Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Casa in Timisoara

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
4347 replies to this topic

#3421
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postkolfleading, on 12 aprilie 2019 - 20:26, said:

  • .

Mă duc la Dede după niște saci cu ciment. Să-i fac un soclu soției. Habar n-am avut cât a avut de alergat.

#3422
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Gen...Ana lui Manole? Posted Image

#3423
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Aș face-o degeaba, dat fiind faptul că am casa de carton.

#3424
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postkolfleading, on 12 aprilie 2019 - 20:26, said:

In total a durat vreo 6 luni si nu am stat mai mult de 3 - 4 zile intre momentul cand am primit o hartie de la o institutie si am depus-o la urmatoarea.

Unele operatiuni se pot face si in alta ordine decat cea afisata mai sus, unele se pot face si in paralel.

Si la mine a durat foarte mult, undeva tot la 5 maxim 6 luni de zile....te omoara birocratia din Romania. Auzit ca cica intr-o far, far away galaxy intr-o lume paralela (unde nu hoti fac legile) acestea lucruri ar fi durat maxim cateva zile sau in cel mai rau caz o saptamana sau doua si totul de acasa online sau prin posta, pe planeta Suedialand, Holandland, Merkelland, etc

#3425
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Mane, daca s-ar face toate astea online cum se apucase ciolos sa faca, atunci cum s-ar mai da spaga? Ar trebui sa puna un buton acolo pe pagina web spaga - paypal, mastercard, visa sa alegi de-acolo. Eventual revolut.

#3426
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Ma rog...in alte tari autorizatiile si la hartogaraie este cam treaba arhitectilor a inginerilor si a firmelor, ca daca le ceri beneficiarilor sa faca ei chiar si online....e considerata crima curata, o jignire directa.

Edited by Benderbut, 13 April 2019 - 14:52.


#3427
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostMirel_85, on 13 aprilie 2019 - 09:06, said:

pe planeta Suedialand, Holandland, Merkelland, etc
Cred ca undeva, sub o cladire prin Timisoara, prin vreun tunel ramas de la vechea Cetate, exista o incapere cu volumul de 250 mc care probabil este plina-plina cu copii dupa buletinul lui dl. Kolf, copii dupa buletinul lui d-na Kolf, copii dupa Autorizatia de Constructie, si extrase CF.

#3428
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,544
  • Înscris: 16.03.2007

View PostBenderbut, on 13 aprilie 2019 - 14:48, said:

Ma rog...in alte tari autorizatiile si la hartogaraie este cam treaba arhitectilor a inginerilor si a firmelor, ca daca le ceri beneficiarilor sa faca ei chiar si online....e considerata crima curata, o jignire directa.

tu zi mersi ca suntem intr-o tara inapoiata si corupta si ai putut sa-ti faci casa pe neve, fara proiect si autorizatii. sau hotul neprins e negustor cinstit? Posted Image

#3429
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006

View PostBylly00, on 13 aprilie 2019 - 10:24, said:

Mane, daca s-ar face toate astea online cum se apucase ciolos sa faca, atunci cum s-ar mai da spaga? Ar trebui sa puna un buton acolo pe pagina web spaga - paypal, mastercard, visa sa alegi de-acolo. Eventual revolut.
Ce frumos ar fi fost. Dar s-a renuntat la idee din prima luna a celor de dupa!

View PostBenderbut, on 13 aprilie 2019 - 14:48, said:

Ma rog...in alte tari autorizatiile si la hartogaraie este cam treaba arhitectilor a inginerilor si a firmelor, ca daca le ceri beneficiarilor sa faca ei chiar si online....e considerata crima curata, o jignire directa.
Intrebarea este: Esti dispus sa platesti pretul?
Cat ai fi fost dispus tu sa platesti pentru proiect si documentatiile pentru obtinerea de avize/autorizatii?

#3430
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,362
  • Înscris: 27.10.2005
Un preț corect, în raport cu munca depusă. Nu unul dictat de vreo situație de monopol ci unul corect.

#3431
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Și ci consideri că ar fi prețul corect ?😀

#3432
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am preferat sa platesc pe altii la inceput (cand nu stiam 'mersul' cu depunerea / completarea de acte). PUZ-ul si AC-ul le-a scos arhitectul..el a umblat peste tot..Cred ca si-a inclus in pretul cerut pentru proiecte..toate actele astea..depunerea si drumurile. (oricum nu se ducea doar pt mine).. Inceperea lucrarilor la primarie si ISC le-am depus eu (la fel si incetarea lucrarilor). De receptie m-am ocupat eu..n-a durat asa mult depunerea actelor..Inscrierea la impozite..tot eu am facut-o.. Intabulare inca n-am facut..dar cred ca-i las pe altii sa umble cu hartiile.

Pentru bransamentele la GAZ / curent...O parte din acte le-am depus/ridicat eu..nu pt ca mi-ar fi cerut astia bani mai multi..ci pentru a-i presa pe functionari sa le scoata mai repede..pentru a urgenta lucrurile.

Nu stiu daca exista un pret corect..Totul depinde despre ce acte (si numarul lor) vorbim..in cate locuri trebuie sa mergi..cat timp stai la cozi/trafic.. A depune niste cereri /avize pe la institutii nu-i mare branza..Daca mai include si ceva proiecte..atunci poate merita sa ne intelegem cu cei ce le fac...sa le si depuna..Daca pretul cerut pentru completarea si depunerea lor..componseaza timpul pe care l-am fi pierdut noi stand la cozi..si in trafic..atunci eu cred ca-l platim toti..fara ezitare..

#3433
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Mai ales cand vine vorba de avize, depinde mult de locatie. Ca la Bender in comuna(daca au birou de urbanism la primarie) certificatul de urbanism se paote obtine de pe o zi pe alta, avize o sa ai doar mediu si E-on, eventual DSP, iar pentru astea nu ai asa de mult de umblat. La man, cu obtinere de documente de la Primaria Iasi,  cu siguranta a fost umblatura mult mai serioasa.
La sate se mai intampla sa te trimita urbanistul la un proiectant "afiliat" (Da pe goarna si iesi pe plus), dar de obicei astia sunt destul de ieftini, si fac minimul pentru autorizatie si avize.(DTAC fara PTh).
Nu stiu exact cum fac receptia pe urma, dar cu cat mai departe satul de resedinta de judet, cu atat mai multe posibilitati apar.

Ne-am cam abatut de la subiect, kolf e om cu actele in regula.

Edited by andbozo, 15 April 2019 - 11:17.


#3434
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postlaffin, on 15 aprilie 2019 - 08:03, said:

tu zi mersi ca suntem intr-o tara inapoiata si corupta si ai putut sa-ti faci casa pe neve, fara proiect si autorizatii. sau hotul neprins e negustor cinstit? Posted Image

De ce sa zic mersi ? ca ala care nu are autorizatie are de pierdut nu autoritatile, primaria.

View Postandbozo, on 15 aprilie 2019 - 08:25, said:

Intrebarea este: Esti dispus sa platesti pretul?
Cat ai fi fost dispus tu sa platesti pentru proiect si documentatiile pentru obtinerea de avize/autorizatii?
Tariful la mine la tara era de 500 de euro proiect si autorizatia de constructie prin baiat care lucreaza la primaria comunei si un arhitect .Baiatul a plecat de la primarie ca l-a considerat primarul” tradator de partid”  asa ca am ramas doar cu proiectul de 300 de euro , si cand m-am dus la urbanism sa scot certificatul ca stai sa vezi ca e gresit proiectul de casa ca intre timp s-a schimbat si arhitectul sef... ca s-a uitat la semnatura cine l-a facut ...

Si am jurat ca nu mai umblu pe nicaieri cu niciun act...nu vreu sa aud de nicio foaie.

#3435
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostBenderbut, on 15 aprilie 2019 - 12:40, said:

cand m-am dus la urbanism sa scot certificatul ca stai sa vezi ca e gresit proiectul
Aham.......Siiiiiiigur ca da........si marmota invelea ciocolata in staniol...

#3436
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,362
  • Înscris: 27.10.2005

View Post86-APP, on 15 aprilie 2019 - 09:55, said:

Și ci consideri că ar fi prețul corect ?��
Ala care sa acopere umblatura / munca si sa nu profite de faptul ca pentru cei care baga acte pe sub mana se rezolva instantaneu si pentru fraieri dureaza o vesnicie.

#3437
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postkolfleading, on 15 aprilie 2019 - 13:13, said:

Aham.......Siiiiiiigur ca da........si marmota invelea ciocolata in staniol...
Asta  era unul din  motive pentru care m-am lasat de acte, certificatul de urbanism mi-l dadea dar mi-l elibera nu in vederea autorizatiei ci in vederea atestarii constructiei ca deja turnasem placa peste parter... am zic ca e ok , platesc si expertiza tehnica, dar cand mi-a zis handicapata de la urbanism ca nu era bun si proiectul , si ca ”stai putin sa vad cine ti l-a facut”....m-a descurajat, adica pierd si banii de pe proiect.

Pana la urma nu am datorii la banca , nu vreau sa o vand, nu vreau copii mei sa o vanda, pot face sa platesc impozit la promarie chiar daca nu am receptia, am acte pe terenul unde e construita casa , este destul pentru mine avand in vedere ca nu vreau sa candidez ca presedinte si trebuie sa imi fac spalaturi anale.

Edited by Benderbut, 15 April 2019 - 18:18.


#3438
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,545
  • Înscris: 30.07.2007
Imi esti oarecum simpatic (nu c-ar conta) dar asta e un punct de vedere gresit.
Viata are multe surprize si nu se stie cand va fi nevoie de actele alea.
"nu vreau sa o vand" si "nu vreau copii mei sa o vanda" sunt exprimari ale unor ganduri care ar putea fi puse fata in fata cu realitati diferite.
Doar ca fapt divers, in Oraselul Copiilor tocmai au demolat o cladire ridicata ilegal....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate