Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Vodafone trece de la GPRS la EDGE? (2G)

- - - - -
  • Please log in to reply
280 replies to this topic

#55
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
Eu am telefonie de la Telekom și am limitare 64 Kbps Posted Image  prin EDGE. Dacă Vodafone decide să dea internet nelimitat  utilizatorilor normali, EDGE e o soluție bună.
Alta e problema, acea că Vodafone a mai redus din capacitatea 2G-ului. Azi am plecat cu Mi-Fi ul setat 2G și am avut ping-uri de minim 200 ms.
Când eram abonat Vodafone aveam în medie ping 130 ms.

#56
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017
Vodafone nu cumva instaleaza si 3G pe 900 MHz alaturi de 4G pe 1800 MHz, restrangand astfel din spectrul alocat initial 2G-ului?

#57
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,361
  • Înscris: 03.04.2004
Nu exista in 3G in banda 1800 Mhz in RO.

#58
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
Colegul se referea la 4G pe 1800. Si da, Vodafone merge mult cu 3G in 900, inca din 2010 de cand au dat drumul masiv. 4G merg in 1800 mult de asemenea si 800. Insa nu vad ce legatura are asta cu subiectul. Initial cand am vazut asta m-am gandit la zonele RAN Sharing cu Orange, ei fiind cu EDGE national. Teoretic se poate, insa in teren n-am vazut inca E pe Vodafone. Weekend-ul acesta o sa fac un drum Timisoara - Severin, si o sa verific.

Edit: ca o nota de amuzament, in mesajele care au promovat netul gratuit de pe 14/24 februarie si 1/8 martie, ziceau ca "Surprizele continua". Si EDGE national poate fi o surpriza :)))

#59
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017
Are legatura cu:

 KyKyKyKy, on 07 martie 2017 - 16:08, said:

Alta e problema, acea că Vodafone a mai redus din capacitatea 2G-ului.


#60
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
Da! Sunt (sau erau) zone în București unde nu puteam folosi 2G-ul. Ultima dată, am plecat cu Mi-Fi și pe la periferie (Zețarilor) m-am trezit cu semnal minim. Posted Image Bine, când lucram în Berceni, mergeam cu 220 prin zona aceea și începând de la intersecția dintre Strada Luică și Șoseaua Giurgiului până aproape de Vâltoarei, SMS-urile nu plecau și internetul mergea greu sau dădeau eroare direct, dar vocea mergea. Mai era o zonă pe Șoseaua Progresului între Trafic Greu și intersecția cu Calea 13 Septembrie unde era o zonă unde trecerea de la un BTS la altul se făcea „violent” prin întreruperea oricărei sesiuni, dar s-a rezolvat după o sesizare (sau mai multe Posted Image ). Mai era o problemă pe care nu am apucat-o rezolvată pentru că am reziliat, pe lângă Afi Palace Cotroceni.
Când lucram în Grajd Arena, semnal 3G nu aveam și trebuia să stau cu telefonul prin 2G, până mi-am dat seama că sunt zone unde nu e nici 3G și nici 2G (dacă vă gândiți la 4G, luați-vă gândul!). Vodafone a umblat pe 2G, asta e sigur. Am folosit mult 2G de-a lungul anilor, dar în ultima vreme văzusem o modificare. Cred că e legal ce fac ei (mi se pare că citisem undeva că ANCOM nu mai reglementează spectrul pentru o anumită tehnologie, iar operatorii îl pot folosi după bunul plac).

#61
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009

 dd13, on 07 martie 2017 - 17:27, said:

Are legatura cu:

Au mai scos din TRX, de acord, ca majoritatea au cel putin 3G pentru voce, in 2G au mai ramas probabil doar djl si POS-urile de plata si alti cativa oameni, insa de ce sa tii activa o tehnologie la capacitate maxima care oricum intr-o nota sau alta e de back-up? Ca oricum faci CS Fall Back din 3G in 2G. O alta chestie frumoasa ar fi fost daca ar fi activat HO 2G3G, ca daca din "greseala" ai ajuns cu un apel in 2G, acolo ramai pana la finalizarea acestuia.
Insa oricum au suficienta capacitate la ora actuala atat pe 2G cat si pe 4G. Problema la ei e alta, reducerea cheltuielilor obsesiva si in loc sa investeasca in servicii inutile la ora actuala (gen Edge), mai bine s-ar chinui putin sa bage un IMS pentru VoLTE si VoWIFI (mie de exemplu mi-ar fi fost foarte util, fara a mai fi necesara interventia cu FemtoCell).

#62
pukurealid

pukurealid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 31.12.2011
Vodafone a trecut la edge de la gprs in Râmnicu Sărat. Mare lucru

#63
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dar 4G tot nu au implementat in Ramnicu Sarat. Mi se pare aiurea ca un oras de marimea asta sa nu fie acoperit 4G.

#64
pukurealid

pukurealid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 31.12.2011
Cică vor face în curând. Dar eu nu mai am incredere in ei. Oricum aici până și digi au 4g

#65
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006
Deci avem deja confirmarea ca in 2 orase Vodafone are EDGE: Craiova si Ramnicu Sarat. Asteptam si alte orase.

Edited by LunaCrystal, 08 March 2017 - 16:17.


#66
md2000

md2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.06.2014
Si in Pitesti este EDGE...

#67
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013

 dd13, on 07 martie 2017 - 16:17, said:

Vodafone nu cumva instaleaza si 3G pe 900 MHz alaturi de 4G pe 1800 MHz, restrangand astfel din spectrul alocat initial 2G-ului?

Vodafone a fost prima retea din Romania care a mers pe 3 G 900mhz national, de asta a avut si cea mai mare acoperire pe 3G la un momentdat :)

#68
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu doar la un moment dat. SI acum au cea mai buna acoperire in 2G/3G.

#69
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
La țară, pe unde mă mai duc, a avut mai cu aproximație. Semnalul venea de la cursul aproximativ de 270°, dar 3G-ul (pe care-l aveam pe un deal) nu știu de unde venea. Într-o vreme a mers și internetul prin GPRS, dar în ultima perioadă nu a mai mers. Vodafone nu a oferit niciodată detalii suplimentare despre asta.
Îmi amintesc o fază: i-am dat unui prieten stick-ul meu de internet pentru a avea să vorbească prin Facebook Messenger cât timp e plecat la țară. La el este 2G oriunde la semnal maxim. Odată ajuns acolo, internetul nu i-am mers nici măcar o secundă, dar stick-ul se conecta la rețea.

Tind să cred că unde e EDGE este rețeaua DCS și poate Vodafone face dual-band dintre 2G și 4G pe 1800 MHz.
Nu prea îl văd pe Vodafone trecând pe EDGE rețeaua de 900 MHz.

#70
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
Confirm EDGE si in Drobeta Turnu Severin.
Nu stiu de ce se mai chinuie cu tehnologia asta, dar ma rog.

Attached Files


Edited by l0calh0st, 11 March 2017 - 00:37.


#71
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006
Isi are si ea rostul ei, spre exemplu aproape orice telefon dual-sim nu are 3G pe ambele sim-uri. Dealtfel Vodafone era singurul pana acum fara EDGE dintre operatorii ce au 2G.

#72
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 04.10.2005
Deci, Severin, Craiova, Rm Sarat, Pitesti... alt oras?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate