Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Curs calibrare audio HAA Amsterdam 13-16 feb 2015

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,818
  • Înscris: 04.10.2014
Poze de la curs

Attached Files


Edited by Jean-Luc_Picard, 20 February 2015 - 23:54.


#2
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Din cite se pare, nu este singurul forum, in care se discuta tema- Tot de acolo si citeva explicatii:
http://forum.compute...feb-2015-a.html

Quote

Scopul este îmbunătățirea sunetului în instalații de tip Home Theater, pentru muzică și filme.
Subiectul este că sursa principală pentru un sunet deficitar nu este calitatea playerelor, amplificatoarelor sau a boxelor (nu discutam despre cutiuțe pentru PC la un dolar kilogramul, ci despre aparatură cât de cât HiFi), ci acustica din cameră. Se prezintă modalitățile de corectare a acesteia, fenomenele fizice care sunt sursa distorsiunilor, măsurătorile ce trebuie efectuate și soluțiile de îmbunătățire existente, împreună cu o metodologie completă de aplicare practică.
Deocamdată, chetuiala nu a meritat (dincolo de ceea ce mi-am făcut singur acasă), dar mai vedem pe viitor (să ne înțelegem bine, informațiile sunt valoroase, rezultatele sunt reale). Problema este că încă este predominantă concepția că un sunet mai bun se obține cheltuind sume exorbitante pe boxe, electronică și cabluri, când câștigul procentual cel mai mare se obține de fapt din corectarea acusticii camerei de audiție. Chiar și sisteme cu prețuri modice pot beneficia de un salt considerabil în calitatea sunetului. Bineînțeles ca echipamente de calitate mai bună vor suna mai bine, dar câștigul procentual, relativ la suma investită, devine din ce în ce mai mic.
Iar sistemele foarte scumpe instalate fără a ține cont de considerente de acustică a încăperii sunt efectiv bani aruncați pe fereastră.

Un curs cu aspecte demonstrative poate fi interesant, dar, hei, intr-o incapere in sticla? Posted Image

#3
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,818
  • Înscris: 04.10.2014

View Postvata_pa_batz, on 22 februarie 2015 - 19:36, said:

Din cite se pare, nu este singurul forum, in care se discuta tema- Tot de acolo si citeva explicatii:
http://forum.compute...feb-2015-a.html


Un curs cu aspecte demonstrative poate fi interesant, dar, hei, intr-o incapere in sticla? Posted Image
Îmi pare rău că nu ați fi putut fi toți de fată, să ascultați cum a fost făcut să sune sistemul ăla. Bestial.
Și am avut și un audiofil la curs. În prima zi, în mod demonstrativ, sistemul a fost amplasat și configurat să sune prost. Audiofilul a început cu "subwoofer-ul nu controlează bine bașii", "amplificatorul nu se împerechează bine cu boxele", etc. În ultima zi toate aceste texte dispăruseră. Și apropo, amplificatoarele erau receiver-e.
Profesorul a strâmbat și el din nas când a aflat că vom avea doi pereți de sticlă într-una dintre săli. I se promiseseră altele. Dar se pot face multe când știi cum. A fost bine și că sticla era destul de groasă și n-a creat până la urmă probleme atât de grave încât să nu poată fi rezolvate.

Edited by Jean-Luc_Picard, 22 February 2015 - 20:10.


#4
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostJean-Luc_Picard, on 22 februarie 2015 - 20:02, said:

Îmi pare rău că nu ați fi putut fi toți de fată, să ascultați cum a fost făcut să sune sistemul ăla. Bestial.
Și am avut și un audiofil la curs. În prima zi, în mod demonstrativ, sistemul a fost amplasat și configurat să sune prost. Audiofilul a început cu "subwoofer-ul nu controlează bine bașii", "amplificatorul nu se împerechează bine cu boxele", etc. În ultima zi toate aceste texte dispăruseră. Și apropo, amplificatoarele erau receiver-e.

Asta e o problema, cu care ma zbat degeaba de multa vreme pe aria asta. Greu, dar, din cite se pare, ideile iau cit de cit o turnura inspre acustica.
Totusi, controlul acustic intr-o camera inconjurata de sticla ramine la nivel de aventura

#5
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Jean-Luc_Picard e un tip superOK :)

Sâmbătă am avut plăcerea să îl găzduiesc pentru câteva ore, împreună cu echipamentele lui. Ne-am jucat cu un DSP și un subwoofer și pot spune că în sfârșit am avut în camera mea ciudată atâta bas cât să nu-mi mai doresc niciodată alte boxe :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate