Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cu masina spre Grecia prin Serbia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1486 replies to this topic

#739
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
Pentru noi cea mai greu de trecut granita a fost intre Macedonia-Serbia. Am stat aproape 2 ore ca se facuse coada dintr-o granita in alta . Nu am inteles de ce s-a stat atat mai ales ca la buletinele noastre nici nu s-a uitat sarbul si la fel a facut si cu masina romaneasca dinaintea mea .

#740
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
In ce zi?Se sta mult doar vineri-sambata-duminica sau in orice zi?

#741
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
Luni in 13.08 am trecut granita spre tara pe la ora 19

Edited by anonima1, 18 August 2018 - 20:10.


#742
mp_gerula

mp_gerula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.07.2005
Cu privire la diferite ocoluri in jurul punctului de frontiera SBR-MK (mai precis cel de la Starac-Pelintse), am intrebat gazda la care am stat in Kumanovo, si mi-a zis ca e un drum rau pe care n-a mai circulat de multi ani. Bineinteles ca nu il recomanda. La punctul de trecere de pe autostrada, coada depinde si de ora la care ajungi acolo (calculati cam la ce ora ajung sarbii care pleaca dimineata din Belgrad, respectiv Katerini/Halkidiki).

#743
raul07

raul07

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,333
  • Înscris: 15.07.2007

View Posttfmercedez, on 31 iulie 2018 - 23:42, said:



Mi se pare mie? Sau sarbii au redus tarifele la roaming date mobile. (Intra cumva in UE?) In Macedonia scorurile au ramas la fel de prohibitive 11Euro/MByte, absurd!


Foarte ciudat, eu am abonament la Orange si au aceleasi tarife la net, 10.71 euro/MB. Uite mesajul primit de mine acum 2 saptamani :

"Bun venit in Serbia! Tarifele standard de roaming in EUR, cu TVA, sunt: apel local 0.809/min, catre RO 2.29/min, primit 1.309/min, SMS 0.452, MMS 1.19, internet 10.71/MB. Pentru a apela in Romania formeaza inaintea numarului prefixul tarii +4 sau 004. Pentru a apela Serviciul Clienti Orange Romania formeaza +40374300300 (tarif standard catre RO)"

#744
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Trebuie sa aleg o ruta,jumatate dintre cunostinte ma sfatuiesc sa ies pe la Naidas,cealalta jumatate sa ies pe la PF1.Parca vad ca in ziua plecarii ma invart in sensul giratoriu din oras o ora ca nu stiu incotro sa o iau.

Edited by daniMMM, 20 August 2018 - 20:01.


#745
flotam

flotam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.10.2012
^Caransabes?Posted Image
Recomand Naidas, mergi mai mult pe autostrada. Vama mai libera, drum mai liber si mai OK la sarbi decat varianta pe la PF1.

#746
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007
Portiunea de drum granita MK-GR si Salonic este Salonix.
Este cel mai periculos drm pe care am condus pana acuma.
Se fac depasiri fara sa se asigure nu cinteaza ca vi din fata, oameni efectiv sunt uni care circula pe acostament si cel mai periculos ii ca vin uni si te depasesc pe dreapta pe acostament...

#747
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011

View PostHeavyd, on 25 august 2018 - 05:42, said:

Portiunea de drum granita MK-GR si Salonic este Salonix.
Este cel mai periculos drm pe care am condus pana acuma.
Se fac depasiri fara sa se asigure nu cinteaza ca vi din fata, oameni efectiv sunt uni care circula pe acostament si cel mai periculos ii ca vin uni si te depasesc pe dreapta pe acostament...
Daca acea portiune de drum o consideri periculoasa, inseamna ca nu ai prea condus nici in Romania prea mult. Pe acostament circula cei care merg mai incet, in felul acesta facand loc celor care o "calca" mai tare.

#748
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Plecat pe data de 11.08.2018,intors la data de 25.08.2018,ruta Targu Mures - Grecia si retur.

La dus,traseul a fost Targu Mures - Naidas - Leskovac,cu doua minute trecerea granitei.Cazarea a fost la Hotel Gros,un hotel cinstit pentru tranzit,cu pat confortabil,dus si buda functionale.Iar cina servita la restaurantul de langa hotel a fost pur si simplu senzationala.N-am mai mancat asa ceva de cel putin 30 de ani in Romania si banuiesc ca odata cu intrarea Serbiei in UE va dispare si de aici.
Am plecat la ora 07:06 de acasa si am ajuns la Leskovac la 17:00.
A doua zi,12.08.2018,am plecat la ora 08:00 si am ajuns la ora 15:00 (langa Paralia).In granita Serbia - MK am stat 15 minute,iar in granita MK - Grecia cateva minute.

La intoarcere,am plecat pe 24.08 la ora 12:00 de langa Paralia si am ajuns la Kragujevac la ora 20:00.In granita Grecia - MK am stat 15 minute,in schimb la MK - Serbia am stat 75 de minute si asta doar datorita proastei organizari,pentru ca sunt doar cinci intrari iar cozile de masini s-au format pe cel putin 10 randuri,creandu-se o gramda de ambuteiaje.In momentul cand am ajuns sa stam omeneste la rand,n-au mai fost probleme.
A fost plin de cocalari si t...igani (de-ai lor) cu numere de D,A,F si mai rar de CH,toti cu masini tari,care nu binevoiau sa stea la rand.Pe parcursul acelei ore m-am simtit ca acasa in Romania,totul fiind identic in comportament,mai putin limba vorbita.
Dimineata,25.08,am plecat la ora 10:00 din Kragujevac si am ajuns acasa la Targu Mures la ora 19:15,cu maximum de trei minute de vama in Naidas,asezonata cu controlul portbagajului,certificatului de inmatriculare si cu bine-cunoscuta intrebare tigari de Macedonia aveti?
In ansamblu starea drumurilor este in general buna cu un plus pentru sarbi.Nici o autostrada nu este impecabila,cu un mare minus pentru romani cu bucatica aia peticita in 1001 de locuri.Iar drumul expres din Grecia a fost teroare,cu gropi peste gropi.Dar la o viteza normala (legala) acele gropi se pot ocoli.
Alimentare cu carburant am facut-o pe autostrada in MK (granita cu Grecia) la dus si in Serbia (Kragujevac)la intors.La greci este scump.

Anul trecut am avut aceeasi destinatie,traseul fiind facut prin Bulgaria,unde am avut cu vreo 70 de km mai putin,adica 970 fata de 1143 acum.Dar timpul petrecut a fost incomparabil mai lung.Pe viitor nici nu se mai pune problema traseului,varianta prin Serbia fiind mult mai avantajoasa,mai ales ca vecinii nostri de la sud nu glumesc in materie de constructie de autostrazi si drumuri.Iar drumul pana la Smederevo,unul clasic,este de-a dreptul mirific pe unele portiuni.
Pacat ca romanii nu invata nimic de la sarbi.Intrarea in granita romaneasca dinspre Oravita este o bataie de joc tipica,cu care ne confruntam de ani buni.
Apropo de Oravita.La dus am trecut prin Resita,apoi Anina.Drum impecabil,lung,cu 10000 de viraje,frumos,placut,fara circulatie semnificativa.La intors am luat-o prin Gradinari,drum mult mai scurt dar cu o portiune de vreo 15 kilometri de carosabil prost cu denivelari,dar fara gropi.Cu o viteza adecvata,se poate face fata cu brio.Eu recomand aceasta varianta.

Nu am trecut suma totala platita pentru autostrazi,dar se poate plati cu cardul la portile mai putin aglomerate.La poarta de la Nis,la dus,(am stat vreo 20 de minute) nici n-au vrut sa stea de vorba,pe buna dreptate insa,fiind vorba de timpul de trecere,care este mult mai scurt la plata cu bani gheata decat cu cardul.Bineinteles este vorba despre cateva secunde,dar la zeci si sute de masini care stau la rand,conteaza.

#749
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postadisz, on 27 august 2018 - 10:09, said:

... Anul trecut am avut aceeasi destinatie,traseul fiind facut prin Bulgaria,unde am avut cu vreo 70 de km mai putin,adica 970 fata de 1143 acum.Dar timpul petrecut a fost incomparabil mai lung ...

Adi, asta s-a întâmplat pt. că nu ai ales cel mai rapid drum. Pe topicul pe care l-ai deschis special eu ţi-am explicat că nu pe la Vidin trebuia să mergi, ci pe la Ruse.
Dar în fine, faptul e consumat, mai nasol e că apar concluzii care pot induce şi pe alţii în eroare. Păcat ...

Mulţumesc pentru informaţiile despre drumul prin Serbia şi Macedonia.


Sănătate şi toate cele bune !

#750
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Ca sa lamurim odata pentru totdeauna.Conform hartilor google am patru trasee:

1)Targu Mures - Bechet - Paralia,937km 13:28 ore.
2)Targu Mures - Naidas - Paralia.1.073 km,13:36 ore
3)Targu Mures - Calafat - Paralia 997 km,13:59 ore
4)Targu Mures - Ruse - Paralia.1.132 km,15:14 ore

Ai tot insistat pentru traseul prin Ruse si multi colegi au explicat deja de ce nu este viabil.Dupa cum vezi,nu este nici cel mai rapid si nici cel mai scurt.Iar pentru mine nu este nici cel mai convenabil.
Din cele 4 trasee,pe doua am circulat deja.Cel prin Calafat este oribil,rusinos pe partea bulgara de E79,circa 120 de km si l-am facut,cu tot cu opriri,in vreo 18 ore.
Iar traseul prin Naidas,cu tot cu opriri,statii de plata autostrada si statul in vama a durat circa 17 ore.
Trebuie sa mentionez ca eu nu plec cu noaptea in cap.Ora de plecare nu este niciodata inainte de 07:00.Iar in aceste conditii,portiunea Brasov - Bucuresti - Giurgiu,respectiv Blagoevgrad - granita greaca devine un calvar.Aceasta ultima portiune se va remedia foarte repede prin finalizarea autostrazii,pentru ca bulgarii-s mult mai destepti ca noi si au inteles ce profit financiar reprezinta autostrada.

#751
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Adi, din câte văd, varianta 4 ţi-o dă prin Makaza, ori nu acela e drumul. Plus că gmaps calculează multe aiurea, eu sunt atent doar la distanţe, timpii afişaţi nu sunt relevanţi.

Dar în fine, dacă nu poţi pleca noaptea nu mai are rost discuţia.


Sănătate şi bine ai revenit !

#752
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Multam mult.
Nu-i vorba ca nu pot pleca noaptea.Pot pleca oricand.Ideea este ca nu mai vreau sa plec noaptea.Nu mai gasesc nici o placere sa conduc pe drumuri unde foarte multi participanti la trafic circula cu deficiente mari la sistemul de lumini sau improvizatii facute aiurea.

#753
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
ce traseu recomandați de la Timisoara la Smederevo ? și în continuare spre Sofia .... ce experiențe ați avut pe aceasta ruta ?  cât se sta în vama la Moravita și Kalotina ?

#754
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Acum sunt în Grecia,am văzut multe mașini de Tm ieșind pe la Stamora,eu am stat 5 min luni pe la 9 dimineața. De ce prin Bulgaria?De la Smederevo ai autostradă...

#755
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View PostdaniMMM, on 31 august 2018 - 21:21, said:

Acum sunt în Grecia,am văzut multe mașini de Tm ieșind pe la Stamora,eu am stat 5 min luni pe la 9 dimineața. De ce prin Bulgaria?De la Smederevo ai autostradă...
am mai auzit de varianta pe la vama Naidas dar pt. cei din Timisoara nu pare o alternativa mai buna.

Traseul TM - Stamora - Smederevo e ok de facut noaptea?

#756
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
E ok,dar sã fii cu ochii pe gps și pe indicatoare.
Cel mai mult am stat la vama MK-SRB.20 minute.
Atentie,in MK la poll nu accepta monede sub 50 cenți .
Am alimentat doar  Lukoil,e ok,accepta orice card.Benzina 72 denari,iar 1 euro e 63 denari.

Edited by daniMMM, 05 September 2018 - 21:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate