Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Intrerupator cu led, stop palpait spoturi LED si bec economic?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
Am scris in primul post ce becuri am

Eu voiam sa pun un bec mic in intrerupator, gen cum e dioda la cele din comert, doar ca vreau sa fie invers decat la ele.

#38
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Era mai frumos sa repeti decat sa ne trimiti la primul tau post. Dadeai dovada de bun simt.

View Posteu_markhu, on 24 martie 2017 - 16:34, said:

Am scris in primul post ce becuri am

View Posteu_markhu, on 24 martie 2017 - 16:34, said:

Eu voiam sa pun un bec mic in intrerupator
In serie cu becurile din baie, legi secundarul de 3-6-9 sau 12V al unui mic transformator. Primarul il legi la un bec cu neon cu rezistenta.
Tot ansamblul il asunzi in zid alaturi de intrerupator.

Edited by Mircel, 24 March 2017 - 19:51.


#39
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
Scuze, dar conduceam...si am pus pe cineva sa scrie.

E vorba de un spot led de 7w si la oglinda un transformator cu doua becuri de 12v

Apartamentul e proaspat renovat....nu ma bag la spart...sincer instalatia electrica era deja facuta si nici nu stiu pe unde sunt trase.

Decu ma las pagubas. In mintea mea era ceva micut bagat in intrerupator, sau ceva modificat in actualul, astfel incat sa functioneze invers dioda aia.

#40
dotunderground

dotunderground

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 06.01.2007
eu_markhu, iti dau o solutie simpla, dar care are si ea neajunsurile ei: puterea maxima este de aproximativ 200W. Deci, daca pe circuitul becurilor de la baie ai si o priza, nu trebuie sa o folosesti pentru uscatorul de par.
Solutia este sa cumperi 10 diode 1N4007 si un led (alb, albastru sau ce culoare vrei tu). Legi diodele cate 5 in serie, in acelasi sens si cele 2 grupuri le legi in paralel. Ledul il legi in paralel cu cele 2 grupuri de diode. Montajul il izolezi bine si il conectezi in serie pe firul care se duce la becuri. Tensiunea pe led va fi de aproximativ 3.25V. Pe becuri vei avea 230V-3.25V=226.5V, deci imposibil de observat diferenta de iluminare a becurilor. Cand aprinzi becul/becurile, se aprinde si ledul.

#41
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
Sper ca nu radeti de mine....nu prea cunosc(deloc) principiile curentului electric. Dar daca te legi cu o dioda si o rezistenta pe un fir in doua puncte la punerea curentului pe acel traseu ea se va aprinde?
Pun o schema(scuze de calitatea ei, este facuta pe telefon ca nu am pix si foaiela mine) in care portocaliu ar fi rezistenta si rosu o dioda.
La inchiderea circuitului imprumuta si ea curent? Sau poate doar dioda singura fara rezistenta.


Daca nu merge nici asa iau sistemul de led cu baterii dintr.o bricheta il pun acolo cumva cand apas sa aprind becurile carcasa intrerupatorului sa aprinda si ledul.singurul dezavantaj ar fi schimbatul bateriilor.

Attached Files


Edited by eu_markhu, 25 March 2017 - 12:09.


#42
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
Nu am priza in baie

Ma mai gandeam la varianta faza si in loc de nul sa pun peretele(impamantare) se aprinde asa? Sau risc sa ma zguduie peretele cand pun mana pe el...

#43
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

View Posteu_markhu, on 25 martie 2017 - 11:55, said:

Sper ca nu radeti de mine....
nu ridem, plingem .. pentru generatiile viitoare, voi mai aveti pe cine sa intrebati, pe bosorogii care mai au o bruma de cunostinte generale, dar generatiile viitoare ce ar putea afla de la voi .. cind noi n-om mai fi ?!?!

on topic, daca ai un prelungitor si un bec (pentru conformitate, cu 2 fire) si bagi ambele fire pe aceeas ramura a prelungitorului, se aprinde sau nu ?

#44
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postr_murphy, on 25 martie 2017 - 12:56, said:

daca ai un prelungitor si un bec (pentru conformitate, cu 2 fire) si bagi ambele fire pe aceeas ramura a prelungitorului, se aprinde sau nu ?
Adicã așa:

Attached Files



#45
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
Eu nu m.am referit la bec, spre exemplu un led care il ai cu un piciorus pe baterie si pe celalalt tii mana se aprinde...ma gandeam poatw dioda are alte principii si s.ar aprinde(poate circula si pe acea, "bucla" putin curent si o aprinde

#46
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
cu parere de rau, ma retrag din discutie :( ma depaseste.

#47
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
Dar surubelnita de control cum se aprinde pe aceeasi ramura a prelungitorului? Face continuitate cu mana....iar la schema m.am gandit poate circula curentul pe circuitul primar iar pe cel cu dioda(cu sau fara rezistenta) sa treaca si pe acolo putin curent cat sa aprinda.

#48
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Fă o pauză, citește cărțulia asta de aici: https://www.scribd.c...ncepatori  și, dacă nu te-ai lămurit, mai citește-o o dată.
A doua lecție: http://www.hobbytron...tru-incepatori/

Edited by Mircel, 25 March 2017 - 18:49.


#49
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
de la dedeman, recent, mi s-au recomandat philips dimmable. intr-adevar, astea nu mai ramin aprinse.
dar am si spot led no-name care se stinge, si am si led (cumparat din lidl, cred ca e livarno) care ramine semi-aprins...

#50
costy_minitehnicus

costy_minitehnicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.12.2006
Pune o rezistenta de 47~100k /1w in paralel cu firele  de alimentare aplica sau spot cu led si fenomenul de palpaire (relaxare) va disparea.

#51
liviu2705

liviu2705

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.05.2017
si eu ma confrunt cu problema asta de becuri semi-aprinse cand intrerupatorul este off. Sunt intrerupatoare de la gewiss cu led albastru. Ideea este in felul urmator, pe circuitul pe care e legat si ventilatorul (baie) nu am problema ca becul cu led (hoff, philips) sa ramana aprins, insa in tot restul casei da. Este un apartament nou si deja dau de probleme.
Inteleg ca daca vreau sa scap de acest fenomen sa scot acel led din intrerupator, dar nu inteleg de ce acolo unde mai am legat si un ventilator pe acelasi intrerupator, becul se stinge complet iar ledul din intrerupator e la intensitate maxima. La celelalte, becul e semi aprins si ledul din intrerupator are o intensitate redusa.
Poate cineva sa imi explice fenomenul? Ms.

Edited by liviu2705, 30 July 2017 - 19:48.


#52
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- rezistenta bobinajului ventilatorului e de ordinul a citeva zeci de ohm , rezistenta becului led (n-am verificat-o niciodata ) este mai mare , de ordinul sutelor de kohm , poate chiar mohm .

- e vorba de rezistenta (inductanta) interna a celor 2ua .

#53
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Eu am alta chema:
Doua becuri economice pe un circuit si variator cu halogen pe al doilea cicuit.
Becul din intrerupator e legat la circuitul cu variator.

Pe hol am un led si intrerupator cu lumina, nu ma deranjeaza ca ledul ramane putin aprins e un fel de garda ca si becul din intrerupator.
Aceasi situatie e si la becurile economice.

#54
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
Salut,
Confirm si eu cateva lucruri deja spuse: Palpairea depinde de becuri, unele nu palpaie deloc, altele foarte deranjant. De obicei daca sunt mai multe becuri pe acelasi circuit, frecventa de palpaiere scade, posibil si la 0.
In plus, intr-un anumite context, am cumparat asa ceva: http://livoloromania...licarire-livolo
Nu l-am folosit inca, il am pe birou. Pare a avea un MOS la baza si il suspectez ca se chinuie sa opreasca curentii mici si sa permita trecerea doar a curentilor mari. Vreau sa-l analizez la un moment dat si sa-i redesenez schema, dar cica el ar rezolva problema.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate