Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Intrerupator cu led, stop palpait spoturi LED si bec economic?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
emylio_6764

emylio_6764

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 27.10.2008
Buna! stiu ca s-a mai scris undeva pe forum despre problema asta, acum sper doar ca am postat bine aici!
La tavanul in living am un bec economic si trase firele pt 4 spoturi. Spoturile vor fi LED (deja cumparate), si as vrea sa le montez in zilele urmatoare... in mijlocul spoturilor va fi o plafoniera cu bec economic (vezi poza informativa).
Problema mea e ca am intrerupator cu led (beculet) si vreau sa pastrez becul econimic si spoturile LED si intrerupatorul luminos ...

Ce pot sa fac concret pt a elimina palpaitul becului si eventual a spoturilor?? am nevoie de o schema buna (uni recomanda rezistor electric conectat intre legaturile de la dulie, altii rezistor + condensator, altii ceva scheme cu mai multe componente, si altii pur si simplu recomanda sa sparg beculetul din intrerupator ( eu vreau neaparat sa pastrez beculetul)).

Va rog recomandati-mi o schema electrica buna pentru nevoile mele, eventual testata.

Pun o poza sa va faceti idee cum sunt legaturile.

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
De ce crezi ca si spoturile vor palpaii?

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Spoturile sau becurile cu led nu palpaie daca ai intrerupator cu led!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 18 February 2015 - 20:57.


#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Da' ce, restul becurilor-spoturilor palpaie daca ai intrerupator cu led?

#5
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Cel mai simplu e ca, in loc de becul economic sa pui bec normal, cu incandescenta, ori unul cu halogen (e nitel mai economic decat cel normal). Si sa ai grija ca el sa fie pe 'ramura' pe care e conectat led-ul din intrerupator.

Restul e cu complicatii.

Edited by Batranelul, 18 February 2015 - 21:08.


#6
emylio_6764

emylio_6764

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 27.10.2008
Pai am renovat recent apartamentul, si am cumparate deja toate becurile si sunt economice!
Am schimbat si intrerupatoarele si am pus cu led (de fapt e un beculet cu gaz), dar de la aceste intrerupatoare cu led palpaie becurile economice cand intrerupatorul este inchis, datorita curentilor reziduali, prectic se face o descarcare in circuitul electronic al becului.

Vreau sa pastrez toate becurile economice, si toate intrerupatoarele luminoase, ai am nevoie de sfaturi de la cei patiti!

Uite poza   https://i.imgur.com/SON4V51.jpg

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Deci nu sunt intrerupatoare cu led, ci cu beculet cu neon(cu descarcare in gaz)?

#8
emylio_6764

emylio_6764

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 27.10.2008

 myshyk, on 18 februarie 2015 - 21:21, said:

Deci nu sunt intrerupatoare cu led, ci cu beculet cu neon(cu descarcare in gaz)?

Exact... au un neon micut ce lumineaza verde

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Pune-l si pe ala din mijloc cu led si gata treaba

#10
emylio_6764

emylio_6764

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 27.10.2008
Asa arata intrerupatorul din living    https://i.imgur.com/ougJhdH.jpg iar cele unde am un singur bec sunt simple, dar tot cu beculet.

#11
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007
intrerupe becul/ledul/neonul martor si nu vor mai palpai cele economice. faceti diferenta intre un circuit rezistiv su unul ceva mai "complicat", electronic. o dioda sau un pseudocondensator, intr-un circuit electric de curent alternativ se comporta cu totul altfel decit in curent continuu ;)

#12
emylio_6764

emylio_6764

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 27.10.2008

 r_murphy, on 18 februarie 2015 - 21:30, said:

intrerupe becul/ledul/neonul martor si nu vor mai palpai cele economice. faceti diferenta intre un circuit rezistiv su unul ceva mai "complicat", electronic. o dioda sau un pseudocondensator, intr-un circuit electric de curent alternativ se comporta cu totul altfel decit in curent continuu Posted Image

Chestia e ca vreau ca intrerupatoarele sa ramana functionale, deci fara beculetul martor intrerupt! si becurile economice sa nu palpaie cand sunt inchise intrerupatoarele!! atata tot! vreau o solutie tehnica la prb asta.. sunt incepator in electronica, dar stiu sa fac o schema electrica!

#13
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007
ceeace vrei tu se numeste in limbaj ceva mai popular "si cu dinsa intr-insa si cu sufletul in rai" ;) nu "se exista" sa se fi inventat.

#14
emylio_6764

emylio_6764

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 27.10.2008
Am reusit sa dau de postarea aceea mai veche http://forum.softped...patoare-cu-led/   
Chestia e ca se prezinta mai multe solutii, dar care sa fie cea buna?

#15
emylio_6764

emylio_6764

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 27.10.2008
Aici  http://www.misiuneac...ator-cu-led   se prezinta mai multe solutii!!  care ar fi cea buna?? cea cu rezistor in paralel cu becul economic mi se pare plauzibila!

#16
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 r_murphy, on 18 februarie 2015 - 21:41, said:

ceeace vrei tu se numeste in limbaj ceva mai popular "si cu dinsa intr-insa si cu sufletul in rai" Posted Image nu "se exista" sa se fi inventat.
Ai perfecta dreptate.
Iar solutia rezistenta care consuma tot timpul ma face sa ma gandesc daca cel care a scris-o intelege cuvantul economie. Parerea mea e ca NU.Adica pierzi in reziste cant iti consuma becul? Ia calculati cate ore se tine becul deschis, cat consuma. 8ore?
Deci 16 ore rezistenta disipa aiurea..
mama ei de logica...

#17
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007
practic, se poate, dar cu becul martor pus pe un intrerupator paralel cu intrerupatorul pentru becul economic, dar care sa lucreze "in antifaza" cu acesta, altfel spus, pentru a intelege si cei nefamiliarizati cu electrotehnica de baza, cind intrerupatorul becului "cupleaza", cel al becului martor sa decupleze, si invers.

#18
emylio_6764

emylio_6764

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 27.10.2008
ok, cand becul economic nu lumineaza atunci rezistenta electrica preia curentul care ar trebui sa treaca prin beculetul cu neon, in cazul acesta rezulta o putere disipata minima, sub 1 W... este neglijabila, un consum foarte mic, si nu cred ca creste cu mult consumul lunar!!

Probabil se poate monta in locul intrerupatoarelor normale, intrerupatoare tip cap-scara... dar eu vreau sa rezolv problema oarecum cu intrerupatoarele pe care le am.

Edited by emylio_6764, 18 February 2015 - 22:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate