Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cu masina spre Grecia prin Serbia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1493 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Topicul initial era din 2006 si multe informatii sunt perimate si greu de accesat, de aceea doresc un topic nou.

Va rog sa scrieti la obiect este:

1. Ce traseu recomandati catre Grecia si de ce?
De preferat cu Link SCURT catre Google Maps, ex:
https://goo.gl/maps/hn5oz

2. Ce harti GPS sunt mai bune in momentul scrierii (ex: Here Maps 2014 Q4) si de ce?

3. Unde e de dorit sa alimentezi cu combustibil si de ce?

4. Ai voie cu statie CB/Detector de radar?
Raspunde cineva?

5. Eventuale probleme cu Politia?

6. Tips & Tricks, feribot, costuri autostrada etc


#2
mandix

mandix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 29.03.2013
1 . http://goo.gl/maps/BZ696 . Pe aici am plecat din Arad pana in Zakyntos. Motiv: GPS setat pe traseu rapid.
2. Am folosit un Garmin cu hartile vechi de 1 an. Egal, la cate indicatoare sunt te incurca GPS-ul.
3. Alimentat la iesire din tara, un plin si completare la iesire din Macedonia. Preturile la combustibil in Macedonia sunt apropiate de preturile din Romania(in cazul nostru motorina). In Grecia era 2.5-3 euro/litru.
4. Am avut statie CB dar fara folos deoarece:  5. Nu am vazut urma de politie pana la destinatie.
6. Autostrazile se platesc toate pana acolo. Undeva la 50-60 euro total. Feribot nu mai stiu cat a fost. 20euro masina + 5 de pers, parca. Nu mai stiu dar nu ii o avere.

Edited by mandix, 18 February 2015 - 21:01.


#3
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
In Macedonia combustibilul(motorina) e mult mai ieftin ca la noi,anul trecut era parca 1,08 euro,iar in Grecia era ca la noi 1,34.Nu stiu de unde a scos colegul de mai sus motorina cu 2,5-3 euro in Grecia.
Hartile Here de anul trecut si-au treaba cu brio,exceptand portiunile deviate temporar din cauza autostrazii in constructie in Serbia.
Despre statie si detector radar nu am habar,deoarece le gasesc inutile.
Cat despre probleme cu politia,atata timp cat mergi regulamentar+10km/h pe drumurile normale si regulamentar+20km/h pe autostrada nu o sa te opreasca nimeni.
Grija mare prin localitati in Serbia,la trecerile de pietoni,neacordarea de prioritate se pedepseste cu puscarie doua saptamani.Care poate fi platita cu bani,am inteles.

#4
mandix

mandix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 29.03.2013

 radurobertin, on 18 februarie 2015 - 21:45, said:

In Macedonia combustibilul(motorina) e mult mai ieftin ca la noi,anul trecut era parca 1,08 euro,iar in Grecia era ca la noi 1,34.Nu stiu de unde a scos colegul de mai sus motorina cu 2,5-3 euro in Grecia.
Mersi că m-ai corectat. Nu am mai ţinut minte sigur, dar ştiam că e mai scump combustibilul în Grecia faţă de Macedonia. Ideea de bază rămâne cu alimentatul în Macedonia. Posted Image

#5
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
am fost si eu in septembrie 2013 pana in Halkidiki, plecat pe la 4-5 dimineata pe traseul Sibiu->Sebes->Orastie->Calan->Hateg->Sarmizegetusa->Otelu Rosu->Caransebes->Portile de Fier si peste granita prin Serbia->Macedonia pe traseul acesta;
plin rezervor inainte de granita, la un Petrom din zona Barza-Toplet daca mai tin bine minte, intrare in Serbia in jurul orei 11 pe la Novi-Sip, apoi traseu pe la Nehotin->Zaiecar->Nis (pe undeva prin zona am oprit la un restaurant pentru masa de amiaza, am platit in euro), apoi vreo 2-3 taxe de autostrada contravaloarea a 2 euro fiecare parca, nu mai tin bine minte, iar un plin in Macedonia chiar la granita cu grecii (in Grecia benzina era mult mai scumpa) si apoi fara oprire pana la destinatie, unde am ajuns cand se intuneca ...
am folosit un GPS auto de 4" GoClever cu Mireo via GPS Black Ed., harti din 2013 Q1 sau Q2 cred, plus un smartphone Android cu iGO Primo ca backup, tot harti 2013 (intre timp am facut upgrade de harti la 2014, asa ca nu mai stiu tipul celor vechi), ambele au fost exacte si nu m-au dezamagit pe traseu...
tips&tricks: la granita cu Macedonia se pune mare pret pe Cartea Verde, mai mult decat pe restul actelor si trebuie sa ai supliment la ea daca Macedonia nu e pe lista (costa cativa zeci de lei in plus la asigurator de persoana) la RCA; nu am pierdut mult timp la vama, mai ales ca am fost inspirat sa merg cu pasaport (desi se putea doar cu C.I.) si vamesii au fost incantati ca au scanat documentele, in loc sa scrie de mana in registre datele personale de pe C.I. (se vedea acest lucru in atitudinea lor fata de turistii din UE), daca mai strecurai un "dobar dan/den" cand ajungeai la ei (si un "zbogom/zbogum" la plecare) se luminau la fata si-ti faceau cu mana :)
In Grecia am intalnit mai multe filtre de Politie decat in rest (posibil sa fi fost si radare pe drum, nu stiu ... eu unul nu am avut detector si am auzit ca ar fi ilegale si poti primi amenda mare), dar nu opreau pe nimeni fara motiv (e drept ca nu am depasit viteza legala cu mai mult de 10km/h)...
la intoarcere a trebuit sa alimentez in Grecia, dar numai dupa ce am comparat pe cativa zeci de km preturile la toate pompele intalnite in ultimele 2-3 zile, pe un traseu comun de pelegrinaj si am ales varianta cea mai ieftina ... plecare dupa 10 dimineata, plinul a tinut pana in tara, unde am ajuns (dupa vreo 2 escale de luat masa/cafea, in care am scapat de dinarii primiti rest la euro la taxele de autostrada) pe la 9 seara si am innoptat la Baile Herculane  :)

#6
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,409
  • Înscris: 30.04.2008
@adm

Eu in vara anului trecut (sfarsit de aug.2014) am fost in Olympic Beach, Grecia (nu in Thasos), cu plecare tot din Timisoara pe urmatorul traseu

https://goo.gl/maps/aEm7O   In Macedonia drumurile si autostrada lasa de dorit, asfaltul foarte prost peticit, in unele portiuni chiar si ceva gropi. La dus am mers noaptea, si nu am intalnit radare sau politie, soselele erau foarte aglomerata in ambele sensuri, multi soferi fortau periculos depasirile. La intoarcere am mers ziua, si am intalnit 2 radare in Macedonia si 3 radare in Serbia intre vama (MAK-SRB) si orasul Nis.
Daca eu as merge in Thasos, cu siguranta as alege urmatoarul traseu:
https://goo.gl/maps/RiuaU prin Bulgaria
si eventual pentru diversificare la intoarcere as experimenta acest traseu:
https://goo.gl/maps/X4KnN prin renumita statiune de schi Bansko.
Pro Bulgaria: experienta tranzitarii Bulgariei in 18 ani de concedii in Turcia
Bulgaria tara UE vs Macedonia NonUE

Pe traseul prin BG atentie sa NU va nimeriti la inceput de august in vama SRB spre BG odata cu toti turci din vestul EU care merg acasa, iar la sfarsit de august atentie la retur, ca veti imbatranii in vama. Totodata din acelasi motiv, tineti cont si de Ramadan-ul care anul acesta incepe in 18.iunie (la dus) si se termina in 17.iulie (la intors)

Taxe:
SRB autostrazi: Smederevo - Nis = 6  si un tronson dupa Nis spre Macedonia = 2 € (total 8€ la dus, si tot atat la intors) , ...se poate achita si cu card bancar
MAK autostrazi: de plata 3 tronsoane = 60 + 80 + 60 = 200 DMK (in euro te vor taxa cu 1+2+1=4€ la dus, si tot atat la intors)  ...nu cred ca se poate achita si cu card bancar

BG Vigneta: 7 zile = 10 Leva (5) , 30 zile = 25 Leva (13€) , ...se poate achita si cu card bancar, (de obicei eu cumpar 2 x 7 zile)
GR autostrazi: impartita in tronsoane, nu stiu cat costa pana spre Thasos , (insa nu este chiar ieftina) ...nu stiu daca se poate achita si cu card bancar

Combustibil (azi):
SRB = benz. 1,08 , mot. 1,17 (se poate platii cu cardul)
BG   = benz. 1,05 , mot. 1,07 (se poate platii cu cardul)
GR   = benz. 1,40 , mot. 1,16 (se poate platii cu cardul)
MAK = benz. 1,01 , mot. 0,83 (pretul este la cursul oficial, in realitate cursul este "rotunjit" in sus de benzinari)
http://www.fuel-prices-europe.info/

Edited by w140, 20 February 2015 - 01:56.


#7
novus

novus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 22.05.2006

 Adm, on 18 februarie 2015 - 20:26, said:

Topicul initial era din 2006 si multe informatii sunt perimate si greu de accesat, de aceea doresc un topic nou.

Va rog sa scrieti la obiect este:

1. Ce traseu recomandati catre Grecia si de ce?
De preferat cu Link SCURT catre Google Maps, ex:
https://goo.gl/maps/hn5oz

2. Ce harti GPS sunt mai bune in momentul scrierii (ex: Here Maps 2014 Q4) si de ce?

3. Unde e de dorit sa alimentezi cu combustibil si de ce?

4. Ai voie cu statie CB/Detector de radar?
Raspunde cineva?

5. Eventuale probleme cu Politia?

6. Tips & Tricks, feribot, costuri autostrada etc

Salut,
In ultimi 4 ani am fost in Grecia pe ruta Deva - Timisoara (dormit o noapte sau doua) apoi Grecia, diverse locatii. In 2013 chiar in Thassos.

1. traseul ales de tine este cel corect, cu mici exceptii, Daca pleci noaptea din Tm. si ajungi la Vrsac inainte sa se faca zi, iti va fi destul de dificil sa gasesti drumul spre Bele Crkva - Smederevo (eu am incercat si m-am lasat pagubas). Iti recomand sa mergi Pancevo - Belgrad si apoi pe unde ai spus tu. Belgradul este foarte usor de traversat, doar dupa indicatoarele de tranzit.
2. in ce priveste hartile, nu ma pot pronunta deoarece eu am navi profesional de la BMW cu harti dedicate. (care nu prea merg prin Serbia)
3. Poti sa alimentezi in Macedonia la diverse benzinarii. http://www.fuel-prices-europe.info/ vezi aici preturi.
4. Statie da, detector BA.
5. Eu din 4 treceri prin Sebia, de 2 ori am fost oprit de politie. In 2012 printr-o comuna, dintr-un tufis au sarit 2 politisti si m-au luat la intrebari, ca-n bancul cu ai basca, n-ai basca> In 2013 m-au oprit in apropierede Pancevo, depasisem viteza legala. Dea ambele dati am rezolvat-o local. Grija mare, ca ei sunt pe sistemul american, iar deca nu te intelegi cu ei, te trimit la Belgrad in fata unui judecator care sa iti stabileasca pedeapsa. Nu-i de speriat insa nici de neglijat, in 2014 am venit ca la carte 80 in afara localitatilor, 40 in localitate, 30 la treceri de pietoni, etc si nu am mai avut probleme.
6. Taxele de autostrada sunt in jur de 15-20 euro TM - Keramoti iar fery (care este bine s il iei de la Keramoti, nu de la Kavala (deoarece sunt mult mai dese si mai ieftin). http://www.thassosinfo.gr/en/post/87

Nu uita de carte verde valabila in Macedonia, ti-o verifica 100%.
Nu iti recomand ruta prin Bulgaria decat in cazul in care nu aveti pasapoarte si nu doriti sa mai cheltuiti banii pe ele.

#8
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
novus
ai dezinformat in ultimul rand din postarea ta
ruta ro-srb-mk-gr nu necesita pasapoarte, sunt suficiente CI

#9
novus

novus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 22.05.2006
Hmmm, asa este. Nu am stiut. Scuze.

#10
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
Prefer varianta Vrsak - Bela Crkva - Kovin - Smederevo  este mult mai liber drumul decat pe la Pancevo - Belgrad.

#11
novus

novus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 22.05.2006

 iladi, on 09 martie 2015 - 15:53, said:

Prefer varianta Vrsak - Bela Crkva - Kovin - Smederevo  este mult mai liber drumul decat pe la Pancevo - Belgrad.

La 4-5 dimineata ambele sunt la fel de libere, iar Belgradul este o placere.

#12
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Iar cei 40-50 de kilometrii in plus prin Belgrad sunt si ei o placere ;)

#13
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,409
  • Înscris: 30.04.2008

 novus, on 04 martie 2015 - 11:10, said:

...
5. Eu din 4 treceri prin Sebia, de 2 ori am fost oprit de politie. In 2012 printr-o comuna, dintr-un tufis au sarit 2 politisti si m-au luat la intrebari, ca-n bancul cu ai basca, n-ai basca> In 2013 m-au oprit in apropierede Pancevo, depasisem viteza legala. Dea ambele dati am rezolvat-o local. Grija mare, ca ei sunt pe sistemul american, iar deca nu te intelegi cu ei, te trimit la Belgrad in fata unui judecator care sa iti stabileasca pedeapsa. ...

Acesta este unul din motivele pentru care prefer varianta via Vrsak - Bela Crkva - Kovin - Smederevo, ...traseu pe care-l folosesc fara probleme si iarna cand merg la ski.

Edited by w140, 12 March 2015 - 21:10.


#14
novus

novus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 22.05.2006
Sa inteleg ca pe ruta respectiva nu ai avut probleme cu politia? Interesant si de retinut.

Edited by novus, 12 March 2015 - 21:43.


#15
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,409
  • Înscris: 30.04.2008
Pe harta https://goo.gl/maps/dAef9 am insemnat/punctat locul unde mai sta foarte rar politia, dar niciodata nu au "sarit calul", asa cum fac politisti de pe traseul via Pancevo.
Iar aici https://goo.gl/maps/lpwt7 foarte rar este radar.
In Varsac atentie la depasirea vitezei, iar pe autostrada radarul poate fi pe "insula" de separarea benzilor la intrare in benzinarii sau montat pe trepied pe cate un viaduct deasupra autostrazii.

Edited by w140, 13 March 2015 - 23:21.


#16
radupe

radupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 31.03.2005
La vara voi pleca in concediu in Grecia la Halkidiki pe rura: Cluj - Hateg - Vrsac - Bela Crkva - Kovin - Smederevo si am de gand sa fac o oprire pentru o nopate in zona Nis-ului (doar opt odihna). Am studiat si topic-ul vechi si m-am orientat spre OnlyOne Apartments. Suntem familii, 3 adulti + 1 copil fiecare. Daca dintre voi sunt persoane care s-au cazat anii trecuti prin zona respectiva, apreciez orice sugestie!
Multumesc,

#17
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
Cred că am 4 ani consecutivi în care am avut cazare la only one. E curat, decent, ieftin, perfect pentru o noapte. Parcarea e pe stradă, chiar în față, are wifi, AC.

#18
radupe

radupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 31.03.2005
Am facut rezervare aici pana la urma . Multumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate