Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Cu masina spre Grecia prin Serbia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1493 replies to this topic

#703
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,673
  • Înscris: 10.10.2011
pai la lukoil acolo e singurul loc unde opresc in macedonia. au si terasa aia afara unde poti manca rapid un sandwich, alimentatul e ok numai de la lukoil alimentez in macedonia. e singura mai de doamne ajuta pe care am vazut-o de pe autostrada

#704
catalin29

catalin29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 15.07.2005
Eu am alimentat la Makpetrol in Scopie si la intoarcere chiar la intrare in ceva localitate de pe care intram pe autostrada. Super multumit (la shell grecia am prins si apa).

#705
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Cine a mers din Tm prin Serbia -Macedonia anul acesta ? Ce taxe de drum sunt ? IN Mk e tot ca anul trecut autostrada in reparatie si limitari peste limitari de viteza?

#706
rstejar

rstejar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.10.2006
Gata concediul in Grecia :( . A fost super ok, cazare , masa croaziera skiathos si mai presus vremea! Partea urata au fost cozile Kilometrice, in special la intoarcere, din vami. Nu am ascultat sfatul unor sarbi de a ocoli vama Presevo si am "gustat" ce inseamna sa stai 2 ore si 40 de minute pentru a trece din MK in SRB, experienta pe care cu siguranta nu o voi mai repeta. Pentru doritori, se poate trece intre cele doua tari prin vama Staratz (srb)- Pelintse (MK) pentru un ocol de doar 10 km. Ca si cazari intermediare ambele in Serbia, la dus am stat in Vranje la Park Gate and more (240 lei, mic dejun inclus, parcare privata, monitorizata si pazita, conditii extraordinare) iar la intoarcere am oprit in Nis la Athos Apartments (ei zic hostel, pret 33 eur. fara MD, parcare privata, conditii bune, central, vis a vis de nisilska mehana un restaurant traditional foarte cautat de turisti, mancare f. buna). Confirm faptul ca in MK, la dus se merge doar pe autostrada iar la intors este o portiune de 20-35 km. deviere. De asemenea taxare la intrare/iesire din GR. la Evzonoi 1,45 eur.. Taxa Tsipras spunea gazda. Si tot gazda spunea ca si intrarea/ iesire cu Bulgaria este taxata!

#707
behe

behe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.12.2009

View Postrstejar, on 06 august 2018 - 22:46, said:

Gata concediul in Grecia Posted Image . A fost super ok, cazare , masa croaziera skiathos si mai presus vremea! Partea urata au fost cozile Kilometrice, in special la intoarcere, din vami. Nu am ascultat sfatul unor sarbi de a ocoli vama Presevo si am "gustat" ce inseamna sa stai 2 ore si 40 de minute pentru a trece din MK in SRB, experienta pe care cu siguranta nu o voi mai repeta. Pentru doritori, se poate trece intre cele doua tari prin vama Staratz (srb)- Pelintse (MK) pentru un ocol de doar 10 km. Ca si cazari intermediare ambele in Serbia, la dus am stat in Vranje la Park Gate and more (240 lei, mic dejun inclus, parcare privata, monitorizata si pazita, conditii extraordinare) iar la intoarcere am oprit in Nis la Athos Apartments (ei zic hostel, pret 33 eur. fara MD, parcare privata, conditii bune, central, vis a vis de nisilska mehana un restaurant traditional foarte cautat de turisti, mancare f. buna). Confirm faptul ca in MK, la dus se merge doar pe autostrada iar la intors este o portiune de 20-35 km. deviere. De asemenea taxare la intrare/iesire din GR. la Evzonoi 1,45 eur.. Taxa Tsipras spunea gazda. Si tot gazda spunea ca si intrarea/ iesire cu Bulgaria este taxata!
Salutare!
Se pare ca la vami e durere in perioada asta. Eu urmeaza sa plec din Arad, pe 11 seara, si ma gandeam: pentru a evita MK, nu ar fi mai ok de la Nis sa merg pe Bulgaria? Sunt cu 53 de km mai mult, dar poate am noroc sa nu stau in vami atata, si evit si MK, pentru care nu am carte verde (dragutii de la Euroins nu o au pe lista).
In Serbia as trece din RO pe la Stamora Moravita. De acolo pana la Smederevo (unde vad ca incepe autostrada), cum e drumul prin Serbia?

Mersi frumos.

#708
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcatalin29, on 02 august 2018 - 18:18, said:

Eu am alimentat la Makpetrol in Scopie si la intoarcere chiar la intrare in ceva localitate de pe care intram pe autostrada. Super multumit (la shell grecia am prins si apa).
De unde stii ca ai prins apa de la shell grecia?
Adica , ai ramas cu masina in drum dupa ce ai alimentat? Doamne fereste..

#709
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View Postrstejar, on 06 august 2018 - 22:46, said:

Gata concediul in Grecia :( . A fost super ok, cazare , masa croaziera skiathos si mai presus vremea! Partea urata au fost cozile Kilometrice, in special la intoarcere, din vami. Nu am ascultat sfatul unor sarbi de a ocoli vama Presevo si am "gustat" ce inseamna sa stai 2 ore si 40 de minute pentru a trece din MK in SRB, experienta pe care cu siguranta nu o voi mai repeta. Pentru doritori, se poate trece intre cele doua tari prin vama Staratz (srb)- Pelintse (MK) pentru un ocol de doar 10 km. Ca si cazari intermediare ambele in Serbia, la dus am stat in Vranje la Park Gate and more (240 lei, mic dejun inclus, parcare privata, monitorizata si pazita, conditii extraordinare) iar la intoarcere am oprit in Nis la Athos Apartments (ei zic hostel, pret 33 eur. fara MD, parcare privata, conditii bune, central, vis a vis de nisilska mehana un restaurant traditional foarte cautat de turisti, mancare f. buna). Confirm faptul ca in MK, la dus se merge doar pe autostrada iar la intors este o portiune de 20-35 km. deviere. De asemenea taxare la intrare/iesire din GR. la Evzonoi 1,45 eur.. Taxa Tsipras spunea gazda. Si tot gazda spunea ca si intrarea/ iesire cu Bulgaria este taxata!
Interesanta observatia cu alternativa la vama . Daca nu ti-e mult, poate pui o poza din google maps cu traseul ocolitor in zona frontierei? Mie imi merge netul de toata jena aici in grecia, si am sa iau in considerare solutia ta.

Cat despre dumele cu politia cu grecii.. fâss, pe insule cel putin se circula exact ca in anii precedenti. Motociclisti fara casca, trec pe rosu fara jena.

Attached Files



#710
rstejar

rstejar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.10.2006
Sa raspund punctual, in ordine cronologica:
- @behe, varianta srb. -bg. nu cred ca e  fezabila. inainte de a pleca spre casa, a plecat din grecia o familie din tulcea spre bulgaria la 5 AM si au sunat o alta familie care era inca cu noi in .gr spunand ca stau de 2 ore in vama .gr- .bg. variante ar fi de ocolire a PCTF Presevo prin Starac (Prohor Pcinschi .srb - .mk) mai lung cu 10 km, si prin Star Dorjian (.mk - gr. ) mai lung cu 50 km. Referitor la cartea verde, te duci in Arad la Euroins si faci supliment pt. .MK contra aprox. 8 euro. Cumnatul meu a procedat asa in Alba Iulia si a fost OK!
- @ tfmercedez incerc sa atasez poza. Daca nu-mi iese, traseul ar fi Kumanovo-Pelintse (PCTF .mk) - Starac(PCTF .srb)- cu iesire pe sosea intre Bujanovac si Vranje aproape de locul unde se reia autostrada spre Nis-Smederevo.

Attached Files


Edited by rstejar, 07 August 2018 - 19:55.


#711
behe

behe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.12.2009

View Postrstejar, on 07 august 2018 - 19:46, said:

Sa raspund punctual, in ordine cronologica:
- @behe, varianta srb. -bg. nu cred ca e  fezabila. inainte de a pleca spre casa, a plecat din grecia o familie din tulcea spre bulgaria la 5 AM si au sunat o alta familie care era inca cu noi in .gr spunand ca stau de 2 ore in vama .gr- .bg. variante ar fi de ocolire a PCTF Presevo prin Starac (Prohor Pcinschi .srb - .mk) mai lung cu 10 km, si prin Star Dorjian (.mk - gr. ) mai lung cu 50 km. Referitor la cartea verde, te duci in Arad la Euroins si faci supliment pt. .MK contra aprox. 8 euro. Cumnatul meu a procedat asa in Alba Iulia si a fost OK!
- @ tfmercedez incerc sa atasez poza. Daca nu-mi iese, traseul ar fi Kumanovo-Pelintse (PCTF .mk) - Starac(PCTF .srb)- cu iesire pe sosea intre Bujanovac si Vranje aproape de locul unde se reia autostrada spre Nis-Smederevo.
Mersi pentru raspunsuri! Cu Euroins am discutat deja, e 8 Euro pentru 15 zile suplimentul de carte verde, care nu se poate face decat la o sucursala de-a lor.
Cu varianta Bulgaria: in contextul asta, in care si acolo se sta in vami asa mult, nu are sens sa mai fac si km in plus, doar sa stau la alte cozi. Deci, pica.
O sa iau in considerare alternativele de puncte de trecere a frontierei pe care mi le-ai dat.
Legat indirect tot de asta: ce navi offline ar fi mai ok? Am Igo NextGen, Sygic, Here WeGo, OsmAnd toate cu ultimele harti actualizate, si nu dau niciuna un traseu identic pentru ruta asta Posted Image)
Inca o intrebare, daca imi permiti: intentionez sa platesc cu card taxele de autostrada, peste tot. Cum e la sarbi si in Macedonia? Se poate plati cu cardul?
De Grecia nu mai intreb, am descarcat GreekTool sa vad cat ar fi, si banuiesc ca e ok cu cardul.
O zi fain !

Edited by behe, 08 August 2018 - 08:09.


#712
hcm

hcm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.05.2007

View Postbehe, on 08 august 2018 - 07:52, said:


Mersi pentru raspunsuri! Cu Euroins am discutat deja, e 8 Euro pentru 15 zile suplimentul de carte verde, care nu se poate face decat la o sucursala de-a lor.
Cu varianta Bulgaria: in contextul asta, in care si acolo se sta in vami asa mult, nu are sens sa mai fac si km in plus, doar sa stau la alte cozi. Deci, pica.
O sa iau in considerare alternativele de puncte de trecere a frontierei pe care mi le-ai dat.
Legat indirect tot de asta: ce navi offline ar fi mai ok? Am Igo NextGen, Sygic, Here WeGo, OsmAnd toate cu ultimele harti actualizate, si nu dau niciuna un traseu identic pentru ruta asta Posted Image)
Inca o intrebare, daca imi permiti: intentionez sa platesc cu card taxele de autostrada, peste tot. Cum e la sarbi si in Macedonia? Se poate plati cu cardul?
De Grecia nu mai intreb, am descarcat GreekTool sa vad cat ar fi, si banuiesc ca e ok cu cardul.
O zi fain !


Eu am plecat spre Grecia in 05.08.2018, am platit toate taxele de autostrada de la sarbi si macedonieni cu cardul, MasterCard, contactless, se mai putea plati si visa sau maestro...

#713
behe

behe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.12.2009

View Posthcm, on 08 august 2018 - 16:04, said:

Eu am plecat spre Grecia in 05.08.2018, am platit toate taxele de autostrada de la sarbi si macedonieni cu cardul, MasterCard, contactless, se mai putea plati si visa sau maestro...
Mersi frumos pentru raspuns! Chiar ma gandeam ca trebuie sa mai iau si dinari :) Bine ca nu e cazul.

#714
rstejar

rstejar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.10.2006
Nu e cazul, merge cu card la sarbi si macedoneni, nu si la greci!!! Doar cash! Ca navigatie, eu am folosit maps offline, pe telefon, singurul care stie si portiunea noua din autostrada macedoneana. E tare bun, descarci offline portiunea de harta pe unde vrei sa treci si te ruteaza f. f. bine. Cred ca si sygic-ul stie de noua autostrada din macedonia. Ca sa urmezi traseul de ocolile a vamii din presevo, trebuie sa-i dai manual traseul prin cealalta vama ( punct intermediar) altfel te duce automat prin presevo.

Edited by rstejar, 08 August 2018 - 22:36.


#715
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007

View Postrstejar, on 08 august 2018 - 22:32, said:

merge cu card la sarbi si macedoneni,
La macedonieni am pățit foarte rar, cred ca la 2 toll-uri din vreo 20 de tranzitări, sa nu-mi citească unul sau mai multe carduri.
Acum, nu stiu ce facea functionarul sus la el in toneta si de ce nu mergea cardul, poate era pe ciubuc. (cu euro se rotunjeste mult in sus).
Ideea e sa ai pregatit la indemana si monezi de 0.5,1 sau 2 euro (nu accepta mai mici).

#716
behe

behe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.12.2009

View Postrstejar, on 08 august 2018 - 22:32, said:

Nu e cazul, merge cu card la sarbi si macedoneni, nu si la greci!!! Doar cash! Ca navigatie, eu am folosit maps offline, pe telefon, singurul care stie si portiunea noua din autostrada macedoneana. E tare bun, descarci offline portiunea de harta pe unde vrei sa treci si te ruteaza f. f. bine. Cred ca si sygic-ul stie de noua autostrada din macedonia. Ca sa urmezi traseul de ocolile a vamii din presevo, trebuie sa-i dai manual traseul prin cealalta vama ( punct intermediar) altfel te duce automat prin presevo.
Deci, fix la greci, unde ma asteptam sa pot plati cu card, fiind in UE si toate alea, merge numai cu cash? Frumos, ce sa zic. Si trebuie sa am euro monede cu mine (suma fixa)?
Cand spui maps offline, te referi la Google maps, folosit offline (descarcat "patratelele" de pe harta pana compui tot traseul)?
Cred si eu ca Sygic stie de portiunea aia noua, pentru ca in Macedonia vad ca doar pe Autostrada ma ruteaza, nu vad niciun ocol pe nationale sau altele.
Am notat deja celelalte alternative de vama, ca sa pot sa dau punct intermediar.
Mersi frumos, din nou. O zi fain!

View Postagp626, on 09 august 2018 - 06:41, said:

La macedonieni am pățit foarte rar, cred ca la 2 toll-uri din vreo 20 de tranzitări, sa nu-mi citească unul sau mai multe carduri.
Acum, nu stiu ce facea functionarul sus la el in toneta si de ce nu mergea cardul, poate era pe ciubuc. (cu euro se rotunjeste mult in sus).
Ideea e sa ai pregatit la indemana si monezi de 0.5,1 sau 2 euro (nu accepta mai mici).
Salutare! Bine de stiut, mersi. Ai idee, la noi la casele de schimb, iti da cineva Euro monede? Din ce stiu eu, cand vrei sa le vinzi monede, nu iti accepta.

#717
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007
La greci nu trebuie neapărat monede, euro să fie; îți dă rest. E și o bună ocazie să scapi (la întoarcere) de surplusul de metal din buzunar.

La toll-urile mai mici (pe bretele, pe autostradă nu am întâlnit situația) nu e încasator, și arunci bani într-o cutie. Aici sunt de preferat monede în sumă exactă (nu știu dacă dă rest), dar nu cred să fie cazul la tine.

Edited by Brainie, 09 August 2018 - 09:33.


#718
behe

behe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.12.2009

View PostBrainie, on 09 august 2018 - 09:31, said:

La greci nu trebuie neapărat monede, euro să fie; îți dă rest. E și o bună ocazie să scapi (la întoarcere) de surplusul de metal din buzunar.

La toll-urile mai mici (pe bretele, pe autostradă nu am întâlnit situația) nu e încasator, și arunci bani într-o cutie. Aici sunt de preferat monede în sumă exactă (nu știu dacă dă rest), dar nu cred să fie cazul la tine.
Multumesc de lamuriri!  Sper si eu sa nu o iau pe "aratura". Sau macar nu din prima zi, ca apoi sper sa am monede :))

#719
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
@behe
La Luxor în centru, sigur au monede, le cumpara înapoi  la 3 lei/e
Acuma, vezi si tu in ultima zi din Grecia te scapi de marunțis, sa nu te intorci acasa cu un pumn de meteal.

#720
behe

behe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.12.2009

View Postagp626, on 09 august 2018 - 10:18, said:

@behe
La Luxor în centru, sigur au monede, le cumpara înapoi  la 3 lei/e
Acuma, vezi si tu in ultima zi din Grecia te scapi de marunțis, sa nu te intorci acasa cu un pumn de meteal.
La Luxor am mai schimbat si alte dati (in Arad), poate am noroc de data asta, macar 10 Euro sa aiba monede.
Scap de marunti, ca decat sa ii dau la 3 lei, mai bine ii donez sau ii las mostenire :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate