ca acesta va fi disponibil cel mai devreme in Ianuarie. Dosarele se fac doar in centrele mari universitare gen Iasi, Brasov, Cluj Napoca, Timisoara, Bucuresti etc....Doamna din Iasi a zis "mai incercati dupa 10 noiembrie"...

#526
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,917
  • Înscris: 31.03.2003
http://www.hotnews.r...-interferon.htm

Pacientii cu hepatita C si ciroza hepatica pot solicita, din 26 octombrie, vouchere care le permit sa efectueze gratuit investigatiile necesare la intocmirea dosarelor pentru aprobarea tratamentului fara interferon, informeaza Casa Nationala de Asigurari de Sanatate (CNAS), citata de Mediafax.

#527
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Medicamentul anti hepatita C introdus de Guvern pe lista medicamentelor gratuite poate produce leziuni serioase la nivelul ficatului. Avertismentul autoritatii americane a medicamentului


http://www.hotnews.r...icamentului.htm

#528
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postchaosss, on 23 octombrie 2015 - 06:10, said:

Medicamentul anti hepatita C introdus de Guvern pe lista medicamentelor gratuite poate produce leziuni serioase la nivelul ficatului. Avertismentul autoritatii americane a medicamentului


http://www.hotnews.r...icamentului.htm


Sau nu, se poate sa provoace leziuni grave la pacienții cu forma avansată a bolii. Informarea acesta se bazează pe 26 cazuri la nivel mondial, in care pacienților in stadii terminale le-au apărut complicații, posibil din cauza medicamentului.



#529
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Pe Nasul tv acum despre ce se discuta in topic si citostaticile naturale!

#530
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,117
  • Înscris: 03.07.2008
Felicitari, Petre, pentru ca nu te lasi batut si te zbati atata!

Te-am vazut la tv saptamana trecuta!

#531
Marcel_P

Marcel_P

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,113
  • Înscris: 08.02.2013
Pe site-ul C.N.A.S, cîteva documente în format pdf. : Tratament fără interferon
  • Lista actualizată a unităţilor sanitare unde au fost distribuite vouchere
  • Precizări privind testările fibromax_viremie_genotipare
  • Angajament privind calitatea de asigurat
  • Model consimţămînt
  • Scrisoare către asigurat


#532
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
In Iasi exista vouchere, treburile se misca destul de rapid. Internare de zi, analize la unul dintre cabinetele de analize recomandate de catre spital. Dupa ce se depunde dosarul la CAS mai trebuie asteptat pentru decizia comisiei de specialitate.
Tratamentul trebuie luat la ore exacte in functie de recomandarea medicului de specialitate. Totodata este important ca medicul sa stie ce alte medicatii ia fiecare pacient.

#533
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Ajutați-l pe Petre ( 'petre69') , :helpsmilie: :roflag: :excl:

#534
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012

View Postchaosss, on 08 noiembrie 2015 - 11:45, said:

In Iasi exista vouchere, treburile se misca destul de rapid. Internare de zi, analize la unul dintre cabinetele de analize recomandate de catre spital. Dupa ce se depunde dosarul la CAS mai trebuie asteptat pentru decizia comisiei de specialitate.
Tratamentul trebuie luat la ore exacte in functie de recomandarea medicului de specialitate. Totodata este important ca medicul sa stie ce alte medicatii ia fiecare pacient.

Da, dar din cate vad este vorba doar de cei in stadiu grav, cu F4.
Ce mizerie mai e si asta?

#535
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Petre, ce se mai aude ? Ti-ai facut dosar ?

#536
ConstruireaCasei

ConstruireaCasei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 07.01.2012
Acum am vazut si semnat petitia :(
Petre, spune-ne ca esti pe drumul cel bun ...

Doamne ajuta!

#537
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Petre e ca si "rezolvat" E mult mai bine, are si pofta de viata... asta din ce am citit pe aici, n-am nicio sursa privilegiata.

#538
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
:) Petre /'petre69' :first: esti cel mai "adevarat" luptator  :proud: in favoarea cauzei celor afectati de ignobila maladie numita "hepatita virala C" , nota + 10!

#539
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Are si toata aprecierea mea.

#540
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Care-i stadiul petitiei?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate