Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13698 replies to this topic

#199
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

 manead, on 21 aprilie 2015 - 15:52, said:

... dupa VT era surpat si ne-a ocolit. De plecat plec sambata ...

Ai fost în perioada aia când au fost inundaţii şi a fost luat asfaltul.
Stai liniştit, s-a refăcut totul încă de atunci, se circulă foarte bine.

Vara sâmbăta e mai problematic pe la Makaza dacă ajungi în vamă la ora prânzului (între orele 10 şi 14 în week-end se aglomerează vama pe sensul spre Grecia).
Deci, dacă treci pe la Makaza, ai grijă şi evită acel interval orar.

Pe la Kulata sâmbăta nu are cum să fie aglomerat.


Sănătate şi tcb !

#200
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Mersi mult Ovidiu,

Da, si anul trecut am plecat tot asa, dar parca duminica. A fost perfect, s-a mers brici pana la Makaza. Insa acolo am luat coada de 1 ora si ceva.. Posted Image
O singura ghereta d'aia de verificat pasapoarte. Dupa vama insa super liber si peisaj de vis.

Thx,
Dan.

 st3fan19, on 21 aprilie 2015 - 17:30, said:

Un pic offtopic iti recomand sa faci o oprire de o noapte  si poate si ceva din a doua zi Metzovo este o zona superba pentru odihna dupa atata drum.

Am deja cazare rezervata la Metsovo Posted ImagePosted Image
SI la Meteore Posted Image

 st3fan19, on 21 aprilie 2015 - 17:30, said:


Prin Sofia este ceva mai scurt ca si km dar cu cate lucrari sunt vei fi rosu ca racu.
Eu vorbesc din perspectiva unuia ce am fost anul trecut deci poate sa mai schimbat ceva.


Mai citesc p'aci pe forum. Pana la finalul lui Iunie vor apare impresii.

Edited by manead, 22 April 2015 - 08:21.


#201
bubugimi

bubugimi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.03.2015
Referitor la patania cu acele cuie, poate fi reala sau ba, dar in Romania, in Bucuresti am patit-o de 2 ori, venind mereu de la drum lung: in cartierul Aviatiei venind de la Baneasa am primit o piatra cubica de pavaj din strigoiul acela de schelet de bloc vis-a-vis de Libra bank, noroc ca a cazut pe capota si nu prin parbriz iar la podul Baneasa cand intram spre cartierul Baneasa ne-au bombardat tiganii cu cateva "pietricele" care ne-au costat ! Plus ca sotului i-au pus intentionat cuie in roata, ziua, in parcarea de la Raiffeisen in Bucuresti, zona altfel plina de politie. Si amintiti-va de acei straini carora tiganii le-au intins  corzi de-a latul soselei, undeva in Maramures acum cred 2 ani, cu scopul de ai jefui. Si nu e singura patanie, acum cativa ani intre Targoviste si Campulung, cateva luni la rand intalneam tigani care incercau sa ne opreasca chipurile sa le dam benzina.  E de preferat sa circulati ziua, asa a vrut si bulgarul care anul trecut ne-a adus cu platforma de la Kurdzhali si caruia i-a fost frica sa circule in Romania, ne-a trecut podul si s-a intors. Deci oriunde puteti pati ceva, a , mi-am amintit de o postare pe alt forum, un tanar a mers la Balcik si i-a fost frica sa innopteze acolo, a revenit in Mangalia la un hotel bunicel, dimineata ioc masina in parcare !!!

Daca stiti ceva concret despre lucrarile de la podul Giurgiu-Ruse va rog sa scrieti. Plec pe 22 mai spre Grecia, multumesc.

#202
iclaudiaisabela

iclaudiaisabela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.01.2010

 dl_dr25, on 20 aprilie 2015 - 12:10, said:

O recomandare de traseu Bucuresti - Lefkada la sfarsitul luni iunie pe timp de noapte ???
Mentionez ca mai am doua plecari si veniri Bucuresti -Thassos pe timp de noapte (toate) , pe treseul Bucuresti-Svilengrad-Thassos si Bucuresti-Makaza-Thassos.
Multumesc

Noi am fost acum 2 ani in Lefkada pe traseul: Bucuresti - Ruse - Pleven - Sofia - Blagoevgrad - Kulata - Thessaloniki - Kozani - Metsovo - Preveza - Lefkada.
Am plecat la ora 15:00, am trecut de Sofia cand se intuneca iar la 12 noapte am intrat in Grecia. La ora 6 dimineata am ajuns pe insula.

Anul acesta vom merge in Lefkada tot pe acest traseu (In Thassos am mers si prin vama Makaze si prin Svilengrad).

#203
Barbiturice

Barbiturice

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 286
  • Înscris: 28.03.2015
Un traseu bun, intr-adevar. :)

#204
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Si totusi, nu-i mai bine sa faci 4 ore prin Bulgaria in loc de 8?! :w00t:

Intreb si eu ...

#205
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
Adică?

#206
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
poi ce e de explicat? Mai sus Claudia (Isabela?!) spune ca au plecat la 15:00 din Bucuresti si la 00:00 treceau granita la Kulata. Asta inseamna aproape 8 ore de la Ruse la Kulata. Pe Makaza, la un mers normal, faci aproape 4 ore de la Ruse la Makaza.

Tinand cont ca au facut 1200 km in 15 ore, au mers destul de hotarat, deci nu-i suspectez de dormit la volan nici in BG, nici in GR.

Pe Makaza, cum spuneam si mai sus, am plecat la 11:00 din Vasiliki si am ajuns la aproape 01:30 in fata casei. 2 masini, cu plozii dupa noi (am facut vreo 2 opriri mai mari, pentru masa si diverse pe drum, in Grecia, cu un mic ocol in zona Meteora). Si asta in conditiile in care Makaza abia se deschisese de 2 zile, iar drumul spre Kardjali era inca ... "interesant", nu cel nou.

Deci cred ca pot repeta intrebarea: de ce as face 8 ore prin BG in loc de 4?! :w00t:

#207
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

 Tyby, on 22 aprilie 2015 - 23:24, said:

... de ce as face 8 ore prin BG in loc de 4?! Posted Image

Tyby, exagerezi cu 4 ore Ruse - Makaza. Sunt 378 km, fără autostradă (nu pun la socoteală bucăţica aia între "Zagore", fiindcă nu câştigi pe ea cât pierzi între Gurkovo şi NZ). La mers normal scoţi o medie orară de 70 km/h, care e de bun-simţ (cu tot cu opriri).
Aşadar, dacă mergi pe varianta Ruse - Makaza, la mers normal, prin Bulgaria faci cca. 5 ore jumate'. Dacă mergi legal, atunci n-ai cum să scoţi sub 6 ore fără opriri. Sunt calcule simple, care nu pot fi contestate. Aaaaa, că faci tu 4 ore, asta e altceva şi te înţeleg. Dar nu toţi sunt excepţii ca tine.

În schimb, pe varianta Sofia, ai cca. 350km de drum fără autostradă (aka 5 ore cu tot cu opriri), plus 145km de autostradă (aka 1 oră şi vreun sfert), plus aproape 30 de minute prin Sofia (de la Jumbo la giratoriul în care dă Filipovski şose). Şi asta în condiţiile devierii actuale prin Petrici. Iar dacă adunăm, obţinem un timp sub 7 ore, ba chiar mai apropiat de 6 ore jumate'.

Aşa că e bine să avem grijă cu aprecierile, mai ales că n-am luat în discuţie alte aspecte, care ar cam avantaja varianta Sofia.

Iar despre treaba cu plecatul la 11 din Vasiliki etc. etc. nu pot spune decât că măcăne un pic mai mult decât normal, ca să fiu elegant în exprimare. Mai dă-i grăunţe (aka rememorează, recalculează şi mai adaugă la durată, dacă vrei să te creadă cineva). Sunt convins că ai greşit pe undeva la calcule.

LE: între Bucureşti şi Vasiliki (în Lefkada) nu sunt 1200, ci doar 1100km grosso-modo (pe ruta descrisă de ea).


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 23 April 2015 - 00:47.


#208
tyrex1

tyrex1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.08.2014
Buna ziua, stie cineva care este situatia cu lucrarile de pe podul Giurgiu- Ruse, au inceput, sunt in plina desfasurare  si cum este traficul la trecerea podului ca sa stim la ce ne asteptam in  vara asta cu drumul spre Grecia. Numai bine.

#209
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
Îmi este greu sa cred ca faci 4 ore in Bg, asta înseamnă sa conduci super agitat, fara grija de mașină, să te pisi pe tine mai mult decât la opriri etc.
Îți spun fara răutate, eu am condus fara grija politie in Bg ( curbele luate după gps), dar la drumul de acolo + opriri de pipi, cafea etc. nu ai cum sa faci sub 5 ore

#210
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Ovidiu, uite aici scriam cam acelasi lucru, si era mai proaspata.

http://forum.softped...st__p__13794628

Da, tin minte foarte clar ca la 11:05 eram in Peco la Vasiliki, ma luasem de trupa ca intarziau aiurea. La 01:10 eram la OMV in 1 Decembrie (parca acolo este), la 02:00 eram deja in casa, cu bagajele "cantarite". Si am oprit de cateva ori bune pe drum.

Nu ma coafeaza in mod deosebit afirmatia cu "macane"!

Ultima data  (cred) am facut 5 ore Ruse - Makaza, pe la Gabrovo - Shipka (era inchis Veliko Tarnovo), cu 2 masini mai ... lente dupa mine, intors / oprit de 2 ori dupa ei, ca se "cam" pierdusera, si nu stiau exact pe unde sunt. (ora 03:50 plecam din fata casei, ora 10:20 eram la coada la Makaza, ora 12:05 urcam pe ferry).

Pe Sofia, ultima data am facut 10 ore de la Ruse la Sandanski. Nu, multumesc!

#211
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
http://www.money.ro/...i-peste-dunare/

Edited by lori_2001, 23 April 2015 - 10:43.


#212
iclaudiaisabela

iclaudiaisabela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.01.2010
Mie personal nu mi-a placut in primul rand vama Makaze. Anul trecut la sfarsitul lui iulie am prins aglomeratie in vama si am stat peste 1 ora la dus (ne-am asezat la coada pe la 9 dimineata) si peste 2 ore cand ne-am intors (ne-am asezat la coada pe la 4 dupa-amiaza).

#213
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
Acum am vazut pozele din telefon de la Makaza, au locatia si ora. Plecat de pe Centura Bucuresti ( Benzinaria Gaz prom) la 01.15 -01.30 si ajuns in Makaza la 08.45-09.00 pe data de 28.06.2014. Ocolit fiindca abia trecuse taifunul  :)  pe la bulgari si inchisesera drumul, gresit o intrare in Ruse (10min) si o pauza lunga in Kardzali (0.30-0.45min) + pauzele de tigara ( destul de multe fiindca nu fumam in masina cu familia, am fost fumator inrait 2-3 pachete pe zi ). Doua masini, cap un Lighean tot drumul si un 508. La intoarcere nu imi mai aduc bine aminte si asa ca nu vreau sa spun prostii.

#214
Daniel26

Daniel26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 12.08.2008
Salut,

Eu plec in Vourvorou . Plec din Bucuresti Makaza Vourvorou. Eo k asa , sau mai bine plec prin Sofia.

Am fost in Thasos anul trecut prin Makasa asa ca stiu drumul. google maps "spune" ca sunt acelasi nr de km. Eu plec la inceput de iunie asa ca nu cred ca e nebunie in Makaza.

Multumesc

#215
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Ramai ca si anul trecut, pe varianta Makaza!

#216
Daniel26

Daniel26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 12.08.2008
Da,
Asa ma gindeam si eu..


Merci

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate