Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Intrerupator cu led, stop palpait spoturi LED si bec economic?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
liviu666

liviu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.07.2011
Parerea mea,ia-ti spray fosforescent,anuleaza led-urile din intrerupatoare iti marchezi o dunga mica sau mare cum vrei tu si gata.Este si banda adeziva fosforescenta,deci.
[ http://www.fotoluminiscente.ro/388-141-thickbox/intrerupator-fosforescent.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by liviu666, 18 February 2015 - 22:51.


#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View PostBatranelul, on 18 februarie 2015 - 21:05, said:

bec normal, cu incandescenta, ori unul cu halogen
Si sa consumi aiurea.

#21
emylio_6764

emylio_6764

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 27.10.2008
buna ideea cu benzile fosforescente :)

#22
catasebi

catasebi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 26.01.2011
Cea mai simpla si mai buna slutie  sa anulezi beculetele alea dn ntrerutoare si te-ai luat de o grija. Pe viitor ia intrerupator normal si te-ai scutit si pe tine si pe noi de o treaba...

#23
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
dacă sînt mai multe becuri în lustră, unul poate să fie clasic (dar de putere mică) şi restul economice şi nu o să mai ai problema.

#24
emylio_6764

emylio_6764

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 27.10.2008
eu am pus intrerupatoare luminate cu un scop... sa se vada in bezna ...deci n-ar vrea sa anulez acea luminita!

#25
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005
Parca am vazut, pe aici pe forum, ca seria sedna de la schneider cu "luminita" functioneaza si pe becuri economice. Poate iesi mai bine sa le schimbi.
http://forum.softped...rile-economice/

#26
johannes

johannes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 04.11.2007
Am luat de buna informatia de pe-aici si-am cumparat o cutie cu intrerupatoare simple si duble cu LED-uri albastre, sedna...
In combinatie cu becuri LED PHILIPS de 13,5 W: nu palpaie, dar nici nu se sting! Asijderea si cu becuri "porumb" de 12 W ELECTROMAGNETICA.
Cu bec HOFF (de la DEDEMAN) e foarte ciudat: ziua e stins, insa noaptea palpaie/flash-uieste!..!
Cu becuri de 5.5 W de la auchan e perfect.
La fel si cu OSRAM de 20 W, clasa A (deci nu A+, ca celelalte).
Din Kaufland am luat becuri TotalGreen de 10, respectiv 3 W; primul e compatibil integral cu intrerupatoarele, insa micutul ramane aprins...
Am mai cumparat Starke de 9 W (din auchan) si palpaie ca si cum ar fi conectat la intrerupator cu luminita normal.
Incat rc sa'mi dau seama daca exista vreo regula!?.. :-?

#27
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,434
  • Înscris: 13.02.2006
Regula e simpla:unele becuri pot functiona pe intrerupatoare cu led, altele nu(au sau nu inclusa rezistenta de by-pass)

#28
johannes

johannes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 04.11.2007
O fi simpla, da'i complicat de descoperit care e! ;;)
"Ziceam" ca una e pulsatia si alta e ce vad eu de doua zile, de cand am montat intrerupatoarele sedna cu lumina albastra: ca PHILIPS-urile mult laudate ca fiind ultra-compatibile raman aprinse! :>
Iar faza cu cele HOFF de 9 W care ziua's stinse si noaptea pulseaza.., ce explicatie are? :-? (Nu e iluzie, cum ar putea afirma cineva, din cauza ca ziua ambientul e luminos si flash-ul ar fi insesizabil.., ca am lipit nasul de el si nu licareste deloc; plus ca e'ntr'un hol nu tocmai bine iluminat natural..! Oarece tensiune mai mare cu vreo 10 V, noaptea?..?

#29
johannes

johannes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 04.11.2007
Nu e nici de la tensiune; variatii sunt tot timpul si nu depasesc 2 V.
Uneori se comporta ca si cum (becul HOFF) ar avea senzor de lumina, incepand sa flash-uiasca cand e mai intuneric. Dar nici intensitatea flash-ului si nici cantitatea de lumina ce ajunge la el nu variaza solidar cu comportamentul lui. Vreo idee, va rog!?.. :-?

#30
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
Salutare. Vin si eu cu o mica problema. Am cumparat un apartament si la baie am usa termopan plina(nu se vede nimic prin ea) iar din aceasta cauza nu vad nici daca am becul aprins sau nu, si as vrea daca se poate sa cumpar(daca se gaseste) sau sa fac un intrerupator care sa aiba un beca aprins in el cand becul este aprins in baie si stins cand becul este stins in baie. Mentionez ca in intrerupator vine doar faza(cred) iar in baie am in paralel un spot led sus si la oglinda un transformator cu doua becuri de 12v.
Momentan am un intrerupator cu dioda care sta aprins cand este becul stins...dar nu pera imi place asa....
Multumesc anticipat.

#31
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Pentru evitarea pâlpâirii eu montez releu cu bobina la 230 vca și becurile prin contactele lui. Când lumina e stinsă , rămâne în serie cu becul din întrerupător, rezistența bobinei. Becul este total separat de circuitul de alimentare.

Edited by orlandobarbulescu, 24 March 2017 - 12:08.


#32
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
La mine nu palpaie deloc, doar ca vreau sa pun un bec in serie pe fir in intrerupator ca atunci cand e aprins becul in baie sa fie si el aprins...vreau asta doar ca sa stiu cand e aprins becul in baie si sa fie si ceva de genul "ocupat"

#33
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
Ma gandeam la ceva de genul cum este la prelungitor cu buton...cand este ON se aprinde si cand este OFF este stins...sar nu stiu cum sa fac avand in vedere ca am doar faza in doza intrerupatorului

#34
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Posteu_markhu, on 24 martie 2017 - 13:54, said:

vreau sa pun un bec in serie pe fir in intrerupator ca atunci cand e aprins becul in baie sa fie si el aprins
Dacă spui că ai faza la întrerupător, mai tragi un fir din doză (sau de la cea mai apropiată priză) de la nul. Între ieșirea fazei din comutator și acest fir de nul alimentezi o sursă de lumină: un bec cu neon în serie cu o rezistență de 2-3 M, sau montajul cu LED-uri dintr-un bec de veghe sau...orice alt consumator care să arate că becul din baie este aprins.
Dacă ai nulul, tragi un fir de la faza din doză (sau priză).

Edited by Mircel, 24 March 2017 - 14:22.


#35
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
Nu prea am cum sa trag fir, chiar deloc....deci ma las pagubas. Dar daca as inseria un bec pe fir dupa intrerupator ar duce becurile si sa se aprinda si el putin? Sau oare sunt sigurante care se si aprind?

#36
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Posteu_markhu, on 24 martie 2017 - 15:18, said:

Dar daca as inseria un bec pe fir dupa intrerupator ar duce becurile si sa se aprinda si el putin?
Nu ne-ai spus ce becuri ai în baie.
Dacă este clasic, cu filament, pui unul de 40W/230V în baie și unul, în serie, de 60W /230V pe hol.
Sau faci combinații: 20+100W, 20+75, 40+75, 40+100 până obții rezultatul dorit.
Dar n-o să mai poți citi, rade sau farda...O să vezi doar să nu te-mpiedici.  Posted Image

Edited by Mircel, 24 March 2017 - 15:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate