Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13694 replies to this topic

#5131
jurasic

jurasic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.02.2005
Mare grija pentru cei ce merg pe traseul Haskovo Kardjali, spre Makaza evident, in localitatile Konush si Kozlets sunt 2 denivelari (in fiecare localitate) foarte pronuntate, deci aveti grija si mergeti cu viteza redusa.

#5132
profan1213

profan1213

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.09.2005
Vreau sa ajung în Thassos traversând Bulgaria noaptea. La fel o sã fie si la întoarcere. Am 2 copii; de 2 si 4 ani si o sã le fac pat pe bancheta spate. Scaunele auto nu o sa le mai iau din lipsã de spațiu. A avut cineva probleme cu poliția în Bulgaria datoritã lipsei scaunelor pt. copii? În Grecia nu mai întreb datã fiind permisivitatea poliției fațã de participanții la trafic.

#5133
gabispataru

gabispataru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.10.2010
va salut ,  vreau sa merg anul acesta in Pelion , dar nu sant in clar cu traseul pe care sa-l urmez Brasov-Pelion , ma puteti ajuta cu sugestii ?
As vrea sa plec undeva pe la 12 noaptea din Brasov ,dar vad ca bacul de la Turnu Magurele are program 8-20 ceea ce nu prea imi convine ca ar trebui sa stau ceva ore pe acolo...
sa ies pe la Ruse traversez Bulgaria Nova Zagora si granita Makaza ? Va multumesc.

#5134
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

View Postgabispataru, on 28 iulie 2017 - 05:57, said:

va salut ,  vreau sa merg anul acesta in Pelion , dar nu sant in clar cu traseul pe care sa-l urmez Brasov-Pelion , ma puteti ajuta cu sugestii ?
As vrea sa plec undeva pe la 12 noaptea din Brasov ,dar vad ca bacul de la Turnu Magurele are program 8-20 ceea ce nu prea imi convine ca ar trebui sa stau ceva ore pe acolo...
sa ies pe la Ruse traversez Bulgaria Nova Zagora si granita Makaza ? Va multumesc.
Am înțeles că la Makaza se stă foarte mult pentru că locul preferat al celor care merg în Thassos și nu sunt puțini. Noaptea pe Sofia - Kulata e liber, iar de la Promachonas nu te mai dai jos de pe autostradă până aproape de Volos, decât dacă vrei să eviți punctele de taxare.

#5135
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Tu stai linistit stiind ca mergi cu 2 copii un drum de 600 km, noapte, neasigurati pe bancheta din spate? Intreb si eu, ca vad ca prima ta grija e amenda, nu ce s-ar intampla in caz de ceva...Posted Image

#5136
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 18.04.2007
gabispataru: ruse + kulata

Poate pleci mai devreme din Bv, că așa ajungi la Giurgiu pe la 4, odată cu toți bucureștenii  Posted Image

#5137
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
Selectie naturala, my friend :)

#5138
oreift

oreift

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 25.07.2006

View Postgabispataru, on 28 iulie 2017 - 05:57, said:

va salut ,  vreau sa merg anul acesta in Pelion , dar nu sant in clar cu traseul pe care sa-l urmez Brasov-Pelion , ma puteti ajuta cu sugestii ?
Tocmai m-am intors din Pelion (Chorefto). Am traversat Bulgaria pe traseul Ruse - Kulata, cred ca este mai potrivit pentru destinatii din Grecia care nu sunt in zona Thassos.
Trebuie sa tii cont ca portiunea de drum din Pelion iti va consuma timp iar traseul este destul de dificil - sunt multe serpentine. De exemplu portiunea Volos - Chorefto, de lungime 57 km, o faceam in aproximativ o ora si jumatate. Am scris aici cateva consideratii legate de drum.

Vacanta placuta!

#5139
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
Inconstienta parintilor e platita scump de copii. Scaunele alea nu au rolul de a te feri de amenda, au rolul de a-ti duce copilul intr-o bucata la destinatie. Si eu am fost in grecia de 2 ori cu copil mic (prima data la 1 an si 3 luni) dar nu s-a pus problema sa nu stea in scaun. A mai chitait, a mai croncanit, am mai facut o pauza in plus dar s-a putut. De dormit in masina oricum doarme mai bine in scaunt decat pe bancheta unde o sa cada in nas la prima frana sau groapa.

#5140
jurasic

jurasic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.02.2005
Mare atentie si la gropile din Gurkovo. Sunt mai mari ca oricand, nu as trece pe acolo noaptea in aceste conditii.

#5141
gabispataru

gabispataru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.10.2010
multumesc de raspuns ,"junior" , drumul prin Bulgaria este:Ruse - Plevna-Sofia - Kulata ? E ok ca si drum ? in ce stare este ? L-ai parcurs pe zi sau pe noapte ?

#5142
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Stiu 2 perechi de copii, frate si sora, care au scapat din accidente de masina dauna totala pentru ca au fost prinsi in scaune/centuri.

Unii vara asta, chiar venind din Grecia.

Edited by mdt, 28 July 2017 - 17:15.


#5143
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poliția nu te oprește doar pentru că nu ai copiii în scaune mai ales dacă aceștia dorm întinși pe banchetă și în consecință nu sunt vizibili din afara mașinii. Probleme pot să apară la granițe. Eu am venit săptămâna asta din Grecia și la intrarea în România pe la Calafat, vameșilor bulgari le-au trebuit și certificatele de înmatriculare ale mașinilor. Pentru mine a fost o premieră.

#5144
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

View Postgabispataru, on 28 iulie 2017 - 17:10, said:

multumesc de raspuns ,"junior" , drumul prin Bulgaria este:Ruse - Plevna-Sofia - Kulata ? E ok ca si drum ? in ce stare este ? L-ai parcurs pe zi sau pe noapte ?

mergi fara griji, drumul este ok din toate punctele de vedere.

eu l-am facut in noaptea de 10 iulie spre grecia .

#5145
bogdan1709

bogdan1709

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.11.2007
Nu a trecut nimeni in Bulgaria pe la Calafat? Eu plec din Ploirsti spre Kulata si g.maps ma indruma spre Calafat desi am facut cu igo de 2 ori drumul prin Giurgiu-Ruse

#5146
spikey79

spikey79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 12.03.2010

View Postbogdan1709, on 28 iulie 2017 - 21:01, said:

Nu a trecut nimeni in Bulgaria pe la Calafat? Eu plec din Ploirsti spre Kulata si g.maps ma indruma spre Calafat desi am facut cu igo de 2 ori drumul prin Giurgiu-Ruse
Eu am trecut pe 17 iulie pe la 00:30,stat in vama cca 15 min,problema e ca nu am gasit vigneta in vama (cica "no internet")si am luat benzinariile la rand. Am luat de la a 2-a de dupa vama (cam 5 km din vama) vigneta pe o saptamana ca pe o luna nu mai aveau.Pret:9E.In rest drumul e foarte bun (atentie dupa Vidin sa mergi pe european prin Dimovo).Drumuri bune si vacanta frumoasa!

#5147
spikey79

spikey79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 12.03.2010

View Postbogdan1709, on 28 iulie 2017 - 21:01, said:

...g.maps ma indruma spre Calafat desi am facut cu igo de 2 ori drumul prin Giurgiu-Ruse
Poate pentru ca de data asta ai ales ca destinatie alta parte a Greciei.

#5148
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postbogdan1709, on 28 iulie 2017 - 21:01, said:

... din Ploiesti spre Kulata si g.maps ma indruma spre Calafat ...

Da, observ şi eu că nu apare deloc Ruse ca variantă. Dar g.maps a mai făcut astfel de glume şi în trecut.

Stai liniştit, n-ai ce căuta pe la Calafat, tot pe la Ruse e drumul.


Sănătate şi tcb !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

nicusan75

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate