Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13691 replies to this topic

#1279
anthony2000

anthony2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 17.05.2007
Comisia Europeana recomada ca toate tarile sa modifice legistatia astfel incat luminile de intalnire sa fie aprinse obligatoriu cel putin in afara localitatilor, daca nu chiar permanent.  Momentan lucrurile stau asa :
Required under certain conditions:
Outside populated areas: Italy, Hungary and Romania
Indicated roads only: Portugal
Motorcycles only: Belgium, France, Spain
Recommended:
Germany, Spain, France
Required at all times:
Bulgaria, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, Iceland, Latvia, Lithuania, Macedonia, Montenegro, Norway, Poland, Russia, Serbia, Slovakia, Slovenia, Sweden, Switzerland .
Note that all vehicles sold in EU since 2011 are required to have DRLs installed as per European Union Directive 2008/89/EC.
Grecia nu apare , deci nu e obligatoriu sa ai luminile de intalnire aprinse acolo, doar daca acest lucru este semnalizat ca atare.

#1280
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostTyby, on 18 iulie 2015 - 11:38, said:

Barboaso, si remarca mea era un pamflet! Posted Image
Era evident, as zice, da' daca tot m-ai citat / mi-era adresat, si avand in vedere ce-au halit-o altii, am simtit nevoia sa fac respectiva precizare.   ;)

#1281
traian78

traian78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.05.2007
Salut tuturor.
Vineri seara stat la pod Giurgiu intre 21:11-22:00 la intrare in Rom.coada de cativa km.
Am actualizat speedcams din gps dar sunt f multe pe care nu le stie in special la benzinarii (lukoil)da si prin sate.
Drumuri in general proaste cu mici exceptii bucata de autostrada si Kardjali-Makaza.Pretul motorinei la Kardjali 2.30 leva.
Vama Makaza sambata pe la 3 dim. pustie.
Mare atentie dupa vama Makaza intre tuneluri limita de viteza si speedcams (mi-am luat un flash).


#1282
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005

View PostOvidiuNS, on 16 iulie 2015 - 14:34, said:

De fapt, principala diferenţă este că nu treci prin Nova Zagora şi nici pe bucata cu piatră cubică. Tu aşa voiai.

Apropos de asta,  eu la intoarcere am venit cu here maps (la dus am mers pe Navigon cu puncte intermediare ca ala nici cu ultimele harti nu ruteaza corect deloc, decat daca setezi traseu scurt), care stia de Nova Zagora si, cum nu pot seta pct intermediare, am lasat asa.
Iar la Gurkovo NU m-a bagat pe portiunea cu piatra cubica, cred ca a ocolit putin insa drumul era bun. Se poate ocoli deci bucata aia...

Pe de alta parte, subscriu si eu la calitatea drumului prin Stara Zagora, superioara celeilalte variante.
Si, ca ultima observatie, prin Stara erau mai multe masini (deci puteai avea "iepure" in fata) iar prin Nova era cam pustiu (zi de vineri la dus, zi de luni la intors)

#1283
SheffieldMac

SheffieldMac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 31.01.2007
Salut. Am plecat sambata dimineata pe la ora 02.30 din Bucuresti, ajuns in Thassos la ferry pe la 12.00. La Giurgiu 10 min asteptat iar la Makaza la fel, vreo 7 masini in fata. Am updatat camerele fixe pe igo cu ce s-a discutat pe aici (par aceleasi cu cele de anul trecut) dar se pare ca astea sunt doar cutiile pe laterala gen cum avem noi pe Dn1.
De la byala incolo (de la intersectia cu drumul spre plevna sofia) pana la gurkovo in toate localitatile au aparut dupa cum se descria pe forum mai devreme niste stalpi albi tip L care par sa vizeze ambele sensuri. Colegul meu din spate mi-a spus ca unele i s-au parut a face flash. In raza lor de actiune sunt si bucle de inductie pe jos pe ambele sensuri. Noi cred ca am luat vreo 2, unele sunt amplasate in curbe fara vizibilitate la iesirea din localitate si treci peste bucle mai intai apoi la iesirea din curba vezi stalpul/camera, franezi dar e prea tarziu. Unele sunt in zone cu limitari de 40 asa ca daca ai 60-70 te-ai ars. Tot pasul republika pare impanzit de ele (am numarat circa 10 majoritatea la iesirea din localitati cum te duci apre GR) dar nu e f clar daca sunt radar sau doar traffic cams, dar atunci de ce flashul? Anul trecut eu nu imi aduc aminte de ele si nici nu am primit cadouri pe acasa desi am mers cam cu 70 prin localitati.

Edited by SheffieldMac, 19 July 2015 - 08:39.


#1284
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
"Colegul meu din spate mi-a spus ca unele i s-au parut a face flash."

Poate a fost doar reflexia soarelui de pe ochiul camerei.
Asta daca era zi.
Sau reflexia farurilor noaptea.

Edited by st3fan19, 19 July 2015 - 09:06.


#1285
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Alea mari Gatso puse Č™i prin benzinării fac pozele cu un flash f vizibil.
VedeČ›i postările din 2014: http://forum.softped...x-din-bulgaria/
Sunt acolo cel puČ›in 3 oameni cărora le-a venit amendă Č™i au Č™i platit-o.

Edited by atupi, 19 July 2015 - 09:33.


#1286
SheffieldMac

SheffieldMac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 31.01.2007
Nu vb de cele gatso tip cutie ca la noi pe dn1 care sunt pe la benzinariu, ci de stalpii L ce par a avea camere fata / spate sus pe stalp si un ochi de pisica sau flash tot sus... dar nu imi pot da seama daca sunt traffic cams sau radar. Pe net nu am gasit referinte despre ele. Si de ce ar avea un ochi de pisica acolo sus ?

Nu vb de cele gatso tip cutie ca la noi pe dn1 care sunt pe la benzinariu, ci de stalpii L ce par a avea camere fata / spate sus pe stalp si un ochi de pisica sau flash tot sus dar nu imi pot da seama daca sunt traffic cams sau radar. Pe net nu am gasit referinte despre ele. Si de ce ar avea un ochi de pisica acolo sus ?

#1287
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
pot fi si pentru controlul taxei de drum in BG.

Edited by Mihai_3, 19 July 2015 - 11:06.


#1288
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View PostSwatKat, on 19 iulie 2015 - 08:03, said:

... la Gurkovo NU m-a bagat pe portiunea cu piatra cubica, cred ca a ocolit putin insa drumul era bun ...

Cred că v-a dus prin Korten şi v-a scos pe DN6 ceva mai la est de Gurkovo. E interesantă varianta, dacă drumul 662 ar fi bun. Şi spui că e bun.
Oricum e mai lung şi mai lent faţă de varianta Tulovo, dar măcar ocoleşti piatra cubică şi drumul denivelat. Am reţinut-o ca variantă de rezervă.


View PostMihai_3, on 19 iulie 2015 - 11:06, said:

pot fi si pentru controlul taxei de drum in BG.

Sunt cam dese dacă ar fi pt. vignetă. Oricum, cred că ne putem da seama dacă sunt orientate camerele către ambele sensuri.
Personal, cred că sunt camere cu radar. Mă nemulţumeşte teribil, înseamnă că s-a dus boieria (vorba lui @Barboso) şi că va trebui să respectăm la sânge viteza. Pffff, groaznic !

O să văd cum mă descurc mâine, oricum suntem 3 maşini, aşa că dacă merg mai încet o să am pretext că îi aştept pe ceilalţi Posted Image .


View PostSheffieldMac, on 19 iulie 2015 - 08:38, said:

... treci peste bucle mai intai apoi la iesirea din curba vezi stalpul/camera ...

Cum adică treci peste bucle ? Ca şofer ce vezi pe şosea ? Ce bucle ? Nu prea înţeleg.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 19 July 2015 - 12:44.


#1289
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
@OvidiuNS: se prea poate sa fi mers pe acolo, plus ca parca imi aduc aminte de indicator cu Byala si ca am intrat pe o bucata de DN 6 dupa care am facut dreapta spre Veliko.

Legat de camere, si eu cred ca sunt radare, sper sa le fi vazut pe toate. La dus Navigonul pe pe ios m-a avertizat la unele pe traseul spre Stara Zagora dar la intors Here maps (am vrut sa fac o comparatie) n-am mai avut parte de avertizari....

Si parca la unele am vazut inaintea lor buclele desenate pe asfalt, cum sunt la noi pe DN1. Si da, unele sunt amplasate dupa o curba de exemplu, iar bucla e inainte de curba, deci nu vezi stalpul...

#1290
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Mă uitam acum pe Č™tirile bulgăreČ™ti din ultimii ani Č™i au niČ™te proiecte de supraveghere/management a traficului destul de serioase începute cu ajutorul UE. AČ™adar nu este exclus să fie camere de supraveghere Č™i contorizare a traficului. Mi-e alea nu mi-au părut camere de înregistrare a vitezei dar orice e posibil.

Edited by atupi, 19 July 2015 - 14:43.


#1291
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View PostSwatKat, on 19 iulie 2015 - 13:25, said:

... buclele desenate pe asfalt, cum sunt la noi pe DN1 ...

Nu am văzut în viaţa mea vreo buclă desenată pe asfalt pe DN1, nu înţeleg despre ce bucle e vorba. Pe DN1 am fost acu' o lună la Braşov, dar am folosit A3 între Bucureşti şi Ploieşti, chiar nu înţeleg ce e cu buclele alea. Poate să le descrie cineva, sau măcar să pună o poză, ceva ? Sau o să mă lămuresc singur mâine pe drumul spre Grecia ?

LE: cumva e vorba de un radar desenat pe asfalt aşa cum apare pe indicatoarele de avertizare radar ? Adică buclele ar fi nişte arce de cerc concentrice care simbolizează undele radio ?
Spuneţi-mi, vă rog, ca să nu rămân prost.


Sănătate şi mulţumiri anticipate !

Edited by OvidiuNS, 19 July 2015 - 14:53.


#1292
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Se taie asfaltul Č™i se introduc niČ™te senzori lungi Č™i se vede ca asfaltul are niČ™te urme de prelucrare. Pe dn1 sunt vizibile în zona fiecărei camere radar
La bulgari am vazut asemenea bucle în asfalt undeva după Pleven spre Lovec.
De asemenea la noi sunt niČ™te asemenea bucle fără camere în drum spre Craiova Č™i pp ca folosesc la contorizarea traficului.

Edited by atupi, 19 July 2015 - 15:16.


#1293
octavian321

octavian321

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.05.2015
Buna ziua! Poate cineva sa.mi dea un sfat in ceea ce priveste traseul Constanta.Parallia? Ma intereseaza daca acum e ok trecerea prin Varna.Burgas sau e prea aglomerat si e mai bine Varna.Shumen?

#1294
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 07.01.2007

View PostOvidiuNS, on 19 iulie 2015 - 14:49, said:

Nu am văzut în viaţa mea vreo buclă desenată pe asfalt pe DN1, nu înţeleg despre ce bucle e vorba. Pe DN1 am fost acu' o lună la Braşov, dar am folosit A3 între Bucureşti şi Ploieşti, chiar nu înţeleg ce e cu buclele alea. Poate să le descrie cineva, sau măcar să pună o poză, ceva ? Sau o să mă lămuresc singur mâine pe drumul spre Grecia ?

LE: cumva e vorba de un radar desenat pe asfalt aşa cum apare pe indicatoarele de avertizare radar ? Adică buclele ar fi nişte arce de cerc concentrice care simbolizează undele radio ?
Spuneţi-mi, vă rog, ca să nu rămân prost.


Sănătate şi mulţumiri anticipate !


Frate Ovidiu uite in poza atasata in dreptunghiul rosu este una din buclele de pe DN1

[ http://s4.postimg.org/t6359u3yl/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Imi pare rau de calitatea imagini dar sper ca iti poti da seama despre ce este vorba!

Drum bun maine si te asteptam cu vesti !

Edited by piciul, 19 July 2015 - 17:16.


#1295
SheffieldMac

SheffieldMac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 31.01.2007
Sfatul meu, pana ne dam seama ce naiba sunt astea :) trebuie respectata la sange limita de viteza in localitatile dintre byala si gurkovo (mare grija ca una sau doua sunt pe limita de 40). Dupa zona asta nu am mai vazut camere de tipul asta, doar cutii ca pe dn1 care sunt marcate in linkurile anterioare.
Am intrebat la o benzinarie din zona gurkovo daca astea noi sunt radare sau nu si benzinarul o rupea pe romana ca nu, doar cutiile gen gatso sunt radar. Acum ce sa zic, nu stiu daca sursa e de incredere :)

#1296
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

View PostMihai_3, on 17 iulie 2015 - 14:23, said:

CAM 1 - 43°50′28.8″N 25°58′33.3″E
CAM 2 - 43°38′28.2″N 25°52′22.2″E
CAM 3 - 42°23′06.6″N 25°38′56″E
CAM 4 - 42°21′22.9″N 25°39′25.6″E
CAM 5 - 43°20′21.1″N 25°38′12.5″E (atupi spune ca este aici)


camera 5 apare si in ultima versiune de Sygic, in plus mai apare una pe la Polikraishte si cam atat

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate