Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13641 replies to this topic

#1315
neaguionutu

neaguionutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 01.09.2009

View PostBlueKing-69, on 20 iulie 2015 - 15:38, said:

Poate confirma cineva aceasta noutate?


Va confirm eu .

Noutati de pe Autostrada A3 Struma, pentru cei care merg pe varianta Sofia - Kulata !
Pe data de 16 iulie  s-a dat in folosinta 3,2 km de autostrada, din lotul 4, doar pe banda din dreapta a autostrazii de la nodul Petrich ( Marino Pole ) pana in vama Kulata, fara a mai ocoli prin Marino Pole, Chuchuligovo si Kulata.
Bucata de autostrada data in folosinta aici.
Se mentine pana la 1 august devierea prin Petrich.
NEW A3: Marino pole – Kulata 3.2km (April 2012 to 16th July 2015) [1st c/w] – projectmap (source; source)
Lotul 4 al autostrazii se termina inainte de vama, inainte de benzinaria Lukoil.
De la benzinaria Lukoil si pana in vama, pe sensul de iesire din Bulgaria si Intrare in Grecia, sunt 2 benzi pe sens.
Pe sensul de intrare in Bulgaria, din vama si pana la capatul lotului 4 este doar o banda pe sens.
Spre Grecia
[ https://farm1.staticflickr.com/307/19737480692_6ec0f28e80_h.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Spre Bulgaria
[ https://farm1.staticflickr.com/495/19556652748_8f1f0695e6_h.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pe data de 1 august se va da drumul la banda din stanga a autostrazii pe bucata Marino pole – Kulata, dar si tot lotul 4 de la Sandanski la  Marino pole.
NEW A3: Marino pole – Kulata 3.2km (April 2012 to Early August 2015) [2nd c/w] – projectmap (source; source)
A3: Sandanski – Kulata --> south of Sandanski - Marino pole 15.0km --> 11.5km (April 2012 to Early August 2015) – projectmap --> map (source; source)
Pentru cine este interesat , o sa pun linkuri cu poze despre  stadiul lucrarilor
16 iulie 2015  aici,  aici, aici, aici, aici, aici, aici
20 iulie 2015  aici,  aici, aici, aici, aici, aici, aici, aici, aici
Sursa : SSC bulgaresc

Edited by neaguionutu, 21 July 2015 - 06:53.


#1316
broink

broink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 29.11.2004
Deci, sa inteleg, dupa 1 august nu vom mai ocoli prin Petrich?

#1317
neaguionutu

neaguionutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 01.09.2009

View Postbroink, on 21 iulie 2015 - 07:05, said:

Deci, sa inteleg, dupa 1 august nu vom mai ocoli prin Petrich?

Din cele citite de mine pe SSC bulgaresc , bulgarii trag tare sa termine lotul 4  ( Sandanski – Kulata) al autostrazii A3 Struma la 1 august . Mai ales ca este si sezon.
Se pare ca dupa 1 august vom merge pe autostrada de la Sandanski la  Kulata si vom spune adio la devierea prin Petrich.

#1318
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,004
  • Înscris: 22.01.2008

View PostOvidiuNS, on 21 iulie 2015 - 01:16, said:

Despre podul din sudul oraşului Măglij pot spune că e la locul lui, am ieşit de pe DN6 şi am trecut acel pod spre sud pentru a trece prin Tulovo.

deci pana la urma ai taiat-o prin Tulovo, nu te-ai mai dus pana la intersectia 6 cu 5? vreun avantaj?

#1319
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007

View Postkayman, on 19 iulie 2015 - 19:08, said:

CAM 1 - 43°50′28.8″N 25°58′33.3″E
CAM 2 - 43°38′28.2″N 25°52′22.2″E
CAM 3 - 42°23′06.6″N 25°38′56″E
CAM 4 - 42°21′22.9″N 25°39′25.6″E
CAM 5 - 43°20′21.1″N 25°38′12.5″E (atupi spune ca este aici)
camera 5 apare si in ultima versiune de Sygic, in plus mai apare una pe la Polikraishte si cam atat

Deci conform spuselor antevorbitoritorilor mei in special OvidiuNS exista o camera fixa aici
CAM5 -ul de sus care initial atupi a spus ca este acolo defapt este aici: 43°20′15.3″N 25°38′13.3″E (un pic mai la sud)

kayman te rog frumos extrage coordonatele exacte din GPS sau arata-ne cu EXACTITATE unde se afla pe harta aceasta camera din Polikraishte
Poti pune si o poza cu telefonul este suficient. O fi in incinta acestui OMV ?

Edited by Mihai_3, 21 July 2015 - 09:40.


#1320
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,004
  • Înscris: 22.01.2008

View PostMihai_3, on 21 iulie 2015 - 09:38, said:

Deci conform spuselor antevorbitoritorilor mei in special OvidiuNS exista o camera fixa aici
CAM5 -ul de sus care initial atupi a spus ca este acolo defapt este aici: 43°20′15.3″N 25°38′13.3″E (un pic mai la sud)

kayman te rog frumos extrage coordonatele exacte din GPS sau arata-ne cu EXACTITATE unde se afla pe harta aceasta camera din Polikraishte
Poti pune si o poza cu telefonul este suficient. O fi in incinta acestui OMV ?

5 apare fix in acelasi loc cu Rompetrol. Pe cea de la Poli n-o mai gasesc, ori n-am vazut bine, ori au schimbat astia hartile.

#1321
flavianadan

flavianadan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.06.2013
scuze daca sunt off topic.. OvidiuNS la OMV ul din Kardjali se poate alimenta si cu gaz? Am vazut ca ai pus preturi pt. toate dar nu stiu daca au si gaz  acolo sau nu. multumesc!

#1322
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 02.03.2008
Foarte tare ca bulgari se chinuie nu ca altii care pierd banii.
Bucata asta data in folosinta la 1 august se leaga in continuarea autostrazi ce vine de la Sofia sau este doar o portiune din ea?

Pe google map autostrada dinspre Sofia se opreste undeva la Dupnica.
Asa este sau google este mai intarziat?

Edited by st3fan19, 21 July 2015 - 13:50.


#1323
amedeog

amedeog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 17.02.2010

View Postst3fan19, on 21 iulie 2015 - 13:49, said:

...
Bucata asta data in folosinta la 1 august se leaga in continuarea autostrazi ce vine de la Sofia sau este doar o portiune din ea?


Nu se leaga inca de autostrada care vine de la Sofia,este doar o portiune care este la extremitatea dinspre Grecia.

Edited by amedeog, 21 July 2015 - 14:03.


#1324
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu ştiu de OMV, dar Shell-ul este pe drumul vechi şi trebuie să rămână accesibil, deoarece puţin mai încolo este cazinoul din/de lângă Kulata (nici nu ştiam că Kulata are aşa ceva), iar acest drum este singura cale de acces, deocamdată.
Gata cu offtopic-ul!
Aşteptăm în continuare veşti de la cei din Grecia, să ne spună dacă s-au scumpit cumva produsele de strictă necesitate. Ευχαριστούμε!

#1325
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 11.10.2007

View Postflavianadan, on 21 iulie 2015 - 11:22, said:

scuze daca sunt off topic.. OvidiuNS la OMV ul din Kardjali se poate alimenta si cu gaz? Am vazut ca ai pus preturi pt. toate dar nu stiu daca au si gaz  acolo sau nu. multumesc!
Uite aici toate GPL-urile din Bulgaria. Din ce vad eu, in Kardjali gasesti gaz la Lukoil.

#1326
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
Mai e si (chiar) langa Gazprom ceva.  Nu stiu preturi si nu stiu a cui e, da' am remarcat-o cand alimentam.

#1327
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
De duminica sunt si eu in Thassos.
Am plecat dimineata, la 1.35, din Dr. Taberei.
La 3.10 eram in rond la Ruse, dupa 25-30 minute de stat la coada la intrarea pe marele pod.
La 9.10 am ajuns la 1 km inainte de Makaza unde am stat fix o ora pana am intrat in Grecia.

Drumul prin Bulgaria a fost foarte usor, destul de bun insa plin de camere/radare. Exista camere montate IN FIECARE localitate pana dupa Stara Zagora.
Nu stiu daca toate sunt functionale. Cred ca am luat una, cu 70 km/h pentru ca am vazut un flash in spate.
Daca incetiniti la 50 km/h, este OK. Eu am mers cam cu 100 km/h.

In rest, in Grecia totul pare in regula, localniciinu par a fi crizati de ce se intampla in tara.
Nu am vazut cozi la bancomate, benzinarii sau supermarketuri.

In Potos, la benzinaria Eko de pe drumul spre Theologos, benzina este 1,615, motorina 1,229
La taverne, preturi similare cu cele de anul trecut.
Lume ceva mai putina insa.

Attached Files



#1328
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postflavianadan, on 21 iulie 2015 - 11:22, said:

... OvidiuNS la OMV ul din Kardjali se poate alimenta si cu gaz? ...

Era afişat preţul, deci se pare că se poate alimenta de la acel OMV şi cu gaz.
Acuma ce să zic, nu am întrebat dacă atunci aveau, dar dacă era afişat ...

@Mihai_3: exact acolo e camera. Tronează între butelii şi turnul de afişaj cu preţurile.

@kayman, @Mihai_3: la Polikraişte nu e nici o cameră ca cea de la Radanovo. Şi nici în toamna trecută nu era, ştiu pt. că la acel OMV am tot oprit anul trecut ca să beau cafea şi să cumpăr ţigări.

@kayman: sigur că am tăiat-o prin Tulovo, pe acolo o iau totdeauna, e cu vreo 5 km mai scurt drumul, satul e pustiu şi asfaltul e ok.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 21 July 2015 - 23:36.


#1329
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 06.11.2008
Un site cu toate camerele si radarele din Bulgaria - http://www.poigps.lt/bg/poi_speedcams/ - ultimul update 21.07.2015. Atentie, fisierele pentru programele de navigatie sunt din 14.04.2015 dar e posibil ca in cateva zile sa apara un nou update. Site-ul este in Bulgara dar cu putina vointa cred ca oricine se poate descurca.
Ps. Site-ul l-am primit de la un user bulgar de pe un alt forum si pe aceasta cale ii multumesc.


""Project: Cameras Bulgaria
Few explanations on adding new and edit existing items ...
Speed ​​limit is placed only some of the categories. Here is a list:
01_BG_speedcam_Fixed_Camera.txt - Fixed speed cameras
04_BG_speedcam_Average_Speed_Camera.txt - average speed cameras
05_BG_speedcam_Mobile_Camera.txt - Mobile cameras (ambushes)
23_BG_speedcam_RPS_Post.txt - Standing police post
The only exception is category 29 (29_BG_speedcam_Zebra.txt - Walkways) and only when accompanied by a category 18 (18_BG_speedcam_Speed_Breaker.txt - bumps). In this case, only observes the crosswalk with a limit 30 km / h, and the bumps are not note""

#1330
neaguionutu

neaguionutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 01.09.2009

View Postst3fan19, on 21 iulie 2015 - 13:49, said:

Foarte tare ca bulgari se chinuie nu ca altii care pierd banii.
Bucata asta data in folosinta la 1 august se leaga in continuarea autostrazi ce vine de la Sofia sau este doar o portiune din ea?

Pe google map autostrada dinspre Sofia se opreste undeva la Dupnica.
Asa este sau google este mai intarziat?


Autostrada A3 (Bulgaria)

Autostrada A3 autostrada Struma  este o autostradă aflată în construcție în Bulgaria.
Ea urmează ruta Pernik - Dupnitsa - Blagoevgrad - Sandanski - Kulata ( granița cu Grecia).
Autostrada Struma prelungește Autostrada A 6 Lyulin de la Sofia la Pernik.
Lungimea totală a autostrăzii Struma este de 156 km.
Ea se sfârșește la punctul de trecere a frontierei cu Grecia de la Kulata.
Circa 33 km din autostradă sunt terminați și dați în folosință, de la începutul ei  la nodul Pernik până la nodul Dupnitsa-nord.

Restul autostrăzii este împărțită în trei loturi de construcție:
lotul 2 Dupnitsa - Blagoevgrad - potrivit bulgarilor se va da in folosinta pe 30 octombrie 2015
A3: Dupnitsa – Blagoevgrad 37.0km (July 2013 to 30th October 2015) – projectmap

lotul 3 Blagoevgrad - Sandanski,
Construcția lotului 3 a fost amânată pentru exercițiul financiar 2014–2020, până atunci făcându-se doar proiecte preliminare.
Lotul 3 va trece prin Defileul Kresna,  o arie foarte protejata , va traversa munții printr-o combinație de viaducte și tuneluri pentru a conserva cât mai bine mediul înconjurător din zona Defileul Kresna.

lotul 4 Sandanski - Kulata, potrivit bulgarilor se va da in folosinta pe 1 august 2015
A3: Marino pole – Kulata 3.2km (April 2012 to 16th July 2015) [1st c/w] – projectmap
A3: Marino pole – Kulata 3.2km (April 2012 to Early August 2015) [2nd c/w] – projectmap
A3: south of Sandanski – Marino pole 11.5km (April 2012 to Early August 2015) – projectmap

#1331
maxulet

maxulet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.07.2006

View Postprotecties, on 22 iulie 2015 - 06:11, said:

Un site cu toate camerele si radarele din Bulgaria - http://www.poigps.lt/bg/poi_speedcams/ - ultimul update 21.07.2015. Atentie, fisierele pentru programele de navigatie sunt din 14.04.2015 dar e posibil ca in cateva zile sa apara un nou update. Site-ul este in Bulgara dar cu putina vointa cred ca oricine se poate descurca.
Ps. Site-ul l-am primit de la un user bulgar de pe un alt forum si pe aceasta cale ii multumesc.


""Project: Cameras Bulgaria
Few explanations on adding new and edit existing items ...
Speed ​​limit is placed only some of the categories. Here is a list:
01_BG_speedcam_Fixed_Camera.txt - Fixed speed cameras
04_BG_speedcam_Average_Speed_Camera.txt - average speed cameras
05_BG_speedcam_Mobile_Camera.txt - Mobile cameras (ambushes)
23_BG_speedcam_RPS_Post.txt - Standing police post
The only exception is category 29 (29_BG_speedcam_Zebra.txt - Walkways) and only when accompanied by a category 18 (18_BG_speedcam_Speed_Breaker.txt - bumps). In this case, only observes the crosswalk with a limit 30 km / h, and the bumps are not note""

pentru gps am gasit aici ceva mai nou (27 iunie 2015)
http://poiplaza.com/...tpg=ds&lsts=616

#1332
cmdaniela2005

cmdaniela2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 04.08.2011

View Postflavianadan, on 21 iulie 2015 - 11:22, said:

scuze daca sunt off topic.. OvidiuNS la OMV ul din Kardjali se poate alimenta si cu gaz? Am vazut ca ai pus preturi pt. toate dar nu stiu daca au si gaz  acolo sau nu. multumesc!

Se poate alimenta cu GPL la OMV Kargjali, am alimentat anul trecut acolo...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate