Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Cu masina spre Grecia prin Serbia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1493 replies to this topic

#721
hcm

hcm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.05.2007

 behe, on 09 august 2018 - 11:29, said:


La Luxor am mai schimbat si alte dati (in Arad), poate am noroc de data asta, macar 10 Euro sa aiba monede.
Scap de marunti, ca decat sa ii dau la 3 lei, mai bine ii donez sau ii las mostenire :)


Nu e nevoie sa schimbi. După Evzoni taxa e 1.8 euro, noi am dat 5 eur si am primit rest 3.2eur

Edited by hcm, 09 August 2018 - 15:58.


#722
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007
Cei care ati folst in ultimele zile cam cat ati stat la granita dintre MK si GR?
Merita sa alimentez la Okta fix inainte de granita sau exista riscul sa fie randul dupa benzinarie si o sa stai mai mult sa intru si sa ies din benzinarie?
Sau mai bine recomandati OKTA din Gevgelja sau un makpetrol de pe autostrada?

Am inteles bineca la Makpetrol au 2 tipuri de diesel?

#723
hcm

hcm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.05.2007
ATENȚIE ! Cei care ajungeti in zona Hanioti-Pefkohori-Paliouri beach.
In zona sunt 2 tipi cu un BMV X3 de culoare negru metalizat, cu numere de inmatriculare de Bulgaria CB4506KK care fura din autoturisme.
Pe noi ne-au pandit pana am plecat de langa masina, ne-au bruiat frecventa telecomenzii, din intamplare m-am intors ls masina si i-am prins in fapt. Cand le-am cerut socoteală s-au urcat in masina si au demarat in tromba.

Edited by hcm, 09 August 2018 - 17:06.


#724
andacomsa

andacomsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.04.2007

 hcm, on 09 august 2018 - 16:58, said:

ATENȚIE ! Cei care ajungeti in zona Hanioti-Pefkohori-Paliouri beach.
In zona sunt 2 tipi cu un BMV X3 de culoare negru metalizat, cu numere de inmatriculare de Bulgaria CB4506KK care fura din autoturisme.
Pe noi ne-au pandit pana am plecat de langa masina, ne-au bruiat frecventa telecomenzii, din intamplare m-am intors ls masina si i-am prins in fapt. Cand le-am cerut socoteală s-au urcat in masina si au demarat in tromba.

OMG dar asta ar trebui raportat la politie ……… presupun ca ati facut-o ………..
Ma bucur ca voi ati scapat cu bine! :)

#725
hcm

hcm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.05.2007

 andacomsa, on 09 august 2018 - 17:22, said:



OMG dar asta ar trebui raportat la politie ……… presupun ca ati facut-o ………..
Ma bucur ca voi ati scapat cu bine! :)
Nu am mers la politie pt ca banii au fost aruncati inapoi in portbagaj, nu luasera nimic..

#726
behe

behe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.12.2009

 hcm, on 09 august 2018 - 15:56, said:

Nu e nevoie sa schimbi. După Evzoni taxa e 1.8 euro, noi am dat 5 eur si am primit rest 3.2eur
Bun atunci! E ok, de 5 Euro am cateva banconte. Sper sa fie ok sa nu prind mare aglomeratie in vami.
Am intampinat o mare problema, tipic romaneasca: cei de la Euroins Arad nu mai au de miercuri formulare pt Carte Verde, pana cel mai devreme pe saptamana viitoare, deci...nu stiu cum fac. Solutia e un RCA pe o luna la altii, care au MK inclusa in carte verde (CityInsurance de ex au). Dar, daca faci online polita, la ei pe site, optiunile sunt: ori o trimit acasa cu curier, sau pot cu ridicare de la sediu , in  acest caz ar trebui sa aleg data de 13.08.2018 ca data de inceput, cand eu pe 11 plec...Incredibil. In cel mai rau caz, nu voi avea alta solutie decat sa o iau pe Serbia-Bulgaria. Posted Image

Edited by behe, 10 August 2018 - 06:28.


#727
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Eu o am la Omniasig,are MK.

#728
behe

behe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.12.2009

 daniMMM, on 10 august 2018 - 07:03, said:

Eu o am la Omniasig,are MK.
Stiu ca Omniasig are MK inclusa. Fratele meu are la ei.

#729
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007

 behe, on 10 august 2018 - 06:27, said:

...Incredibil. In cel mai rau caz, nu voi avea alta solutie decat sa o iau pe Serbia-Bulgaria. Posted Image
Sau poate te duci fara MK si te descurci la fata locului.

#730
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011

 Lizicat, on 10 august 2018 - 09:39, said:

Sau poate te duci fara MK si te descurci la fata locului.
In cazul asta nu stiu daca te va lasa la vama sa intri in Macedonia!

#731
behe

behe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.12.2009

 sebip_sebip, on 10 august 2018 - 10:05, said:

In cazul asta nu stiu daca te va lasa la vama sa intri in Macedonia!
Nici eu nu cred ca scap fara, in plus poate imi dau baietii si o amenda.

#732
rstejar

rstejar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.10.2006
Amenda ti-o iei garantat si e legala. Anume: in vama Euroins au birou si te costa cartea verde 50 eur/1 luna. Patita de un tovaras acum 2 ani! Mai bine mergi in timisoara si incerci acolo!

#733
behe

behe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.12.2009

 rstejar, on 10 august 2018 - 12:25, said:

Amenda ti-o iei garantat si e legala. Anume: in vama Euroins au birou si te costa cartea verde 50 eur/1 luna. Patita de un tovaras acum 2 ani! Mai bine mergi in timisoara si incerci acolo!
Da, asa e, m-am interesat si eu intre timp. Am rezolvat pana la urma facand o polita RCA pe 1 luna la City Insurance, cu carte verde ce include MK si SRB (de fapt, tot). Cost: 30 de RON. Mersi!

#734
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,598
  • Înscris: 15.06.2007

 rstejar, on 10 august 2018 - 12:25, said:

Amenda ti-o iei garantat si e legala. Anume: in vama Euroins au birou si te costa cartea verde 50 eur/1 luna. Patita de un tovaras acum 2 ani! Mai bine mergi in timisoara si incerci acolo!
Cine sa dea amenda cui?  In primul rand nu intrii in statul in care nu ai rca valabil, ca nu te lasa vamesul.

 Heavyd, on 09 august 2018 - 16:44, said:

Cei care ati folst in ultimele zile cam cat ati stat la granita dintre MK si GR?
Merita sa alimentez la Okta fix inainte de granita sau exista riscul sa fie randul dupa benzinarie si o sa stai mai mult sa intru si sa ies din benzinarie?
Sau mai bine recomandati OKTA din Gevgelja sau un makpetrol de pe autostrada?

Am inteles bineca la Makpetrol au 2 tipuri de diesel?
aseara au ajuns niste cunostinte acasa cu plecare la 9 din Paralia. 3 ore au stat la gra ita Mk-Srb. Naspa.

Perioada de varf

Edited by tfmercedez, 10 August 2018 - 13:31.


#735
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,598
  • Înscris: 15.06.2007

 rstejar, on 07 august 2018 - 19:46, said:

Sa raspund punctual, in ordine cronologica:
- @behe, varianta srb. -bg. nu cred ca e  fezabila. inainte de a pleca spre casa, a plecat din grecia o familie din tulcea spre bulgaria la 5 AM si au sunat o alta familie care era inca cu noi in .gr spunand ca stau de 2 ore in vama .gr- .bg. variante ar fi de ocolire a PCTF Presevo prin Starac (Prohor Pcinschi .srb - .mk) mai lung cu 10 km, si prin Star Dorjian (.mk - gr. ) mai lung cu 50 km. Referitor la cartea verde, te duci in Arad la Euroins si faci supliment pt. .MK contra aprox. 8 euro. Cumnatul meu a procedat asa in Alba Iulia si a fost OK!
- @ tfmercedez incerc sa atasez poza. Daca nu-mi iese, traseul ar fi Kumanovo-Pelintse (PCTF .mk) - Starac(PCTF .srb)- cu iesire pe sosea intre Bujanovac si Vranje aproape de locul unde se reia autostrada spre Nis-Smederevo.
Acuma am facut o simulare pe maps, cu punct de por nire din Kumanovo si sosire la Vranje. Sunt cele mai aproproate doua orase de o parte si de alta a granitei. Se poate merge pe drumul national vechi,  prin vechea frontiera care nu este aglomerata,  si este foarte aproape de cealalta,  care este pe autostrada. Nu pun screenshot de pe telefon pentru ca imi ia 10 min sa urc o poza,  asa ca va las pe voi sa gasiti  variante

Dar parca nu stiu.. sa ma bag aiurea prin drumuri necunoscute sau sa pierd timp pe drumul stiut. Acuma arata 17 minute timp de asteptare google.

Attached Files


Edited by tfmercedez, 10 August 2018 - 13:58.


#736
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007
Da este o varianta dar problema ii ca nu sunt informatii daca ii deschis granita pe drumul respectiv sau nu.

Cum am calculat ajung pe la ora 10 la granita SRB-MK

#737
rstejar

rstejar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.10.2006
Am uitat sa pun ghilimele la amenda! Astazi, pe drumul national vechi, in google maps (pe computer) aparea acel semn de accesul interzis/drum inchis. Eu, anul viitor cu siguranta voi trece frontiera prin punctul recomandat de sarbi. In google maps, daca te pozitionezi deasupra lui si faci zoom scrie (ca si la presevo) granitcni prelaz, la fel ca la presevo de unde deduc ca e un pct. de frontiera functional, in plus, pe partea .mk apare si politie de frontiera....

Edited by rstejar, 10 August 2018 - 22:06.


#738
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Informare din vama la Naidăș

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate