Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Noul AUDI Q7 - 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Nu, explicatia e si mai simpla: trebuie aleasa o anumita perioada in care modificarile la platforma (motor, tren rulare, etc) trebuiesc facute. Nu poti sa schimbi linia de fabricatie inainte de Craciun pentru a incepe noul an cu noile piese

#38
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Mie, care-mi plac SUVurile, imi place. D.p.meu de v. singurul lucru care nu-mi placea la versiunea anterioara, era prea rotunjita. Asa ca acum mai patratoasa mi se pare superba. Interiorul de asemenea (nu au importanta culorile acelei masini de prezentare).
Ce ma surprinde este ca nu mai suntem in stare sa recunoastem valorile. Cum apare o masina premium misto, multi re refugiaza in negare datorita politicienilor corupti, a manelistilor, samd. Pai cand ai bani nemunciti/nedeclarati nu-i normal sa-ti iei topul existent pe piata. Hai sa nu aruncam cu pietre in masinile misto din cauza unor categorii dubioase de propietari. Sau chestia cu strugurii acri. Sunt evident pentru multi dintre noi (nici eu personal nu mi-o pot permite), dar nu merita denigrata din acest motiv, ca-i pre mare, ca-i prea puternica, ca-i prea..... Cui nu-i place din motive de gust e altceva, dar nu mai veniti cu motive....acre.

#39
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Am vazut-o astazi in "carne si oase". Nu m-am putut urca in ea dar la exterior si la cat am putut vedea la interior, arata intr-adevar ... ghini di tat.

#40
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
Si nu seamana binisor (stilizarea farurilor) cu noul Volvo xc90?

#41
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 tfmercedez, on 19 iunie 2015 - 10:39, said:

Si nu seamana binisor (stilizarea farurilor) cu noul Volvo xc90?

Nu mi s-a parut. Acu' sigur multe faruri seamana intre ele  ca nu-s posibilitati de design cate modele pe lume, dar nu ,nu m-a dus mintea intr-acolo si nici acu' ca zici nu prea. In plus nu am vazut pana acum nicaieri ca un brand superior sa copieze unul inferior, ci intotdeauna invers.

#42
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
[attachment=1503967:2016-Audi-Q7-SUV-rendering-front-three-quarters.jpeg][attachment=1503968:006-volvo-xc90.jpeg] pana nu le vad live.. impresia ramane.

#43
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 tfmercedez, on 19 iunie 2015 - 19:24, said:


Da...acu mi se pare si mie, dar ce conteaza....

#44
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
N-as zice ca VW este cu mult superior lui Volvo.
Superior este merc, BMW , lexus, cadillac alea alea.

#45
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 tfmercedez, on 20 iunie 2015 - 00:40, said:

N-as zice ca VW este cu mult superior lui Volvo.
Superior este merc, BMW , lexus, cadillac alea alea.

Parerea mea (evident subiectiva) este ca pana acu vreo 10 ani (de cand cu chinezii) Volvo era peste VW si sub marcile premium. In ultimul timp insa pe de-o parte VW a crescut iar Volvo a scazut asa ca eu astazi ii vad cam la acelasi nivel, deci nici vb de "mult superior". Totusi VW ofera un raport calitate pret mai bun de unde si superioritatea in vanzari. Dar ce legatura are VW aici, ca vb de Audi. Sa nu incepi si tu ca de fapt Audi e tot un VW ca....atunci si Porsche e de fapt o Skoda si Lexus o Toyota.

Edited by mufasa, 20 June 2015 - 13:56.


#46
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
Pai parca VW este detinut de Porsche si vice versa.  
Raportul calitate pret o fi bun. Dar design /pret lasa de dorit, si inca mult.

#47
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
Pe vremuri Volvo era "mercedesul saracului" iar VW masina taranului/poprului.

#48
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 tfmercedez, on 20 iunie 2015 - 16:35, said:

Raportul calitate pret o fi bun. Dar design /pret lasa de dorit, si inca mult.
Eu nu consider. Estetic Golful mi se pare cel mai slab, i-as da un 5, dar restul le-as incadra intre 6 si 10, cu 10 pentru Amarok si Beetle.
Iar pretul e acolo unde trebuie pentru ceea ce ofera. Oricum se pare ca asta e si parerea procentului majoritar al populatiei care-si cumpara masini noi.

 tfmercedez, on 20 iunie 2015 - 17:14, said:

Pe vremuri Volvo era "mercedesul saracului" iar VW masina taranului/poprului.

Asa cum zici pe vremuri. Astazi Volvo a devenit o masina "exclusivista" in sensul ca n-o prea mai ia nimeni, iar VW a ramas masina poporului fiind cea mai vanduta in mai toate tarile din Europa (evident nu consideram marcile low cost) si asta pentru ca "omul de rand e prea sarac sa-si permita sa cumpere lucruri ieftine" Posted Image .

#49
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Am vazut noul Q7 pe viu. Raman la opinia mea, exteriorul e horror. Are probabil cel mai fad si plictisitor design din secolul 21.

Am ramas placut impresionat de XC90. Foarte misto ca design si interiorul si exteriorul. Singurul lucru care nu mi-a placut la XC90 e gama de motorizari. In rest jos palaria.

Edited by emil_sv, 10 July 2015 - 13:02.


#50
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
De acord, mi se pare urat noul Q7, vazut ieri pe viu. Sincer senzatia a fost ca au luat o masina mica, au umflat-o cu pompa, au facut bosajele aripilor f mari, doar ca sa dea senzatia ca e mai mica masina decat este.  asta avea jante de 20 si pareau la limita(de mici) ca dimensiune. Pai la 18 cred ca se strica tot design-ul.... Spatele, de la distanta mi s-a parut ca seamana cu cel de la grand cherokee, iar grila fata imensa mi s-a parut ca au preluat ideea de la lexus... Interiorul frumos totusi.

#51
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
Am vazut unul si prin tm. Nu credeam ca vine asa de repede. Inseamna ca se fabrica deja de ceva vreme. Initial crezusem ca e un Jeep cherokee.

Edited by tfmercedez, 11 July 2015 - 08:48.


#52
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 t-balt, on 10 iulie 2015 - 20:15, said:

De acord, mi se pare urat noul Q7, vazut ieri pe viu. Sincer senzatia a fost ca au luat o masina mica, au umflat-o cu pompa, au facut bosajele aripilor f mari, doar ca sa dea senzatia ca e mai mica masina decat este.  asta avea jante de 20 si pareau la limita(de mici) ca dimensiune. Pai la 18 cred ca se strica tot design-ul.... Spatele, de la distanta mi s-a parut ca seamana cu cel de la grand cherokee, iar grila fata imensa mi s-a parut ca au preluat ideea de la lexus... Interiorul frumos totusi.

Asta in afara faptului ca nici macar nu prea mai arata ca un SUV. Mi se pare ca are garda la sol mai joasa decat Q7 vechi, arata mai degraba ca un break inaltat de tip Audi Allroad. Nu are prezenta pe sosea deloc, nu imi spune absolut nimic masina asta. Si daca te uiti pe lateral deasupra rotilor are 2 randuri de evazari la aripi, foarte foarte proasta idee de design. Sincer, Audi a cam exagerat in conservatorismul designului. Abia le mai deosebesc intre intre ele. Singura care a mai ramas cat de cat distinctiva este A8. Nici macar noul R8 care ar trebui sa fie ceva spectaculos nu m-a impresionat. Nu l-am vazut pe viu ci doar in poze, dar este foarte foarte similar cu cel vechi.

Momentan ca design BMW mi se pare pe val intre nemti. Si MB a cam dat chix in ultima vreme, au dres-o in schimb cu C si S class, restul ma lasa rece. SL-ul, care ar trebui sa fie un varf de gama pentru ei e un dezastru si se vede in vanzari.

Edited by emil_sv, 11 July 2015 - 11:10.


#53
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
dap, prostia aia la aripi imi aducea aminte de niste masini de prin anii 90 sau mai vechi de prin filme americane.....de asta am si zis ca pare umflata cu pompa masina. Probabil ca tehnic e o evolutie serioasa, prin mai toate testele iese in fata la x5, oarecum normal. Dar daca pui un grand cherokee si un q7 unu langa altul, dpmdv al designului, primul l-au nimerit mult mai bine americanii....

#54
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 emil_sv, on 11 iulie 2015 - 11:09, said:


Asta in afara faptului ca nici macar nu prea mai arata ca un SUV. Mi se pare ca are garda la sol mai joasa decat Q7 vechi, arata mai degraba ca un break inaltat de tip Audi Allroad. Nu are prezenta pe sosea deloc, nu imi spune absolut nimic masina asta. Si daca te uiti pe lateral deasupra rotilor are 2 randuri de evazari la aripi, foarte foarte proasta idee de design. Sincer, Audi a cam exagerat in conservatorismul designului. Abia le mai deosebesc intre intre ele. Singura care a mai ramas cat de cat distinctiva este A8. Nici macar noul R8 care ar trebui sa fie ceva spectaculos nu m-a impresionat. Nu l-am vazut pe viu ci doar in poze, dar este foarte foarte similar cu cel vechi.

Momentan ca design BMW mi se pare pe val intre nemti. Si MB a cam dat chix in ultima vreme, au dres-o in schimb cu C si S class, restul ma lasa rece. SL-ul, care ar trebui sa fie un varf de gama pentru ei e un dezastru si se vede in vanzari.
Mda... SUV urile de la Mercedes arata cam efeminate, cu un design ce lasa de dorit. Probabil ca nu le-au reusit schitele dupa care sa adapteze noua linie de design si la SUV uri. Restul, masinile "mici" arata bine, incepand de la clasa A pana la S coupe.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate